Премини към съдържанието
peppone1

Рефлектор за вентилатори откъде?

Препоръчан отговор

Здравейте, на няколко компютъра съм виждал вместо вентилатор на страничния капак да е поставен рефлектор под формата на тръба, който да насочва въздушният поток към процесора. Но тъй като реших да добавя вентилатори на кутията и да закрепя рефлектора към вентилатора, но поради дебелият вентилатор (25mm) рефлектора опира в охладителя на процесора. Затова вместо да харча излишни пари и да търся по-тънък вентилатор, мога ли да намеря от някъде по-къс рефлектор, който искам да сложа и на другите си компютри или те вървят в комплект с компютърната кутия?

От една страна рефлектора ще подобри охлаждането на процесора, но пък ще се усили и шума от въздуха преминаващ през тръбата. Знам че на страничния капак не е много добре да се поставя всмукващ вентилатор, защото ще вкара и много прах към процесора, но ако пък сложа само един извеждащ въздуха вентилатор на задната страна на кутията, пък вътре ще стане като вакуум, въздуха ще се разреди и охлаждането на елементите по дънната ще се влоши. Затова е нужно да се сложат и двата вентилатора, а страничния да бъде с решетка против прах, която не е особено евтина, а се отваря и втори проблем че перката на вентилатора започва да стърже в мрежата и затова е нужно между решетката и вентилатора да се постави гумена подложка, която също не е евтина и така цената само за един вентилатор излиза тройно.

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Рефлектор можеш да си направиш от ПВЦ тръба, като я огънеш с пистолет за горещ въздух.Или от друга пластмасова тръба с подходящ диаметър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 11 часа, peppone1 написа:

Здравейте, на няколко компютъра съм виждал вместо вентилатор на страничния капак да е поставен рефлектор под формата на тръба, който да насочва въздушният поток към процесора. Но тъй като реших да добавя вентилатори на кутията и да закрепя рефлектора към вентилатора, но поради дебелият вентилатор (25mm) рефлектора опира в охладителя на процесора. Затова вместо да харча излишни пари и да търся по-тънък вентилатор, мога ли да намеря от някъде по-къс рефлектор, който искам да сложа и на другите си компютри или те вървят в комплект с компютърната кутия?

От една страна рефлектора ще подобри охлаждането на процесора, но пък ще се усили и шума от въздуха преминаващ през тръбата. Знам че на страничния капак не е много добре да се поставя всмукващ вентилатор, защото ще вкара и много прах към процесора, но ако пък сложа само един извеждащ въздуха вентилатор на задната страна на кутията, пък вътре ще стане като вакуум, въздуха ще се разреди и охлаждането на елементите по дънната ще се влоши. Затова е нужно да се сложат и двата вентилатора, а страничния да бъде с решетка против прах, която не е особено евтина, а се отваря и втори проблем че перката на вентилатора започва да стърже в мрежата и затова е нужно между решетката и вентилатора да се постави гумена подложка, която също не е евтина и така цената само за един вентилатор излиза тройно.

На една моя стара кутия имам такова нещо. От две части е - с нещо като телескопична сглобка за да се удължава или скъсява. Охладителя е тип кула - нали? Тогава според мен не е добре да се слага страничен вентилатор.

За усилването на шума от рефлектора - мисля, че е малко пресилено. Това за вакуума - още повече. Колко вакуум смятате, че може да направи едно вентилаторче на 1000-1200 оборота в кутия с дупки къде ли не? :)

Това, че перката стърже в мрежата ми се струва съмнително. Би трябвало перката да е поне половин милиметър навътре от рамката на вентилатора. Сигурен ли сте, че е стържене, а не шум от въздушния поток, минаващ през много близко стоящата решетка?

Последно - според мен ако няма сериозен проблем с температурите на процесора - по-добре не се занимавайте с този рефлектор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Перката стърже в мрежата, когато вентилатора се обърне хоризонтално, тогава перката пада надолу и опира в мрежата, но това няма как да стане тъй като компютъра не го обръщаме наопаки, нали? Не разбрах какво представлява охладителя тип Кула. Охладителя на процесора е най-обикновен с вентилатор отгоре. А сериозен проблем с температурата на процесора имам при друг компютър от предната тема, който изключваше при работа с Неро и инсталиране на ъпдейтите. Температурата на процесора му достигаше до 80 градуса, при отворена кутия и с включена аларма, която бях принуден да изтърпя цели 4 часа до инсталирането на ъпдейтите.

Въздуха в кутията може да се разреди при висока скорост на издухващия вентилатор и при запушени дупки на кутията, при поставяне на компютъра в тясно шкафче и през запушен от прахоляк филтър. Но когато отзад няма издухващ вентилатор, тогава топлия въздух излизащ от захранването се блъска в задната стена на шкафа или бюрото и се всмуква обратно през задните дупки на кутията от вентилатора на процесора и компютъра става печка. В момента ползвам такъв компютър с отверена кутия без капаци от двете страни и с голяма дупка отпред поради липсващ CD-Rom и точно оттам излиза горещия въздух, който най-вероятно излиза от захранването, въпреки че задната стена на бюрото отдолу е отворена, но както знаем топлия въздух е по-лек и се издига нагоре.

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    на 7.08.2016 г. в 10:56, sten90 написа:

На една моя стара кутия имам такова нещо. От две части е - с нещо като телескопична сглобка за да се удължава или скъсява. Охладителя е тип кула - нали? Тогава според мен не е добре да се слага страничен вентилатор.

За усилването на шума от рефлектора - мисля, че е малко пресилено. Това за вакуума - още повече. Колко вакуум смятате, че може да направи едно вентилаторче на 1000-1200 оборота в кутия с дупки къде ли не? :)

Това, че перката стърже в мрежата ми се струва съмнително. Би трябвало перката да е поне половин милиметър навътре от рамката на вентилатора. Сигурен ли сте, че е стържене, а не шум от въздушния поток, минаващ през много близко стоящата решетка?

Последно - според мен ако няма сериозен проблем с температурите на процесора - по-добре не се занимавайте с този рефлектор.

Днеска ми докараха един компютър точно с такъв телескопичен рефлектор. Очевидно поставянето на вентилатор на страничния капак не е много удачно и за да не изхвърлям рефлектора, реших да поставя всмукващия вентилатор от предната страна на кутията, но с този недостатък че там по-трудно се почиства праха и по-бързо се запушва, всмуквайки хладен въздук под кутията и отпред, където се събира най-много прах дори и без вентилатор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Спомена, че държиш кутията отворена - според мен това не е добра идея. Така се променя(неблагоприятно) въздушният поток.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.