Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте може ли да ви попитам мога ли да работя в стратегически обект ако имам реабилитация .
Изискванията са :
..........се издават на лица, които:
1. са пълнолетни;
2. не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер, освен ако са реабилитирани;
3. не страдат от психически заболявания, установени и документирани по съответния ред;
4. за които няма данни, че извършват дейност, застрашаваща националната сигурност;
5. (нова - ДВ, бр. 27 от 2013 г.) срещу които няма образувани досъдебни или съдебни производства за умишлени престъпления от общ характер.

В свидетелството за съдимост пише "не осъждан" .До колкото знам документите минават през ДАНС.
Благодаря ви!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи дали реабилитацията е по право или е съдебна. По дефиниция не би трябвало да има проблем, както е посочено в член 45, ал. (1), точка 2 от Правилника за прилагане на закона Държавна Агенция "НС", който си цитирал. По принцип проблем ще е единствено ако имаш изтекла условна присъда за умишлено престъпление от общ характер, заради която си реабилитиран. Все пак тази информация може да я вземеш и от документите за обявения конкурс за длъжност в ДА "НС"...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за бързия отговор!

Присъдата ми беше  пробация 6 месеца и беше минало доста време 4-5 години и когато ми потрябва свидетелство за съдимост и отидох в съда служителката ми каза че ако искам да е чисто да отида пак на другия ден че трябвало да го види съдия .На другия ден го взех и пишеше "не осъждан" .Това не е ли реабилитация по право ..... Кога ще имам проблем ако е по право или ако е съдебна?
Благодаря ти отново!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъй като реабилитацията, в твоя случай, е по право ( 3 години без друго тежко нарушение или престъпление след пробация) - няма да имаш проблем. Проблем щеше да е ако (както посочих по-горе) си реабилитиран след условна присъда за умишлено престъпление от общ характер, защото там задължително ще се прави по-обстойна проверка и нещата няма да са в твоя полза. Въпреки това, прочети внимателно документите за конкурса (предполагам, че за това става въпрос).

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По право, по криво - не трябва да имаш проблеми, но друг е въпроса дали кандидатурата ти ще бъде одобрена по принцип! 

Попита още кога ще имаш проблем:

- Ми, когато се издъниш отново и ти се разрови досието както трябва. Тогава ще лъсне всичко и ще си го отвлечеш този път с пудра!

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днес ги попълних бяха два вида едните за предприятието другите за Дзнс и по спомеен единственото което може да съм объркал е графата "били ли сте осъждан" и тъй като прилагам към документа свидетелство за съдимост  в което пише "не осъждан" сложих Х на "не" . Дали  ще  го сметнат като опит да прикрия присъдата ....... пък и в дбелите книги нали пише "....... Най-важната последица е, че лицето, което е реабилитирано, се третира по-нататък като „неосъждано”"

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пише в свидетелството за съдимост, че не си осъждан! Тогава???? Значи не си т.е. реабилитиран си т.е. даден ти е втори шанс!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Кумчо вълчооо написа:

По право, по криво - не трябва да имаш проблеми, но друг е въпроса дали кандидатурата ти ще бъде одобрена по принцип! 

Попита още кога ще имаш проблем:

- Ми, когато се издъниш отново и ти се разрови досието както трябва. Тогава ще лъсне всичко и ще си го отвлечеш този път с пудра!

Взел съм си поука няма да има "отново"........

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 часа, blue_fen написа:

Взел съм си поука няма да има "отново"........

А всъщност за какво си осъждан условно, така де, и от какъв съд.... ДАНС какво ще каже все пак не е ясно...

Отделно, какъв е тоя стратегически обект :)))))))   Секретни поделения, или някакви други структури на държавата , много въпросителни за положителен отговор на питането ти...

П.С А допуск секретно, нали и това ще ти се издава... и то явно висока степен.... 

Редактирано от Sinbad_ (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

Изискванията са :
..........се издават на лица, които:
1. са пълнолетни;
2. не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер, освен ако са реабилитирани;

Щом това е условието, какво разбирате от точка 2. То е казано толкова ясно!

Че ... /каквото и да е това многоточие, може би разрешително за работа или достъп до секретни материали/ се издава на лица, които не са осъждани. Веднага след това е записано "освен ако са реабилитирани". Сиреч принципно реабилитираните също се водят неосъждани, но в този случай се разграничават от наистина неосъжданите и макар и само като характеристична данна, осъждането им се взима предвид.

Сиреч - ще приемат документите, но когато започне проучването от ДАНС за издаване на допуск за работа със секретни материали, реабилитацията ще цъфне веднага и ще бъде взета предвид. Просто няма как да се заобиколи.

преди 23 минути, Sinbad_ написа:

А всъщност за какво си осъждан условно, така де, и от какъв съд.... ДАНС какво ще каже все пак не е ясно...

Да ти кажа, с това условие в т. 2 не е толкова да не е ясно какво ще каже...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нa ДАНС отговорът ще е категоричен - НЕ!

Ако не вярваш,ще се убедиш.

В статистиката на полицията се водиш  съден, а не реабилитиран и каквото и да било друго.

Мерил го каза по научно му,докато аз, със свои думи.

Редактирано от * СТЕФАН * (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Sinbad_ написа:

Отделно, какъв е тоя стратегически обект :)))))))   Секретни поделения, или някакви други структури на държавата , много въпросителни за положителен отговор на питането ти...

П.С А допуск секретно, нали и това ще ти се издава... и то явно висока степен.... 

Имал съм пробация 6 месеца за алкохол над 1.2 не условна и става въпрос за мини и тецове , те са стратегически обекти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, blue_fen написа:

Имал съм пробация 6 месеца за алкохол над 1.2 не условна и става въпрос за мини и тецове , те са стратегически обекти.

Не ги слушай и тримата....
Все още важат горните ми два коментара.. Целта им бе да не се задълбава излишно и да не се споменава нарушението, тъй като не всеки се чувства комфортно да обявява публично провиненията си. След като вече си го обявил - проблем с кандидатстването за съответната длъжност  няма да имаш...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хора, спрете се да давате съвети за материя, която не ви е ясна. Още повече с такава категоричност. Още повече за въпроси, които са зададени некоректно и неточно, без да са конкретизирани и ясни.

Самият факт, че в условието на т. 2 изрично е споменато, че се прави разлика между неосъждан и реабилитиран, означава, че точно в този случай на реабилитирания се гледа като на осъждан. Той дори не е в хипотезата да подава документи за тази длъжност, защото по условие изначално не отговаря на изискванията.

Съвсем друг е въпроса, че свидетелството за съдимост е чисто и е записано, че е неосъждан. Това е съвсем друга хипотеза. Става въпрос, че при попълването на документи за определени ситуации и длъжности, се носи наказателна отговорност за даването на неверни данни. Справка чл. 313 НК. И дори и да не е подписал изрична декларация за това, самият факт че знае за осъждането си и умишлено в графата е посочил, че не е осъждан, без дори да отбележи, че става въпрос за реабилитация, вече е в хипотезата за даване на неверни данни. Пак подчертавам, хипотеза - защото нямаме нищо конкретно като задание, а всеки следващ пост попълва с нещо ново първоначалния, но това не изключва факта, че сме длъжни да бъдем много внимателни в отговорите си.

Хайде спрете да подвеждате хората или поне да говорите с такава сигурност за неща, които не разбирате, защото последствията могат да бъдат сериозни. Правото е формална материя и обикновената логика не винаги е приложима и вярна.

Редактирано от Merryl (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Merryl написа:

Хора, спрете се да давате съвети за материя, която не ви е ясна. Още повече с такава категоричност. Още повече за въпроси, които са зададени некоректно и неточно, без да са конкретизирани и ясни.

Самият факт, че в условието на т. 2 изрично е споменато, че се прави разлика между неосъждан и реабилитиран, означава, че точно в този случай на реабилитирания се гледа като на осъждан. Той дори не е в хипотезата да подава документи за тази длъжност, защото по условие изначално не отговаря на изискванията.

Съвсем друг е въпроса, че свидетелството за съдимост е чисто и е записано, че е неосъждан. Това е съвсем друга хипотеза. Става въпрос, че при попълването на документи за определени ситуации и длъжности, се носи наказателна отговорност за даването на неверни данни. Справка чл. 313 НК. И дори и да не е подписал изрична декларация за това, самият факт че знае за осъждането си и умишлено в графата е посочил, че не е осъждан, без дори да отбележи, че става въпрос за реабилитация, вече е в хипотезата за даване на неверни данни. Пак подчертавам, хипотеза - защото нямаме нищо конкретно като задание, а всеки следващ пост попълва с нещо ново първоначалния, но това не изключва факта, че сме длъжни да бъдем много внимателни в отговорите си.

Хайде спрете да подвеждате хората или поне да говорите с такава сигурност за неща, които не разбирате, защото последствията могат да бъдат сериозни. Правото е формална материя и обикновената логика не винаги е приложима и вярна.

Именно защото в точка 2 от чл. 45, ал. (1),  от Правилника за прилагане на закона Държавна Агенция "НС" са посочени изрично (както вече съм упоменал в първия си коментар) условията за издаване на разрешение или извършване на конкретно възложени задачи и дейности уточних, че след като е реабилитиран няма да има проблем за него, освен ако не се касае за съдебна реабилитация след условна присъда за умишлено престъпление от общ характер. Т.е. отговорът на въпроса му е "Нямаш проблем да кандидатстваш за посочената длъжност в конкурса"!

В допълнение към горното - аз работя в стратегически обект, притежавам оразователна степен за длъжността, която заемам и имам необходимите юридически познания по въпроса. Това като хипотеза ли ти звучи?! Или като материя, която не ми е ясна.... и още повече с такава категоричност?! Целта ми бе да огранича автора да не спорделя информация, която не желае или не се чувства комфортно., а не да го разпъвам на кръст да си опише цялото съдебно минало.

Аз също ще те помоля да спрете да подвеждате хората... или поне да говорите с такава сигурност за неща, които не разбирате. Съветът ми към автора е същия както и в предния ми коментар - да си прочете условията за провеждането на конкурса, за да няма други "зайци в храстите".

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се, но факта на попълването на грешни данни си остава.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Merryl написа:

Никой не го отрича...или поне аз не съм го разбрал...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами той сам си го е написал

Цитат

и тъй като прилагам към документа свидетелство за съдимост  в което пише "не осъждан" сложих Х на "не" . Дали  ще  го сметнат като опит да прикрия присъдата ....... пък и в дбелите книги нали пише "....... Най-важната последица е, че лицето, което е реабилитирано, се третира по-нататък като „неосъждано”"

Както и да е. Продължавайте да го съветвате...

Какво ли разбирам аз, простата драскачка във форум... Хубав ден.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Merryl написа:

Доколкото разбрах от обяснението - в цитираната бланка, на този въпрос има два възможни отговора - "да" и "не". Ти как би отговорила - в смисъл към коя категория би клисифицирала реабилитирано по право лице - осъждан или неосъждан?

преди 4 минути, Merryl написа:

Самооценката си е твоя.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След като е реабилитиран по право (което се изясни още след втория му коментар), то този цитат просто показва единствено, че авторът е несигурен в действията си. Нужни ли бяха останалите 3 коментара, които направихте ти, Sinbad_ и * СТЕФАН * ?

Както и да е, продължавайте в същия дух...
Еле пък какво му трябва на човек - да драска по цял ден във форум...

П.С. Merryl, не се е случвало да "кръстосаме шпаги" в този или друг форум, но е липса на вкус да започнем по такъв начин. Моите извинения за което...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, jhoro написа:

Доколкото разбрах от обяснението - в цитираната бланка, на този въпрос има два възможни отговора - "да" и "не". Ти как би отговорила - в смисъл към коя категория би клисифицирала реабилитирано по право лице - осъждан или неосъждан?

Авторът на темата никъде не е уточнил /или аз съм пропуснала/ каква е реабилитацията му, така че няма нужда да отговарям на подобни въпроси.

Редактирано от Merryl (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Авторът на темата никъде не е уточнил каква е реабилитацията му, така че няма нужда да отговарям на подобни въпроси.

Затова е казано:

Цитат

"Задавайки хипотетични въпроси, получаваме хипотетични отговори."
Джоун Байез

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, Merryl написа:

Авторът на темата никъде не е уточнил каква е реабилитацията му, така че няма нужда да отговарям на подобни въпроси.

на 9.08.2016 г. в 22:44, LinKuei написа:

Тъй като реабилитацията, в твоя случай, е по право ( 3 години без друго тежко нарушение или престъпление след пробация) - няма да имаш проблем.....

преди 18 минути, LinKuei написа:

След като е реабилитиран по право (което се изясни още след втория му коментар)....

Прочетохме ли коментарите....или си съставихме мнение "по диагоналната система".... Авторът може да не е написал "реабилитиран съм по право", но ако се зачетеш ще видиш, че го е описал. Е, разбира се, може и да кажем, че това е много хипотетично и може да се тълкува многозначително. И тогава започваме да звучим доста offtopic и като типични юристи - думи и казуси много, ефект - нулев.

Edit:

преди 16 минути, Merryl написа:

... /или аз съм пропуснала/ каква е реабилитацията му....

А, това вече е нещо друго...

Редактирано от LinKuei (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И понеже стана дума за специализирани и не-такива форуми - сещам се за една тема в Lex.bg.

Автора в началото питаше - докога ще чакам КАТ да ми идадат НП.
После се оказа, че има НП - макар връчено много след издаването, че и обжалването е минало и че въпросния автор не вярва в правосъдната система (щото не е на неговата).

И много правилно беше попитан - ами ти като не вярваш - пред кого ще обжалваш, на втора инстанция?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

Е, разбира се, може и да кажем, че това е много хипотетично и може да се тълкува многозначително.

думи и казуси много, ефект - нулев.

Именно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.