Премини към съдържанието
backinblack

Инсталиране на VMWare ESXi върху Интел Фак Райд1 !!!!!??????

Препоръчан отговор

Искам да инсталирам въпросното чудо върху вградения райд на интелските дъна и по-точно на една машинка HP dc8000 SFF с процесор Xeon x3360 с 16GB Ram на която да се търкалят 2-3 виртуалки. Поради компактните размери, не мога да намеря хардуерен райд някой стар модел за 2 диска. Поразрових малко из нета, че не може тази комбинация да не е съблазнителна и за други, но поради проблеми с англичанския ми не намерих решение. Мисля си, дали чрез ESXi-Customizer няма някакво решение за вграждане на драйвер и поддръжка, ама........ стигнах само до тук.  

Тъй като ще са Линукс виртуалките, дойде ми на акъл, че мога да инсталирам системата върху едно PSI-E SSD и двата диска да ги добавя като отделни сторета и на виртуалката да направя два виртуални диска в двете сторета и да ги свържа в LinuxRAID, ама хич не ми харесва тази идея. 

Някой тук дали е срещал такова решение някъде и дали има идея за реализацията. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

преди 13 минути, backinblack написа:

Искам да инсталирам въпросното чудо върху вградения райд на интелските дъна и по-точно на една машинка HP dc8000 SFF с процесор Xeon x3360 с 16GB Ram на която да се търкалят 2-3 виртуалки. Поради компактните размери, не мога да намеря хардуерен райд някой стар модел за 2 диска. Поразрових малко из нета, че не може тази комбинация да не е съблазнителна и за други, но поради проблеми с англичанския ми не намерих решение. Мисля си, дали чрез ESXi-Customizer няма някакво решение за вграждане на драйвер и поддръжка, ама........ стигнах само до тук.  

Тъй като ще са Линукс виртуалките, дойде ми на акъл, че мога да инсталирам системата върху едно PSI-E SSD и двата диска да ги добавя като отделни сторета и на виртуалката да направя два виртуални диска в двете сторета и да ги свържа в LinuxRAID, ама хич не ми харесва тази идея. 

Някой тук дали е срещал такова решение някъде и дали има идея за реализацията. 

ESX е корпоративно решение и не се очаква да работи с технологии, предвидени за домашния пазар. Потърсете някой евтин Адаптек контролер (има доста нископрофилни)

АКо минете на XEN можете да правите виртуалните дискове с LVM и да дефинирате две копия на том

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Проблема е, че кутията е малка и 4 портов райд контролер не се побира, а 2 портовите са все фак райдове или поне аз не намерих модел, който да е компактен и да не е фак. Алтернативите на ESXi не ме устройват. Знам каква е логиката на ВМ Уаре и защо не вкарват такава поддръжка, но пък този хардуер е тъкмо за безпратното ползване.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 14 минути, backinblack написа:

Проблема е, че кутията е малка и 4 портов райд контролер не се побира, а 2 портовите са все фак райдове или поне аз не намерих модел, който да е компактен и да не е фак. Алтернативите на ESXi не ме устройват. Знам каква е логиката на ВМ Уаре и защо не вкарват такава поддръжка, но пък този хардуер е тъкмо за безпратното ползване.  

ТОзи ми изглежда като нископрофилен, хардуерен масив за два диска: http://storage.microsemi.com/en-us/support/raid/sataii/aar-1220sa/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Тук http://serverfault.com/questions/407305/getting-vmware-esxi-5-0-0-with-raid-using-the-intel-x79-chipset-to-work има нещо, дето не го разбирам много!

Цитат

The RAID on that motherboard is not real hardware RAID, it's "fakeraid" that depends on drivers in the operating system. ESXi doesn't support fakeraid, because it's aimed at enterprise environments (which use real hardware RAID for better performance), not consumer PCs (which use fakeraid because it's cheap). ESXi should recognize drives connected to that controller, but only as standalone drives, not as a RAID array.

You might want to opt for a different virtualization platform, such as Citrix XenServer or Linux KVM. If you really want to use ESXi, you could set up your three drives as separate datastores, give each of your VMs three virtual disks — one from each datastore — and set up software RAID within each VM's operating system.

(The VMs will not be able to see the host's fakeraid controller. Isolating guests from the host's hardware is half the point of virtualization. Guests will only see their virtual disks.)

There are unofficial drivers that you can install on ESXi to support additional hardware, including a "dmraid" one for Intel Matrix RAID (your chipset's fakeraid), but you're going out on a limb if you do that.

Intel Matrix RAID  е технологията на Интел за този фак райд, а в Линукс dmraid е поддръжката за тази технология. Търсих някакви инструкции чрез  ESXi-Customizer да се "вкарат", но не открих. Мисля си, че, ако има начин, само това ще да е решението. Да си направя къстъм .исо с поддръжка на фак райда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

портват се успешно драйвъри и то не само за дискови устройства но и мрежови, usb и други, извън официалния им писък който са посочили, става и ръчно ако си направиш vib 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 минути, capnemo написа:

ТОзи ми изглежда като нископрофилен, хардуерен масив за два диска: http://storage.microsemi.com/en-us/support/raid/sataii/aar-1220sa/

Този без проблем се побира, а планката хич не ми е проблем да я подкастря, но не пише, че се поддържа от VMWare! Пише само за Линукс и Уиндоус.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току-що, backinblack написа:

Този без проблем се побира, а планката хич не ми е проблем да я подкастря, но не пише, че се поддържа от VMWare! Пише само за Линукс и Уиндоус.

A ESX какво е? :) И в 99.9% драйверите вече са налични в ядрото (и на ESX)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 минути, kovalski написа:

портват се успешно драйвъри и то не само за дискови устройства но и мрежови, usb и други, извън официалния им писък който са посочили, става и ръчно ако си направиш vib 

Имам истински сървър Супермикро с ESXi и ми се е налагало да портвам драйвери за лан и LSI чрез къстъмизера, но ги намирах готови направени .vib файлове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 минута, backinblack написа:

Имам истински сървър Супермикро с ESXi и ми се е налагало да портвам драйвери за лан и LSI чрез къстъмизера, но ги намирах готови направени .vib файлове.

От над 50 инсталации ми се е налагало само веднъж да добавям на ръка драйвери.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току-що, backinblack написа:

то да ги намериш в готов vib и петокласник ще ги инсталира :)

ако няма, може да си компилираш но е тегава там историята.

на кой райд контролер в крайна се спря, на вградения или ще търсиш

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току-що, capnemo написа:

От над 50 инсталации ми се е налагало само веднъж да добавям на ръка драйвери.....

1U сървъра ми Супермикро с Е3-1230 беше с две вградени интелски лан карти от различни модели и за едната нямаше поддръжка във в.5 ! Също и за контролера 9260-4и

преди 2 минути, kovalski написа:

Предпочитам да е вградения, защото тези двупортови контролери, следвайки логиката на производителите, а и на ВМУаре, със сигурност няма да е хардуерен, а фак райд. 

преди 5 минути, kovalski написа:

Предпочитам да е вградения, защото тези двупортови контролери, следвайки логиката на производителите, а и на ВМУаре, със сигурност няма да е хардуерен, а фак райд. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Eй този http://www.aliexpress.com/item/High-Quality-2-Internal-Port-SATA-3-0-6Gb-s-RAID0-RAID1-SPAN-PCI-Express-RAID/32362274456.html контролер тамам се побира и си върви с лоу профил бекет, но не можах да разбера дали ще се инсталира върху конфигуриран райд 1 с него. Чипсета му е Marvell 88SE9170 и от коментар във форум разбрах, че поддържа дискове над 2ТБ и хот суап. 

Ако може някой да ми намери повече инфо и евентоално инструкции ще съм благодарен, че англичанския ми е на много ниско ниво, а и такива хай системи не се коментират в бг форумите. 

П.С. Kovalski, това и с инжектирането на dmraid с кустомизера не ми се получи :( !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, backinblack написа:

Eй този http://www.aliexpress.com/item/High-Quality-2-Internal-Port-SATA-3-0-6Gb-s-RAID0-RAID1-SPAN-PCI-Express-RAID/32362274456.html контролер тамам се побира и си върви с лоу профил бекет, но не можах да разбера дали ще се инсталира върху конфигуриран райд 1 с него. Чипсета му е Marvell 88SE9170 и от коментар във форум разбрах, че поддържа дискове над 2ТБ и хот суап. 

Ако може някой да ми намери повече инфо и евентоално инструкции ще съм благодарен, че англичанския ми е на много ниско ниво, а и такива хай системи не се коментират в бг форумите. 

П.С. Kovalski, това и с инжектирането на dmraid с кустомизера не ми се получи :( !

Този ми изглежда като копие на адаптека, който дадох по-горе. Който си има и документация (да си изтеглиш в момента) и гаранции и т.н.

Не съм толкова богат че да купувам евтини неща...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

https://www.vmware.com/resources/compatibility/search.php?deviceCategory=io

http://ask.adaptec.com/app/answers/detail/a_id/17086/~/adaptec-raid-controllers-and-vmware-support

дори да не е описан в map списъците с VID , DID в /etc/vmware/driver.map.d/ , даден контролер , можеш да си го добавиш и драйвъра да го разпознае стига да има контролери от същия вендор там,, но тия работи само с тестване се разбират, може да бачка изцяло, нестабилно със slow perfomance нещата варират, разбира се крайния сценарий е компилиране на модул  , лично което съм го подкарвал с разни контролери но е играчка.

значи модула dmiraid може да не го интегрираш в iso a директно да го копираш примерно в datastore на ESXi хоста и с vmkload_mod или esxcli  в терминала да се пробваш да го load-неш.

Device Vendor Device Name PCI ID
    ASMedia Technology Inc. ASM1062 Serial ATA Controller 1b21:0612
    ASMedia Technology Inc. ASM1061 SATA IDE Controller 1b21:0611
    Marvell Technology Group Ltd. 88SE9123 PCIe SATA 6.0 Gb/s controller 1b4b:9123
    Marvell Technology Group Ltd. 88SE9172 SATA 6Gb/s Controller 1b4b:9172
    Marvell Technology Group Ltd. 88SE9120 SATA 6Gb/s Controller 1b4b:9120
    Marvell Technology Group Ltd. 88SE9230 PCIe SATA 6Gb/S Controller 1b4b:9230
    AMD SB6xx 1002:4380
    JMicron Technology Corp. JMB363 SATA/IDE Controller 197b:2363
    Intel Corporation Lynx Point-LP SATA Controller 1 8086:9c03
    VMware Inc. Virtual SATA Controller 15ad:07e0
    ATI Technologies Inc. SB700 SATA Controller [AHCI Mode] 1002:4391
    Marvell Technology Group Ltd. 88SE9128 PCIe SATA 6 Gb/s RAID controller with HyperDuo 1b4b:9130
    Marvell Technology Group Ltd. 88SE9128 PCIe SATA 6 Gb/s RAID controller 1b4b:9128
    NVIDIA Corporation Unknown SATA controller 10de:0584
    Marvell Technology Group Ltd. 88SE9182 SATA 6 Gb/s RAID controller 1b4b:9182
    Marvell Technology Group Ltd. 88SE9215 SATA 6 Gb/s RAID controller 1b4b:9215
    Marvell Technology Group Ltd. 88SE9125 SATA 6 Gb/s RAID controller 1b4b:9125
    nVidia Corporation MCP79 AHCI Controller 10de:0ab8
    nVidia Corporation GeForce 7100/nForce 630i SATA 10de:07f4
    nVidia Corporation MCP67 AHCI Controller 10de:0554
    nVidia Corporation Apple iMac 9,1 10de:0ab9
    AMD FCH SATA Controller [AHCI mode] 1022:7801
    Marvell Technology Group Ltd. 9183 88SS9183 PCIe SSD Controller 1b4b:9183
    JMicron Technology Corp. JMB360 AHCI Controller 197b:2360
    Marvell Technology Group Ltd. 88SE9220 SATA 6 Gb/s RAID controller 1b4b:9220
    JMicron Technology Corp. JMB362 AHCI Controller 197b:2362
    Plextor PX-AG256M6e 1c28:0122
    Intel 9 Series Chipset Family SATA AHCI Controller 8086:8c82
    Intel 9 Series Chipset Family SATA AHCI Controller 8086:8c83
    Intel Lynx Point-LP SATA Controller 1 [AHCI mode] 8086:9c02
    Marvell Technology Group Ltd. 88SE9235 PCIe SATA 6 Gb/s RAID controller 1b4b:9235
    nVidia Corporation MCP65 AHCI Controller 10de:044c
    nVidia Corporation MCP65 AHCI Controller 10de:044d
    nVidia Corporation MCP65 AHCI Controller 10de:044e
    nVidia Corporation MCP65 AHCI Controller 10de:044f
    Marvell Technologies, Inc. 88SE6145 SATA II PCI-E controller 11ab:6145
    Samsung Electronics Co Ltd XP941 PCIe SSD 144d:a800
    JMicron Technology Corp. JMB361 AHCI/IDE 197b:2361
    Marvell Technology Group Ltd. 88SE9480 SAS/SATA 6Gb/s RAID controller 1b4b:9480
    Marvell Technology Group Ltd. 88SE9485 SAS/SATA 6Gb/s controller 1b4b:9485
    Marvell Technology Group Ltd. 88SX7042 PCI-e 4-port SATA-II 11ab:7042
    ASMedia Technology Inc. SATA3 PCI Express x2 controller 1b21:0625
    Intel Corporation Wildcat Point-LP SATA Controller [AHCI Mode] 8086:9c83
    Kingston Technologies SATA Controller [AHCI Mode] 2646:0010
    Samsung Electronics Co Ltd SM951 SSD M.2 Controller 144d:a801
    Kingston Technologies Predator PCIe SSD 2646:0010
    VIA Technologies, Inc. VT8251 AHCI/SATA 4-Port Controller 1106:3349
    ASMedia Technology Inc. SATA Controller (dev0622) 1b21:0622
    Intel Corporation SATA AHCI Controller (dev22a3) 8086:22a3
    Intel Corporation Atom Processor E3800 Series SATA AHCI Controller 8086:0f22
    Intel Corporation Atom Processor E3800 Series SATA AHCI Controller 8086:0f23
    Marvell Technology Group Ltd. 88SE9170 PCIe SATA 6Gb/s Controller 1b4b:9170
    Silicon Integrated Systems (SIS) AHCI IDE Controller (0106) 1039:1185
    Marvell Technology Group Ltd. 88SE6440 SAS/SATA PCIe controller 11ab:6440
    Marvell Technology Group Ltd. MV64460/64461/64462 System Controller, Revision B 11ab:6485
    Samsung Electronics Co Ltd SM951 SSD M.2 Controller 144d:a802

относно Marvell 88SE9170 - https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=42679 става ясно че с изключено VT-D бачка, което значи че трябва да се откажеш от Marvell :)

пробвай с sata.vib като преди това esxcli software acceptance set --level=CommunitySupported

sata.vib

Редактирано от kovalski (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Тези дни смятам да пробвам с жилязото, ама си мисля, че то като гледам има някакви 

Intel 9 Series Chipset Family SATA AHCI Controller 8086:8c83

Драйвери за интелския контролер и май не dmraid ми трябва, а да инжектирам тези дрейвери, които да сетят сървъра, че това е масив някакъв! 

Преди като съм пробвал, не съм инжектирал драйвери и като стигна до инсталацията и ми показва 2 диска, а същите преди това съм ги конфигурирал като райд1 масив от настройките на контролера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

С инжектиране с кустомизера на на ahci-cata изтеглен от тук https://vibsdepot.v-front.de/wiki/index.php/Sata-xahci не стана работата! Като стигне до инсталиране, вижда два диска, а не вируално волуме. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 3 часа, backinblack написа:

С инжектиране с кустомизера на на ahci-cata изтеглен от тук https://vibsdepot.v-front.de/wiki/index.php/Sata-xahci не стана работата! Като стигне до инсталиране, вижда два диска, а не вируално волуме. 

нали за да ги види като едно утройство трябва dmiraid, затова си намери raid контролер който е съвместим с ESXi и SFF кутийката ти и нещата ще се случат бързо :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, kovalski написа:

нали за да ги види като едно утройство трябва dmiraid, затова си намери raid контролер който е съвместим с ESXi и SFF кутийката ти и нещата ще се случат бързо :)

20-30, па и 40 долара не ми е проблем да похарча за целта, но проблема е, че 4 портовите са големи за тази кутия, а 2 портовите, риска да е фак райд е над 90% ! А този dmraid.zip нещо не ще да се билдне. Търсил съм подходящ контролер, но пък като се замисля, няма и как да го има, защото с 2 портов само райд1 може да се прави, а това чудо е за големи машини създадено. Скоростта на един диск или два в райд1 е ниска за повече от 3 виртуалки.

Редактирано от backinblack (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

ESXi IO.csv

RAID 10 - резервираност и бързодействие

Редактирано от kovalski (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.