Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Не съм сигурен точно какъв е проблемът, затова може би тук не е правилният раздел, но все пак някъде трябва да отворя тема и тук ми се струва най-добре.

Даже не знам от къде да започна, защото такъв проблем никога не съм срещал.

Един приятел ми даде да му преинсталирам лаптопа под предлог, че е станал вече много бавен и не му работят тъчпада и клавиатурата. Аз си казах, че просто е осрал нещата и като направя една чиста инсталация на уиндоус всичко ще е ок. Само, че нещата са много по-дълбоки. Лаптопът е acer aspire 5349.

Проблемът е следният: Като натисна F2 биосът зарежда, но не мога да го контролирам - клавиатурата не работи. По принцип клавиатурата в биоса винаги би трябвало да е активна, дори да няма инсталирана ОС и драйвъри - поне аз така знам, но не е и биоса си е все едно е фрийзнал - не мога да настроя да буутва от двд или флашка.

Приятелят искаше уиндоус 10 и затова реших да надстроя до 10-ката и след това да видя какво ще стане. Резултатът беше същият. След това си играх с инсталиране и преинсталиране на драйвъри и накрая подкарах клавиатурата да работи в уиндоуса. Викам си супер, Ама нали да да почовъркам още малко - реших да пробвам след като клавиатурата работи в уиндоуса - дали ще работи в биоса. И за мое учудване при рестартиране на лаптопа не ми даде опция да включа биоса с f2, и не мислете, че пробвах веднъж - няколко пъти рестартирах и натисках ф2 като луд, но така и не стартира биоса и още по странното в дъното на монитора не изписваше "Press F2 to Setup ... ". Извадих батерията и пак я сложих и влязох в биоса, който беше пак фрийзнал. Изключих лаптопа включих го и драйвърът пак беше дефектирал и клавиатура не работеше нито в уиндоуса, нито в биоса. След това пак си играх със слагане и махане на драйвъри и клавиатурата тръгна в уиндоуса, но опцията "Press F2 to Setup ... ". пак изчезна.

И това са нещата - не знам защо, как ... Не мога да си го обясня но при включване на биоса клавиатурата спира да работи, а при оправяне на клавиатурата биосът не иска да се стартира, ако не се вади батерията. Просто това нещо за първи път ми се случа и по никакъв нормален начин не мога да си го обясня, изглежда невероятно но е така - биосът дефектира драйвъра на клавиатурата и тя спира да работи и по този начин не мога да буутна от флашка, за да направя чиста инсталация, с която се надявам нещата да се оправят. Предварително благодаря за помощта.

Редактирано от LaVendetta (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

преди 6 часа, LaVendetta написа:

на монитора не изписваше "Press F2 to Setup ... ". Извадих батерията и пак я сложих и влязох в биоса, който беше пак фрийзнал

преди 28 минути, ДзВяРа! написа:

Май, май проблема ще е във клавиатурата, няма да е биоса!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 49 минути, дръндю написа:

Ами много ясно че като не работи клавиатурата, няма да му изпише и "Press F2 to Setup ... " . Проблема по скоро е хардуерен от колкото софтуерен!

Драйвъри под биос?  Във биоса се влиза и без хард диск!

Редактирано от ДзВяРа! (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Никога не бих си занесъл машината приятел да ми я преинсталира има си сервизи има си грамотни хора , които разбират по писанията от теб се разбра , че ти си неграмотен преинсталатор да вади и да слага батерии . Да не стана така , че след много упражнения да убиеш дъното , че после главоболия до небесата занеси го на правилния човек и недей се мъчи .

а пък аз ще ти кажа , че ти още повече си осрал нещата . Занеси го на приятеля си и му кажи да го занесе на сервиз да отдели едни 50 лв и готово .

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Да бе, пък в сервиза все грамотни хора... Я си запази писаниците за себе си. Те в сервиз за една преинсталация искат 50 лв, за слагане на драйвъри още 20. За подобен проблем ще му вземат повече отколкото струва лаптопа.

Явно не съм написал ясно - преинсталирал съм поне 30-40 машини, никой до сега не е имал проблем и всички са били доволни.

Какво да направя като не ми дава включа биоса, освен да извадя батерията? Имам ли избор? Мислиш ли, че в сервиз няма да извадят батерията поне 2 пъти, за да видят какво ще стане? По принцип не отвръщам на злобни и глупави коментари, но това си беше извън границите. Аз искам помощ не някой да ми казва дай го на сервиз да му свалят кожата на твоя човек за лаптоп дето е на 4 години, пък на този сервиз какво ще кажат е божа работа, винаги могат да излязат - проблемът не може да се реши - дайте 20 лв за диагностиката и пак да си вътре яко. Така, че следващия път си запази коментара за себе си, защото всеки започна много да разбира, ама са малко тези, които наистина могат да помогнат, а повечето май гледат да дадат някой "компететен" коментар, за да иззлобеят в мрежата. 

До другите коментари - знам, че в биоса може да се влезе без инсталирана ОС, може да се влезе даже без хард диск, затова написах, че проблемът е много странен.

На сайта на acer има ъпдейт за биоса и мога да флашна, но не искам да стигам до там. Не, че се притеснявам да флашна биоса, правил съм го на другия компютри, но такива, които не дават проблеми. Страх ме е проблемът да не в чипа, на които е записан биоса и ако се флашне неправилно целият компютър да умре. Все пак в момента компютърът работи под уиндоус 10 и му работят клавиатура и външна мишка, което е достатъчно за моя човек.

Наистина проблемът е много специфичен. Не очаквам решението да е нещо стандартно. Може би някой, който се е сблъсквал със същия проблем може да знае. Търсих в интернет специално за тази серия на лаптопа подобни проблеми, но не открих съвпадения с моя случай.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ехехехе да се смее ли човек да плаче ли . Такива цени взимат сервизи дето работят неграмотни хора и си мислят , че са направили нещо . Почистването от прах не решава проблема трябва и термопаста да се смени на мене защо само смяна на термопаста и почистване от прах ми взимат 30 лв ? Аз мога сам да си го преинсталирам ползвам само ОС 7 драйверите сами си ги намира отделно имам принтер като го пусна в усб пак само си ги намира кви са тези инсталации на драйвери бла блаа .

може авера ти преди да ти го донесе да е клокнал биоса неправилно .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Драйвърите за видеокартата абсолютно сам си ги намира, нали се сещаш?! Те затова всички производители на лаптопи правят сайтове със съпорт, където има качени драйвърите - защото сам си ги намира и сам си ги инсталира на първото буутване нали?!

Лаптопът не струва повече от 200 лв, все пак, както казах е на 4 години, няма сервиз, на който да го даде и да му излезе изгодно - по-добре да продаде на части този, отколкото да дава 100 лв ремонт на лаптоп, който струва 200. Като събере пари ще си купи свестен, дотогава този му върши работа, това е идеята и без това човекът го ползва само за филми, музика, снимки, интернет.

Лаптопът съм го преинсталирал преди 2 години, никакви проблеми нямаше и вървеше супер.

Сега е бавен и дава този странен проблем. За тези 2 години кой е работил и какво е правил с лаптопа не знам. Дали някой друг не си играл да го преинсталира - не знам, дали някое дете не го е заляло примерно с вода - не знам. Знам, че има много странен проблем, който най-вероятно е хардуерен и някоя част е за смяна, но все пак пиша тук с последна надежда, защото както вече казах е нерентабилно да се правят каквито и да е надграждания или ремонти, защоте след 1-2 години от него вече няма да става нищо, понеже още със закупуването му е бил бюджетен избор,а след 5-6 години ползване ще издиша тотално и ще отиде в коша за боклук най-вероятно. Въпросът е да го закрепим още малко...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 59 минути, adersa написа:

ОС 7 драйверите сами си ги намира

И какви драйвъри инсталира? Универсалните на Майкрософт с орязана функционалност.

преди 2 часа, adersa написа:

Никога не бих си занесъл машината приятел да ми я преинсталира има си сервизи има си грамотни хора

Ти май нещо си противоречиш? Или отново пишеш, колкото да си в джаза?

преди 1 час, adersa написа:

клокнал биоса неправилно

BIOS не се клоква!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

От по-горе написаното, при рестарт не изписва f2 при началния екран за да влезнеш във биоса. Ти вадиш батерията и след това ти изписва f2. Като извадиш батерията, прекъсваш захранването на компонентите, включително и на клавиатурата, но това със батерията не влияе на биоса! Човек, най-вероятно клавиатурата ти прави мизерии, ти сам си каза че има вероятност да заливана със някаква течност. А самият биос дори да е сменен със друга версия, което много лесно може да се провери, пак няма причина да не ти засича клавиатурата, той или ще работи или няма да работи, ако не работи няма да ти пали изобщо компютъра. Най-добре задай настройките по подразбиране на биоса и не го пипай повече!

Тествай хада за лоши сектори и тествай рам паметта, ако всичко е наред пробвай като заредиш някоя лайв дистрибуция на линукс, да видиш дали ще ти работи бавно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз биоса не съм го пипал. И няма как да му задам default настройки, защото като вляза в биоса и не мога да избера нищо - просто се отваря биоса, но не мога да избера нито една опция - просто нито със стрелките, нито с някои други бутони мога да го управлявам, защото клавиатура не е активна в биоса, но не знам защо не е активна...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 15 часа, ExaFlop написа:

И какви драйвъри инсталира? Универсалните на Майкрософт с орязана функционалност.

Само за протокола - драйвърите (за видеокартата) на M$ служат да виждаш, докато си теглиш истинските драйвъри.

Също както IE е чудесен и безплатен инструмент за ... изтегляне на браузър.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Няма какда влезнеш в биоса просто ей така както си свикнал на Win7! Изгледай малко клипове как се влиза в биоса при ОС Win10, малко по-различно е! Спри да вадиш и да слагаш батерията за щяло и нещяло. Win10 стартира ОС много по-бързо и това не е случайно. 

Редактирано от Ivanov IP (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 9 часа, LaVendetta написа:

Аз биоса не съм го пипал. И няма как да му задам default настройки, защото като вляза в биоса и не мога да избера нищо - просто се отваря биоса, но не мога да избера нито една опция - просто нито със стрелките, нито с някои други бутони мога да го управлявам, защото клавиатура не е активна в биоса, но не знам защо не е активна...

Опита ли с външна клавиатура?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 8 часа, nikolela написа:

Опита ли с външна клавиатура?

... която не е USB - да не забравяш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Прочетох темата и ще кажа следното :

1. Функциите на клавишите "F1, F2, F9,F10, F12 " в зависимост от вида система и биос , ще се изписват при стартиране само ако са зададени от биос настройката , когато такава е налична за тези клавиши .

2, Клавиатурата може  да е проблемна

3. Проблем с рам или хард нямат симптоми като описаните , особено в биос .

Диагноза - Незнайно какви инсталации на драйвери и какво ли не , повредени записи по биос-а или работеща от части и не винаги  клавиатура, повреден конектор или кабел на клавиатурата .

Имал съм такива случай в който повредени клавиатури , с счупени кабели работят в някакъв момент , в следващия -не . Имам дори едно дъно от лаптоп Асус със прецакан конектор за клавиатурата .

Като се ресетва биос-а със сваляне на батерията , биос се връща в първоначалното си състояние и ако е успешен ресета часа и датата ще са различни от моментните . Има дъна за десктопи на който клавиатурите УСБ не работят в биос преди инсталация на драйверите за чипсет-а , сработват само PS2

Лечение :

1. Външна клавиатура

2. Нова инсталация на ОС

3. Задължителен в случая флаш на биос , та дори и със същата версия да е , дори да не е най новата която ще намери на сайта на производителя на машината . Флаша е по причина че доколкото разбирам многократно са правени ресети и незнайно какво още .

4. Инсталация на драйвери и прилежащ софтуер нужен за работата на системата само и единствено от сайта на производителя .

П.П. Надстройки на ОС не се правят , повечето проблеми идват точно от тези процедури . Има си инсталации на ОС каквато е желана , с съответните процедури и правила за инсталиране и преинсталиране .

От многократни инсталации на драйвери без да се деинсталират преди това старите накрая цялата система се омазва .

Не на последно място - в сервизите има и грамотни и можещи хора , и цените не са по 50 лв, а на половина .

Успех !

Редактирано от PC doctor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 45 минути, PC doctor написа:

Прочетох темата и ще кажа следното : ...

Пък аз прочетох само твоя пост и ... научих нещо ново.

Абе какви са тия драйвъри на BIOS бе?

Цитат

Драйвер се нарича компютърна програма, която позволява на програми от високо ниво да взаимодействат с хардуерно устройствo.

BIOS-а на високо ниво ли е?

И къде ги инсталираш? Ако оставя само дъното, процесора и РАМ-а - BIOS няма ли да "запали"?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Затворете темата. Пробвах с външна клавиатура и преинсталирах ОС, но това не помогна. Явно има някакъв дефект клавиатурата, но е твърде нерентабилно да се поправя при полпжение, че лаптопа струва 100-200 лв. Ще стой така, докато издържи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Последното, което можеш да опиташ, е следното: При заредена операционна система дай рестартиране, щом изгасне екрана, започваш да натискаш F2. Ако влезеш във биоса и клавиатурата работи, погледни дали не е на положение "Fast Boot", сложи го на "Нормал". При рестартиране като че ли не е същото като при начален старт. Ако и така не ти работи клавиатурата, ще са верни констатациите за повреда . При Fast Boot се прескача показването на менюто за биоса и не може да се влезне в него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Да си вземе една външна клавиатура за 10 кинта и да си ползва така лаптопа.Не е сложно :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.