Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте! :)

Не знам дали този раздел е правилното място, защото самата операция включва и софтуер, но...

Взех си един лаптоп Fujitsu Celsius H710 и имам един чисто нов харддиск , който искам да използвам с него. Въпроса ми е как да го инициализирам - като MBR или като GPT? Четох, че вторият тип има доста предимства, но ме притеснява как това ще се отрази и дали диска ще е разпознаваем от BIOS/UEFI? Всъщност, знам, че има връзка точно с BIOS/UEFI и се чудя как да разбера точно с какво разполага моят лаптоп?

Иначе, по принцип ще инсталирам на диска Linux (който си има GPT поддръжка).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

преди 4 минути, дръндю написа:
    Цитат

Тъй като GPT е разработен за новото поколение компютри (така наречените Itanium-based computers) се изисква задължително BIOS да е UEFI базиран, за да може да заредим операционната система от дял с GPT таблица. Затова GPT е препоръчително да се използва на високопроизводителни нови компютърни системи с поддръжка на UEFI и за дискове над 2TB.

Как да разбера дали моя BIOS е UEFI базиран?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 8 минути, HotMusicFan написа:
    Цитат

Тъй като GPT е разработен за новото поколение компютри (така наречените Itanium-based computers) се изисквазадължително BIOS да е UEFI базиран, за да може да заредим операционната система от дял с GPT таблица. Затова GPT е препоръчително да се използва на високопроизводителни нови компютърни системи с поддръжка на UEFI и за дискове над 2TB.

Как да разбера дали моя BIOS е UEFI базиран?

Не знам откъде го вадиш това, но ...

GUID Partition Table е част от Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) стандарта. Което е алтарнативата на BIOS (Basic Input/Output System) - тоест, компютъра или е с BIOS, или с EFI 2. х / UEFI.

Ако настройката е Legacy BIOS - добре е поне един диск да има поне един МВР дял и да зареди от него. Останалите могат да са си GPT. Legacy BIOS Issues with GPT

Колкото до 2-та терабайта - просто МВР не работи с по-големи, а от GPT няма същественна файда при малките. Освен ако не са много стари.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 13 минути, jhoro написа:

Не знам откъде го вадиш това, но ...

GUID Partition Table е част от Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) стандарта. Което е алтарнативата на BIOS (Basic Input/Output System) - тоест, компютъра или е с BIOS, или с EFI 2. х / UEFI.

Ако настройката е Legacy BIOS - добре е поне един диск да има поне един МВР дял и да зареди от него. Останалите могат да са си GPT. Legacy BIOS Issues with GPT

Колкото до 2-та терабайта - просто МВР не работи с по-големи, а от GPT няма същественна файда при малките. Освен ако не са много стари.

Това го вадя от линка , който е дал @дръндю ; Това , което казвате, също го разбрах...единствения останал проблем е да разбера конкретно моята машина дали е с legacy BIOS или е UEFI - базирана.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Конкретното решение - влизаш в BIOS и проверяваш в какъв режим е настроен (какви режими поддържа).
    Вариантите са двата - Legacy или UEFI съвместим. Като гледам е по-старичък модел и най-вероятно си е с Legacy BIOS.
    На сайта на Fujitsu говорят за инсталиране на Windows XP !!!

Ps. Ето ти Fujitsu CELSIUS H710 Operating Manual

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 18 минути, jhoro написа:

Конкретното решение - влизаш в BIOS и проверяваш в какъв режим е настроен (какви режими поддържа).
    Вариантите са двата - Legacy или UEFI съвместим. Като гледам е по-старичък модел и най-вероятно си е с Legacy BIOS.
    На сайта на Fujitsu говорят за инсталиране на Windows XP !!!

Ps. Ето ти Fujitsu CELSIUS H710 Operating Manual

Разгледах в настройките, никъде няма UEFI за каквото и да било...

А щом говорят и за инсталиране на XP, то не може да буутва от GPT...значи трябва да инициализирам диска като MBR?

Редактирано от HotMusicFan (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 15 минути, HotMusicFan написа:

Разгледах в настройките, никъде няма UEFI за каквото и да било...

А щом говорят и за инсталиране на XP, то не може да буутва от GPT...значи трябва да инициализирам диска като MBR...

Виж какво казват тук самите Fujitsu

Цитат

Please note: The security issue UEFI EDK2 Capsule Update vulnerabilities (VU#552286) will affect only products, where the operating system was installed in the “UEFI Mode”. This security issue will not exist, if the operating system was installed in the “Legacy BIOS Compatibility Mode”. The “Legacy BIOS Compatibility Mode” was the default BIOS setting until the 2013 product generation of ESPRIMO / FUTRO / CELSIUS. If default settings are kept, these products are not affected. However, for maximum security, Fujitsu will issue a patch for these products too. Fujitsu developed a tool helping customers to check, if the operating system installation was done in UEFI mode or not. This tool can be downloaded from our support page: http://support.ts.fujitsu.com/Download/Showdescription.asp?ID=1119267&Info=FTS_ID&Lng=COM

Тоест - ако машинката ти е (а струва ми се, че е) преди 2013 г - най-вероятно е инсталирана в режим Legacy BIOS съвместимост. От страницата от линка, в края на цитата, може да изтеглиш инструмент, който ще ти покаже "дали е инсталирано под UEFI или не"

Колкото до промяната Legacy BIOS - UEFI, провери ли на страницата Advanced - Boot Configurations?
    Имаш ли зададена парола - Security - Set supervisory password. Ако няма - не можеш да правиш промени в Security – Secure Boot Configuration – Secure Boot Option. Ще е - [Disabled]

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 19 минути, jhoro написа:

Виж какво казват тук самите Fujitsu

Тоест - ако машинката ти е (а струва ми се, че е) преди 2013 г - най-вероятно е инсталирана в режим Legacy BIOS съвместимост. От страницата от линка, в края на цитата, може да изтеглиш инструмент, който ще ти покаже "дали е инсталирано под UEFI или не"

Колкото до промяната Legacy BIOS - UEFI, провери ли на страницата Advanced - Boot Configurations?
    Имаш ли зададена парола - Security - Set supervisory password. Ако няма - не можеш да правиш промени в Security – Secure Boot Configuration – Secure Boot Option. Ще е - [Disabled]

DSC00064.JPG

DSC00065.JPG

Машината е модел от 2011-та. В момента работи с openSUSE , която при инсталация още си избра автоматично буутлоудър GRUB2-EFI. Единствения пробем е, че всичко това става върху едно малко 128 GB SSD, което ми е крайно недостатъчно за обема на моите данни и искам да го заменя с въпросния нов HDD (1 TB). 

Конкретна информация от приложението Disks за SSD-то:

Screenshot_20160815_175532.png

и голямата ми чуденка е дали ОС може да буутва от legacy BIOS в UEFI режим и то от GPT? Сериозно, обърках се и се чувствам като абориген, държащ швейцарски часовник :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 18 минути, HotMusicFan написа:

Единствения пробем е, че всичко това става върху едно малко 128 GB SSD, което ми е крайно недостатъчно за обема на моите данни и искам да го заменя с въпросния нов HDD (1 TB). 

Ти не го заменяй - само го добави.

Ще кажеш - няма дупка, ама няма да си прав - махаш оптичното устройство, едно caddy и диска вътре. Така пак си бутваш от ssd-то и имаш голям сторидж.

ODD_HDD_Caddy-04_Inserting.jpg

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току-що, jhoro написа:

Ти не го заменяй - само го добави.

Ще кажеш - няма дупка, ама няма да си прав - махаш оптичното устройство, едно caddy и диска вътре. Така пак си бутваш от ssd-то и имаш голям сторидж.

Номера с caddy-то не искам да го правя, защото вече търсих подходящи caddy-та и само при вида им (качество на изработка и начин на закрепване) се ужасих.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, HotMusicFan написа:

Машината е модел от 2011-та. В момента работи с openSUSE , която при инсталация още си избра автоматично буутлоудър GRUB2-EFI.

Щом ще ползваш Linux няма почти никакво значение от какъв режим ще стартира компютъра. Има няколко дразнещи момента с EFI-то. Единият е наличието на малък бутващ дял, който задължително трябва да е във формат FAT32 /или евентуално FAT16/. Така е по дизайн и не може да се задава някакъв друг или пък да бъде премахнат, защото тогава EFI-то няма как да стартира машината. Вторият е че ще съществува системна директория под Linux и ако се приложи файлова операцията изтриване, това може да засегне самия стартиращ чип и така да бракува лаптопа. Трето, опцията Secure Boot може да те бърка понякога, но вече едва ли.

MBR също има недостатъци. Там винаги трябва да има  валиден запис с boot-loader в началото на дискът за да стартира машината. Обаче това и самите ограничения в архитектурата на зареждането често го правят неудобен в разни ситуации.

преди 1 час, HotMusicFan написа:

и голямата ми чуденка е дали ОС може да буутва от legacy BIOS в UEFI режим и то от GPT? Сериозно, обърках се и се чувствам като абориген, държащ швейцарски часовник :D

На първият ти въпрос, ако правилно съм го разбрал, отговорът е положителен. UEFI може да се настрои да стартира като Legacy BIOS /в повечето случаи/, след това да стартира от GPT диск, в който обаче специално е направен MBR съвместим стартиращ дял. Подобен начин се ползваше за стартиране на Windows XP в старите, интел макове. Но това са големи глупости и при това не се постигат много лесно.

Според мен е все едно как ще го направиш, но аз бих оставил BIOS стартиране и MBR схема. Алтернативно чисто UEFI с GPT. Да кажем, че предпочитам първата схема с 10%.

Edit:

Освен това повечето EFI-та безпроблемно ще стартират от MBR диск в който е направен FAT32 дял с директория EFI /или там както се казваше/. Не съм сигурен доколко е по стандарт, но винаги се получава и е много удобно. Особено за стартиращи флашки и едното копиране е достатъчно за да се направи бутабъл.

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)
    • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 13 минути, Melmak ® написа:

Щом ще ползваш Linux няма почти никакво значение от какъв режим ще стартира компютъра. Има няколко дразнещи момента с EFI-то. Единият е наличието на малък бутващ дял, който задължително трябва да е във формат FAT32 /или евентуално FAT16/. Така е по дизайн и не може да се задава някакъв друг или пък да бъде премахнат, защото тогава EFI-то няма как да стартира машината. Вторият е че ще съществува системна директория под Linux и ако се приложи файлова операцията изтриване, това може да засегне самия стартиращ чип и така да бракува лаптопа. Трето, опцията Secure Boot може да те бърка понякога, но вече едва ли.

MBR също има недостатъци. Там винаги трябва да има  валиден запис с boot-loader в началото на дискът за да стартира машината. Обаче това и самите ограничения в архитектурата на зареждането често го правят неудобен в разни ситуации.

На първият ти въпрос, ако правилно съм го разбрал, отговорът е положителен. UEFI може да се настрои да стартира като Legacy BIOS /в повечето случаи/, след това да стартира от GPT диск, в който обаче специално е направен MBR съвместим стартиращ дял. Подобен начин се ползваше за стартиране на Windows XP в старите, интел макове. Но това са големи глупости и при това не се постигат много лесно.

Според мен е все едно как ще го направиш, но аз бих оставил BIOS стартиране и MBR схема. Алтернативно чисто UEFI с GPT. Да кажем, че предпочитам първата схема с 10%.

Edit:

Освен това повечето EFI-та безпроблемно ще стартират от MBR диск в който е направен FAT32 дял с директория EFI /или там както се казваше/. Не съм сигурен доколко е по стандарт, но винаги се получава и е много удобно. Особено за стартиращи флашки и едното копиране е достатъчно за да се направи бутабъл.

Съмненията в случая са , че системата е с BIOS , който е без какъвто и да било (U)EFI съпорт. 

За GPT четох, че е по-добра опция при евентуален data recovery. В случая гледайки и сегашното SSD , че върви с GPT (снимките в някой от предишните постове) се чудя проблемен ли ще е варианта  (old) BIOS + GPT (тъй като от това, което видях при разглеждането на настройките на BIOS , не видях никъде нищо за EFI поддръжка или хибридни режими)?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 9 минути, HotMusicFan написа:

Съмненията в случая са , че системата е с BIOS , който е без какъвто и да било (U)EFI съпорт. 

За GPT четох, че е по-добра опция при евентуален data recovery. В случая гледайки и сегашното SSD , че върви с GPT (снимките в някой от предишните постове) се чудя проблемен ли ще е варианта  (old) BIOS + GPT (тъй като от това, което видях при разглеждането на настройките на BIOS , не видях никъде нищо за EFI поддръжка или хибридни режими)?

Има две копия на партишън тейбъл. Тоест по-трудно ще си изтриеш дискът, ако ти потрябва. Това е по-сигурното. :D

За лаптопът подозирам, че поддържа EFI, но не го анонсира никъде. Което не е забранено. Мисля си го най-вече заради това, че Linux-а ти е предложил EFI-GRUB2. Дефакто, ако не можеше, би трябвало никъде да не видиш EFI при инсталацията. Снимката на диска не е категорична, зависи какъв е малкият дял, който не си селектирал и не е много ясно какъв е. Би могло това да е MBR съвместим стартиращ дял, но никак не го вярвам. Както споменах в рамките на GPT можеш да имаш MBR съвместими дялове, които са предвидени за да се виждат от стари ОС.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, Melmak ® написа:

Има две копия на партишън тейбъл. Тоест по-трудно ще си изтриеш дискът, ако ти потрябва. Това е по-сигурното. :D

За лаптопът подозирам, че поддържа EFI, но не го анонсира никъде. Което не е забранено. Мисля си го най-вече заради това, че Linux-а ти е предложил EFI-GRUB2. Дефакто, ако не можеше, би трябвало никъде да не видиш EFI при инсталацията. Снимката на диска не е категорична, зависи какъв е малкият дял, който не си селектирал и не е много ясно какъв е. Би могло това да е MBR съвместим стартиращ дял, но никак не го вярвам. Както споменах в рамките на GPT можеш да имаш MBR съвместими дялове, които са предвидени за да се виждат от стари ОС.

Конкретния ми setup е:

/boot/efi - 200 MB FAT (16-битов);
    /boot - 500 MB ext4;
    LVM с:
    /root - 16 GB xfs;
    swap - 4 GB;
    /home - останалото до 128 GB xfs.

малкият 500 MB дял /boot инсталатора не ми е предлагал да го правя, аз го създадох просто защото доколкото съм чел, трябва да го има и винаги съм бил така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 часа, Melmak ® написа:

Четейки, мина ми през ума - ти предпочиташ, а Майкрософт ...

Цитат

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Така, направих следното нещо:

На стария си лаптоп имам Windows 7. Свалих SSD-то както си е , закачих го към него и проверих как го вижда мениджъра на дискове на Windows-a - оказа се, че диска си работи с GPT - виждат се 3 дяла - двата малки и дяла с LVM. Което означава, че може да ползвам и GPT за новия диск.

преди 2 часа, jhoro написа:

Хвърлих един поглед на статията за хибридите. Имайки предвид това, което установих, означава ли, че в момента ОС ми е инсталирана и работи точно чрез хибриден MBR?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 11 часа, jhoro написа:

Ако говорим за MS нещата са по-сложни. При тях за разлика от Linux не е все едно как е стартирана машината и за инсталация с EFI, GPT е задължителен. Съответно за BIOS, MBR/Hibryd е задължителен. Или поне така беше на старите Windows, не знам как е на 10-ката.

Браво за линка, там има доста полезна информация.

преди 8 часа, HotMusicFan написа:

Така, направих следното нещо:

На стария си лаптоп имам Windows 7. Свалих SSD-то както си е , закачих го към него и проверих как го вижда мениджъра на дискове на Windows-a - оказа се, че диска си работи с GPT - виждат се 3 дяла - двата малки и дяла с LVM. Което означава, че може да ползвам и GPT за новия диск.

Хвърлих един поглед на статията за хибридите. Имайки предвид това, което установих, означава ли, че в момента ОС ми е инсталирана и работи точно чрез хибриден MBR?

Ами това беше ясно от самото начало. :)

Не означава. Дори е малко вероятно.

Щом си с Linux има няколко много прости начина да провериш:

/sys/firmware/efi/vars/
    /sys/firmware/efi/efivars/

http://unix.stackexchange.com/a/148366

Ако си стартирал с BIOS/Hibryd тези директории няма да ги има. Аз се обзалагам, че ще ги видиш, а значи лаптопа работи с EFI стартиране.

Схемата на дискът, както е в момента, не издава допълнителна информация. Иначе е стандартна при положение, че се ползва LVM.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, Melmak ® написа:

Ако говорим за MS нещата са по-сложни. При тях за разлика от Linux не е все едно как е стартирана машината и за инсталация с EFI, GPT е задължителен. Съответно за BIOS, MBR/Hibryd е задължителен. Или поне така беше на старите Windows, не знам как е на 10-ката.

Браво за линка, там има доста полезна информация.

Ами това беше ясно от самото начало. :)

Не означава. Дори е малко вероятно.

Щом си с Linux има няколко много прости начина да провериш:

/sys/firmware/efi/vars/
    /sys/firmware/efi/efivars/

http://unix.stackexchange.com/a/148366

Ако си стартирал с BIOS/Hibryd тези директории няма да ги има. Аз се обзалагам, че ще ги видиш, а значи лаптопа работи с EFI стартиране.

Схемата на дискът, както е в момента, не издава допълнителна информация. Иначе е стандартна при положение, че се ползва LVM.

Има ги :) Благодаря много и на двамата за разясненията! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Епизод пореден:

Инициализирах новия диск с Windows-кия диск мениджър като GPT, слагам го на лаптопа и този път инсталатора на openSUSE ми казва, че трябва да ползвам GRUB и съотв.BIOS boot? :О

На всичкото отгоре ,в BIOS-а в boot order-а ми стои реда за openSUSE от стария диск (който вече не е на машината)? :O

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 44 минути, HotMusicFan написа:

Епизод пореден:

Инициализирах новия диск с Windows-кия диск мениджър като GPT, слагам го на лаптопа и този път инсталатора на openSUSE ми казва, че трябва да ползвам GRUB и съотв.BIOS boot? :О

На всичкото отгоре ,в BIOS-а в boot order-а ми стои реда за openSUSE от стария диск (който вече не е на машината)? :O

Не мога да ти кажа защо. Това е понеже са се изхитрили и при твоят лаптоп няма твърдо задаване дали работи в BIOS емулация или EFI. Значи има вътрешна логика, според която преценява как да стартира носителя. И явно тук си стартирал SUSE-то като BIOS. При това положение не може да достъпи вече EFI то и изобщо не ти предлага GRUB-EFI. Това е единствената разлика при Linux - веднъж  стартиран под BIOS, вече не може да достъпи EFIVAR и те отрязва. Но пък всичко друго по хардуера работи коректно и без разлика.

Ти можеш да го изнудиш да стартира като EFI, ако копираш файловета на флашка и инсталираш от там. Забележи обикновено копиране, целиш да няма валиден MBR boot record. И партишъна да е FAT32! Така лаптопа ще е принуден да стартира под EFI.

Нищо не ти пречи да направиш дяловете от Linux. Има поне няколко тула, които биха ти свършили работа. Мисля GParted е ОК.

------------------------

Това е записано в чипа на BIOS и ти трябва специален тул за да го разкараш от там. Не е на диска. Това е една от причините много хора да мразят EFI-то. :D

Трябва да се запознаеш с EFIVAR и другите термини и процедури. Мисля не е много сложно.

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 минута, Melmak ® написа:

Не мога да ти кажа защо. Това е понеже са се изхитрили и при твоят лаптоп няма твърдо задаване дали работи в BIOS емулация или EFI. Значи има вътрешна логика, според която преценява как да стартира носителя. И явно тук си стартирал SUSE-то като BIOS. При това положение не може да достъпи вече EFI то и изобщо не ти предлага GRUB-EFI. Това е единствената разлика при Linux - веднъж  стартиран под BIOS, вече не може да достъпи EFIVAR и те отрязва. Но пък всичко друго по хардуера работи коректно и без разлика.

Ти можеш да го изнудиш да стартира като EFI, ако копираш файловета на флашка и инсталираш от там. Забележи обикновено копиране, целиш да няма валиден MBR boot record. И партишъна да е FAT32! Така лаптопа ще е принуден да стартира под EFI.

------------------------

Това е записано в чипа на BIOS и ти трябва специален тул за да го разкараш от там. Не е на диска. Това е една от причините много хора да мразят EFI-то. :D

Трябва да се запознаеш с EFIVAR и другите термини и процедури. Мисля не е много сложно.

А ако reset-на BIOS-а, (load setup defaults) тоя запис ще изчезне ли? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току-що, HotMusicFan написа:

А ако reset-на BIOS-а, (load setup defaults) тоя запис ще изчезне ли? 

Би трябвало да не изчезне. Но нищо не ти пречи да пробваш. Не го мисли, преди да си инсталирал, тия записи можеш да ги манипулираш по всяко време, стига да ти се занимава.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

За tool-а иначе , под Linux знам, че се прави с efibootmgr...само трябва да успея да го накарам да зареди под EFI. Спомням си, че преди време един нов Asus ми отри душата точно с подобна вътрешна логика :D Там беше обратния сценарий - по подразбиране буутва в EFI и никъде няма опция да се избере алтернатива. С налучкване се оказа една клавишна комбинация, която за всяко възможно boot устройство ти дава по два варианта - нормален и non-UEFI. 20 минути инстал и един час ровичкане преди него :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не използвай никакви UEFI-та, те са само за Виндовс и вече са компрометирани https://www.kaminata.net/index.php/itnovini3/2640-secure-boot-veche-ne-e-siguren-zlatniyat-klyuch-e-na-razpolozhenie-na-vsichki В моят биос има legacy, би трябвало и в твоя, слагаш си Линукс-а по най-обикновен начин.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от akirichev
        Здравейте, 
        Искам да си взема кутия за външен диск, която да поддържа RAID 1. Свързването с компютъра за предпочитане е чрез USB 3.0. От написаното до тук ми трябва кутия, която вероятно трябва да се със собствено захранване, активно охлаждане и поне две гнезда за HDD. Ще се използва за съхранение на файлове с големина от 25мб - 1.5гб (снимки)
        При търсене попаднах на продуктите на Orico, но честно казано за този производител не знам нищо, а и предлаганите кутии, които са във фокуса ми са 3, а пък освен външния вид не намирам разлика.
        http://www.orico.cc/goods.php?id=6532 
        http://www.orico.cc/goods.php?id=4820
        http://www.orico.cc/goods.php?id=4961

Благодаря предварително на отзовалите се.
      • от ivoet
        Здравейте!
        Понеже 500гб вече за нищо не стигат, съм решил да взема нещо по-голямо.
        С бюджет 200лв засега съм се спрял на 2 модела - Toshiba P300 3.5" 3TB 64MB 7200rpm SATA 3 HDWD130EZSTA и Seagate BarraCuda 3.5" 3TB 64MB 7200rpm SATA 3 ST3000DM008. 
        Освен за игри, на него ще се складират и стотиците гигабайти raw файлове от фотоапарата, поради което се надявам да е сравнително надежден. Операционната система е на SSD. 
        Ако има други предложения в границата до 200 лв ще се радвам да ги чуя.

Благодаря предварително!
      • от Hold em
        Здравейте ! Значи имам 2 хард диска от които единият е със лоши сектори , но при преинсталация на компютъра съм разпределил така дяловете , че е малко хаус . Проблемът е , че на  този с лошите  сектори имам информация , която ми трябва и искам да я преместя на този , който е без лоши сектори , но не знам как да видя кой , кой е ? Смисъл има ли някакъв начин или програма , чрез който/която да видя как се казва хард диска , каква информация имам на него и кой дял от всичките  е сложен на диска . Понеже ще го сменям . Ще  съм много благодарен ако ми помогнете  
      • от Ivan Ivanov_347067
        Здравейте
        На скоро получих доставка на 10 броя хард дискове които са били сваляни от IPTV / DVR и windows не ги отчита 
        отчитат се само когато се прави инсталация на windows не дава се създаде дял а хардовете не кликат или прескачат и подобни бачкат си нормално платките не греят на местя ... всичко си е нормално но информация от тая не може да се приеме и вкара 
        някаква идея какво може да се направи ? 
      • от FOTOTO
        Здравейте
        След като диска ми се оказа проблемен същия е сменен за нов старата информация е прехвърлена
        но след като реших отново да го закача на компа /същият е dynamic/ реших да го пусна и трябваше да го конвертирам от динамичен да стане видим за системата
        с операцията  Import foreign disk само че не,  с едно  мое недоглеждане вместо Import foreign disk съм натиснал  Convert  MBR disk
        и сега не е видим и не може да се чете иска формат може ли да не се форматира и да е видим за системата и файловете отново да ги имам
    • Разглеждащи в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Дарение

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.