Премини към съдържанието
kyoshinn

Как правилно да изберем частите за нашия компютър.

Препоръчан отговор

КАК ПРАВИЛНО ДА ИЗБЕРЕМ ЧАСТИТЕ ЗА НАШИЯ КОМПЮТЪР

В тази тема ще откриете информация за това как правилно да изберете захранване, дънна платка, видеокарта, RAM памет, охладжане, кутия и HDD/SSD.
    ВАЖНО: В темата няма да откриете голяма информация за AMD дънни платки и процесори.

1. Дънна платка (дъно, mainboard, motherboard и т.н.)

Преди да изберете дъно, трябва да сте наясно с това какъв сокет е вашият процесор. За Intel процесори, съвременните сокети са "1150", "1151" и "2011", а за AMD съответно "FM", "FM2+" и "AM3+". След като вашият сокет на процесора и на дъното съвпадат, трябва да видите дъното каква RAM памет поддържа и на каква честота. За Intel процесори има 4 типа дънни платки, а именно "H", "B", "Z" и "X" ("Х" моделите са специално за процесори със сокет 2011-V3). "H" моделите като H110 и H81 са най-обикновени дънни платки, които не позволяват клок на процесора и останалите компоненти и съдържат единствено 2 слота за RAM памет. Дали ще изберете "H" дъно за 100 лева или 150 лева, няма никаква разлика освен във портовете, които съдържат, например този модел - H110M-DGS не съдържа HDMI порт, а H110M-HDS съдържа, а от друга страна например H110M-HDV съдържа HDMI порт, но и 1 допълнителен порт PCIe от HDS модела. "B" дънните платки не само, че съдържат 2 слота за RAM, но има модели и с 4 слота, а също така, някой видове позволяват и клок на процесор. "Z" моделите са малко по-специални, тъй като те са направени специално с цел за "Овърклок" било то на процесор, RAM памет и т.н. "Х" моделите са специални дънни платки за процесори със сокет 2011-V3.

2. Процесор

Ако ще избирате процесор за игри, то минимума Ви е Intel Core i3-6100.  Много хора избират Intel Core i3-6300, което е грешно, тъй като приръста в игрите му е почти незабележителен от 6100, а е доста по-скъп, ако ще използвате компютъра единствено за гейминг без програмиране, рендъринг, фотообработа и т.н. в повечето случай Intel Core i5-6600/6600K е напълно достатъчен и няма смисъл от покупка на по-скъп i7 процесор.

3. RAM памет

За да изберете RAM памет първо трябва да сте наясно с това каква памет поддържа дънната платка и процесора. След това трябва да изберете RAM памет според това до каква честота поддържа дънната платка, обикновено H110 и B150 (1151 сокет) поддържат DDR4 памет ДО 2133 Mhz, затова дори и да вземете RAM памет, която е на 2800 Mhz, тя ще работи на 2133, затова се взима специално "Z" клокърско дъно, което позволява паметта да работи на по-висока честота. Колкото до марката на RAM паметта, аз препоръчвам закупуването на ADATA RAM памет, тъй като е най-евтина и ще Ви останат пари за останалите компоненти.

4. Охладител (за процесор)

Тук първо трябва да уточните за какво Ви трябва охладителя, ако е за просто охлаждане дори един Arctic Freezer i32 би бил достатъчен, ако пък избирате охладител за клок на процесора, тогава имайте на предвид, че ще Ви трябва охладител от поне 80 лева, качествени охладители, които ще Ви свършат работа са Noctua NH-U14S, be quiet! Dark Rock 3 BK018, be quiet! Dark Rock PRO 3 BK019, a от по-евтините Scythe Fuma CM-1000, Thermalright HR-02 Macho Rev.B. Имайте в предвид и да проверите сокетите, за който е направен избрания охладител.

5. Кутия

За да изберете кутия трябва да се съобразите с 3 неща, а именно въздушен поток, размери и изолация на шума. Има 3 вида кутии Mini, Micro и ATX кутии, като всеки модел се отнася за размера на дъното, логично Mini дъно ще се побере в MicroATX и АТХ кутия, но MicroATX дъно няма да се побере в Mini кутията. Най-добрите избори за кутия до 70 лева са Zalman Case Z1 USB3.0/Zalman Case Z1 Neo, а за около 100 лева препоръчвам FD Core 2500, до 150 лева бих препоръчал FD Define S, а за 200 лева FD Define R5.

6. Захранване

За да изберете захранване трябва горе-долу да пресметнете консумацията на останалите компоненти, като най-голямо влияние върху това оказва видео картата и процесора, след като сте пресметнали консумацията е ВИСОКО ПРЕПОРЪЧИТЕЛНО да изберете захранване с 80plus и 80plus bronze/silver/gold/aluminium/titanium сертификат (повече за този сертификат може да прочетете в интернет, има 123191239 теми). По-качествените захранвания също така са на Seasonic, XFX, EVGA и be quiet!

7. Видеокарта

Ето, че стигнахме и до най-големия приятел на съвременния геймър. Много хора се чудят за това дали да изберат м/у Gigabyte, Palit, Asus или друг производител, аз лично препоръчвам на Palit, тъй като са с доста по-ниски цени, но и Zotac не са лоши, тъй като имат голяма гаранция (на някой видеокарти до 5 години). Видеокарти под nVidia GTХ 750 са загуба на пари, защо ? Защото по производителност са равни на вградените в процесора на скайлеиковете, та ако ще взимате карта, то nVidia GeForce GTX 750 e минимума Ви, за около 300-350 лева най-добре е да вземете nVidia GeForce GTX 950, след нея, ако имате парите 960, а за около 500 лева взимате AMD Radeon 470/80 и по-точно модела на Sapphire Nitro. Ако имате 650 лева+ взимате nVidia GeForce GTX 1060, а за 1000 лева 1070.

8. HDD и SSD

Няма голямо значение в това дали ще вземете хард диск от 100 или от 200 лева, като до 100 лева аз лично препоръчвам този модел - 1TВ SG SATA 6G/7200/64 /3Y WARR, тъй като е доста евтин, а е с 3 години гаранция. Колкото до SSD-то аз смятам, че всеки компютър трябва да съдържа поне 1 малко SSD от 64 ГБ за операционната система, по-добри SSD-та са на ADATA, Crucial и Samsung (Evo).

Препоръчвам Ви да пазарувате от Nikem, Sky и Vario, тъй като държат едни от най-ниските цени в България.

Темата може да бъде копирана, като ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да поставите автор (kyoshinn) и линк към настоящата тема.

Преди да оплюете всичко в темата по-добре напишете какво да вмъкна и какво да премахна от нея, ще се радвам на помощ от някой хора във форума :D 

Редактирано от kyoshinn (преглед на промените)
    • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

По въпроса за дънните платки гледам сега не може да се намери Н87 а са останали Н81! Тази ситуация беше и със Санди бридж и с Иви бридж! Резаните и евтини платки останаха! Няма ли значение каква е платката ако няма да се клоква и БИОС-ите им еднакви ли са щот от там ги командвате?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 3 минути, _Alex&Vanko_ написа:

По въпроса за дънните платки гледам сега не може да се намери Н87 а са останали Н81! Тази ситуация беше и със Санди бридж и с Иви бридж! Резаните и евтини платки останаха! Няма ли значение каква е платката ако няма да се клоква и БИОС-ите им еднакви ли са щот от там ги командвате?

Нямам си и на идея, ходи чети в нета и донеси малко информация,  че и аз да се образовам:01:

Редактирано от kyoshinn (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току-що, _Alex&Vanko_ написа:

За една стока пазара е най-добрия барометър! А не какво мислиш ти за нея!

Какво искаш да кажеш с това, че съм подбрал части според личните ми интереси, или че частите се избират на принципа "по брой купуваемост" ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Чакай да прочете точка 3 и да те насоли защо препоръчваш брака а не читавите бройки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ти не си направил дисекция на дънна платка и за БИОС-ите не каза и аз те питам има ли разлика да кажем Н170 и Н110

или няма смисъл да се набутваме и пълноразмерно и резано дъно? Аз съм тук от 2005г. и това го слушам отдавна, че и евтините платки имали достатъчно USB и SATA портове! Тоест това гледате!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Дежаву. Не съм чел темата, а само заглавието...предната тема не бе ли заключена и направена важна??

Редактирано от Кико (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 минути, _Alex&Vanko_ написа:

Ти не си направил дисекция на дънна платка и за БИОС-ите не каза и аз те питам има ли разлика да кажем Н170 и Н110

или няма смисъл да се набутваме и пълноразмерно и резано дъно? Аз съм тук от 2005г. и това го слушам отдавна, че и евтините платки имали достатъчно USB и SATA портове! Тоест това гледате!

Май не си прочел последния ред. Ще се повторя, вместо да плюете по-добре драснете 2 реда за това какво липсва или кое да премахна и ще го направя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ето...бачо ти Киро как затваря поредната тема. На моето име се водят дестки заключени теми и след това някои от тях отключени, което е най-големия ми принос за тоя форум. Както казваше навремето Жорж Ганчев - Изплашиха се Бероне!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 минути, Кико написа:

Ето...бачо ти Киро как затваря поредната тема. На моето име се водят дестки заключени теми и след това някои от тях отключени, което е най-големия ми принос за тоя форум. Както казваше навремето Жорж Ганчев - Изплашиха се Бероне!

А защо е заключена и ти май не знаеш... Може ли да ми дадеш линк към тема във форума където да е описано кое, как и защо да купуваме ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 минута, kyoshinn написа:

А защо е заключена и ти май не знаеш... Може ли да ми дадеш линк към тема във форума където да е описано кое, как и защо да купуваме ?

Заключена е, за да не се злепоставя автора и ;) В момента май се е издигнал...преди не бе така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Въпроси нямам ли право да задавам? И колегата Roujin и за него най-евтината памет А-Дата върши работа а за ССД на евтината А-Дата се цупи?!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 минута, _Alex&Vanko_ написа:

Въпроси нямам ли право да задавам? И колегата Roujin и за него най-евтината памет А-Дата върши работа а за ССД на евтината А-Дата се цупи?!

Задавай въпроси, по възможност ще ти отговоря, както видя за въпроса по-горе не знаех, затова казах да потърсиш в интернет и да споделиш тук, но като ти чета въпросите имам чувството, че просто се заяждаш.

Пак казвам, ако мислите, че нещо в темата не е добавено напишете 2 реда или ако трябва да се премахне нещо от нея, ако не е вярно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Виж сега, авторе. Аз много отдавна имам идеи, как да се развие тоя раздел хардуер с...не дотам концентрирани модератори и служители от хардуерния тим. Например идеята ми бе, да се пускат всеки месец по няколко конфигурациии...да кажем според цена или според предназначение. Това навремето го имаше по разни списания, където се даваха примерни конфигурации на месеца. Ако си толкова навитак, направи го. Аз не съм, щото знам кви ла**а ще изяда от хора, дето само чакат да подадат някое лайно. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Колегата Roujin е със така любимата ти скъпа Корсар със така любимия двуканален режим на Кики и дъно с цели 4 слота и NH-L9i сложена на Пентиум. :07: 

А и с 256GB SSD за основен при това Sandisk а не A-DATA, Crucial или Самсунг.

Редактирано от Roujin Z (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току-що, Roujin Z написа:

Колегата Roujin е със така любимата ти скъпа Корсар със така любимия двуканален режим на Кики и дъно с цели 4 слота и Noctua сложена на Пентиум. :07: 

Викай ми билдер...че по ми е кеф. Аз пък ще ти викам Наруто...че не те приемам като...как беше?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 минута, Кико написа:

Виж сега, авторе. Аз много отдавна имам идеи, как да се развие тоя раздел хардуер с...не дотам концентрирани модератори и служители от хардуерния тим. Например идеята ми бе, да се пускат всеки месец по няколко конфигурациии...да кажем според цена или според предназначение. Това навремето го имаше по разни списания, където се даваха примерни конфигурации на месеца. Ако си толкова навитак, направи го. Аз не съм, щото знам кви ла**а ще изяда от хора, дето само чакат да подадат някое лайно. 

Добър съвет :D Само се чудя дали да пускам нова тема (това за примерните конфигурации) или да го добавя в тази, пък да видим кой на кого ще набута ла*ната :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току-що, kyoshinn написа:

Добър съвет :D Само се чудя дали да пускам нова тема (това за примерните конфигурации) или да го добавя в тази, пък да видим кой на кого ще набута ла*ната :D 

Според мен си направи труда да пуснеш тема от рода на...примерни конфигурации на месеца или както се се сетиш за заглавието. Явно не ти пука, че ще те осерат на момента. За което имаш уважението ми. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 минути, Кико написа:

Викай ми билдер...че по ми е кеф. Аз пък ще ти викам Наруто...че не те приемам като...как беше?

Викай ми както искаш Кики по-важното е да си определиш пола другото го променяй колкото искаш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Тази тема стана, като панаир :D Вие личен чат нямате ли си бре, ей :21:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 9 минути, Roujin Z написа:

Викай ми както искаш Кики по-важното е да си определиш пола другото го променяй колкото искаш.

Пола е ясен - двуполово същество с двулични мисли.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, kyoshinn написа:

За Intel процесори, съвременните сокети са "1150", "1151" и "2011", а за AMD съответно "FM2", "FM2+" и "AM3".

За AMD сравнително актуалните сокети са FM2+ и AM3+.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.