Премини към съдържанието
Prophet1

Разкачане на вентилатор на процесор

Препоръчан отговор

Здравейте приятели! Понеже компютъра ми е старичък (и доста използван) ми се наложи да го смажа и почистя. Със смазката на вентилатора на видео картата се оправих почти без проблем, както и със спрелият вентилатор на захранването (сега мърка като котенце), но най-шумния на процесора не можах да го отделя от радиатора. Въпроса ми е може ли да се отдели вентилатора и да се смаже или трябва да купувам ново охлаждане? Прикачвам и снимки...

v1.jpg

v2.jpg

v3.jpg

v4.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Внимателно сваляш пружинните шайби, които са отдолу на четирите шпилки, те се изхлузват нагоре и вентилатора и радиатора се разделят! Продухваш радиатора и имаш достъп до долната част ва вентилатора...Успех!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Натискаш отдолу откъм пружинката, шайбата се освобождава/не е под напрежение/ и с плоски клещички я измъкваш насилственно! Няма страшно, трудно се чупи, преди да сглобиш, шайбите да се стиснат с плоски клещи за да станат плоски и ги нахлузваш докато крилцата щракнат в прореза, като през цялото време шпилката да е натиснатта, иначе пружината ще ти крие прореза - надявам се че разбра! Ако сега не можеш да се справиш ще се наложи да ме повикаш мен:emoji_smiley-04:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Отне ми време но успях да се справя, много благодаря! :) единствения проблем е че май не може да се смаже

20160820_150015.jpg

Редактирано от Prophet1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Онова в средата не е ли гумено капаче/тапа? Не съм се занимавал да смазвам вентилатори, но веднъж мисля че ми попадна един подобен вентилатор...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Всъщност вентилатора върти ли се лесно? Това, че е шумен е друг въпрос...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Спира 2 пъти по бавно от другите които смазах и се усеща че не се завърта гладко. Имам съмнения че е с пластмасова капачка и се чудя дали да продължа с опитите да я махна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Щом спира два пъти по-бавно - значи е два пъти по-добре. :) Щом няма тракане и се върти лесно - вероятно няма проблем с лагерите. Очевидно този компонент не е предвиден за поддръжка и ремонт. Вариантите са да сложиш нов вентилатор или цяло охлаждане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Странно е... гледах цената му около 20$-25$ и да не може да го смажеш... за първи път попадам на такъв, но както и да е... много благодаря за бързата помощ която ми оказахте :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 минути, Prophet1 написа:

Странно е... гледах цената му около 20$-25$ и да не може да го смажеш... за първи път попадам на такъв, но както и да е... много благодаря за бързата помощ която ми оказахте :)

Кое е 25 долара - цялото охлаждане ли? Предполагам, че в български магазини трябва да има за по-малко пари, а ако няма(за този сокет) - в сайтове за обяви "на старо"...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Вземи WD40 - смазка, насочи тръбичката през квадратното прозорче в посока на оста, ще попадне смазка където трябва! Не се притеснявай, ако попадне и в/у платката....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 34 минути, Prophet1 написа:

Не цялото само вентилатора, в българските сайтове е около 40 лева.

Точно този модел във Вали струва 15 лева със радиатора. Купих го като резервен за единият компютър. Самият вентилатор не подлежи на смазване. Заменяте го с нов, колкото и да не искате. Ето как изглежда всичко в опаковката.

IMG_2794.JPG

IMG_2795.JPG

Редактирано от * СТЕФАН * (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Стефан благодаря не бях попадал на такъв който не подлежи на смазване (жалко че е на моя компютър)... Понеже има няколко подобни модела ето го моя за да се ориентираш за цената която гледах:

http://old.cbuy.bg/product/cool-master-a9225-42rb-4ap-f1-95x95x25mm-9525-dc-12v-0-60a-server-cooling-fan-986733076

http://www.pchub.com/uph/laptop/676-91361-24984/Cooler-Master-A9225-42RB-4AP-F1-Server-Round-Fan.html

И още нещо- За 15 лева не можеш да си вземеш такъв който да достига 4000 оборота в минута на максимална мощност :wink12:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 12 минути, Prophet1 написа:

Стефан благодаря не бях попадал на такъв който не подлежи на смазване (жалко че е на моя компютър)... Понеже има няколко подобни модела ето го моя за да се ориентираш за цената която гледах:

http://old.cbuy.bg/product/cool-master-a9225-42rb-4ap-f1-95x95x25mm-9525-dc-12v-0-60a-server-cooling-fan-986733076

http://www.pchub.com/uph/laptop/676-91361-24984/Cooler-Master-A9225-42RB-4AP-F1-Server-Round-Fan.html

Приятел! Този вентилатор,който виждаш на снимките при мен не е оригиналният на бокса. Оригиналният е като на твоята картинка и вече е монтиран на съществуващият радиатор на компа. Понеже този компютър го купих с монитор без пари, това,което е трябвало да монтирам съм го направил още при проверката и всичко останало съм го сложил в опаковката на вентилатора. Това е елементарна и задължителна процедура, за да разчиташ  за работата на компютъра. Аз ти казвам с две думи - къде можеш да намериш това, което търсиш. Нищо повече.Няма да изписваме лекции за един вентилатор. Приятен ден. 

Ако го поръчаш от магазин в Нова Каледония, ще ти излезе още по скъп.

Редактирано от * СТЕФАН * (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Материала на радиатора е от претопени алуминиеви стружки. Самият радиатор е фрезерован на 5-осна CNC машина за 40мин време. Перката на вентилатора е бакелит-отливка. Минус е явната липса на баланс, но идеята на китаеца е да подкара нещо, а колко ще работи е проблем на купувача. Самата перка лагерува в месингови втулки, които след време ще се износят от дисбаланса (колкото-толкова - на китаеца му дреме на шнорхела). Като резултат: вибрации и нехарактерен шум, който ще ви метне по форуми. По съвети на знайни и незнайни хард-гуру ще замажете положението, чрез смазване на течен парафин, графитна смазка, свинска мас, млечки и прочие.

Ползвам случая да споделя, че имам същия фотоапарат Canon PowerShot A1200. Последно с него фотографирах в Чили. Презареждаемите акумулутатори опънаха търнаци и това пенсионира снимачката. Признавам, че притежавам същата уеб-камера на Logitech и на днешен ден я ползвам за домашно видеонаблюдение.

За финал музикален поздрав към участниците в темата.
    Тути Фрути!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, Prophet1 написа:

И аз имах един път такъв проблем. Тогава намерих хубав вентилатор и го закрепих някак си на стария радиатор. Мисля с малки дървени клинове, между зъбците на радиатора и от външната страна, извън самия радиатор. Но се получи изненадващо добре закрепен, нито се мърдаше, нито вибрираше. При това новият вентилатор беше по-голям от стария и системата се охлаждаше даже по-добре. Може да опиташ и с клин от коркова тапа.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 37 минути, Melmak ® написа:

И аз имах един път такъв проблем. Тогава намерих хубав вентилатор и го закрепих някак си на стария радиатор. Мисля с малки дървени клинове, между зъбците на радиатора и от външната страна, извън самия радиатор. Но се получи изненадващо добре закрепен, нито се мърдаше, нито вибрираше. При това новият вентилатор беше по-голям от стария и системата се охлаждаше даже по-добре. Може да опиташ и с клин от коркова тапа.

Всички тези процедури,без особено значение за по непретенциозните "охладители"" лесно се приспособяват от наличните  елементи,които са доста в рамките на България и е лесно ( на тези,които го могат) на направят процедурата. Предварително е необходимо да се свали радиатора с вентилатора от процесора внимателно, да се огледа и ако не могат да се вземат решения - с радиатора и вентилатора  - в магазина.Там ще се отговори компетентно и Безплатно на всеки един въпрос. Посоченият метод от Meltak за по голям вентилатор също е много удачен, след като сме сигурни, че последният няма да пречи на елементите и платките,монтирани по дъното на компютъра. Това е особено полезен метод за летните температури в кутията на компютъра и най вече, за самия процесор.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

За да не отварям нова тема ще попитам тук. След горепосочените проблеми с вентилатора на охлаждането реших че трябва да се смени и понеже не намерих съвместим вентилатор се оглеждам за цялостно охлаждане. Проблема е че ми трябва нещо до/около 20 лева, но нито едно не се доближава до сегашното. Или оборотите са малко (което по принцип не е лошо защото искам по-тих) или движението на въздушния поток е малко. Въпроса ми е дали ще можете да ми препоръчате нещо?

Това е сегашният ми вентилатор: 

Dimention ∮95 X 25 mm

Rated Voltage  DC 12V±10%

Starting Voltage DC 7V (max)

Input Current 0.5A+10% (max)

Safety Current 0.55A+10% (max)

MAX. Airflow 71.5CFM

MAX. Air pressure 6.5mm-H20

Noise 44.2dB(A)

Speed 4200±10%R.P.M.

Input Power 6W

Rotation Clockwise view from name plate side

Line length 200±10mm

Забравих да кажа че сокета е 775. Също така пробвах с този охладител въпреки че е 3PIN, но ефекта беше пагубен. 20 секунди след началото на теста за стабилност на CPU на Everest процесора стигаше 70C+ и продължаваше да расте с всяко мигване на окото... http://sofiacomputers.net/ohladiteli-ceni.php?id=9508

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.