Премини към съдържанието
chetkata

По-лека операционна система

Препоръчан отговор

Здравейте,имам лаптоп с Win-10 home.Параметри 1.6Gh-процесор.Пробук HP-250g4.

Intel® Celeron® процесор N3050 
    (2M Cache, до 2.16 GHz)

Можете ли да ми кажете дали е тежка тази О.Система?
    + това този лаптоп е с Процесор с пасивно охлаждане.
    Коя О.Система да използвам.................

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Лично мое предложение,ако не играеш игри,а ползваш лаптопа за Филми,Музика,фейсбук и от тоя сорт неща,си сложи едно Lubuntu и ще ти е доста по добре,Иначе на мен лично процесорчето ми се вижда слабичко,и предполагам ще твари и забавя ако отвориш повече нещица.Имам подобен лаптоп,дето беше и той с вин10 оригнално и бавеше много,но сложих Lubuntu и сега е доста по бърз,а и не загрява толкова много,а той се ползва за нещата по горе,без игри.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Може ли,ако раздела харда на три части,на един от дяловете да инсталирам  Lubuntu и да имам тази система.Просто за проба.
    До сега не съм работил с такава система.
    По принцип искам да инсталирам 8.1

Редактирано от chetkata (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 21 минути, chetkata написа:

Може ли,ако раздела харда на три части,на един от дяловете да инсталирам  Lubuntu и да имам тази система.Просто за проба.

Здравей сложи си 8.1 много стабилна система излезе 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 35 минути, chetkata написа:

Принципно може да са направи на Dual Boot,но вече не съм запознат с тая част,трябва да каже някой по запознат с линукс и Windows на една машина,иначе да и аз гласувам за 8.1,и няма да имаш проблеми от към драйвъри и тн.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Абе аз си го представям така:
    Лека кола с обем на дв.1.6-с предписан от завода производител бензин А98.С изтормозен мотор,и понеже не върви да мина на по-малко октаново число.
    В моя случай е така.............
    Май ще трябва ново дъно с по-мощен процесор.

А драйверите сами ли се инсталират:Wi-fi,audio,video,клавиатури,мишки.........................и др.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Смяната ще ти излезе повече отколкото можеш да вземеш за лафтопа 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току-що, ined написа:

Смяната ще ти излезе повече отколкото можеш да вземеш за лафтопа 

А само подмяна на процесор-в сервиз?
    Ако реша да го подменя процесора,ще трябва ли да се сложи активно охлаждане??

преди 1 минута, chetkata написа:

32bit-Win 8.1 ще работили с този процесор,каква е разликата от 64bit???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 минути, chetkata написа:

По принцип най доброто решение е ако имаш възможност си вземи лаптоп на изплащане или 32bit ос 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

На тези машини процесора е запоен директно на платката не е на сокет и няма как да го смениш, а смяна на цялото дъно с друг процесор ще ти излезе колкото още един лаптоп. За тези неща се мисли преди покупката на най-евтиния възможен в магазина.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 28 минути, chetkata написа:

32bit-Win 8.1 ще работили с този процесор,каква е разликата от 64bit???

Разбира се че ще работи на 32bit и трябват по малко ресурси от 64bit версия.Но не си мисли че с този лаптоп ще лети.И друго имаш ли стартиращи се програми с windows например скаип или юторент 

Редактирано от bobi iordanov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 минути, bobi iordanov написа:

Разбира се че ще работи на 32bit и трябват по малко ресурси от 64bit версия

A в супорта на НР-няма драйвери за 8.1/32бит-как после да намеря подходящите такива???
    Тези машинки май не са за такава версия.............

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

За уин 10 се инсталират автоматично за 8.1 незнам Трябва да има начин да се минава от 64 на 32. Прочети това накрая http://www.howtogeek.com/228042/how-to-switch-from-32-bit-windows-10-to-64-bit-windows-10/

Редактирано от bobi iordanov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 часа, chetkata написа:

Да, може. На GRUB му е вся едно, колко системи има по диска и пак по твоя воля ще зарежда първа зададена. Ако ти допадне Lubuntu или кое да linux-дистро е голяма вероятността, да анатемосаш микромекото изобретение като изчадие на дявола.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Вече си закупил въпросната машина! Не се набутвай повече с ъпгрейд на хардуер! Инсталирай Win 8.1 32и-ка и веднага след това спри ъпдейтите, ненужните приложения и услуги, сървиси! Спри вградената антивирусна и иси избери някоя по - лека. С подбор н а определени програми, на които съще е добре да спреш ъпдейтите, то ще получиш удовлетворение от ОС със съотетния хардуер! Неприятното стартово меню можеш да доведеш до познатото ХР или 7 с външна програмка.

Win 8.1 е  относително нова, лека, безпроблемна и стабилна ОС

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Никой скопен Виндовс не може да е лек. Която и графична среда на Линукс да сложиш, няма да имаш проблеми.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 3 часа, chetkata написа:

Може.

А може да използваш и едно от големите предимства на Linux - да го стартираш от Live USB/DVD, без инсталация, просто за да пробваш как работи.

Иначе този лаптоп можеш да го ползваш само за браузване, Skype, и някое по-леко филмче. От игрите - пасианси и Angry Birds :) . За тези неща не ти трябва Windows, с всичките му ъпдейти, сървиси, антивирусни и т.н. На Linux ще си по-добре.

Аз лично бих ти препоръчал Linux Mint, с последната версия съм, доста е стабилна. Но не знам колко е лека. Пробвай разни дистрота, и си прецени кое ти харесва най-много.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 30 минути, RudeBoy написа:

Може.

А може да използваш и едно от големите предимства на Linux - да го стартираш от Live USB/DVD, без инсталация, просто за да пробваш как работи.

Иначе този лаптоп можеш да го ползваш само за браузване, Skype, и някое по-леко филмче. От игрите - пасианси и Angry Birds :) . За тези неща не ти трябва Windows, с всичките му ъпдейти, сървиси, антивирусни и т.н. На Linux ще си по-добре.

Аз лично бих ти препоръчал Linux Mint, с последната версия съм, доста е стабилна. Но не знам колко е лека. Пробвай разни дистрота, и си прецени кое ти харесва най-много.

Как се прави Live USB/DVD,

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Теглиш си ISO файла, и го записваш на диск с някоя програма, като ползваш функцията Burn Image to Disc (или аналогична). За флашка - ползвай Universal USB Installer .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 минута, RudeBoy написа:

Теглиш си ISO файла, и го записваш на диск с някоя програма, като ползваш функцията Burn Image to Disc (или аналогична). За флашка - ползвай Universal USB Installer .

Намерих го Все пак благодаря.
    А от къде да изтегля Линукс дистрибуция??

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

После след като свалих Линукса какво да правя???

Неозаглавено 1.odt

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ти как мислиш - да чакаш сам да се инсталира ли?... :lol6: 

Писах ти по-горе - записвай на диск или флашка, зареди, и разучавай.

Въпреки че след такъв въпрос почвам да си  мисля, че ще се окаже прекалено сложно за теб. Май е по-безопасно да си стоиш на Windows :D .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.