Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

Първо не съм сигурен дали мястото на темата е за този раздел или „Общи хардуерни въпроси“. Ако не е се извинявам. Имам три конфигурации и не мога да реша какъв ъпгрейд е  най-удачен за тях.

Ето и характеристиките им:

Spoiler

Компютър 1:

CPU: Intel® Core™ i7-4790K Processor (8M Cache, up to 4.40 GHz)  (Клокнат на 4,4ghz)
    Охлаждане:  noctua nh u12s
    Дъно:  GB H97-HD3  / 1150
    РАМ:  Geil evo veloce 2x8gb + 8GB DDR3 1600 A-DATA
    Захранване:  fortron hyper 700w
    Видео карта: palit gtx 750 ti stormx dual 2GB
    Твърд диск:1TB seagate barracuda 
    SSD: samsung ssd 840 evo 250gb
    Кутия: CoolerMaster N400

Компютър 2:

CPU:  Intel® Pentium® Processor G3258 (3M Cache, 3.20 GHz) (Клокнат на 4,4ghz)
    Охлаждане:  Cooler Master: Hyper T4 (Малко ненужно)
    Дъно:  Asrock h81m-dgs / 1150
    РАМ:  2X4G-DDR3-1600-A-DATA 
    Захранване:  EVGA 430W 80 PLUS 100-W1-0430-KR
    Видео карта: -  (Вградено)
    Твърд диск:  1TB seagate barracuda 
    SSD: Няма
    Кутия:  OMEGA-ATX-5823BK (предния капак не става за нищо)

Компютър 3 ("сървър"):

CPU: Intel® Core™ i3-4130 Processor (3M Cache, 3.40 GHz)
    Охлаждане: Стоково
    Дъно: 
    Asrock h81m-dgs / 1150
    РАМ:  8GB DDR3 1600 A-DATA
    Захранване:  corsair vs350 350w
    Видео карта:  -  (Вградена)
    Твърд диск:
    1TB seagate barracuda 
    SSD: Няма
    Кутия:
    Някаква на към 10 години без никакви капаци колкото да държи дъното и захранването и учудващо поддържаща размера на дъното.

Първо да уточня компютър номер 3 го използвам за сървър. С proxmox и от там виртуални машини с различни сървъри като PLEX. Не желая да го барам, освен в краен случай да сменя процесора. И второ - знам, че не са подбрани добре частите в някои случаи, затова може да си спестите писането на тази информация.

Под ъпгрейд нямам предвид добавяне на HDD или SSD, а най-вече смяна на процесора. Компютрите не са направени за игри, а за рендеринг (ако го пиша правилно).  Примерно с cinema 4d team render. И се използват често за други изискващи процесор  неща, като конвертиране на видео файлове.

>  Дали да продам  втория компютър и заедно с още пари да сглобя компютър с skylake или да продължавам да наливам пари в тях и до кога? И ако е по-добре да го продам в каква конфигурация е най-добре и за колко, и къде да го продам? Или просто да спестявам за i7-4790K/ i7-4790, който да сложа на втория компютър и да не гледам новоизлезлите продукти. Също нещо четох, че skylake нямали да работят под Windows 8.1, което ще е голямо неудобство за мен.  А също и за Linux, което отново ще е голямо неудобство, но се съмнявам, че ще стане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не разбрах какво не ви достига че искате ъпгрейт , кое не е наред с работата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

На кратко - желая да заменя процесорите с по-добри, но не съм сигурен, че се заслужава при положение, че не са  skylakе. Дали е по-добре да продам единия компютър и да сглобя конфигурация с skylakе?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Значи да сложа i7-4790K и на другия компютър, и да не минавам на skylakе? Защото в момента G3258 не показва толкова добър резултат и имам нужда от ъпгрейд на процесора, а също и на третия компютър след време.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Можеше автора малко да се постарае да напише темата си една идея по-грамотно... Днес започна училище, надявам се поне след месец да му се увеличат малко познанията и да влезе във форма... Ама май това му е тавана...

Та най-добре ще е да се инвестира в Skylake платформа, тъй като не виждам особен смисъл да се наливат пари в сегашната конфигурация, или да не се пипа нищо... То със закупуването на нов процесор, ще трябват нови дънна платка и рам памет, та може и да се наложи дори и охлаждане, въпреки че повечето съвместими със сокет 1150, са и с 1151... Останалите компоненти мисля, че няма нужда да се сменяват на нито една от трите конфигурации... 

Може и да се продаде един от компютрите, но сумата ще доста нищожна, та ще трябва голямо придаване от ваша страна и да се купи нова конфигурация, лично за мен най-удачния вариант е продаване на сегашните дънна платка, рам памет и процесор и закупуване на нови такива за Skylake платформа с DDR4 рам памет... Или да оставите нещата така и след година да помислите отново директно за купуване на нова конфигурация, но цената на всяка една от трите ще е спаднала драстично... Все пак ако ще продавате нещо, действайте преди да са излезли новите серии на AMD, защото тогава цената ще падне още... Та след продажбата, ако ще се купува нещо, то вече изчакайте въпросния момент... И тогава може и да се ориентирате към някой AMD процесор или към Skylakе платформа, тъй като и техните цени ще паднат, макар и не много... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 42 минути, Филип Димитров написа:

Значи да сложа i7-4790K и на другия компютър, и да не минавам на skylakе? Защото в момента G3258 не показва толкова добър резултат и имам нужда от ъпгрейд на процесора, а също и на третия компютър след време.

И какво правиш на втория компютър? Аха ясно!

Ако ти стига i5 с DDR4 и ново дъно по-добре отколкото да даваш за i7 4790

Редактирано от _Alex&Vanko_ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 часа, _Alex&Vanko_ написа:

И какво правиш на втория компютър? Аха ясно!

Ако ти стига i5 с DDR4 и ново дъно по-добре отколкото да даваш за i7 4790

Като гледам i7 се представя по-добре за моите изисквания от  i5. А и като добавим парите за дъно и рам цената ще стане сигурно над тази на i7 4790k.

преди 2 часа, adersa написа:

За процесори се ориентирай към Интел

Нямам абсолютно никаква намерение да използвам други процесори освен на Intel.

За сега най-удачно ми се струва написаното от @Blue Ray . Да продам втория компютър, но не мога да му определя цена. Сигурно около 400лв, а ми се искаше поне 500. Компютъра е на почти 1 година. И къде да го продавам? В OLX, базар ? То там ако купя "по-яка" кутия, добавя LED вентилатори и малко светодиоди, и за децата ще изглежда като супер геймърски компютър, ама не ми се иска да ги набутвам така (въпреки, че с видео карта ще стане добър за някои игри). :) Или да не продавам целия, а само частите, които ще трябва да сменя за новата платформа, но тогава със сигурност ще чакам много повече, за да ги продам.

Като цяло разликата между Haswell и Skylake не смятам за толкова значителна, но и не съм запознат толкова много.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 часа, Филип Димитров написа:

Като гледам i7 се представя по-добре за моите изисквания от  i5. А и като добавим парите за дъно и рам цената ще стане сигурно над тази на i7 4790k.

Я пак си направи сметката, след продажба на старите дъно, процесор и РАМ. Процесорът поне не е обикновен Пентиум, а юбилеен, та може и повече пари да му вземеш. Дъната също държат цени. Единствено RAM паметта е по-евтина към днешна дата. Почти винаги по-добрия вариант е да се разкара старата платформа и да се замени с нова. Колко струва сега i7 4790K? Колкото един i7 6700K.  Къде ти е икономията, не виждам. просто продаваш дъно и РАМ, заменяш с дъно и РАМ. Колко ще си назад? 20 лева? 30 лева? Ако си някой тийнейджър и ползваш PC  за игри, разбирам, че няма откъде да извадиш 20 лева. Ама при положение, че ползваш компютрите за работа и се скъпиш за 30 лева, че и за 100...не го разбирам. Друг е въпроса, дали точно Skylake  е това, което трябва да вземеш. Според мен не. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.