Премини към съдържанието
Boston_Legal

Длъжностна характеристика и празнични дни

Препоръчан отговор

Здравейте,

Нает съм по член 67 от Кодекса. Може ли работодателя да ме задължава да работя по празниците (Нова година, Коледа, 3ти Март....), ако ми плаща овъртайм ? 

Още не съм си получил длъжностната характеристика, след 1 месец работа. Това нормално ли е?. :ohmy:. За мен това означава че трудовите ни взаимоотношения не са регламентирани и поне на теория работодетля не може да ме кара да извършвам нищо. :wink12: Не че искам да се скатавам, ама ми изглежда доста странно, или пропускам нещо. 

Работодателя иска да съм 'на разположение', което го няма в договора? Може ли да ме накара без да съм сложил подпис на допълнение към контракта?

Благоадря предварително за отговорите и всичко най-хубаво!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Длъжностната характеристика трябва да ви бъде връчена при подписване на договора. След това трябва да ви дадат уведомление за регистриране та въпросния договор в НАП. Чак тогава можете да започнете работа.

Цитат

Чл. 62. Трудовият договор се сключва в писмена форма.
    (3) В тридневен срок от сключването или изменението на трудовия договор и в седемдневен срок от неговото прекратяване работодателят или упълномощено от него лице е длъжен да изпрати уведомление за това до съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите. Националната агенция за приходите предоставя в реално време на оправомощени лица от дирекции "Инспекция по труда" електронен достъп до регистъра на трудовите договори и при поискване в срок три работни дни изпраща копие от съответното заверено уведомление.
    (6) При сключването на трудовия договор работодателят запознава работника или служителя с трудовите задължения, които произтичат от заеманата длъжност или изпълняваната работа.

Сигнализирайте в НАП, ИТ ...

За извънредния труд ...

Цитат

Чл. 143. (1) Извънреден е трудът, който се полага по разпореждане или със знанието и без противопоставянето на работодателя или на съответния ръководител от работника или служителя извън установеното за него работно време.
    (2) Извънредният труд е забранен.

Допуска се при определени условия. Ако все пак има - заплащането е ...

Цитат

Чл. 262. (1) Положеният извънреден труд се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя, но не по-малко от:
    1. 50 на сто - за работа през работните дни;
    2. 75 на сто - за работа през почивните дни;
    3. 100 на сто - за работа през дните на официалните празници;
    4. 50 на сто - за работа при сумирано изчисляване на работното време.
    (2) Когато не е уговорено друго, увеличението по предходната алинея се изчислява върху трудовото възнаграждение, определено с трудовия договор.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Почнеш ли да риташ с Кодекса на труда работодателя си дотам. Щи намери цаката. Не те знам колко взимаш ама ако си струва не го прави.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Длъжностна характеристика т.е. там е описано какво ще работите заемайки съответната длйжност, за какво отговаряте и с кого контактувате! Работното време е предмет на договора! Преди да започнете е трябваало да разпитате за работното време! С подписването на договора вие сте се съгласили, та макари точно това да е било леко спестено или подвеждащо описано! Принципно обаче извънредния труд се заплаща допълнително и повечето сериозни работодатели го правят!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Той знае добре какво пише там или най-малкото главния счетоводител. Една позната го научи наизуст кодекса и изхвърча набързо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 28 минути, _Alex&Vanko_ написа:

Той знае добре какво пише там или най-малкото главния счетоводител. Една позната го научи наизуст кодекса и изхвърча набързо.

Тогава си трай цял живот, да те мачкат като путьо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Кой го казва? Провалилия се отвсякъде и вечно мрънкащия. Научи се първо в себе си да търсиш вината а не се отсреща!

И докат мислиш че си мистър перфектен никоя няма те хареса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, Boston_Legal написа:

Здравейте,

Нает съм по член 67 от Кодекса. Може ли работодателя да ме задължава да работя по празниците (Нова година, Коледа, 3ти Март....), ако ми плаща овъртайм ? 

Още не съм си получил длъжностната характеристика, след 1 месец работа. Това нормално ли е?. :ohmy:. За мен това означава че трудовите ни взаимоотношения не са регламентирани и поне на теория работодетля не може да ме кара да извършвам нищо. :wink12: Не че искам да се скатавам, ама ми изглежда доста странно, или пропускам нещо. 

Работодателя иска да съм 'на разположение', което го няма в договора? Може ли да ме накара без да съм сложил подпис на допълнение към контракта?

Благоадря предварително за отговорите и всичко най-хубаво!

http://pravatami.bg/141

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.