Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

milanist22

Помощ за настройка на рутер Linksys

Препоръчан отговор

Здравейте,

Разполагам с 2 рутера - Linksys WRT54GL и TP Link 740N. Искам да изкарам максимума от мрежата, с която разполагам - FiberNet 100mbit.

Нужно ли е и двата да бъдат в действие - един основен, а другия репийтър или само един от двата ще бъде достатъчен.

И двата са с оригнален firmware, като ТП Линка изкарва 45mbit на wifi, а Linksys 30mbit. Мисля, че има какво да се желае...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, milanist22 написа:

Здравейте,

Разполагам с 2 рутера - Linksys WRT54GL и TP Link 740N. Искам да изкарам максимума от мрежата, с която разполагам - FiberNet 100mbit.

Нужно ли е и двата да бъдат в действие - един основен, а другия репийтър или само един от двата ще бъде достатъчен.

И двата са с оригнален firmware, като ТП Линка изкарва 45mbit на wifi, а Linksys 30mbit. Мисля, че има какво да се желае...

Според мен това е максималното, което можете да изкарате от тях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От Линксиса не повече от 20-22мбит/с - ползвай го като АП с кабел от основния който да е тплинка !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, milanist22 написа:

Добре, а един 841N би ли стигнал максимума на мрежата?

Ако имате предвид по кабел - да. Ако имате предвид безжично - не

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да разбираме, че желанието е тези 100Mbps да се хвърлят безжично? С посочените 2 рутера (както capnemo каза) - не може да се очаква нещо сериозно. Изобщо рутерите в този клас осигуряват свързаност, а не скорост. Допълнителен 841 ще ти донесе само едно нещо - по-голямо "замърсяване" на ефира.

Като цяло е хубаво автора да  изясни какво точно търси - максимална скорост от наличното оборудване или закупуване на такова, което да спомогне прехвърлянето на посочената скорост.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбрах, че с наличното оборудване нищо сериозно няма да се получи. Преминаваме на вариант за нов рутер - бюджет 100лв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В този бюджет според мен сте за легендата TP-Link TL-WR1043ND.

При румънците мисля е на добра цена сега.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В този ценови диапазон и изискванията - няма алтернатива относно WR1043ND, но има няколко условия.
За да постигнеш желаните скорости - задължителна смяна на firmware-а и използването на 40MHz широчина на канала. Разбира се, съседите ти няма да останат доволни от факта.... При това положение може и да докараш (процентно) максималната скорост от 300Mbps, която реално ще е около 260-270 Mbps.
Ако останеш с 20MHz широчина на канала и използваш устройства за обща употреба (телефони, телевизори, etc.) - скоростта няма да е над 802.11g стандарта, а при устройствата поддържащи 802.11n - теоретично трябва да е 144 Mbps, реално ще бъде в границите на 108-120Mbps (което съвпада със заданието на автора).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 54 минути, LinKuei написа:

....а при устройствата поддържащи 802.11n - теоретично трябва да е 144 Mbps, реално ще бъде в границите на 108-120Mbps (което съвпада със заданието на автора).

Но това е скоростта, която се изписва в "Network status" или действителната пропусквателна способност? Има много голям overhead 802.11
А за тез пари ще вземе една кОтия TP-LINK Archer C50 и ще си перка на 5Ghz. Така няма да се сърдят и съседите, а и 5Ghz ефира е по-слабо заселен, което компенсира до някъде факта, че на 5Ghz покритието е по-ниско, заради по-голямото затихване/поглъщане на сигнала
Безперспективно е в момента да се инвестира в чист 2Ghz рутер, освен ако не се търси евтинийка, колкото да има Ви-Фи. Да, няма гигабитов етернет, но за малко пари отгоре ще получи и него.
WRT54G на Линксис е стабилен рутер, може би единственият им хубав, но е стар. Кутийката 740N На TPLink е умряла и посредствена.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, simtech написа:

Но това е скоростта, която се изписва в "Network status" или действителната пропусквателна способност? Има много голям overhead 802.11
А за тез пари ще вземе една кОтия TP-LINK Archer C50 и ще си перка на 5Ghz. Така няма да се сърдят и съседите, а и 5Ghz ефира е по-слабо заселен, което компенсира до някъде факта, че на 5Ghz покритието е по-ниско, заради по-голямото затихване/поглъщане на сигнала

Тествал ли си въпросния или просто даваш пример...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 минути, LinKuei написа:

Тествал ли си въпросния или просто даваш пример...

Тествал съм малко по-скъпият Archer. Не може да се очаква, че мога да тествам всички рутери на света. Дадох го за пример. Да се вземе 2.5Ghz кутийка не е разумно. Самият факт, че ефирът е пренаселен, а ти искаш да си заделиш двойна честотна лента води до страшно взаимно замърсяване и скоростта ще е далеч от рекламираната.
А теб ще попитам - като пише 144Mbps да не би да означава, че ще теглиш с толкова? Бял чел навремето документацията на 802.11 на части и overhead-ът си фактор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако скоростта на WI FI картата на лаптопа е 72 mbps то това си е максимала 45 mbps а по кабел до 90 mbps си ги дига без проблем . При мен е така според мене за да дигнеш повече от 45 на WI FI се иска по добра безжична карта за лаптопа с повече възможности :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, simtech написа:

Тествал съм малко по-скъпият Archer. Не може да се очаква, че мога да тествам всички рутери на света. Дадох го за пример. Да се вземе 2.5Ghz кутийка не е разумно. Самият факт, че ефирът е пренаселен, а ти искаш да си заделиш двойна честотна лента води до страшно взаимно замърсяване и скоростта ще е далеч от рекламираната.
А теб ще попитам - като пише 144Mbps да не би да означава, че ще теглиш с толкова? Бял чел навремето документацията на 802.11 на части и overhead-ът си фактор.

Във втори коментар се убеждавам, че ме четеш през пръсти в тази тема... Частите "теоретично" и процентно (отношение - бел.ред.) видя ли ги или просто реши да се захапеш с въпросното число 144 Mbps?
Самият факт, че автора иска да прехвърля стъкло към безжична мрежа със същите скорости е просто нелеп, при наличието на такава техника, а закупуването на нова е ограничена в бюджет 100 лв. Но пък и знанието не идва с парите, а обратно...

П.П. Цитираните от мен скорости са тествани и обявени на база опит, а не на база ревю и сметки. Затова питах тествал ли си го...

Редактирано от LinKuei (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 минути, LinKuei написа:

Самият факт, че автора иска да прехвърля стъкло към безжична мрежа със същите скорости е просто нелеп, при наличието на такава техника, а закупуването на нова е ограничена в бюджет 100 лв. Но пък и знанието не идва с парите, а обратно...

Прав си на 100% +1 За големи скорости трябва хубаво оборудване. Както мрежови карти, така и точки за достъп.
И чист ефир. Много са условни нещата с WI-FI.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Carolina Carreras
      Здравейте,
      от известно време имам следният проблем с интернета - сигналът на wifi рутера изчезва и се появява отново през няколко минути/ секунди, понякога мрежата изчезва напълно за определено време. Опитах какво ли не - сменях различни канали, пробвах и 20 и 40 MHZ, рутерът дори беше връщан до фабрични настройки и пренастройван, но за съжаление проблемът продължава. Обикновено се появява през няколко месеца,  макар че последните дни стана наистина нетърпимо.
      Абонат съм на Vivacom и моделът на рутера е Nokia G-240W-A.
      Около мен има доста Wifi мрежи, но само 5 от тях са с по-силен сигнал. Първоначално предположих, че има силна интерференция, но никой от съседите ми няма такъв проблем. Чудя се дали самият рутер не е за подмяна? Какво ще ме посъветвате? Благодаря предварително :).

• от Goran Mitevski
      Здравейте,
      Не успях да намеря отговор на проблема ми, затова пиша нова тема.
      От 2-3 седмици имаме проблем с wifi-то вкъщи, но само на лап-топите, изчезва сигнала за 3-4 секунди мн често и след това се появява.
      Понеже работиме от вкъщи в момента и много често ползваме лап-топите и е адски дразнещо и тъпо.
      Интернета ни е към Vivacom, идваха 2 пъти сменяха рутера, няколко пъти сменяха настройките, името на рутера, паролата, какво ли не, но проблема все си го има.
      Утре идват да сложат трет рутер, по различен от предните да видиме дали ще се оправи проблема.
      Лап-топите (2 бр.) са с Windows 10.
      Преди бяхме на A1 и не сме забелязали такъв проблем.
      Ако сте имали подобен проблем, моля да споделите как да го реша.
      Благодаря предварително!
    • от terminator.1985
      Здравейте, въпросът ми е как да отключат този рутер заключен към ''А1" , с какви програми и стъпки да следвам ?
      Рутера е със сим карта !
    • от Pulsarr
      Здравейте.
      Използвам интернет и телевизия на виваком.Дълго време бях с рутера който виваком предоставят.Веднъж дори виках техниците им да го сменят поради слабия сигнал.Смениха го с друг с две антени но положението си остана същото.Страшно ми писна и след двегодишни мъки си поръчах този  рутер : ASUS RT-AC1200G+  . Очаквах го с нетърпение да пристигне мислейки си ,че ще ми реши проблемите със слабия сигнал когато се отдалечиш на три крачки от рутера.
      Много съм разочарован от  новата ми покупка.Мисля си ,че дори се представя по зле от вивакомския.Във другата  стая на 4 метра от рутера ,през една панелна стена силата на сигнала е една чертичка ,като доста често се губи напълно.Това на 2,4GHz .
      На 5 GHz силата на сигнала е още по слаба. Не съм много вещ в тази материя затова ще помоля по запознатите да ми кажат на какво може да се дължи този слаб сигнал.Да не би аз да не правя нещо както трябва или рутера който съм купил толкова си  може, въпреки ,че срещнах доста положителни коментари за него.Също така какъв рутер трябва да си купя за да мога свободно да ползвам WiFi когато съм в другата стая на 4-5 метра от него.
      Благодаря.

• от Philip Stoynov
      Привет! От два дни имам много интересен проблем - при свързване на лаптопа ми Asus Vivobook pro с домашния wifi на Виваком уайфай мрежата изчезва за всички устройства. Лаптопът казва Cannot connect to network ,после губи мрежата и тя изчезва за всички устройства. При рестартиране на рутера се появява отново и си работи добре, докато не се опитам пак да вържа лаптопа. Настолният компютър си има интернет без проблем. Вързах лаптопа с друга мрежа в работата и си работи без да я крашва. Рутерът е Вивакомски The bonds Sam. Опитах повечето неща които четох в нета - ъпдейтвах драйвери на лаптопа, ресетвах уиндоус но без ефект. Дали някой се е сблъсквал с подобен проблем на такъв лаптоп и рутер и знае ли как да го реша? Утре ще звъня и на Виваком , та дано те да са се сблъсквали с подобен проблем. Не откривам потребителското си име и парола за влизане в сайта на Виваком за настройка на рутера - дано да могат да ми дадат ново.

Благодаря предварително и лека вечер
  • Дарение

• Добави ново...