Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте! Интересувам се, понеже си взех SSD за да го ползвам под Windows OS, трябва ли да се настройват някакви специфични неща?

Гледам, че трябва да се пусне TRIM, но следайки тази статия видях че той по подразбиране е пуснат

http://www.windowscentral.com/how-ensure-trim-enabled-windows-10-speed-ssd-performance

Някои казват, че трябва да се спре хибернацията, но доколкото знам на десктоп няма хибернация, или греша?

Също така, понеже преди използвах Kaspersky Internet Security - все още не съм го инсталирал на новата инсталация - трябва ли да му правя някакви специфични настройки - да не сканира толкова често?

Сега прочетох за вариант да се инсталира на HDD антивирусната.

Благодаря Ви за отговорите!

Редактирано от Viiipeer (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

е,как да няма хибернация, наистина не ти трябва при наличие на ССД

стартирай cmd като администратор и изпълни powercfg -h off за изключване.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, emil644466 написа:

е,как да няма хибернация, наистина не ти трябва при наличие на ССД

стартирай cmd като администратор и изпълни powercfg -h off за изключване.

Това ми дава. Hibernation state must be "on" or "off"

След като изпълня командата и нищо.... Относно антивирусната? Трябва ли да я инсталирам на отделен hdd диск?

По принцип ползвам легален Касперски, но предвид че съм с Windows 10 - вградената антивирусна - сигурно пак си пише на ssd-то...

Моля за съвет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 49 минути, Viiipeer написа:

Това ми дава. Hibernation state must be "on" or "off"

След като изпълня командата и нищо.... Относно антивирусната? Трябва ли да я инсталирам на отделен hdd диск?

По принцип ползвам легален Касперски, но предвид че съм с Windows 10 - вградената антивирусна - сигурно пак си пише на ssd-то...

Моля за съвет.

след като изпълниш командата можеш ли да влезеш в хибернация ?

при мен примерно ми изчезва хибернацията като опция при shut down и power бутона.

Редактирано от emil644466 (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Освен това се появяват едни 2.5-3гб повече свободно пространство на диска,ако го погледнеш.Има и някой други работи дето може да се оптимизират(изключат),но вместо да ти обясняваме тук едно по едно,влез в тубата и напиши ssd optimization и ще ти излезнат клипове където е обяснено добре и показано,какво и къде трябва да се пипне...........

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 20 часа, emil644466 написа:

след като изпълниш командата можеш ли да влезеш в хибернация ?

при мен примерно ми изчезва хибернацията като опция при shut down и power бутона.

Както казах, аз съм с настолен компютър. И преди промените - съм нямал такъв бутон.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 14 минути, Viiipeer написа:

Както казах, аз съм с настолен компютър. И преди промените - съм нямал такъв бутон.

Ето тук има начини за спиране на хибернацията:

http://www.tenforums.com/tutorials/2859-hibernate-enable-disable-windows-10-a.html

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 21 минути, Viiipeer написа:

power бутонът се появява като цъкнеш с левия бутон на мишката на старт бутона(прозорчето на левия долен ъгъл на таскбара)

shut down or sign out се появява при цъкане с десен бутон на същото място.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, emil644466 написа:

power бутонът се появява като цъкнеш с левия бутон на мишката на старт бутона(прозорчето на левия долен ъгъл на таскбара)

shut down or sign out се появява при цъкане с десен бутон на същото място.

Знам къде е power бутона. Явно не съм се изразил правилно - имах предвид, че нямам опция hibernate във power бутона.;-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

И аз съм с настолен(това няма значение),но преди спирането от мен на хибернацията си имах такава опция от power бутонът.Прегледай клиповете в you tube на тази тема и направи другите неща,нужни за оптимизиране на работата и удължаване на живота на ссд диска.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, Viiipeer написа:

Знам къде е power бутона. Явно не съм се изразил правилно - имах предвид, че нямам опция hibernate във power бутона.;-)

ами значи ти е изключена хибернацията.

ако искаш пробвай командата за включване powercfg -h on да видиш,че ще се появи.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 5 часа, Слави Маринов написа:

И аз съм с настолен(това няма значение),но преди спирането от мен на хибернацията си имах такава опция от power бутонът.Прегледай клиповете в you tube на тази тема и направи другите неща,нужни за оптимизиране на работата и удължаване на живота на ссд диска.

Спрях индексирането, пробвах да мина на AHCI , но не можах - това непосредствено преди инсталирането на Windows-а. Спрях хибернацията, superfetch-а, както и дефрагментацията.

Мисля че това е достатъчно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 39 минути, Viiipeer написа:

Спрях индексирането, пробвах да мина на AHCI , но не можах - това непосредствено преди инсталирането на Windows-а. Спрях хибернацията, superfetch-а, както и дефрагментацията.

Мисля че това е достатъчно.

Ми влез сега в биоса и мини на AHCI,важно е за работата на диска,windows search също трябва да се спре, както и prefetch.както и да забраниш виртуалната памет,или да я зададеш на другия твърд диск ,ако си с малко рам памет,по принцип и защитата на системата трябва да се спре,тоест да не прави постоянно точки за възтановяване и да пише по диска,но пък трябва да се подсигуриш с възможност за въщане на системата,ако нещо оплескаш.Аз съм си направил system image върху другият диск и така съм се подсигурил...........

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 12 минути, Слави Маринов написа:

Ми влез сега в биоса и мини на AHCI,важно е за работата на диска,windows search също трябва да се спре, както и prefetch.както и да забраниш виртуалната памет,или да я зададеш на другия твърд диск ,ако си с малко рам памет,по принцип и защитата на системата трябва да се спре,тоест да не прави постоянно точки за възтановяване и да пише по диска,но пък трябва да се подсигуриш с възможност за въщане на системата,ако нещо оплескаш.Аз съм си направил system image върху другият диск и така съм се подсигурил...........

Спрял съм superfetch-а. Спрян е рестора. Под защита на системата - какво имаш предвид - антивирусната ли?  Рамта е 8GB и четох във форумите, че page файла не било хубаво да се спира. Какво имаш предвид под Windows search - индиксирането на диска ли? Ми то като гледам файда от SSD, ако всичко се спира?

Аз съм с 8GB RAM, не е много - за да спирам виртуалната памет.

Сега прогвах да премина на AHCI и ми даде директно син екран, отделно на това в биоса ми изчезна SSD-то. След като минах на IDE, всичко си дойде на мястото.

P.S как да направя system image ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 минути, Viiipeer написа:

Спрял съм superfetch-а. Спрян е рестора. Под защита на системата - какво имаш предвид - антивирусната ли?  Рамта е 8GB и четох във форумите, че page файла не било хубаво да се спира.

superfetch и prefetch са две отделни неща,под защита на системата разбирам да забраниш точките на възтановяване,не антивируса и 8гб са достатъчно рам и забрани page файла,или го премести на другият диск,също така влез в биоса и мини на AHCI.Ти само със ссд ли си,или имаш и друг диск?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току-що, Слави Маринов написа:

superfetch и prefetch са две отделни неща,под защита на системата разбирам да забраниш точките на възтановяване,не антивируса и 8гб са достатъчно рам и забрани page файла,или го премести на другият диск,също така влез в биоса и мини на AHCI.Ти само със ссд ли си,или имаш и друг диск?

Виж ми коментара по-горе, както и подписа от конфигурацията. Както казах даде ми син екран при включване на AHCI.  По принцип досега винаги съм ползвал легален Kaspersky Internet Security, но с оглед на това че постоянно нещо пише, не съм го инсталирал. Но то пък Windows 10 има вграден антивирус. Да инсталирам ли касперски и ако да на ssd-то или на hdd?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 минути, Viiipeer написа:

Виж ми коментара по-горе, както и подписа от конфигурацията. Както казах даде ми син екран при включване на AHCI.  По принцип досега винаги съм ползвал легален Kaspersky Internet Security, но с оглед на това че постоянно нещо пише, не съм го инсталирал. Но то пък Windows 10 има вграден антивирус. Да инсталирам ли касперски и ако да на ssd-то или на hdd?

Зарежи го Касперски. А ето как да преминеш в режим AHCI - Активиране на AHCI след инсталация на ОС.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 3 минути, Viiipeer написа:

Да инсталирам ли касперски и ако да на ssd-то или на hdd?

Да,използвай го щом имаш ключ,по-добре е от дефендера на уйндоса,но го инсталирай на другия диск,за  Kaspersky Internet Security не е толкова важно и фатално да е на ссд диска.Щом имаш и обикновен диск,направи си на него и system image,ако искаш,за да можеш да връщаш системата,ако прецакаш нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 52 минути, emil644466 написа:

AHCI не се ли задава преди инсталирането на ОС ? вероятно затова е синия екран.

Аз включих всички SATA портове от IDE на AHCI и ми даде, че не намира устройството.... в случая SSD-то.

С коя програма да направя system image?

P.S.  Windows 10 - няма prefetch.

20160920_221440.jpg

20160920_221524.jpg

20160920_221530.jpg

Като непосредствено преди инсталирането на Windows-а, при преминаване на AHCI - ми изписа черен екран че не може да намери устройството... Да не би причината да е , че във първия списък с 3-те буутващи устройста - е закачен хард дискам а не ссд-то? Да не би да трабва да сменям кофигурацията на портовете посредством смяна на дисковете?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Видя и по-горе поста на XECUTIONER?А за създаване на системен образ:

Екранна снимка (14).png

Екранна снимка (16).png

Редактирано от Слави Маринов (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Май при мен няма да зацепи AHCI, толкова ли е важен, ето още шотове.

Дори имах един екра, на който ми пишеше Insert boot media device - това кокато през биоса размествах последователността и приоритета на дисковете, а като дам на AHCI - SSD-то тотално изчезва от списъка и след това има син екран на който дава грешка - winload.....

Това след следване на всички стъпки ит туториалите...

20160920_221524.jpg

20160920_221530.jpg

20160920_224541.jpg

20160920_221440.jpg

20160920_224800.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 19 минути, Слави Маринов написа:

Видя ли по-горе поста на XECUTIONER?А за създаване на системен образ:

Екранна снимка (14).png

Екранна снимка (16).png

Не ми дава да качвам повече,затова след това избираш "още опции",след това "преглед на разширени настройки",след това "архивиране на системен образ"от долу в ляво и след това "създаване на системен образ" след което избираш къде да бъде записан този образ-обикновено е на дял на другия(hdd)диск.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

http://www.tenforums.com/drivers-hardware/15006-attn-ssd-owners-enabling-ahci-mode-after-windows-10-installation.htmlТук също се предлага доста лесно решение на проблема ти,може да пробваш и това.                                                                           

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

До автора на темата - един доста мощен свободен иснтрумент със който можеш да направиш повечето настройки на Операционата система за SSD: Mini SS Tweaker 2.6

Освен това никак не е зле да релокираш users директорията на дял различен от ССД по време или след инсталацията. Има описано как става това в 10 Forums.

Users Folder - Move Location in Windows 10

По този начин на SSD ще остане само  операционната ситема и програмните файлове както и папката програм дата. Логове и всичко останало ще ходи на дял различен от SSD диска. По този начин ще удължиш максимално живота на въпросният диск.

преди 2 часа, Viiipeer написа:

Нормално е при смяната на режима на хард диска да ти даде син екран. Защото инсталацията ти е протекла във режим ИДЕ. От там насетне инсталацията на Уиндоус е пригодила устройствата за такъв режим на работа на хард диска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.