Премини към съдържанието
borovaka

Xorg конференция 2016

Препоръчан отговор

В момента върви XDC2016 конференцията, който му е интересно може да я гледа. Има livestream.

Първи ден (запис) - 

Втори ден (излъчва се в момента): 

Трети ден: 

п.с. От Nvidia имат доста презентации и обсъждат как ще се работи с EGL -> Wayland . Снощи имаше доста интересни дискусии заедно с разработчици от Mesa. Който му е интересно може да гледа.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

И до колкото гледам нещата няма да се оправят в близкото бъдеще за Linux Desktop-a. Всеки си прави каквото си иска ... от Nvidia предлагат да се прави някакво ново API, което да се имплементира от всички vendor-и, ама все още не е ясно какво ще бъде и как ще работи. Докато им се изясни сигурно ще е 2018-та.

p.s. Смешката беше, че точно на единия пич от Nvidia му се прецака резолюцията на проектора и не можа да я оправи, а на друг от RedHat направо му крашна компа и се наложи да рестартира.
    И после в Bugzilla-та си ги пишат подобни бъгове с low приоритет.

Редактирано от borovaka (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Всмисъл няма да се оправи? nVidia не знам какво правят там, те нямат нищо общо с Линукс, те предлагат съвсем различен EGLStreams, не виждам защо изобщо някой трябва да им следва глупостите. Аз искам да видя кода, такива празни приказки са ми през UI-я. Хич не ми се и гледа, глупости. :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 минути, bvbfan написа:

Всмисъл няма да се оправи? nVidia не знам какво правят там, те нямат нищо общо с Линукс, те предлагат съвсем различен EGLStreams, не виждам защо изобщо някой трябва да им следва глупостите. Аз искам да видя кода, такива празни приказки са ми през UI-я. Хич не ми се и гледа, глупости. :D 

Ами хайде вземи го погледни и след това пак си помисли дали ти не приказваш глупости. Щото там не са от Nvidia само, а и всички други (визирам хората, които пишат Mesa, която е точно (уж), the right way for Linux). И тази дискусия е точно за EGLStreams и GBM и в крайна сметка, доколкото слушах дискусията и двете няма да ги има, а ще се прави ново апи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ами прегледай презентациите - точно това се разисква.

п.с. И хайде не ми казвай, колко е цветущо положението при другите vendor-и.
    Виж примерно този бъг: https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1353008

Дето съм го репортнал преди 4-5 месеца, дали някой направи нещо по въпроса. А в bugzilla-та на Интел, може да видиш и още колко хора има. И си говорим за бъг при който машината е неизползваема изобщо, като повечето хора, които са засегнати са с бизнес лаптопи за > 1000 долара.

Тапаците просто трябваше да го изключат, докато не си оправят бакиите - а, че бакии има си личи и от коментарите в кода на драйвера.

Аз не съм против Линукс, ама липсва всякаква приоритизация за отстраняване на бъгове, които са ключови за използваемост от "обикновени" потребители.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Стек-а на intel е за боклука, аз ползвам само glamor

[toni@toni-pc ~]$ cat /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf  
    Section "Device"
       Identifier "Intel"
       Driver "modesetting"
       Option "AccelMethod" "glamor"
       Option "TearFree" "true"
       Option "Backlight" "intel_backlight"
    EndSection

[toni@toni-pc ~]$ cat /var/log/Xorg.0.log | grep -i "glamor\|dri "
    [ 13383.530] (**) modeset(0): Option "AccelMethod" "glamor"
    [ 13383.531] (II) Loading sub module "glamoregl"
    [ 13383.531] (II) LoadModule: "glamoregl"
    [ 13383.531] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/libglamoregl.so
    [ 13383.539] (II) Module glamoregl: vendor="X.Org Foundation"
    [ 13383.539] (II) glamor: OpenGL accelerated X.org driver based.
    [ 13383.558] (II) glamor: EGL version 1.4 (DRI2):
    [ 13383.560] (II) modeset(0): glamor initialized
    [ 13383.839] (II) modeset(0): [DRI2]   DRI driver: i965

[toni@toni-pc ~]$ inxi -b 
    System:    Host: toni-pc Kernel: 4.7.3-1 x86_64 (64 bit) 
              Desktop: KDE Plasma 5.7.90 Distro: KaOS (2016)                          
    Machine:   System: Acer (portable) product: TravelMate P238-M v: V1.04             
              Mobo: Acer model: TravelMate P238-M v: V1.04                            
              UEFI [Legacy]: Insyde v: V1.04 date: 06/20/2016                         
    Battery    BAT0: charge: 3.5 Wh 10.8% condition: 32.5/33.1 Wh (98%)                
    CPU:       Dual core Intel Core i5-6200U (-HT-MCP-) speed/max: 499/2800 MHz        
    Graphics:  Card: Intel HD Graphics 520                                             
              Display Server: X.Org 1.18.4 driver: N/A                                
              Resolution: 1920x1080@60.02hz                                           
              GLX Renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 520 (Skylake GT2)              
              GLX Version: 3.0 Mesa 12.0.3                                            
    Network:   Card-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controll
    er                                                                                 
              driver: r8169                                                           
              Card-2: Intel Wireless 7265 driver: iwlwifi                             
    Drives:    HDD Total Size: 256.1GB (2.3% used)                                     
    Info:      Processes: 198 Uptime: 2 days Memory: 1688.3/3851.5MB                   
              Client: Shell (bash) inxi: 2.3.1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Честно казано не ми се спори.
    Интересното е, че ти в няколко поста каза, че драйверите на двата основни вендора са за боклука.

Схемата е не дали ти можеш или аз мога да си оправя нещата, а дали някой който не може/не му се занимава да си върши спокойно работата - явно в момента не. Та точно по тази причина трябва нещо да се направи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не виждам нищо за спорене, стека на Интел е с пачове от 3г. насам, без нищо ново, https://cgit.freedesktop.org/xorg/driver/xf86-video-intel/ nVidia карта под Линукс - аз не бих ползвал, с оглед на това, че Виндовс не използвам - за мен не съществуват. Radeon е най-добрият отворен драйвер, като цяло е най-добре да се ползва modesetting glamor-а, който в някои дистрибуции, като ОпенМандрива, е разрешен по подразбиране и не е нужно да правиш нещо. Като цяло, да ползваш Линукс като черна кутия не е оферта, за това си има Mac.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, bvbfan написа:

Не виждам нищо за спорене, стека на Интел е с пачове от 3г. насам, без нищо ново, https://cgit.freedesktop.org/xorg/driver/xf86-video-intel/ nVidia карта под Линукс - аз не бих ползвал, с оглед на това, че Виндовс не използвам - за мен не съществуват. Radeon е най-добрият отворен драйвер, като цяло е най-добре да се ползва modesetting glamor-а, който в някои дистрибуции, като ОпенМандрива, е разрешен по подразбиране и не е нужно да правиш нещо. Като цяло, да ползваш Линукс като черна кутия не е оферта, за това си има Mac.

Ами ти в случая говориш за userspace "дравйвера", който ползва X-a. При мен i915 DRM модула в kernel-a е "счупен". Без значение какво ще ползвам отгоре, той пак ще си е счупен, след като не ми управлява дисплея както трябва и го гаси.

Както и да е. Отново изслушах презентацията на Nvidia по въпроса и реално има смислени неща за memory sharing-a и се получи интересна дискусия с "Kristian Høgsberg" (който е създателя на wayland) - като точно негова беше идеята за някакво ново API.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

По-скоро power saving-а е бъгъв и ти го изключваш, както се вижда от репорта, не виждам това да е някакъв серозен проблем в drm-то. Според мен userspace нещата са много по-калпави от kernelspace.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Конференцията завърши. Имаше интересни моменти и дискусии. Един от интересните моменти беше, че инженер от Nvidia се извини официално за ситуацията + обеща да говори с менажерите си за преосмисляне на политиката с подписаните firmware и vbios документация, за да могат да ги предоставят на nouveau тима.

В последния ден се разбра, че тимовете на Intel, Mesa, Nouveau и Nvidia са обсъждали "новият API" и има някакви идеи, които предстои да се тестват. Интересно ми е да видя, дали ще има някакъв прогрес.

п.с. @bvbfan Powersaving-a е част от kernel driver-a, който по default си идва конфигуриран. И това прави целият драйвер неизползваем - Това го прави много-сериозен проблем. Все пак работата на драйвера не е само рендеринг. 

Още малко по темата, след края на конференцията: http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=NVIDIA-Memory-API-Progress

Редактирано от borovaka (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.