Премини към съдържанието
----------------

Съвет относно производството на домашно вино.

Препоръчан отговор

Здравейте! След малко отивам да се позанимавам с реколтата, която след време ще се превърне в домашно винце! От няколко години правя вино! Лозовите сортове са най - различни т.е. от бяло до различни тъмни винени сортове! Правя основно червено вино! Съдовете са пластмасови и съзнавам, че не мога да търся качество при тази ситуация. Избеното помещение е малко и това налага съдовете да са вертикални, т.е. няма как да разположа стандартни бъчви! Та както и всяка година ,то така и тази захарността е 22! Мачкам + малко серниста киселина по доза + 2 килограма захар превърната в сироп! Нищо друго не добавям. 

Всяка година обаче се получава страхотно вино като цвят, вкус , аромат, но и бързо започва да се появява кисела жилка! Та някакъв съвет относно това????

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Тайната е претакване всеки ден,без изключение.Ако можеш 100% да го източваш и наливаш обратно отгоре,не трябва да киселее.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 20 минути, Димитър 59 написа:

Тайната е претакване всеки ден,без изключение.Ако можеш 100% да го източваш и наливаш обратно отгоре,не трябва да киселее.

Струва ми се че нещо бъркаш.Киселата жилка ,която се появява в последствие може да се дължи само на образуването на оцетна киселина.Оцета се получава само при достъп на кислород и това преточване само ще ускори образуването му. Във винопроизводството по всякакъв начин се избягва досега на виното с кислород и дори при бутилирането му се използват инертни газове (CO2 или N2)  за отстраняване на въздуха в бутилката.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 43 минути, Димитър 59 написа:

Чул съм за това претакане! Малко неудобно при мен, но ще пробвам и това Все пак съм си направил едно импровизирано бъркало с което доста добре го разбърквам.

преди 9 минути, kashchey написа:

. Във винопроизводството по всякакъв начин се избягва досега на виното с кислород и дори при бутилирането му се използват инертни газове (CO2 или N2)  за отстраняване на въздуха в бутилката.

Това при битови условия е малко неприложимо!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 часа, Кумчо вълчооо написа:

Здравейте! След малко отивам да се позанимавам с реколтата, която след време ще се превърне в домашно винце! От няколко години правя вино! Лозовите сортове са най - различни т.е. от бяло до различни тъмни винени сортове! Правя основно червено вино! Съдовете са пластмасови и съзнавам, че не мога да търся качество при тази ситуация. Избеното помещение е малко и това налага съдовете да са вертикални, т.е. няма как да разположа стандартни бъчви! Та както и всяка година ,то така и тази захарността е 22! Мачкам + малко серниста киселина по доза + 2 килограма захар превърната в сироп! Нищо друго не добавям. 

Всяка година обаче се получава страхотно вино като цвят, вкус , аромат, но и бързо започва да се появява кисела жилка! Та някакъв съвет относно това????

Оставям сока на 24 процента захарност и досега не съм имал проблеми с вкисване. Нито съм имал остатъчна захарност. Серниста киселина  добавям при слагането или на следващия ден по 1 мл. на литър материал. И аз правя червено вино, но не ми понася само от типично винени сортове. Ползвам до 50% Мерло. Останалите са по- леки и задължително със сорт за аромат. За предпочитане - няколко сорта, включително един директен с много силен аромат. 

Колкото до бидон - той е за предпочитане пред старо буре. Трябва да е от бяла пластмаса  и е добре да сложиш вентил на капака. Докато протича ферментация, отвиваш вентила и му  поставяш тънък маркуч. Другия край на маркуча, потапяш в съд с вода, да не връща въздух. След, като спрат да излизат мехурчета с газ, завиваш вентила и си готов.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Мое мнение-дървените бурета никога не може да се измият(почистят) на 100%!  Аз ползвам стъклени бурета без никакви химии. Вкуса и качеството на виното е много добро и не се променя(вкисилява) дори след две години! ---След тихата ферментация претакане през три месеца. Като навърши година се претака всяка година до петата. Наздраве!

Редактирано от патарока (преглед на промените)
    • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Другият вариант е след приключване на тихата ферментация да се бутилира. Може и в пласмасови бутилки ако не мислиш да отлежава години. Номера е да се напълни почти до капачката, да няма въздух, завиваш я и готово. Гарантирано до последно ще си пиеш вино което няма да е мръднало. Иначе тук можеш да намериш отговор на всичките си въпроси. Тези дни се чудих да пусна една тема тук за ракията, но се отказах. Ако има мераклии кажете и я пускам, или да я пусне някои друг. Баси, за готварство, кексове и какво ли не още има изписано да ти ум зайде, а за ракията и виното- нъцки :D

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

В дебелите книги пише - пълна хигиена на помещанието, варосване на пода, след всяко влизане в избата, се изгарят сернисти ленти на излизане. Това ще предпази виното от вкисване, но пък серния двуокис е задушлив газ и е малко опасно. Патил съм си няколко пъти при забавено излизане от избата :) Задушава те, не може да дишаш и аха...  Това при ферментацията. Вече като го сложиш в буре, то трябва да е пълно винаги, за да няма достъп до кислорода. За целта се приготвя старо вино ( което не е вкиснато) и всеки ден се долива, защото заради тихата ферментация, обема на виното намалява всеки ден. И точно заради тая тиха ферментация се поставя торбичка с пясък на отвора.  Някъде декември бутилираш виното в бутилки, ако целта ти е бърза консумация.  Ако си спазил всичко, виното става добро в тия бутилки, дори след година. Повече не съм пробвал, защото не трае чак толкова много ;) 

Редактирано от Кико (преглед на промените)
    • Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Можеш да правиш нещата със захар,но можеш и без.Аз съм почти готов с джибрите.Имам доста "Булгар" без пазар-всичко в каците и бидони.Баща ми командва още,но една каца е моя.Варя ширата,беше 22 не знам колко стана,но е луда,притакам.Ще стане.Аз повече гледам за ичкия.Половината е Памид

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 22 минути, Кико написа:

В дебелите книги пише - пълна хигиена на помещанието, варосване на пода, след всяко влизане в избата, се изгарят сернисти ленти на излизане. Това ще предпази виното от вкисване, но пък серния двуокис е задушлив газ и е малко опасно. Патил съм си няколко пъти при забавено излизане от избата :) Задушава те, не може да дишаш и аха...  Това при ферментацията. Вече като го сложиш в буре, то трябва да е пълно винаги, за да няма достъп до кислорода. За целта се приготвя старо вино ( което не е вкиснато) и всеки ден се долива, защото заради тихата ферментация, обема на виното намалява всеки ден. И точно заради тая тиха ферментация се поставя торбичка с пясък на отвора.  Някъде декември бутилираш виното в бутилки, ако целта ти е бърза консумация.  Ако си спазил всичко, виното става добро в тия бутилки, дори след година. Повече не съм пробвал, защото не трае чак толкова много ;) 

Що не вземем да изгорим и избата и да се свършат тези мъки. Безумие е да смесват вина, а, бурето няма защо да е пълно, защото над течността, има "шапка" от въглероден двуокис. Спокойно си оставяш 30 см. над нивото на течността, без да се случи нищо катастрофално със съдържанието. 

Колкото до бутилирането - две трети от българите са си изпили виното до края на Декември, та няма, какво да бързат да бутилират. Най- много се радвам на сладурите, които слагат чисто Каберне и го изпиват до Нова година. Добре узряло.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 26 минути, cybercop написа:

Що не вземем да изгорим и избата и да се свършат тези мъки. Безумие е да смесват вина, а, бурето няма защо да е пълно, защото над течността, има "шапка" от въглероден двуокис. Спокойно си оставяш 30 см. над нивото на течността, без да се случи нищо катастрофално със съдържанието. 

Колкото до бутилирането - две трети от българите са си изпили виното до края на Декември, та няма, какво да бързат да бутилират. Най- много се радвам на сладурите, които слагат чисто Каберне и го изпиват до Нова година. Добре узряло.

Е, не с лошо. Аз ти казвам какво пише в книгите. А виното оставиш ли го в непълно буре, не след дълго се вкисва. Разчиташ на ферментацията, но тя затихва и затихва. Дори при студено време спира напълно....тоест, точно ноември-декември. Затова и от време навреме се прави претакване, като едновременно с това се отстранява и тинята, причина за сероводорода, който може да се образува и да развали виното. Вкисването може да стане още при бурната ферментация и не е добра идея тя да протича при високи температури. Виненките са основни разпространители на болести по виното, включително вкисването. Точно за това се дезинфекцира и опушва избата със серен двуокис.  Както и да е, аз казвам опита си. Навремето активнбо се занимавах с тия работи. От доста време не. Сигурно нови технологии за производство за вино сте открили след Хан Крумова България. Нещо американско?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 31 минути, cybercop написа:

Е, до Нова година няма да се справя, но малко след това не ще да е останало много! :))))

Инак, чета аз доста внимателно постовете!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Онзи ден обрахме малко над 300 кг от асмите на село.После при местния казанджия ,който има ел.машина ......хем мели гроздето хем отделя чеепките.Чиста работа ,после в пластмасови бидони с канелки ,тъста ми така го прави от години никога не е имало кисела жилка .Таз годишното имаше 23-24 захарност .Та май му добавиха малко вода да спадне до 22

Вино се държи в стъкло ,концетриран алкохол в бъчви :) .Това винаги е било предпоставка за дълготрайност ,специално при виното .В бъчва или кадус се държи докато стане на вино.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току-що, Кико написа:

Е, не с лошо. Аз ти казвам какво пише в книгите. А виното оставиш ли го в непълно буре, не след дълго се вкисва. Разчиташ на ферментацията, но тя затихва и затихва. 

А, като точиш от бурето, то винаги пълно ли остава ? В едни други книги - по химия, пише, че въглеродния двуокис е по- тежък от въздуха. Но, не е по тежък от течността под него. Затова, дори, когато влиза въздух, докато виното се източва, шапката от въглероден двуокис между въздуха и течността си остава. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 минута, Иво Димов написа:

Онзи ден обрахме малко над 300 кг от асмите на село.После при местния казанджия ,който има ел.машина ......хем мели гроздето хем отделя чеепките.Чиста работа ,после в пластмасови бидони с канелки ,тъста ми така го прави от години никога не е имало кисела жилка .Таз годишното имаше 23-24 захарност .Та май му добавиха малко вода да спадне до 22

А защо си му добавял вода т.е. не се ли добавя над 24 ???? И, чул съм, че трябва да си има и чепки!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 5 минути, Кумчо вълчооо написа:

И, чул съм, че трябва да си има и чепки!

Изобщо не ти трябват чепки. Преди години оставях, сега, машината си върши добре работата и изчиства гроздето от чепките. 

Колкото до захарността - стигал съм до 25 през една добра година, без да го разреждам. Отново не остана остатъчна захарност. Имай предвид, че 24%, който мерим в само в сока не са чак толкова обективни за цялото съдържание. 

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 41 минути, Кумчо вълчооо написа:

А защо си му добавял вода т.е. не се ли добавя над 24 ???? И, чул съм, че трябва да си има и чепки!

Не ,идеалната захарност е 22 %.Но всяка къща си знае :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 43 минути, Кумчо вълчооо написа:

Момчета,до 23-24 не е,проблем.хората му се радват,даже го искат.Кво разреждане ви гони

Кво да цитирам Иво Димов.Аз съм шуменски зет,но си карам гроздето от Тракия-дет съм родом.Засрами се-Иво Димов-с 22 се прави кеселак.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз вино не пия ,но го правят перфектно моите ,никога не е кисело .Каазх всяка къща си знае : )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 3 часа, kashchey написа:

Струва ми се че нещо бъркаш.Киселата жилка ,която се появява в последствие може да се дължи само на образуването на оцетна киселина.Оцета се получава само при достъп на кислород и това преточване само ще ускори образуването му. Във винопроизводството по всякакъв начин се избягва досега на виното с кислород и дори при бутилирането му се използват инертни газове (CO2 или N2)  за отстраняване на въздуха в бутилката.

Нищо не бъркам.Де се е чуло и видяло,домашно вино да не се претака?Аз толкова години съм правил по този начин и никога не ми е киселяло.Монтирам по голям кран от долу на бидона.Пускам да тече в кофа и я връщам от горе,без да разбърквам .Киселото идва и от друго.Ако не е на пълна тъмнина също накиселява,направо на оцет става.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 часа, Кумчо вълчооо написа:

Баща ми е специалист по вината и всяка година прави много хубаво винце. Даже аз дето пия от дъжд на вятър го харесвам, по-добро е купешкото. Преди малко го питах да даде за съвет за проблема ти и той каза, че виното ти става кисело, защото захарността ти е малка и виното бързо вкисва. Оптимално трябва да е 24%. Ако е по-малка виното става слабо и бързо вкисва, ако е по-голяма гроздето трудно ферментира. Освен това каза, че задължително джибрите трябва да са потопени(затиснати), защото ако изплуват отгоре и останат на сухо, пак ще вкисне каквато и захарност да му правиш.  

Редактирано от gagodrago (преглед на промените)
    • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 26 минути, gagodrago написа:

. Освен това каза, че задължително джибрите трябва да са потопени(затиснати), защото ако изплуват отгоре и останат на сухо, пак ще вкисне каквато и захарност да му правиш.  

Е, това не го знаех! Инак ще се опитам да го докарам 23 - 24 със захар. Естествено измереното е 22

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 12 минути, Кумчо вълчооо написа:

Е, това не го знаех! Инак ще се опитам да го докарам 23 - 24 със захар. Естествено измереното е 22

Как ще го направиш?На колко литра шира при захарност-колко захар?

С какво мериш?Каква температура,но това са подробности.Какво грозде?Имаш ли възможност за претакане поне 3 пъти дневно?

Редактирано от Воробянинов (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 14 минути, Кумчо вълчооо написа:

Ако си смесил няколко сорта, захарността е доста добра. Не забравяй да включиш в сметките и водата в която разтваряш захарта. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Направи го задължително точно 24 процента по захаромер и ако спазиш процеса на правилна ферментация в последствие, ще видиш, че няма да имаш кисели жилки. Нашето грозде днес го мачкахме с бащата и естествената му захарност беше точно толкова - 24 процента, ръцете ми яко лепнеха от захар.

А претакането е задължително. Хубаво вино без претакане не може да стане. 

Редактирано от gagodrago (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.