Премини към съдържанието
Ivan Tilev

Съвет за избор на два климатика за отопление

Препоръчан отговор

Здравейте,

Тъй като това ми е първият пост във форума - добре заварили!

И аз като сигурно редица други се мотивирах да напиша първия си пост главно защото ми трябва съвет. Не разбирам абсолютно нищо от климатици, а искам да направя добър избор за това какви два климатика да закупя за отопление през зимата. 

Всеки от двата климатика ще отоплява по една стая. Двете стаи са по окоило 17-20 квадрата всяка, три вътрешни стени, една външна с голям прозорец и тераса. Дървена дограма, средна работа. Строителството е тухла, относително стара кооперация, предполагам на поне 15-25 години. Живея на последния етаж, точно под таванските помещенмия, така че над мен никой не отоплява, под мен съседите са нещастници(наскоро разбрах, че две години са ми крадели ток), така че и да се отопляват може да се каже, че съм си го платил безплатния обяд от тях. Но както и да е - да кажем, че най-вероятно няма да отопляват пода ми. Сградата няма изолация.

Бюджета за всеки от климатиците ми е 800 - 1 000лв. Тъй като най-вероятно ще ги купувам с кеш няма да мога да вдигна много над бюджета дори да искам. За това търся някакъв оптимален вариант между цена на климатика и цената, която ще е във месечната фактура за ток след това.

Стаите ще се отопляват по около 18 часа на ден всяка. За това е важно климатиците да са относително ефективни откъм изхарчен ток къмто топлина. И е доста важно да не изсушават въздуха излишно. Доколкото разбрах било доста пожелателно климатиците да са инвенторни?

Външните тела ще са по тирасите. Т.е. на сушина и завет доколкото е възможно, но все пак изложени на атмосферните условия. В града, в който живея - Асеновград, и по-скоро в квартала в който живея - от надвечер до сутринта има вятър наречен вечерник, който през лятото е прохладен, но през зимата си е студен, т.е. ще трябва и с него да се справят.

Температурата, която ми се иска да поддържат климатиците през деня, а ако може и през вечерта е към 22-23 градуса.

Тъй като както вече казах нищо не разбирам от климатици - ще съм ви благодарен за съвети какъв точно модел климатик да търся, евентуално от къде да го купя, дали е нормално търговеца да предлага доставка и монтаж или не и т.н.

И както са казали Старките "Зимата иде", така че дано се намерят услужливи хора да ми дадат съвет, че иначе сигурно ще се набутам да взема климатици които въобще не ми е работа да взимам. 

А, да, замалко да забравя - потърсих в Техномаркет и попаднах на това:

http://www.technomarket.bg/invertorni-klimatitzi/samsung-ar-09jsfn-09142050

http://www.technomarket.bg/invertorni-klimatitzi/samsung-ar-12jsfn-09142031

Т.е. единствените два A++ инвенторни климатика, които ми влизат в бюджета. Въобще - доколко са добри и мога ли да закупя нещо по-добро за тези пари?

Благодаря предварително!

ЕДИТ: И евентуално ако може да поспекулирате какви сметки за ток да очаквам при тези обстоятелства, защото се принудих да мина на дърва и въглища миналата зима след като две лектрически печки въртяха по 15лв. ток на ден при все факта, че нищо не топлеха и все едно нямаше печки включени. Нещо от порядъка на 200-300лв. на месец разход за ток за двата климатика общо би ми било приемливо мисля.

Поздрави!

Редактирано от Ivan Tilev (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Здравейте,

Да се взима подобна техника в ниския клас не е оправдано. Сметката ви няма да е много по - различна от климатик за 500лв. Има сметка ако си купите висок клас, защото там икономията се усеща. Също така е важна и изолацията. И да не кажете, че говоря празни приказки: Максимална сметка зимата 100лв. 3 климатика, бойлер на ток.

Конвекторите са в пъти по - евтини от климатиците и така бихте могли да спестите за по - добра инвестиция.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Забрави за 9 - малко е. Твърдо 12, особено с такива таван, под, дограма и липса на изолация.

За малко пари единственото достатъчно добро за отопление е това, което аз купих последно Gree 12.  Писал съм из темите. http://gree-bulgaria.com/residential-air-conditioners-bg/cozy/

Ето ти същото на по-ниска цена http://technika.bg/product/20739/invertoren-klimatik-gree-gwh12ma-k3dna3l-cozy.html

Може и на други места да има, аз моят го взех още по-надолу и с 5 години гаранция. Виж от специализирана фирна, те си поемат гаранцията.

За мен е излишно да се набутваш повече за Wi-Fi за следващата генерация http://gree-bulgaria.com/residential-air-conditioners-bg/viola-new/

Евентуално и Daewoo 12. https://zora.bg/daewoo/dsb-f1281elh-v/32152

Забрави за LG, Samsung и подобни. Хептен пък турските производни на стари корекомски марки.

Panasonic, Mitsubishi, Daikin и т.н. са доста над бюджета.

Какви конвектори те гонят? С 1KW от мрежата правят 1KW топло - обикновена печка е.  Точно за 1 зима си избил инвестицията в климатици. Замисли се за топлоизолация - външна и вътрешна за тавана. Избива се за 2 години.

И какво е това допълване с фреон? При добър монтаж не се налага.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Баща ми взе преди повече от 10 години един голям инверторен Панасоник и един малък от същата марка. Освен, че допълвахме с фреон от време на време и някаква профилактира, нищо друго. Не помня цени, но проблеми не сме имали. Японското си е японско.

Редактирано от Евгени Симеонов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Конвектора е по-добър вариант, отколкото климатик! Взимай си конвектор, и не му мисли!

Разгледай ги тук:  http://www.emag.bg/uredi-za-otoplenie/sort-priceasc/p2/c

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не пиши глупости бе! Да си видял някъде по света да се топлят с такова? Лятото ще те охлажда ли?  Искаш да му се завие свят на електромера ли? Той да не му мисли, ти ли ще му плащаш сметката? Да не е циганин с аванта ток?

Като цяло мисля че двата климатика ще са  в порядъка до 150 лв. - 200, макс. 250 за цялата къща.  Инверторния климатик може да не го спираш - така е най-ефективен. Обикновено имат функция за сън и когато си на работа да поддържат леко по-ниска температура с цел икономия.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Според мен най-добре да си пита в магазин за климатици, ама не от техно веригите, че там нищо не разбират.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 23 минути, Евгени Симеонов написа:

Според мен най-добре да си пита в магазин за климатици, ама не от техно веригите, че там нищо не разбират.

Или по-скоро техник, понеже в магазина заплатите на консултантите (какъвто и да е) зависи от броя от направените от тях продажби.

П.П. Според мен би било далеч по-ефектино следващата година да направиш изолация поне на твоя апартамент. Лятото държи по-хладно, а зимата по-топло.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 37 минути, Филипов написа:

Не пиши глупости бе! Да си видял някъде по света да се топлят с такова? Лятото ще те охлажда ли?  Искаш да му се завие свят на електромера ли? Той да не му мисли, ти ли ще му плащаш сметката? Да не е циганин с аванта ток?

Като цяло мисля че двата климатика ще са  в порядъка до 150 лв. - 200, макс. 250 за цялата къща.  Инверторния климатик може да не го спираш - така е най-ефективен. Обикновено имат функция за сън и когато си на работа да поддържат леко по-ниска температура с цел икономия.

Бихте ли представили извадка с над 50% участие от световното население? Ако не можете бихте ли спестили грубия тон.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Извадка за какво? Че над 50% от населението въобще не ползва климатици? Или че климатикът дава поне 3 пъти повече топлина при еднаква консумирана мощност спрямо обикновен нагревател, какъвто е и т.нар конвектор?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Вземай два от тези http://technika.bg/product/20515/invertoren-klimatik-gree-gwh12kf-k3dna6g.html и си ти.Чети и в друг форум  и си направи сметката.Аз го взех за баща ми и майка ми за 900лв с  поставянето .Доста рових и четох и просто не си струва да даваш повече пари заради марката ,,които са същите характеристики.Тази марка е една от най големите производители на климатици.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.