Премини към съдържанието
BatGuy

Какъв език за програмиране/скриптиране бихте препоръчали на начинаещ ?

Препоръчан отговор

Здравейте пичове. Чудя се кой език е най-подходящ като за старт на начинаещ ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Питането ти не е ясно. Какво точно искаш да правиш. Дай малко повече информация. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Javascript :) и ще обясня защо. Не ти трябва инсталация и настройка правиш си един .html файл и гледаш какво става в браузъра.

Иначе езици дал господ:

преди 1 час, Емил Костов написа:

Питането ти не е ясно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Питането ти не е ясно. Какво точно искаш да правиш. Дай малко повече информация. 

Да се уча :D Бях почнал с HTML като първи език (ако го броим изобщо този MarkUp language :D ) после минах на PHP. Това беше преди 2/3 години когато бях на 12 или 13 забравих вече. Сега съм на 15 и пак се връщам към програмирането. То причината да спра беше че нямах комп :D Занимавал съм се също малко и с Lua и Python.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, BatGuy написа:

Да се уча :D Бях почнал с HTML като първи език (ако го броим изобщо този MarkUp language :D ) после минах на PHP. Това беше преди 2/3 години когато бях на 12 или 13 забравих вече. Сега съм на 15 и пак се връщам към програмирането. То причината да спра беше че нямах комп :D Занимавал съм се също малко и с Lua и Python.

Тоест нищо не си правил и нищо не си научил. Отново ще те питам с какво точно се занимаваш. Питането ти е все едно да кажеш искам да се науча да ремонтирам коли. Откъде да започна.

Има си специфика какво точно ще ремонтираш по колите - двигатели, ходова част, ламарини, електроника и прочие. Та обясни какво точно искаш да правиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Емил Костов написа:

Тоест нищо не си правил и нищо не си научил. Отново ще те питам с какво точно се занимаваш. Питането ти е все едно да кажеш искам да се науча да ремонтирам коли. Откъде да започна.

Има си специфика какво точно ще ремонтираш по колите - двигатели, ходова част, ламарини, електроника и прочие. Та обясни какво точно искаш да правиш.

Не съм сигурен. Фен съм на уеб разработката, но искам и да науча да програмирам софтуер също

Редактирано от BatGuy (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, BatGuy написа:

Не съм сигурен. Фен съм на уеб разработката, но искам и да науча да програмирам софтуер също

За начало си избираш само едно и го овладяваш. Естествео ако искаш да се занимаваш с това нещо. Вече с течение на времето ще може да научиш и друго ако искаш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Емил Костов написа:

За начало си избираш само едно и го овладяваш. Естествео ако искаш да се занимаваш с това нещо. Вече с течение на времето ще може да научиш и друго ако искаш.

Кажи някакъв език предназначен за начинаещи

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, BatGuy написа:

Кажи някакъв език предназначен за начинаещи

Ето ти информация тук и тук

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пишете на C++. Горепосочените са езици за програмиране. Има компилаторни и интерпретаторни. Това

преди 5 минути, BatGuy написа:

уеб скриптовите

е нова терминология.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, BatGuy написа:

Питам за програмен език не за уеб скриптовите

Ето ти информация

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Емил Костов написа:

Ето ти информация

Къде ?

преди 2 минути, hristonev написа:

Пишете на C++. Горепосочените са езици за програмиране. Има компилаторни и интерпретаторни. Това

е нова терминология.

C++ не е ли за напреднали ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, BatGuy написа:

Къде ?

коригирах линка. Не е за напреднали и с него може да се занимаваш, но въпроса е какво точно искаш. Аз така и не те разбрах

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, BatGuy написа:

Започнете със C. Постепенно ще вземете +четата.

Това е много разпространен език. Също така е добре да научите и алгоритми ако мислите за бъдеще в тази професия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм чел, че повечето хора започват с HTML.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Kristian Denkov написа:

Аз съм чел, че повечето хора започват с HTML.

А аз съм чел че HTML не е програмен език ...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, BatGuy написа:

Не. Това е обектният вариант на C. Разликата между обектните и процедурните езици е в подхода за решаване на проблема, не в сложността.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

коригирах линка. Не е за напреднали и с него може да се занимаваш, но въпроса е какво точно искаш. Аз така и не те разбрах

И аз не разбрах :D Още мисля между уеб разработка или системно програмиране. Може би уеб-а е за мен понеже съм много зле с геометрията :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, BatGuy написа:

И аз не разбрах :D Още мисля между уеб разработка или системно програмиране. Може би уеб-а е за мен понеже съм много зле с геометрията :D

Ами помисли си доста преди да започнеш, за да няма още пропилени години и лутане. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, BatGuy написа:

А аз съм чел че HTML не е програмен език ...

Правилно, това е език в който се описва как да изглеждат нещата, не какво да правят

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, capnemo написа:

Правилно, това е език в който се описва как да изглеждат нещата, не какво да правят

MarkUp език точно така

преди 23 минути, Емил Костов написа:

Ами помисли си доста преди да започнеш, за да няма още пропилени години и лутане. 

Пропилях месеци в суичване между езиците ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, BatGuy написа:

MarkUp език точно така

Не точно. Маркъп езиците маркират елементи с определени дефиниции (тагове). И по принцип не са насочени към показване. Вижте sgml,xml.

html е частен случай, при който тези тагове се ползват за конкретна цел а именно да укажат на софтуера който го чете как трябва да изглежда конкретен елемент

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, capnemo написа:

Не точно. Маркъп езиците маркират елементи с определени дефиниции (тагове). И по принцип не са насочени към показване. Вижте sgml,xml.

html е частен случай, при който тези тагове се ползват за конкретна цел а именно да укажат на софтуера който го чете как трябва да изглежда конкретен елемент

Но HTML е съкращение. Цялото наименование е Hyper Text Markup Language

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, BatGuy написа:

Но HTML е съкращение. Цялото наименование е Hyper Text Markup Language

Благодаря за уточнението, по спомени за първи път със се сблъсквал с този език преди има-няма 20 години :)

Вие прочетете как е бил създаден и какво са по принцип маркъп езиците

https://www.oasis-open.org/

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.