Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Доколко религията промива мозъците ни ?

Препоръчан отговор

Вярата в Бог не става по пътя на убеждението, както и обратното с атеизма.

Религиите са оръдието, инструмента.Който както иска, така разбира.Но вярата и религиите са две различни неща, а това, че ти си атеист, само доказва вярата ти в нещо.

Знания трябват на хората не религия
Свещенните/така наречени/ книги не са ли наука?

И наистина, ако за вярващия връзката, която ни единява с Бог, е неразривна, тъй както е неразривна например връзката между детето и майката, от това не следва, че в ежедневните си дела ние не сме лично отговорни и свободни. Господ не действа вместо нас, не ни замества, не изправя нашите груби грешки или престъпления. Казано по друг начин, трябва да постъпваме така, сякаш Господ не съществува, защото ние сме, независимо дали го искаме или не, отговорни за своите действия.

Като чета такива неща ми става наистина смешно.Stalik някъде беше казал, че Бог не е рум-сервиз biggrin.gif:clap:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 175
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

В Уикипедия определение за наука има тук

В тази статия пише:

"Не бива също така към псевдонауката да се отнася това, което поначало не е наука и е свързано с други аспекти на живота, например религия, философия, спорт, театър, фолклор, психотерапия."

А в тази статия "религията бива определяна като израз на обществената вяра, нагласа и обичаи, които са свързани със свръхестественото."

С други думи религията може да бъде обект на науката, но не е нука.

Във времената, когато науката е била екзотика, религията е показвала всичко около нас и е казвала - "Това е Бог" защото е нямало научно обяснение за повечето неща.

Сега, в писаното по-горе:

"ЦИТАТ

И наистина, ако за вярващия връзката, която ни единява с Бог, е неразривна, тъй както е неразривна например връзката между детето и майката, от това не следва, че в ежедневните си дела ние не сме лично отговорни и свободни. Господ не действа вместо нас, не ни замества, не изправя нашите груби грешки или престъпления. Казано по друг начин, трябва да постъпваме така, сякаш Господ не съществува, защото ние сме, независимо дали го искаме или не, отговорни за своите действия."

...........и коментарът на infinity1305: "Като чета такива неща ми става наистина смешно.Stalik някъде беше казал, че Бог не е рум-сервиз"

...се забелязва обратна тенденция: "Тука има - тука нема" - тук Бог "отсъства", ние "не ходим при него".

Сега остава да се отговори за какво тогава и деята за Бог освен да обясни необясненото ... за сега cool.gif .

Редактирано от NikolayV (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Религията ни е безкрайно нужна. Без нея нямаше да има цивилизация. Всяка религия, независимо по кое време, независимо на кой континент, ни дава нещо много ценно - тя ни казва кое е добро и кое е лошо. Без този ориентир ние сме обречени като общество да тъпчем на едно място.

Пък и религиите ще просъществуват много по-дълго от науката, само заради простата причина, че се градят на нещо, "за което бронебойни куршуми няма открити" - вярата. Нуката в основата се гради на нещо, което е строго ненаучно - аксиомите (т.е. нещо, за което няма доказателства, че е така, но ние го приемаме за вярно).

Аз мисля: Слава Богу, че има религии!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всеки човек е уникален и не може да се слага под общия знаменател на няква религия. Всеки трябва да има свободата да изгради сам своя вяра, без да му бъде налагвана външно такава по какъвто и да е начин. Същото се отнася и до така нареченото модерно общество - нов вариант на религиозното, където хората се дресират и им биват налагани правила на поведение, на живот и ценностни системи от малки без право на свободен избор, а когато вече "пораснат" те са вече един вид с промити мозъци и много трудно могат да се отърсят от това наслоено влияние и просто го предават на децата си. Според мен цялата тази изградена и доразвивана с хилядолетия система на "възпитание, вкарване в правия път" спира духовното развитие на човечестовото, подпомага за експлоатацията и ограничаването, превръща уникалното човешко създание в някакъв прост ресурс.

Та какво става в днешно време, от една страна хората биват манипулирани чрез изопачени истини и религиозни ценности, чрез наказания и силата на страха, чрез смешни обещания за материални блага след смъртта, в резултат се получават живи роботи, с който манипулаторите могат да правят каквото си искат. От другата страна така наречените "модерни" общества където на хората постоянно се натяква че са свободни, че са равноправни, където изопачените религиозни идеи постепенно замират и отстъпват място на "по-модерни" лъжи и заблуди. Там човек се ражда, още от малък бива дресиран от родители и учители, държан в "правия път" чрез наказания и страх, всеки различен дръзнал да кривне от общо приетите правила и норми бива осмиван и смачкван. Там няма живот след смъртта няма рай, няма ад, човек просто умира и край, смешно твърдение в тази безкрайна вселена, време, измерения и възможности. Там човек хем е свободен, хем трябва да служи на общесвото, да бъде изтискан докрай, да създаде и изучи свое поколение от роби,после когато стане ненужен бива захвърлен, опс пенсиониран, като му се внушава, че трябва да е горд с това, че е отдал краткият си смешен животец в името на "велики" цели и постижения на цивилизацията, който скоро ще доведат до нейното изчезване. Та както и да е. И в двата случая човек бива държан в много по-жестоките и невидими духовни окови и жалкото е че повечето хора отивайки си от този свят дори не осъзнават че цял живот са били роби.

Редактирано от myd (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Sorry за flood-а 2-3 мнения назад съм изложил мойте разсъждения за религията, за свободата, за живота и смъртта. Споделете вашите разбирания и вярвания. Какво сме ние, каква е целта на живота ни тука ? :)

Редактирано от myd (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Всеки човек е уникален и не може да се слага под общия знаменател на няква религия. Всеки трябва да има свободата да изгради сам своя вяра, без да му бъде налагвана външно такава по какъвто и да е начин. Същото се отнася и до така нареченото модерно общество - нов вариант на религиозното, където хората се дресират и им биват налагани правила на поведение, на живот и ценностни системи от малки без право на свободен избор, а когато вече "пораснат" те са вече един вид с промити мозъци и много трудно могат да се отърсят от това наслоено влияние и просто го предават на децата си. Според мен цялата тази изградена и доразвивана с хилядолетия система на "възпитание, вкарване в правия път" спира духовното развитие на човечестовото, подпомага за експлоатацията и ограничаването, превръща уникалното човешко създание в някакъв прост ресурс.

За съжаление с всяко нещо с практическа полза може да се злоупотреби. Аз съм благодарен на родителите си - не са ме кръстили като малък и никога не са се опитвали да ме въвеждат в християнството. Решили са че имам право на избор. И така аз тръгнах по свой път, откривайки слаби и силни страни във всяко едно нещо - в това число и атеизма. Затова сега се опитвам да осъществя синтез на онези неща, които по една или друга причина съм разпознал като истина.

А тази идея - за свободното развитие - някои духовни наставници я развиват доста радикално. Доколкото ми е известно според Ошо например образованието и възпитанието на децата въобще, без значение по какви стереотипни модели, е вреден метод за изграждане на личността. :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не разбрах смисъла на цитатите. Първия се отнася до лъжепророците, които твърдят, че са способни да сътворят слово с величието на сурите на Корана. Те са онези, които лъжат народа и трябва да се боят от възмездието (Огъня).

Втория пък съвсем не виждам да съдържа нещо насилническо. Той постановява принципа, че принуда в религията няма.

Съжалявам ако нещо недоглеждам. :)

Ами как да не е видно - насилственото полагане на религията имам предвид. Пише едно, а се проповядва друго. Примерите са хиляди. Що кръв се е проляла, че и ще се лее за жалост, защото пак така няма някой да догледа нещата :) Религията и невежеството са си ръка за ръка.

Нямам нищо против това да си вярващ и дори бих приел много неща които казваш. Но най-малкото което проповядва исляма е смирение. А една религия трабва да води към смирение. Другото си е "Бунта на бездарниците!"

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ами как да не е видно - насилственото полагане на религията имам предвид. Пише едно, а се проповядва друго. Примерите са хиляди. Що кръв се е проляла, че и ще се лее за жалост, защото пак така няма някой да догледа нещата :) Религията и невежеството са си ръка за ръка.

Нямам нищо против това да си вярващ и дори бих приел много неща които казваш. Но най-малкото което проповядва исляма е смирение. А една религия трабва да води към смирение. Другото си е "Бунта на бездарниците!"

Прощавай, но вече сме обсъждали този въпрос в този форум. Исляма не проповядва насилие. Това че хора претендиращи да го представляват изопачават и злоупотребяват с учението е съвсем отделен въпрос. Честно казано - да не се лъжем - и аз утре мога да си опъна една сергия пред блока и да почна от името на будизма да проповядвам изтрепване на всички новозенландци, но това не прави будизма религия, проповядваща насилието, нали!? Така че прозрението "пише едно, а се проповядва друго" има отношение към самия ислям дотолкова, доколкото го показва като жертва на буквализма и политиката. Повтарям го може би за 101-ви път в тази тема - да бедим религията за заслуги, които не са нейни, а на хора, претендиращи да й служат, е най-малкото несправедливо. :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко се свежда до човека,религията идва в трудни моменти,нима никой от тези наричащи се атеисти не са имали моменти когато са се надявали,молили нещо да им помогне? Тогава са щастливци,дано никога не им се случи нещо което ще им покаже какво значи религия,какво значи надежда.А за мен религията е надеждата,защото човешката природа е такава.Когато сме безсилни,когато сме смазани от други хора,остава ни само да се надяваме и да се вдъхновим с нещо друго,и това за мен е религията.Не напразно философите казват че тя е храна за душата,лекарство за нещастните, сила за живот.Без нея понякога сме готови да се отачайваме,без нея сме все едно слепци. Останалото си е живота.

Редактирано от Morfey_A (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Всичко се свежда до човека,религията идва в трудни моменти,нима никой от тези наричащи се атеисти не са имали моменти когато са се надявали,молили нещо да им помогне? Тогава са щастливци,дано никога не им се случи нещо което ще им покаже какво значи религия,какво значи надежда.А за мен религията е надеждата,защото човешката природа е такава.Когато сме безсилни,когато сме смазани от други хора,остава ни само да се надяваме и да се вдъхновим с нещо друго,и това за мен е религията.Не напразно философите казват че тя е храна за душата,лекарство за нещастните, сила за живот.Без нея понякога сме готови да се отачайваме,без нея сме все едно слепци. Останалото си е живота.

Какво да кажа повече овсен :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Религията е най-голямата измама,създавана някога от човек. Много е удобно да контролираш масите,обещавайки им вечен живот,рай, ангели,девственици, казвайки им,че няма проблем да са бедни, тъкмо бедните ще отидат в рая. Самите религии са пълни с противоречия, но никой не се замисля над тях,тъй като религията предполага сляпа вяра,без въпроси и доказателства. В някой друг пост ще наблегна на абсурдите на религиите,тъй като не са един или два. Религиите също са една от причините за фрапиращите разлики в различните култури,причинили са и продължават да причиняват безброй кървави войни, векове наред са спирали развитието на науката и са налагали жестока цензура във всяка една сфера на живота. Да не говорим пък за първобитното отношение на всички религии към жените - за тях това не са хора, а инструменти на греха, които трябва да бъдат държани в подчинение.

Много религии изпадат в крайности по отношение на физическите удобства,като напълно или частично ги отричат. Смешно ми звучи,че в миг на трудност човек имал нужда да вярва в нещо,което ще го спаси...Няма такова нещо! Така е много лесно - ще се помоля на Бог и той ще ми помогне. Не си ли помогнеш сам,не чакай помощ от друг. А най-лошото е,че всички религии са много далеч от това,което са били в началото си. Тогава може и да са били добри и мъдри в основата си,но с течение на вековете те са се корумпирали,били са променяни и нагаждани към нуждите на властниците,в тяхно име са били избивани милиони хора. Човек може да бъде добър,разбиращ, и състрадателен и без религя. Защо му е някаква прашасала система от норми,измислена преди хиляди години? Атеист не значи лош човек - значи преди всичко реалист и човек,живеещ в настоящето.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да бе,наивитет лъха от твоите писания Пиле.Не си видял толкова зло,колкото същестува,живееш под нечие крило,нямаш никакъв житесйки опит.Затова така приказваш.Дано не видиш.макар че тогава ще повярваш наистина ;)

А за отношението към жените ,аааа моля ти се,недей говори наизуст!!!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти пък си врял и кипял...Какво,като не съм видял толкова зло? Нямам право на преценка и мнение?

По твоята логика наличието на зло предразполага към вярата в някоя религия...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е задължително,понякопга предразполага към други неща ;). Но вярата и надеждата са точно рожби на трудностите.Нима ако всичко ни беше наред,в морален ,етичен,и материален аспект,щяхме да имаме нещо като религията?? Когато човек е задоволен,той не иска нищо,няма нужда от нищо,само на този който му липсва нещо,иска нещо.

А трудностите именно ни дават надеждата,религията.За едно по-добро бъдеще,по-добро общество.

"Питай патило,не старило" каза народната мъдрост,и е права .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще си позволя да цитирам Ошо - "Библия - том1"

Хора, които се смятат за божии пратеници и проповядват състрадание и любов, дори не гледат на жената като на човешко същество. Всеки от тях е роден от жена, но въпреки това демонстрират отвратителна липса на уважение към жената. И причината е ясна - страхуват се от жените. От психологическа гледна точка страхът неизменно е свързан с магическата сила на привличане. Страхът и магическото привличане вървят ръка за ръка. Всъщност, страхът е вторичен продукт на привличането.

Конфуций, който все още е обект на преклонение в Китай, смята, че жената няма душа, а само тяло. Според него убийството на жена не е престъпление. Така, в продължение на хиляди години, мъжът можел да убие жена си, без това да се смята за престъпно деяние. Все едно да строшиш стол, маса или нещо друго, което е твоя собственост. Ти го притежаваш, то си е твое. Жената също ти принадлежи. Ти си стопанинът, можеш да я убиеш. В Китай не съществувал закон, който да защитава жените от опасността да бъдат убити от съпрузите си. За съпруга не се предвиждало наказание, тъй като на жената се гледало като на вещ, а не като на човешко същество.

Конфуций се смята за един от най-големите мъдреци на света. За каква мъдрост изобщо може да става въпрос? Той е основателят на конфуцианството, но единственото, което е направил, е да обърка напълно човешкото мислене.

На джайнистите им е забранено да разговарят с жена - това е форма на контакт. Да не говорим пък за непосредствен контакт като докосване например... Забранено им е да седнат някъде, където е седяла жена, защото е оставила вибрациите си! Какво да каже човек на такива глупаци? Девет месеца са били сред тези вибрации в утробата на майка си, после години са се хранили с мляко от гърдите й. Цялото им тяло е създадено от жена. Нямаше да ги има без жена

Живеем в свят на мъжки шовинизъм. Всички ава-тари на индуистите са мъже, сред тях не е допусната дори една жена, не защото не е имало жени по-силни и с по-могъщ дух от мъжете-аватари - не са били приемани за аватари, само защото са жени в един свят, който все още принадлежи на мъжете.

Мохамеданинът може да има четири жени, разрешено му е от Корана. Но на жената й е забранено да се омъжи за четирима мъже. Това е съвършено несправедливо. Жените нямат достъп до мохамеданската джамия, трябва да се молят извън храма. Жената се смята за нечиста само защото е жена, забранено й е дори да се моли в джамията.

В синагогите жените са отделени със специална преграда, забранено им е да седят до мъжете. Обикновено местата за жените са някъде отзад или в галерията.

Колко много досега съм говорил за Буда! Но и той не е изпитвал никакво уважение към жените. Не допускал жените да стават монахини, не им давал посвещение. По всичко личи, че дълбоко в себе си се страхувал от тях. Това се вижда от изявлението му: "Няма да дам посвещение на жена." И наистина, в продължение на петнайсет години отказвал да им дава посвещение. Защо се е страхувал от тях? Защо да не даде посвещение на жена, ако тя го помоли за това? Защо да ги държи настрана от търсенето на истината? Нима това остава монопол на мъжа? Нима истината е стока, до която само мъжете имат достъп?

Може би ще се изненадате, ако ви кажа, че има католически манастири, където не е влизала жена от хиляда години. Каква ти жена, един баща или брат не може да пристъпи там дори с шестмесечното си бебе или сестричка. Шестмесечно бебе! Кой мислите, че живее в такъв манастир - монаси или чудовища? Какви са тези, които се крият зад стените му? Такова сексуално извращение... Бебе на шест месеца - може ли да бъде мъж или жена?

Всички извращения са плод на религията.

Деветдесет процента от психическите заболявания по един или друг начин са плод на религията и на сексуалните извращения.

Питате ме какво мисля за всичките тези месии, апостоли, тиртанкари, аватари и паигамбари. Какво да ви кажа? Смятам ги за изключително противни, повдига ми се от тях.

Толкова беди са причинили на цялото човечество, че ако хората го разберат, ще сринат до основи всички синагоги, катедрали, джамии, будистки храмове и църкви. Всеки от тях е истински враг на човечеството, скрит под някаква фасада, някаква маска.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напротив,за всяка една традиция си има причина,ако вникнеш дълбоко в религията ще видиш че нещата са постигнати предимно по емпиричен път,и посе са набивани в главите на другите.Нещо което не може да се обясни по онова време се обосновава с религия,традиции и правила.Например обрязването,40-те дни мръсни при родилката,и така нататък ;)

Ако се замислим,нашите предци не са били толкова глупави,глупавите сме ние,дето си мислим че сме всемогъщи ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мислиш ли, че врага /както го нарече/ е самия човек, а не пейгамберите и пророците..

А Морфей е прав като казва, че само под въздействието на истински страх, болка и страдание човек се обръща към вярата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еврика!!! Ами те разните му там апостоли,аватари и пророци какво са? Ами хора са,разбира се...

И то хора с мания за величие,проповядващи,че те и само те са единствените божи пратеници,че са предопределени да водят народа, и че са нещо много по-вече от обикновените хора. Може ли един човек,претендиращ за смирение, да тръби "аз съм единственият Божи син" ? Или пък човек, проповядващ мира, да воюва и избива хиляди в името на религията си. А това за болката и страха не го разбирам.Простете невежеството ми. Като имам някакви проблеми, и изведнъж да повярвам в някаква религия, в някакъв Бог, който ме заплашва,че ако не го последвам,ще горя в ада за вечни времена... По какъв начин ще реша проблемите си така? За каква вяра говорим? Вяра,че ще стане чудо? Чудеса не съществуват. Не съм религиозен. Имам си изградена морална система,вярвам в определен начин на светоусещане и поведение, но това не е религия.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А такаа,ще дойдеш ти до исляма май накрая ,хаха ;).Нима Мохамед е казвал че не е човек,просто и откровено.Не се е правел и не е признат за бог,като Исус.Всичко идва от хората,вярата е една,но е преиначена през вековете,и призмата,интересите на хората.А на нас какво ни остава,морала,етиката,съвеста.Какво е най добре за нас и всички други около нас.

;) Със здраве Пиле ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Morfey A, къде в последния ми пост споменах исляма? от цялостното ти поведение по всички въпроси,свързани с религиите, виждам, че подскачаш като ужилен при всеки дори лек намек за исляма.Споко,не съм някакъв анти-ислямист... ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не казвам че си,просто ти казвам че клониш с последното си изказване малко към него ;).Исляма е последната но и най човеколюбивата религия .Затова ти казах че ще дойдеш на моето Пиле ;) Всяка заповед е предпоследна,но и всяка последна заповед е най актуална ;) И тя е най съобразена с реалностите ,с човека,с неговия свят,с неговите чуства,с неговия живот .

Исляма е морал,исляма е норма на поведение,на политика,на социално равенство,на етика.И то равна спрямо бедни и богати,силни и слаби.Това е,нищо повече .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С риск да вбеся Morfey A, ето още един цитат от Ошо

Мохамед бил паигамбара. Имал девет съпруги, за един паигамбара това е необходимо, тъй като в онези времена за положението на мъжа се съдело по броя на жените му - колкото повече жени имал, толкова по-високо бил ценен в обществото. Имал девет съпруги, за което високо бил ценен в обществото. Имал девет съпруги, затова Бог го определил за свой пратеник на земята. На жените Мохамед гледал като на добитък. Не изпитвал към тях никакво уважение. Не ги смятал за човешки същества.

И не само това. Ако се вгледате в историята на неговия живот, ще видите, че непрекъснато се е биел и убивал. Убивал заради разпространението на словото божие и въдворяването на мир на земята. Думата "ислям" означава "мир". Така се казва неговата религия. Мохамед носел меч, на който пишело: "Мир е моето послание". "Мир е моето послание" - думи, изписани върху меч! Какъв абсурд! Ще бъдеш спасен, ако приемеш мохамеданството, исляма. В противен случай трябва да умреш - за твое добро - тъй като смъртта ти като неверник ще те предпази от извършването на множество грехове. Убивал хората за тяхно добро, от негова страна това било проява на милосърдие.

Просто давам тема за разговор,да не ме обвиниш сега във фанатизъм...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В самия акт на многоженство тогава е имало смисъл.Много мъже са умирали във войни или били убивани от противника,а е трябвало някой да се грижи за жените останали вдовици,а те били повече.Затова е било възприето многоженството Пиле .А за това дето гледал на тях като добитък,каква глупост,как можа да го кажеш!!!!Знаеш ли че една от жените му е била дори като военачалник,и той се съветвал с нея за тактиките на боя??А е убивал за да оцелее,за да има после мир.Нима ако не вярваш,пак няма да те убият,хаха.Ще бъдеш агънце сред вълци,Нима е по-добре всеки срещу всеки,силния да вилнеее,да няма закони,да няма защита над слабите?А меча наистина може да донесе мир,това предполагам трябва да разбереш и ти.И къде е казвал че ако не приемеш исляма ще трябва да умреш,това са някакви твои глупави интерпретации,заблуда която повтаряш.Това никога не е било,запомни го,и го предай и на другите.Убивал тези които него искали да унищожат,нима ти не би направил същото,нима ще се оставиш да те заколят като агне???

Та така Пиле.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване