Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте колеги,

Току що FB ми изпрати на телефона, че някой от Тутракан се опитва да ми влезе в профила (неколкократно неуспешно предполагам, защото ако беше успешно нямаше и да разбера).

Аз не познавам никой от там и никога, и не съм познавал, за да е някой познат да си прави шега или просто да ми отмъщава за нещо и прочее нелепици.
    Може ли да се вярва на информацията, която FB ми пусна, а именно IP-to на човека, местонахождението (само град ест.) операционната му система както ми предостави и през какъв браузер се е опитал да влезе - ако има запознати, нека ми помогнат да просветля малко тази неприятна ситуация, защото си смених паролата и на фейса и на пощата за всеки случай.
    Обичам реда и ако трябва ще пусна сигнал и до компетентните органи.

Ето и информацията:

Местонахождение: Тутракан, България

Програма: Firefox

ОС: Windows 8

IP: 188.254.151.** (за сега ще го оставя така, все пак не знам кой и защо се опитва)

На всички отзовали се - благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Включете, ако искате за известно време двуфакторна авторизация и го оставете дотук, че да не ви се смеят в полицията. IP-то не е физически адрес, а и не знам да има записано някъде, че "опит за хакване на Facebook" е престъпление по бг законодателството. Поздрави!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Рибата кълве ли? Кълве! :D

Кой ти каза да си дадеш телефона на Фейсбук? Винаги ли си така послушен? Наистина ли това е начина или има и друг? Когато се сетиш, че може без телефон, какво ще ти пратят? Чушки?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Така, до тук 2 неадекватни коментара.

Кой ти казал, че съм си дал телефона, просто използвам мобилнта версия на ФБ - никога не съм си оставял телефона на ФБ, а ти ако мислиш, че Google, FB и прочее корпорации не ти знаят и майчиното мляко Млечко си се объркал тотално ;)

Двуфакторна авторитизация няма да пускам, защото именно трябва да си оставя телефона, а аз не искам.

И не съм казвал, че ще ходя в полицията. Добре явно темата нито ще помогна на някой след мен, нито ще донесе някакви позитиви за който и да било, като гледам как тръгна - моля админ да я изтрие!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Винаги може да ти се случат подобни неща и нищо не може да се направи

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 10 минути, icekiller написа:

Кой ти казал, че съм си дал телефона, просто използвам мобилнта версия на ФБ - никога не съм си оставял телефона на ФБ, а ти ако мислиш, че Google, FB и прочее корпорации не ти знаят и майчиното мляко Млечко си се объркал тотално ;)

Двуфакторна авторитизация няма да пускам, защото именно трябва да си оставя телефона, а аз не искам.

И не съм казвал, че ще ходя в полицията. Добре явно темата нито ще помогна на някой след мен, нито ще донесе някакви позитиви за който и да било, като гледам как тръгна - моля админ да я изтрие!

Добре, де, колега, какво искаш да ти кажем. IP-то не е физически адрес и кои са "компетентните органи", ако не полицията. Всъщност, да, няма компетентен орган за такова нещо. Двуфакторната защита е най-сигурната защита (ще трябва да ти хакнат телефона, за да ти пробият профила... на теория)... Телефонът ти другите не го виждат, освен ако разбира се не си го споделил. Не разбрах що се засегна.

Редактирано от Методи Дамянов (преглед на промените)
    • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 14 минути, icekiller написа:

Защо?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 13 минути, Методи Дамянов написа:

Двуфакторната защита е най-сигурната защита

И това вече не е сигурно. Дори вече се води за дупка:
    http://www.securityweek.com/how-attackers-likely-bypassed-linodes-two-factor-authentication-hack-pagerduty

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ивайло Костов FB всеки човек го възприема по различен начин, за мен лично е средство за комуникация (спрях да ползвам Skype преди години, както много рядко ползвам и Viber), съхранение на някои снимки, следене на РД и т.н. бе г/д един организатор + средство за комуникация. Ръчно съм минал през около 90% от приятелите си и съм забранил да получавам каквито и да било известия от тях на моята стена, стената ми има публикации по 1-2 на ден, не влизам да си скролвам безцелно ми е мисълта.

За Ип-то сте прави, наясно съм че това може да е най-просто зомбирано устройство и някой от Таджикистан примерно да си разбива профили, идеята по-скоро ми беше да информирам някакви органи, ако се окаже, че е често явление от този град.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Освен да смениш паролата, и да пуснеш двуфакторна авторизация, то друго не можеш да направиш! Преди доста години на е-поща пристигна странно писмо, че срещу определено заплащане ще получа каквато и да е услуга с цел саморазправа с когото и да било! Всички следи водеха към Русия! Игнорирах писмото, но за да докажат "важноста" си, то следващоно писмо беше изпратено от моя адрес до мен! Смених поролата и предприех там разни мерки и пак писмо от моя адрес! Посе промених над 10 пъти паролата си, като последната се постарах да е мнооого сложна, та чак тогава се отказаха, а аз все пак си запазих контрола над акаунта!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 минути, Кумчо вълчооо написа:

Освен да смениш паролата, и да пуснеш двуфакторна авторизация, то друго не можеш да направиш! Преди доста години на е-поща пристигна странно писмо, че срещу определено заплащане ще получа каквато и да е услуга с цел саморазправа с когото и да било! Всички следи водеха към Русия! Игнорирах писмото, но за да докажат "важноста" си, то следващоно писмо беше изпратено от моя адрес до мен! Смених поролата и предприех там разни мерки и пак писмо от моя адрес! Посе промених над 10 пъти паролата си, като последната се постарах да е мнооого сложна, та чак тогава се отказаха, а аз все пак си запазих контрола над акаунта!

Това с пращането от твое име не е никаква философия и не иска въобще достъп до пощенския акаунт. Прочети за заглавните части на електронната поща: https://tools.ietf.org/html/rfc2822

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 12 минути, capnemo написа:

Това с хххххххххххххх

Дааа! Честно казано не съм се замислял. Хъъъм!!! Тогава действах първосигнално. Мислех, че се опитват да подчинят и откраднат акаунта!

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 49 минути, capnemo написа:

Това с пращането от твое име не е никаква философия и не иска въобще достъп до пощенския акаунт. Прочети за заглавните части на електронната поща: https://tools.ietf.org/html/rfc2822

Капитане, да разбирам, че доклада темата да бъде изтрита е стигнала до "началството" щом се появи, но по някаква причина моята молба е отхвърлена?
    Тогава ще помоля, темата да бъде преместена в празни приказки, не за друго, а наистина няма какъв полезен съвет да се даде, просто слагайте по-сложни пароли, да има главни/малки букви, цифри, специални значи и дължина от поне 8 символа и се надявайте да не станете обект на такъв вид посегателство.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

има няколко варианта

се сещам

1 много си известен и искат да ти влязат в профила и да се представят за тебе

2 някой има подобно име на твоето и не го е  написал правилно и е вкарал парола

3 на мен от фейса ми искаха и копие от лична карта  за да отблокират акаунта понеже бил уж фалшив и зад него стояло извънземно пък аз им отговорих че в нащо племе нямаме лични карти и всички се познаваме и не искам да се запознавам с тях като им пращам  снимки и да лъскат на тях.

4 пробват те някакви финансови организации за бързи  кредити цветни и безцветни кредитни карти  със всички отенъци на цветовете.и после да те тормозят по телефона и да ти пращат мутри по домовете и съдебни изпълнители.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 минути, icekiller написа:

Капитане, да разбирам, че доклада темата да бъде изтрита е стигнала до "началството" щом се появи, но по някаква причина моята молба е отхвърлена?
    Тогава ще помоля, темата да бъде преместена в празни приказки, не за друго, а наистина няма какъв полезен съвет да се даде, просто слагайте по-сложни пароли, да има главни/малки букви, цифри, специални значи и дължина от поне 8 символа и се надявайте да не станете обект на такъв вид посегателство.

Не знам кой е обработил доклада. Но нека за сега остане тук, вярвам че ще има разумни мнения. Иначе спасение от подобни опити няма, Фейсбук взимат мерки за да филтрират (на разумно ниво) подобни неща, но трябва да балансират между сигурност и удобство (като второто е на първо място, все пак имат 1 милиард потребители). Иначе си прав за телефона, аз също не желая да им го давам :)

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

грешка,изядох 1-та :biggrin:

https://db-ip.com/all/188.254.151
    Bulgaria - Bulsatcom AD

Редактирано от Васко ᅠᅠᅠᅠ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 8 часа, Васко ᅠᅠᅠᅠ написа:

Грешно си копирал ИП адреса при проверката. Нека се доверим на Facebook, все пак те разпращат автоматични съобщения и едва ли бъркат ИП адреса. А той е от мрежата на един от големите БГ оператори. Това разбира се не означава, че оператора носи пряка отговорност за опитите за злоупотреба. По всяка вероятност проблема се състои в заразена/зомбирана машина, от която се правят тези опити за присвояване на лични данни.

Относно темата, може би няма какво толкова да се направи на този етап и все пак автора може да подаде сигнал за тези опити за присвояване на лични данни или злоупотреба с тях. Това, което може да се предприеме, е да се подаде сигнал до Cybercrime или CERT България , които от своя страна да се свържат с оператора и да помолят ИП адреса да бъде блокират заради подозрителната активност и опит за присвояване на лични данни, защото като споменах по-горе едва ли ползвателя на ИП адрса е наясно, че прави подобни неща. Като си почисти вирусите ще му пуснат нета. Така евентуално ще спреш набезите за неоторизиран достъп до акаунта ти. Инак някои по-горе казват, че това не е престъпление, напротив по смисъла на закона се води престъпление, но това е друга тема.

Редактирано от exwol (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 17 часа, capnemo написа:

Не знам кой е обработил доклада. Но нека за сега остане тук, вярвам че ще има разумни мнения. Иначе спасение от подобни опити няма, Фейсбук взимат мерки за да филтрират (на разумно ниво) подобни неща, но трябва да балансират между сигурност и удобство (като второто е на първо място, все пак имат 1 милиард потребители). Иначе си прав за телефона, аз също не желая да им го давам :)

Офтопик, но, ако влизате от телефона си във Фейсбук акаунта си, не им ли го давате? А и защо само телефона. Нали знаете за "Атлас"?

Цитат

Atlas has also got a privacy policy, which states how Atlas is prepared to use its data. And more: Atlas aims to track users across multiple devices, also on websites outside Facebook and even offline. As a result Atlas will own one of the most comprehensive and most valuable databases about human beings, probably containing more information about our daily lives than any company or government had before.

Странно ми звучи да участваш във Фейсбук и да си се загрижил за конфиденциалността си. 2FA е отговора на колегата. Същото е и с Гугъл. Всяка страница, която посещавате с телефона си (предполага се, че сте с логнат акаунт) се регистрира и те не го крият хората. Всъщност го намирам за удобно понякога. Забравям адреса на страница, която съм посетил, влизам си в настройките, виждам си истоията  и voila! :) Та така, де. Свикваш. Другото е да станеш като Ричард Столман. Ма лично аз не мисля да си облепям главата с фолио.

Редактирано от Методи Дамянов (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 7 минути, Методи Дамянов написа:

Офтопик, но, ако влизате от телефона си във Фейсбук акаунта си, не им ли го давате? ...

Зависи какви разрешения сте дал на приложението. Но като цяло вие си комуникирате по TCP/IP и SS7 не се ползва (сигналинга на мобилната мрежа) т.е. вие ползвате специализирано приложение вместо броузер но ползвате същия протокол. Така че вие не им "показвате" вашия MSISDN

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 22 минути, capnemo написа:

Зависи какви разрешения сте дал на приложението. Но като цяло вие си комуникирате по TCP/IP и SS7 не се ползва (сигналинга на мобилната мрежа) т.е. вие ползвате специализирано приложение вместо броузер но ползвате същия протокол. Така че вие не им "показвате" вашия MSISDN

Съгласен съм с капитана, винаги има начин FB да ти разберат телефонният номер, но когато аз не давам съгласие за това, то си се води незаконно действие по смисъла на всеки един закон и в Щатите и в ЕС, така че и да го имат "кел файда", както се казва.
    Пак Ви казвам, всеки използва FB по свое собствено усмотрение, аз го използвам по горе описаният начин и няма да търпя критики как да си "нося шапката", щото някой друг си я носил наопаки - негов си проблем!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

https://www.facebook.com/help/210676372433246?helpref=uf_permalink

Цитат

четене на собствената ви карта с данни за контакт

четене на състоянието и идентификационните данни на телефона

четене на състоянието и идентификационните данни на телефона

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.facebook.katana

преди 30 минути, capnemo написа:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току-що, Методи Дамянов написа:

По мои спомени винаги има начин да не разрешите някоя от тези информации при инсталиране на приложението

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

...не съм много сигурен, но това за правата не са ли просто информативни съобщения: "Ще правим това и това. Инсталирай" или "Откажи инсталация". Може и да бъркам. Не съм пробвал, но не е ли като програмите на десктопа и лицензионното споразумение. Ако не цъкнеш на "Съгласен съм", приложението не се инсталира?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 часа, Батман написа:

Оплачи се в полицията най-добре.

за некъв напикан фейсбук профил :D може, и полицаите имат нужда малко да се посмеят в свободното си време :D

тва като белите държави ще станеме  на някакъв хлапак му влезли в профила на някаква игра и му откраднали вълшебните мечове на героя и отишъл в полицията и се оплакал и го хванали извършителя и накарали да му върне вълшебните мечове :D:D

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.