Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

Преди няколко дни се появи проблем на настолният ми комп, който е на година и половина (да се разбира в гаранция). Не се ползва много често последно време. Та проблемът е следния. Компа е с Windows 10 Pro x64, ъпдейтва се безкомпромисно. След последното изключване ми изкара "reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key..." и няма пускане. От лаптопа, който е със същата ОС направих инсталационна флашка (media creation tool) с идеята да подкарам някакви repair/recovery функции, но уви - нищо не дава резултат. Диска е постоянно видим в BIOS-а. Реших да жертвам малкото файлове на диска и да форматирам + инсталация на новa ОС. Всичко ОК до 4-я или 5-я рестарт и отново старата песен (reboot...) 

Инсталирах още веднъж и направих бърза проверка на диска с HD Tune. Не знам до колко резултата е меродавен. Какво мислите?

Конфигурацията е следната:

Untitled.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Резултата ти е достатъчно показателен от програмката. Означава, че трябва да си сменяш HDD. Няма какво да си играеш с преинсталации, тестове и да се опитваш да ''поправяш'' хард диска. Програмката която си изпозлвал принципно показва до някъде верен резултат, но гаранция че е по-зле. Дори след Low Level формат, надали ще е по-добре положението, но ако ти се чака и занимава действай.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Изобщо не ми се чака или занимава ако трябва да съм честен. По-скоро ако мога ще си ползвам гаранцията по отношение на диска. Но чудя се каква е причината да се стигне до тук? Калпава серия, калпава марка, калпава бройка или неправилна употреба от моя страна? За тази година и половина действително диска не е товарен с голям трансфер на файлове, програми, игри, поради наличието на лаптоп или 'фаблет', които ползвам през по-голямата част от денонощието. 

Може ли категорично да се отпише друга неизправност, била тя хардуерна или софтуерна, по отношение на появилия се проблем?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 11 минути, juslen написа:

Изобщо не ми се чака или занимава ако трябва да съм честен. По-скоро ако мога ще си ползвам гаранцията по отношение на диска. Но чудя се каква е причината да се стигне до тук? Калпава серия, калпава марка, калпава бройка или неправилна употреба от моя страна? За тази година и половина действително диска не е товарен с голям трансфер на файлове, програми, игри, поради наличието на лаптоп или 'фаблет', които ползвам през по-голямата част от денонощието. 

Може ли категорично да се отпише друга неизправност, била тя хардуерна или софтуерна, по отношение на появилия се проблем?

Причините може да са много: , некачествена серия, повреда при пренасяне, продаден е за нов, но е регенерат ( със сменени компоненти или просто манипулиран ).

НО СПЕЦИАЛНО ЗА SSD е ...най-вече проблем с марката, както най-вероятно е в твоя случай.... Тази марка по-малките им обеми са малко по-издръжливи, но като цяло са ''еднодневки''. Не струват много ( и в двете значения на думата :D ).

Редактирано от callpchelp (преглед на промените)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 37 минути, juslen написа:

РЕДАКЦИЯ

Windows 10 Pro x64 След  изключване ми изкара "reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key..." и няма пускане.  . Всичко ОК до 4-я или 5-я рестарт и отново старата песен (reboot...) 

Инсталирах още веднъж и направих бърза проверка на диска с HD Tune (тая мизерия я истрии от харда да не заема място)

Конфигурацията е следната:

Untitled.jpg

тва е не простимо ! имам диск на 5 години с 0 damaged !

директен формат!

с windows 7  32 бита  и сканиране отново с  тази и друга програма

ПИЧАГО! къде ти е втория хард диск или бацаш всичко на  един SSD ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Втория е външен хард USB 3.0 500GB. Там държа архивите.

Това SSD лично за мен още като го избирах си беше експеримент...и май ще се окаже неуспешен конкретно с тази марка. Да видим как ще се развие сагата с гаранцията (дават му 3г). А до понеделник ще си поиграя с още няколко програми. Засега съм боднал едно 8-годишно Хитачи 320GB. По какъв начин се прави този low level format? И какви програми да ползвам след това за сравнение?

п.п. защо със 7 / 32 бита?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 минути, juslen написа:

Втория е външен хард USB 3.0 500GB. Там държа архивите.

Това SSD лично за мен още като го избирах си беше експеримент...и май ще се окаже неуспешен конкретно с тази марка. Да видим как ще се развие сагата с гаранцията (дават му 3г). А до понеделник ще си поиграя с още няколко програми. Засега съм боднал едно 8-годишно Хитачи 320GB. По какъв начин се прави този low level format? И какви програми да ползвам след това за сравнение?

ми сложи 64 бита за 8 рам трябва ти 64 бита ?

Редактирано от The-Walk!nG-Dead (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 минути, juslen написа:

...По какъв начин се прави този low level format?...

За SSD не се прави.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 10 минути, juslen написа:

ок 64 бита моя е  грешката  windows 10  обаче само ако пише че е задължителен  иначе win 7

а питах за втория диск понеже пишеше само един ssd  в конфигурацията

все пак искай мнение за секторите и от втора и трета програма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 часа, juslen написа:

И на кое по-точно се чудиш??????

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 7 часа, juslen написа:

. По какъв начин се прави този low level format?

при SSD ниското ниво на форматиране е пълен формат ... например с NTFS файлова система с последващо сканиране за грешки на файловата система, а не се прави low level format
    така, че ако имаш грешно записан сектор, да може да се възстанови
    защото при обикновеното форматиране се прави само инициализация за празен диск
    low level format се прилага само при магнитни дискове
    след това си пусни HD tune

Редактирано от Цинго Манго Фук (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

пп

номерата на измамници с low level format  на дискове SSD е изтриване информацията за капацитета на диска, при което инфото за диска е 0Гб
    след това правят запис на таблицата наново, при което, дефектните сектори не се инициализират и го продават за нов, а това, че 10-20Мб липсват не се забелязва

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Вижте какво се получи след пълен формат. 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

SSDLife.jpg

Редактирано от juslen (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Проблема си остава. Дори след пълния формат бяха нужни 4-5 рестарта на прясно инсталирана ОС и отново не иска да буутне...

Слагам старото HDD и ще следя дали ще направи същата мизерия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 18 минути, juslen написа:

Проблема си остава. Дори след пълния формат бяха нужни 4-5 рестарта на прясно инсталирана ОС и отново не иска да буутне...

Слагам старото HDD и ще следя дали ще направи същата мизерия.

при сканиране на диска пак ли има червени сектори?

ако ги има, ползвай  гаранцията

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Няма. Преди малко го сканирах. Всичко е зелено. Обаче диска не излиза като "UEFI", а само като модел (P0: SP600) и респективно в момента като е вързан като втори хард изобщо не ми се появява в My Computer като драйв. Но HD Tune го вижда?

Edit: Занесох го на гаранция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

След сервиз пак го направи. В сервиза разбира се нищо не му правили, понеже си работел ОК. Обаче аз чета, че и други бюджетни ССД дават същите симптопи пред умиране - проблем с буут, замръзване докато работи (моя  също замръзна няколко пъти последните дни). Дайте идея как да го убия тотално, че да ми признаят гаранцията? Да си купя нов диск, ми тоя кво да го правя - 3 години гаранция има. Проверено е, че проблема е в диска - със стар работещ HDD всичко е ОК. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

а има ли някаква вероятност ти да грешиш?
    остави ли незаделено място за overprovisioning

и една малка оптимизация за удължаване живота:

http://news.pcstore.bg/2015/03/27/ssd-optimization-guide/

и ако си решил да рушиш, да правиш простотии ...ъ-ъ-ъ...не знам до колко е редно това което ще напиша
    low level format за три четири секунди ...ъ-ъ-ъ...достатъчни са да бъгнат диска ...ъ-ъ-ъ...ще стане 0Gb
    но сервизния техник, вероятно е запознат с това и няма да ти признае гаранцията

как се прави ли? ...с HBCD

Ново Bitmap изображение.jpg

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Каква е идеята на този overprovisioning и как се реализира? Цепиш диска на повече от 1 партишън? 

Досега не съм го правил никога и не е имало проблем. Всичко е било по дифолт...не се сещам нещо да се е променило. Година и половина компа бачка с една ОС без никакви промени, само ъпдейти. Сега ще пробвам да цепна диска на 2 с Win 10, а после ще тествам и как се държи със 7. Общо взето си губя времето, вместо да си поръчам един нов SSD...обаче не ми се ще да оставям нещата така по отношение на гаранцията. При положение, че на HDD не се появява този проблем, къде да греша? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 9 часа, juslen написа:

Каква е идеята на този overprovisioning и как се реализира

като си направиш един дял за ОС, трябва да ти остане около 10% незаделено място, което ще ти замества умрели клетки
    освен това, погледни линка в предния пост

пп

виждам, че имаш сериозен проблем и е за предпочитане, машинката да я занесеш в сервиза за инсталация

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Със сервизите съм скаран...коли, мотори, велосипеди - всичко сам ремонтирам и поддържам.

От няколко часа насам положението е следното:

1.jpg 2.jpg

A-data SP600 съм го форматирал и вързал като втори диск. Пордължавам да мисля как да го пребия качествено, така че номера да мине в сервиза... Това, което предлагаш е вариант, но както казваш, гявола в сервиза може и да се усети. И в крайна сметка мисля, че съм си 100% в правото да рекламирам такъв продукт - отне ми общо 3 седмици да се занимавам с него. Да не говорим, че признаците на дефект, които дава въобще не са някаква новост за света на SSD. Направо са си масови за бюджетните устройства. Справка (ревюта)=>

SP600:

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16820211718&cm_re=sp600-_-20-211-718-_-Product

SanDisk SD8SBAT-128G-1122: 

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=0D9-0006-00089

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 14 часа, juslen написа:

Със сервизите съм скаран

е да, ама се налага ...ъ-ъ-ъ...няма как да ти дам подробно описание какво да направиш
    аз от години наред ползвам една флашка (подарък и спомен) и като дефектира и записвам нова таблица ...ъ-ъ-ъ...днес вече не е 7,9... останали са 7.2Гб

ползвам HBCD инструменти

Без име1.jpg

отляво е пълната версия, а отдясно е разпространената версия
    с ултраисото записвам празен файл

Ново Bitmap изображение2.jpg

Без име3.jpg

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.