Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Крадат от безконтактните ни карти

Препоръчан отговор

php2qd02z_559x*.jpg

Нагли крадци крадат средства от безконтактните ни карти с ПОС-терминали в автобуса, метрото, в магазини.

Устройствата, законно регистрирани в други държави, извършват безконтактна транзакция.

„Теглят се малки суми, в повечето случаи по 20 лв., които човек не може да си спомни кога е похарчил. В България са направени измами между 7 и 8 милиона лева, което разпределено на населението, се пада по около лев на човек. Трудно е да се прецени дали транзакцията е станала със съгласието на клиента или без него”, обясни пред Нова тв Камен Несторов, IT специалист и инженер.

По думите му този скрининг краде информация от магнитната лента от картата ни.

„Измаменият клиент на банката може да получи смс, че е теглена сума от неговата сметка, но неговите данни може да са отишли на другия край на света”, добави Камен Несторов.

При тези измами можем да се защитим с протектори за безконтактни карти, които блокират подобни транзакции.

http://offnews.bg

видео

https://www.vbox7.com/play:09ddb58a80

протектор

https://www.orangecenter.bg/protektor-za-zashtita-na-bankovi-karti-ot-skimirane.html

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Слагайте фолио и домакинско става, но по-сигурно е да си държите картите във алуминиева кутийка. Даже със модифицирано приложение за телефон става, хоп извинете блъскаш се в някой и вече си сканирал. А и за това смартфоните не трябва да се държат където и безконтактните карти, може собственият ти телефон да те обере.. Тук в България мисля, че лимита е към 20 лв без пин да теглиш а ако отидеш в някоя страна съседка спокойно може да ти източат картата защото там лимита е по-голям. За това е добър съвет да си слагаш толкова колкото ти трябват за деня или там задълженията.

Редактирано от Mr.n0b0dy (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, Mr.n0b0dy написа:

Слагайте фолио и домакинско става, но по-сигурно е да си държите картите във алуминиева кутийка. Даже със модифицирано приложение за телефон става, хоп извинете блъскаш се в някой и вече си сканирал. А и за това смартфоните не трябва да се държат където и безконтактните карти, може собственият ти телефон да те обере.. Тук в България мисля, че лимита е към 20 лв без пин да теглиш а ако отидеш в някоя страна съседка спокойно може да ти източат картата защото там лимита е по-голям. За това е добър съвет да си слагаш толкова колкото ти трябват за деня или там задълженията.

Благодарности за ценния съвет за фолиото

:wors:

Вече си опаковах и двете карти.

Да, 20 лева е лимита без пин код тук.

Друг е въпроса колко много неграмотни касиери има навсякъде - които хал хабер си нямат що е то безконтактна карта. За кво ти плащат там бе образовайте се, то ми писна да ме карат да им цъкам пина, да ми вадят листчета от джаджата да са разписвам - и сметката ми е под 20 лева. Бе тая без пин и подпис бе пфуууу аман от неграмотници аре на ти и подпис.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Четох преди време за тези истории. Пишеше, че устройството трябвало да бъде буквално на сантиметри от картата. Така че ако в полупразен автобус някой се натиска до Вас - значи има нещо съмнително. :)

И сега какво - по-безопасно ли е парите да са в "бурканбанк"?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хайде бе, не може да си спомни. Знам всеки един лев който съм изтеглил кога и къде.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Глупости на търкалета. Отивам в банката да си издавам нова дебитна карта и си мисля, че ще ми дадат безконтактна, но за всеки случай попитах служителката, дали е безконтактна картата, защото аз ИСКАМ ТАКАВА! Оная ми казва, че повечето вдигали скандали заради това, че им издавали безконтактни карти. Само заради вероятноста някой да ми открадне 25 лева да се лишавам от подобно удобство? Айде стига. А и поне няколко пъти месечно преглеждам транзакциите си онлайн, та ако има нещо съмнително, няма как да ми убегне. Риск сигурно има, но има още по-голям риск да загубя кеш пара, както ми се случва често, оставяйки някакви пари за по-бързо из джобовете си и след това като бръкна за нещо в тях и опааа, паричките някъде по земята. Досега от карта не са ми вземали пари, освен банките с техните такси за щяло и нещяло, но пари от джобовете съм губил многократно.  А и да се разкарвам с пормоне, дето като сложа 200 лева кеш и не мога да затворя заради разните му карти за отстъпка, визитки и какво ли не, не върви. А и нямам нерви всеки път като ми потрябват пари да ходя до банкомат и то такъв банкомат, дето не взема такси. Мина времето, когато парите се държаха под дюшека. И какво като се държаха, след като навремето правех точно така и от 100 налични лева ми откраднаха едната петдесетачка, дето бях скътал под дюшека? Хаха. Добре че навремето родителите ми ме научиха да си разпределям парите на различни места, когато пътувам или съм далече от дома, та да не изпадам в конфузни ситуации, дето ти изчезват всички пари. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ДАже не е глупост, а МНОГО голяма глупост... върви си човека с POS терминал из автобуса...какси го представяте това? Измамите са по финни в момента. И не е нужно да се вайкаме.КАртите са застраховани а ако погледнете ще видите че банката ви взема сума за застраховка. КАк така няма да уважи кражба?  има и други начини за опазване. Така или иначе опазването на карта е по лесно от опазване на пари в брой.

А и вече има телефони с приложения дето емулират карти и са активни преди гишето само. И ако го загубиш или го откраднат - не могат да активират картата щото има пин за активация. а и ти ще си я блокирал и при първи вход приложението се самоблокира и дотам.

Абе правят се на интересни по телевизиите или си рекламират ТЪПИТЕ продукти....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То естествено си е рекламен продукт със тези портфейли дето има пластини вътре. Тук в България е малко вероятно някой да ти обикаля с антенка или телефон. Ами то ако си разбираш от това може да се направи антенка със обхват 3м която да праща ел. импулси и събуждат NFC чиповете ама тогава е обърквация защото не знаеш кой номер за къде е, а и за тези безконтактни карти за достъп със RFID чип са на същият принцип. Естествено е глупаво да те обхваща паника и да ходиш със фолио и пластини под дрехите да слагаш защото е прекалено.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Радо написа:

КАртите са застраховани

Дано не ти се налага в България да възстановяваш в банка така застраховани пари...Ако не си, ще побелееш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бе, глупости или не, но специалистите по банкова сигурност си признаха, че безконтактните карти са уязвими и нова и предпочитана цел на крадците! 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още преди да се повят в Бг се знаеше за дупките в сигурността на безконтактните протоколи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Кумчо вълчооо написа:

Бе, глупости или не, но специалистите по банкова сигурност си признаха, че безконтактните карти са уязвими и нова и предпочитана цел на крадците! 

Виж сега. Аз откак съм с дебитна карта, а това е от 1997 година, когато за първи път си извадих такава, все се говори за кражби! Е, за 20 години някой открадна ли ми лев от дебитната карта? Не! А за 20 години колко пари загубих ей така, паднали от джоба ми? Много! За какво изобщо говорим?На някой му изчезнали 20 лева. Добре.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Кико написа:

Виж сега. Аз откак съм с дебитна карта, а това е от 1997 година, когато за първи път си извадих такава, все се говори за кражби! Е, за 20 години някой открадна ли ми лев от дебитната карта?

Радвай се и се моли да не ти се случва! Други хора у нас обече се разделиха с парите си и то съвсем реално! И аз съм мислел, че случки и инциденти се с случват с хора-каръци, тъпанари и небрежници, докато един ден и аз изгорях, та........! (изгорях не с банкова карта, но изгорях) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Кумчо вълчооо написа:

Радвай се и се моли да не ти се случва! Други хора у нас обече се разделиха с парите си и то съвсем реално! И аз съм мислел, че случки и инциденти се с случват с хора-каръци, тъпанари и небрежници, докато един ден и аз изгорях, та........! (изгорях не с банкова карта, но изгорях) 

На година по пътищата ни загиват от 600 до над 1000 човека. Не сме безмъртни, но няма да спираме да караме автомобили или да пресичаме на пешеходни пътеки, нали? В Сирия и Ирак знаеш, загинаха може би над милион за последните години. Само на около 1000 км са от нас. И?  Ежедневно хора се лъжат на телефонни измамници, въпреки че би трябвало 100% от хората да знаят за тях! Това предпазва ли ги? И още много примери могат да се дадат, където няма смисъл да копаеш землянка и да се криеш до пенсия от крадци и мошеници. 

Ако не съм прав, кажи. Няма да споря повече. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Кико написа:

Ако не съм прав, кажи. Няма да споря повече. 

Е, не си! Винаги едно на ум и повече предпазливост дават предимство! Гаранция няма, но не бива да се казва, че тези или онези  предупредителни съобщения са глупави! За едни глупави, но за други не са! Всеки да си прави собствените изводи! Неинформираните винаги са били по - лесна, плячка, мишена! 

П.П. Гледам отначало когато се появиха първите съобщения за криптиращи вируси, то пак така се реагира . т.е. кой ,бе мен ли? 20 години компютър и вирус не съм видял! Гледам сега мнозина реват - поразен съм! Ма, как, защо!

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Кумчо вълчооо написа:

Е, не си! Винаги едно на ум и повече предпазливост дават предимство! Гаранция няма, но не бива да се казва, че тези или онези  предупредителни съобщения са глупави! За едни глупави, но за други не са! Всеки да си прави собствените изводи! Неинформираните винаги са били по - лесна, плячка, мишена! 

П.П. Гледам отначало когато се появиха първите съобщения за криптиращи вируси, то пак така се реагира . т.е. кой ,бе мен ли? 20 години компютър и вирус не съм видял! Гледам сега мнозина реват - поразен съм! Ма, как, защо!

Понеже пийнах доста, че днес съм рожденик, ще ти отговоря. Иначе нямаше да се занимавам. Много удивителни джаскаш, а това не е добре. Предупреждения винаги има за щяло и нещяло. Аз ти дадох три примера, но преспокойно можех да напиша три страници. Ето, сам се опровергаваш и с вирусите. И сега какво да правя, за да се защитя? Да дърпам кабела на интернета ли? Щял някой да ме ограби или наебе. е, всеки ден и крадат и ебат. Кво предлагаш?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Безконтактните банкови карти не са стандартни RFID, които си пеят всичко и ги ползвате по паркингите.
RFID банковите карти са пасивни устройтва, които разчитат на превръщането на електромагнитното поле от четеца в енергия, която да използват за захранване на вътрешното схемно решение. Уязвимостта се състои от ограниченият набор шифрирания и ограничената изчислителна мощ на подобни устройства.
Всичко за RFID можете да прочетете в "Wirelessly Powered Sensor Networks and Computational RFID"
Да, възможно е RFID картите да бъдат прочетени. Но специално банковите карти имат шифриране и алгоритъм за потвърждение. Необходимо е да бъде налична двойка ключове. Копирането не се извършва и хоп - готова карта.
Всичко това важи за последните поколения карти, каквито се пробутват и в България. Ако си говорим за картите преди 15-20 години, те си пеят всичко.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И коли без ключ се крадат така! И защо джаджите дет си отварят и палят колите не ги дават в калъфче фолио и алуминиева кутийка като е толкова лесна решението?

Редактирано от Vlado_Penchev (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване