Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Всички знаем, че повечето стандартни охлаждащи ''падове'' ( стойки, cooling pad и т.н. ) не вършат много работа. Голяма част от лаптопите взимат въздух отдолу ( естествено не е просто грешка на някой инженер, а опит за убийство на лаптопа ви с времето, особено когато е пълен с прах ), което не е никак хубаво. На маса, в скута ви, на леглото, на седалката, стола и т.н. машината ви е вечно задушена. Да не говорим, че това е причината често лаптопа ви да се нуждае от почистване, тъй като засмувка всичко именно от там. Реално дори и да си купите охлаждаща подложка със 10 см. вентилатор,  няма да получите голям резултат. стандартно вентилатора ДЪРПА въздуха надолу и отвежда, от него навън, не духа КЪМ лаптопа, а вентилатора на лаптопа ДЪРПА на вътре, следователно така дори се затормозява повече ,единствено ще охладите хард диска. Реално се получава завихряне, но въздуха не се движи из лаптопа, да не говорим че затормозяването на вградения охлаждащ вентилатор си заминава по-бързо. За това истината е че за всеки модел индивидуално трябва да има подложка ( или за модели със сходно местоположение на елементите по дъното и охлаждането ). Аз си правя сам охлаждащите ''падове'', за да са максимално ефтивни.

Това охлаждане, което ще видите е правено за Fujitsu Siemens Amilo LA1703. лаптоп известен с липсата на ''въздух'', висока производителност и възможности, също така, бонуса да изпържите яйце за 2 минути на тъч пада. Ето как изглежда долната страна:

67309_bott_large.jpg

За изделието използвах: 1 парче ламинат, което отрязах според размерите на лаптопа и от всяка страна по 5 мм. за закрепване на придържащите ''стени''. Клечки за захарен памук ( докопах ги от един приятел и сметнах, че ще свършат идеална работа ), малки пирони с дължина 2 см.

След изрязване на ламината измерих и очертах къде се намира вентилатора над плоскостта, за да му направя самостоятелно отделение, ще си има собствен вентилатор който ще духа към отворите за входящ въздух към лаптопа. Започнах да закрепвам клчеките за памук със пироните към дъното, оставих грапавата страна на ламината отвън, избрах допълнителни опорни точки, на които ще лежи лаптопа. Общо сложик по 4 реда за стена, като ги закрепвам 2 по 2, тъй като ще се нацепят, ако забия 4-те наведнъж с по-големи пирони.  По 2 ленти ( клечки ) са за ограждението  и опорните точки. Следва изрязване на дупките, като  формите за USB, VGA, LAn и т.н. входове се изрязват със ножовка или мини трионче, а дупките за вентилаторите долу ги надупчих със дрелката ( ширина по избор ). Накрая изпозлвах изолационна лента за врати, която ще е мекичкото, на което лаптопа ще ляга. Боядисах със спрейче и воала. Сложих 3 вентилатора по 5V - 500 mA, понеже нямах друго захранване ги вързах на едно с 300 mA, но на 6 волта. Другите два вентилатора, също духат към корпуса, като единия не е ограден  умишлено, за да избутва въздуха вън. 

Вентилаторчетата струват общо около 6 лв. ( принципно, моите са от стари подложки, само единия е нов ), пироните 50 ст., останалото вече го имах от други ''проекти'' ( във кавички проекти, да отбележа ). Изолационната лента май ще излезе около 1 лв, не съм сигурен.

Естествено, както сами предположихте визията е под всякаква критика, не съм се и старал да изглежда добре. Важното е да е функционално.

Резултат: по-висока производителност, ниски температури, по рядко се налага чистене. :)

Снимка0067.jpg

Снимка0069.jpgСнимка0071.jpg

Снимка0066.jpg

Редактирано от callpchelp (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В голяма грешка си. Падовете вършат работа, просто лаптоп с пластмасово покритие НЕ СЕ охлажда и ти просто си страдаш!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А реално има ли полза от тая гимнастика ... т.е. сваля ли температурата на лаптопа ? Все пак една обикновена подложка струва 10-15 лв, моята е от 10 лв и я ползвам повече от 5г :)

Аз преди време се хванах да си направя алуминиев капак за лаптопа, за да сваля температурата на лаптопа (Lenovo Y510p). Направих го грубо, колкото да пасне на лаптопа и за тестове (без да го боядисвам и да го правя приличен за гледане). Реален ефект нямаше, алуминия се загряваше, но температурата на компонентите не беше по ниска от колкото с пластмасовия капак. После си купих и медно блокче за да си направя топло предаване между охлаждането на лаптопа и алуминиевия капак, ама нещо ми мина мерака и се отказах ... Така или иначе нямам проблеми с температурата, просто исках да видя дали може да се скалъпи нещо за 10-15 лв което да има реален ефект :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да има никакъв реален ефект. Може даже ако някой иска на реално да го покаже. Подложката може да свали до 5 градуса., не повече. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, callpchelp написа:

Голяма част от лаптопите взимат въздух отдолу ( естествено не е просто грешка на някой инженер, а опит за убийство на лаптопа ви с времето, особено когато е пълен с прах ), което не е никак хубаво.

И аз съм на същото мнение,.... най-правилното според мен, 1 лаптоп за да се охлажда най-добре, охладителя да е разположен на видно място, а не под самата машина!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, Емил Костов написа:

В голяма грешка си. Падовете вършат работа, просто лаптоп с пластмасово покритие НЕ СЕ охлажда и ти просто си страдаш!

Изобщо не вършат работа... 99 процента от лаптопите са с ПЛАСТМАСОВО покритие. Ако искаш да кажеш че всички сме длъжни да си купим Apple със охлаждаща подложка... е абсурдно. Много малко модели са с метално покритие. Останалите да умират ли ?! По-малко добри ли са заради пластмасовата си обвивка ?!

преди 11 часа, TheDarkAngelOfHope написа:

А реално има ли полза от тая гимнастика ... т.е. сваля ли температурата на лаптопа ? Все пак една обикновена подложка струва 10-15 лв, моята е от 10 лв и я ползвам повече от 5г :)

Аз преди време се хванах да си направя алуминиев капак за лаптопа, за да сваля температурата на лаптопа (Lenovo Y510p). Направих го грубо, колкото да пасне на лаптопа и за тестове (без да го боядисвам и да го правя приличен за гледане). Реален ефект нямаше, алуминия се загряваше, но температурата на компонентите не беше по ниска от колкото с пластмасовия капак. После си купих и медно блокче за да си направя топло предаване между охлаждането на лаптопа и алуминиевия капак, ама нещо ми мина мерака и се отказах ... Така или иначе нямам проблеми с температурата, просто исках да видя дали може да се скалъпи нещо за 10-15 лв което да има реален ефект :)

Има, същия лаптоп го ползвах със какви ли не подложки, като резултата беше смешен. С тази подложка, която направи специално за него резултата е повече от достатъчен, температурите постоянни. Тествал съм го без подложка на 32 градуса в стая, със нормални подложки и със тази, просто от резултатите басурд да ме убедиш в нещио друго. Освен това са минали сума ти машини през ръцете, като едва 3 са дали добри резултати с охлаждаща подложка, на останалите единствено харда им се охладжаше долу горе добре, но разлика в температурите беше също мизерна, при по-голямо натоварване просто умира. Със такъв тип ръчно изработена подложка съм постигал в големи жеги супер резултати. Не си правил, не си тествал, не знаеш....... Дай си 10-те лева, разликата с тази от 50 лв. е почти никаква, може би само в мощноста на вентилатора, големината и светлинните ефекти, но това не определя качественото охлаждане при падовете.

преди 10 часа, Емил Костов написа:

Няма да има никакъв реален ефект. Може даже ако някой иска на реално да го покаже. Подложката може да свали до 5 градуса., не повече. 

При 32 градуса външна температура, сваля с около 9 градуса. При 27 градуса външна температура - 12 градуса. Харда при всичките тестове не надвишаваше 40 градуса, естествено при под 25 градуса външна температура е около 35-37 градуса. Със обикноивена подложка около 45 градуса при 27 външна, и 48+ при 30 външна, въртял съм всичките подложки които тествах как ли не за да се случи чудо....., без резултат.  Без подложка няма нужда да казвам стойностите, този модел специално е известен със това, че може да се ползва за печка, тиган или утоплителен уред :D. Ако махна капака на харда и процесора, разликата е още по-голяма ;) ПС: Същото съм го тествал с лаптопи от среден до висок клас във ниска и висока производителност, резултатите са подобни, казвам ПОДОБНИ, интелските машини им е по-студено, защото като цяло не отделят толкова топлина, освен видео картите на въпросните машини, за това в жеги е просто идеален този пад или ако в къщи сте на печка. Все пак е трудно да се контролира ПОД 25 градуса с печка..... Освен ако не живеете в хангар.

Колкото и да е смешно дори за клиентите си правя подобни падове, особено ако са жени, защото те най-често ги оставят денонощно на леглото, на дивана или в скута, което знаете до къде води...

Вместо да не нападате с цел да защитите продажбата на тези устройства ( може би, само предполагам ), си направете такова и тествайте, ще загубите полочин час за да го направите и още 1 час да тествате, аз загубих и 2,50 лв.....  за този лаптоп и още по толкова за другите които ползва/м/х

Редактирано от callpchelp (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо такова не казвам. Написал съм в предишна тема за какво помага охлаждащата подложка. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• Гост
      от Гост
      не умея да се изразявам гладко, като много съфорумци
      и за това се извинявам, ако някой не ме е разбрал
      в този форум съм отскоро, от около 4 години
      темите, в които човек трябва да разпуска, се забелязва някаква завист и омраза
      и това го виждам от както съм се регистрирал в този форум
      това което видях:
      няколко ника, които разбира се че не ги познавам, 
      не мога да разбера, какво толкова делят,
      каква е тая завист и омраза, та се хапят помежду си
      та те имат всичко за което бедни хора биха могли само да мечтаят
      опитах се да потърся доста неща в нета, но не намерих друго обяснение
      http://soubregovo.com/index.php?option=com_content&view=article&id=92:psihologia-na-zavistta&catid=49:za-juno6i-i-podrastva6ti&Itemid=55
      знам, че мнозина ще скочат
      не бързайте да скачате, а просто разисквайте 
      какво предизвиква омраза и завист между никовете в този и в други форуми
      опитайте се да запазите неутралитет и да не обвинявате никой в тази тема, за което ви благодаря предварително
      опитайте да дадете общ психологичен профил на потребителите във кой да е форум за "общи приказки", а не да започнете да се карате

дрътуту сигън, киха кашла, тръта
      не става за едене, не ме хапете
    • от Atanas Daimex
      Здравейте. Имам един много бърз въпрос, понеже не успях да намеря нищо в гугъл, та реших да се допитам тук.
      И така колеги, въпросът е следния :
      Мога ли да сложа оригиналният радиатор на охлаждането, директно върху процесорите на конзолата, или трябва да взема някакъв друг радиатор, понеже се наложи да сменя и термо пастата отвътре на процесорите, а не ми се играе да слагам защитното капаче, тъй като отново трябва да го прикрепям със силикон, но няма да мога така тънко да го нанеса ?
       Знам, че то служи да поема и разпределя топлината, но се чудех просто дали конзолата ще си работи и без него , тъй като на предният модел (fat), процесорите са на две отделни места, и нямат защитни капачета върху тях, та просто се чудех, ако е същото, и просто са ги побрали на едно място, дали няма да стане директно радиатора върху тях. Питам първо, за да не направя някоя беля.
      Благодаря предварително за отделеното време и за отговорите
    • от Анита Христова Трифонова
      Любими майтап направи ми.
      Сатира поезия авторово - А.Х.Т.sekirata cekupama
    • от Vesi_nick
      За поредна година Виа Експо организира изложенията ЕЕ и ВЕИ (енергийна ефективност и възобновяема енергия), Save the Planet (управление и рециклиране на отпадъци) и Smart Cities (интелигентни градове) от 16-ти до 18-ти април, Зали 5 и 6, ИЕЦ, София. Изявата е със силно международно участие – компании от 14 държави ще представят ресурсно ефективни и рентабилни решения с приложениe в индустрията, общините, селското стопанство и домакинствата. Посещението е отлична възможност за запознаване с продуктови премиери, с ползите от нова инвестиция, както и за бизнес – изложители предлагат дистрибуция в Югоизточна Европа. Входът е безплатен за посетители с предварителна регистрация на www.viaexpo.com. Всеки ще получи подарък -  дръвче. 
      Технологиите за производство на енергия стават все по-усъвършенствани. Фокусът тази година на ЕЕ и ВЕИ ще бъде върху системи за когенерация, термопомпи, биогаз инсталации, пелетиращи машини, соларни панели, системи за енергийно оползотворяване на отпадъците, системи за микро и мини водноелектрически централи, икономично оборудване за ОВК.
      Посетителите на Save the Planet ще видят иновации за превръщането на отпадъците в нови ресурси. Сред продутовите експонати ще бъдат компостери, сметосъбираща техника, контейнери за разделно събиране на отпадъците.

Изложителите на Smart Cities ще демонстрират впечатляващи възможности на компактни и високофункционални системи за сградна и индустриална автоматизация, за транспорт и мобилност, за измерване на качеството на въздуха и др.

Основните акценти в съпътстващата програма са: Форум “Зелени инвестиции в енергетиката”, Програма LIFE - възможности за финансиране на проекти за управление на отпадъци и кръгова икономика, Конференция “Sofia Knowledge Smart City Marketplacе“ и др. Достъпът е свободен за регистрирани посетители на www.viaexpo.com.
    • от Darkness1325
      Добър ден, искам да попитам някой, който се е сблъсквал с китари Karina, дали е доволен? На добра цена са, но не знам какъв звук вадят. Мнения? 
  • Дарение

• Добави ново...