Премини към съдържанието
=Ivan=

Инсталиране на Linux като втора ОС

Препоръчан отговор

Здравейте искам да пробвам  Linux,но не знам коя версия да си сваля.В момента съм с вин 7 и искам да видя как ще се държи,понеже лаптопа е слаб.Да отбележа че до сега не съм използвал Linux:) Благодаря предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом не си използвал досега Linux ти предлагам, Ubuntu. Инсталираш като втора ос като го запишеш на диск или на флашка която да боотнеш. И се инсталира като всяка една ОС, но при инсталацията няма да триеш сегашната ти ОС (Win 7). Създаваш нов дял и на него инсталираш Linux-а. И при всяко пускане на PC ще те пита коя ОС да стартира :) Щом не си работил до сега с Linux ще ти трудно. Не като Windows да има .exe файл и да си инсталираш програмката / играта. Тук почти всичко се инсталира през терминала, и е малко по-сложно :) 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Любо написа:

linux mint е по-добрия избор за начинаещ.

Mint се доближава повече до Windows. Като интерфейс. Дали е по-добър със нещо от Ubuntu, не мога да кажа. До сега съм ползвал само Ubuntu и Debian :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, JoRkA написа:

Mint се доближава повече до Windows. Като интерфейс. Дали е по-добър със нещо от Ubuntu, не мога да кажа. До сега съм ползвал само Ubuntu и Debian :)

Това имах в предвид под по-добър (по лесен за начинаещ)Не е по-добър от убунту и обратното.

Редактирано от Любо (преглед на промените)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Любо написа:

Това имах в предвид под по-добър (по лесен за начинаещ)

За дистрибуция според мен трябва той сам да ги разгледа и да си прецени коя му харесва повече. Иначе да съгласен съм със теб.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля да хвана една за ушите да инсталирам па кво стане:D ако нещо се обърка ще разпитвам и те така трябва да се пробва:)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, JoRkA написа:

Тук почти всичко се инсталира през терминала, и е малко по-сложно :) 

Как човек, който е пълен хал-хабер на тема линукс дава съвети и то, като последна инстанция?

Към питащия:

Изобщо не се влияй от писачи по такива форуми, най-много да се вкараш в омагьосан кръг

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, sokoban написа:

Как човек, който е пълен хал-хабер на тема линукс дава съвети и то, като последна инстанция?

Към питащия:

Изобщо не се влияй от писачи по такива форуми, най-много да се вкараш в омагьосан кръг

:D:D От 1г и нещо можеби и 2г. карам със Ubuntu на лаптопа. 1 Домашен сървър със Debian около 1г. Може да не знам всичко, но със сигрност не съм го подвел ;) 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, =Ivan= написа:

ето едно фото ако това ще помогн:
Bez-imebdqmclv.png

Достатъчен хардуер за линукс.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Слагай минт  преди време сложих минт на един френд който никога не е ползвал линукс, и още ползва Минт и не се оплаква.

С чисто убунту ще ти е трудно докато се настроиш спрямо Оп. Система първо пробвай лесното виж как е научи някой команда трик това онова и после експериментирай.

Редактирано от evgeny81 (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е с това не съм съгласен ако проца му позволява да слага 64 рам има достатъчно, ако сложи 32 няма да може да ползва пълните възможности на топа е поне преди беше така сега незнам как е с новите ядра но преди 32 бита четеше само 2 гига рам сега незнам.

Аз лично 32 битова система на компа си няма да сложа никога.

А да спомена добре е да имаш и инсталационна флашка с уина за всеки случай отделно ако си с един хард защото инсталираш ли груб и се прецака трябва да ровиш за друг комп да си правиш флашките :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, evgeny81 написа:

Е с това не съм съгласен ако проца му позволява да слага 64 рам има достатъчно, ако сложи 32 няма да може да ползва пълните възможности на топа е поне преди беше така сега незнам как е с новите ядра но преди 32 бита четеше само 2 гига рам сега незнам

И да загуби някой и друг мегабайт под 32 бита не е фатално,и 32 и 64 бита съм тествал на повечето известни линукс дистрибуции и да ти кажа като производителност разлика не съм усетил ,преди години имаше проблеми с драйверите под 64 бита при някой машини ,но това беше доста отдавна.

преди 10 минути, evgeny81 написа:

Аз лично 32 битова система на компа си няма да сложа никога.

В момента машината ми която е с уиндоус е с 32 бита ос,а хардуера е на прилично ниво за компютър  като от 2013г(малко реклама):DДаже бих казал ,че уиндоус в моя случай върви по-гладко с 32 бита.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За това го и написах  в поста си

"поне преди беше така сега незнам как е с новите ядра"

Също добра система за начало е тази дето сега инсталирам Solydk ще му е екстра бърза КДЕ десктоп лесна стабилна малко обновявания и прочие

преди 5 минути, Любо написа:

В момента машината ми която е с уиндоус е с 32 бита ос,а хардуера е на прилично ниво за компютър  като от 2013г(малко реклама):DДаже бих казал ,че уиндоус в моя случай върви по-гладко с 32 бита ос.

Ако си с 10 да и 64 е така вървят по гладко и леко от 7 в пъти

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, evgeny81 написа:

За това го и написах  в поста си

"поне преди беше така сега незнам как е с новите ядра"

Също добра система за начало е тази дето сега инсталирам Solydk ще му е екстра бърза КДЕ десктоп лесна стабилна малко обновявания и прочие

Solydk не е лоша ,но е по тромава от ментата.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мента коя от Xfce, Мейт да от КДЕ не. Всичко е от десктопа.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, evgeny81 написа:

Мента коя от Xfce да от КДЕ не

mate и xfce са по леки от kde поне при мен де.Като графични среди говорим.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От всички дистрибуции които съм ползвал - за уиндоус потребители ChaletOS(братята сърби са го направили 1:1 с уиндоус като интерфейс)

Редактирано от Ultimate Computers (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искаш Уиндоус фейс инсталирай плазма сложи тема на Уин 7 и си готов

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе я не го засилвайте чиляка по върбите!!! Иване - направи си едно LiveCD или LiveUSB, с какъвто линукс си харесаш и първо го пробвай без инсталация.

Пък после ще решиш - допада ли ти и ще си го мяташ. И пак ще питаш - естествено.

Всички дистрибуции са лесни и трудни - зависи за кого.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре е линукса да прилича на уиндоус когато си начинаещ ,ама не в такива мащаби ,понеже се обезсмисля линукс желанието по добре да си стои на уиндоус ос.(Лично мнение)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.