Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, 

Дадоха ми да сменя хард диск на Dell N4010, тъй като старият нещо имал проблем. Лаптопът не стартираше въобще, като го отворих видях, че лентовия кабел на бутона за пускане е излязал от слота на дъното. С това искам да уточня, че не съм виждал как работи лаптопа преди аз да сложа нов хард диск. Макар старият хард диск (WD Blue 250 Gb 0,55A) да няма хардуерен проблем, нещо беше се прецакала системата, поискаха да не го пипам. Така че смених го с нов ( Hitachi 1TB 5V 0,7A) и закрепих по-добре лентовия кабел за дъното за да няма проблем с бутона. След като инсталирах Windows 7 обаче виждам, че батерията (Li-ion 11,1v 48Wh), въобще не зарежда. Индикира че е на захранване и че се зарежда, но се пълни с чертички 5 пъти и после спира да се пълни и за да качи от 2 до 4%, трябва около час. Примерно Aida64 extreme индикира 0% wear level на батерията. Единственият момент в който зарежда привидно нормално е ако изключа лаптопа и го оставя да стои на кабел. Тогава след включване без захранване, показва, че е заредена на 100% (HW Monitor показва че Current capacity е на нивото на Full Charge Capacity), след малко индикира, че остават 26 часа примерно работа на батерия и след 20 мин показва, че е на 7%. Захранването на този е лаптоп е 19,5 V  ; 3,34A ; 65W. Това което ми направи впечатление е, че магазините в България продават зарядно 90W за този модел, както и че сайта на Dell  предлага 90 W зарядни. Лаптопът е купуван в САЩ и изглежда да е с оригинално зарядно Dell. Dell Support Assist ми изписва Pass на теста на батерията, както и на всеки един от другите тестове. Знам че батериите могат да се калибрират и вчера го оставих на биос да я изхаби до край и го държах цяла нощ на зарядно, не помогна. Благодаря ви предварително за насоките.  

Редактирано от Vayu.Ap (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вероятностите за възможен проблем са много... На първо място, не се знае дали показанията предоставяни от операционната система и друг използван софтуер, отговарят на действителността... За това, аз бих препоръчал, батерията да се отстрани от слота на лаптопа, след което да се изчака известен период от време... Не е ясно как точно си правил калибрирането, като имай предвид, че за ефективно такова, е необходимо изпълнението на първата стъпка, след което батерията трябва да се разреди до около 3%, като в Windows 7, има специфични настройки, за това при какво ниво на заряд, да се изключва системата... Не знам дали е обърнато внимание на тези неща... След процедурата, ако евентуално бъде изпълнена, то тогава трябва да се захранва поне няколко часа... Ако въпреки всичко, тези неща няма ефект, то тогава остават няколко варианта за хардуерен проблем, а именно:

- Проблем със захранващия адаптер, проводниците, както и самия куплунг за захранване на устройството...

- Проблем с дънната платка...

- Проблем със самата батерия...

И трите, може да се каже, че са с еднакъв процент на вероятност, така че е добре да се провери всичко. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Blue Ray написа:

Вероятностите за възможен проблем са много... На първо място, не се знае дали показанията предоставяни от операционната система и друг използван софтуер, отговарят на действителността... За това, аз бих препоръчал, батерията да се отстрани от слота на лаптопа, след което да се изчака известен период от време... Не е ясно как точно си правил калибрирането, като имай предвид, че за ефективно такова, е необходимо изпълнението на първата стъпка, след което батерията трябва да се разреди до около 3%, като в Windows 7, има специфични настройки, за това при какво ниво на заряд, да се изключва системата... Не знам дали е обърнато внимание на тези неща... След процедурата, ако евентуално бъде изпълнена, то тогава трябва да се захранва поне няколко часа... Ако въпреки всичко, тези неща няма ефект, то тогава остават няколко варианта за хардуерен проблем, а именно:

- Проблем със захранващия адаптер, проводниците, както и самия куплунг за захранване на устройството...

И трите, може да се каже, че са с еднакъв процент на вероятност, така че е добре да се провери всичко. 

Със сигурност не съм спазил всички стъпки на калибрирането, а само това което написах. Намерих това сега, но не знам дали въобще ще ми покаже 40% кога е за да я извадя.  За съжаление и трите проблема ще трябва да се диагностицират в сервиз, аз едва ли ще разбера кое от трите е без заменящ хардуер. Притеснението ми беше понеже за смяна на хард диска на този модел се изважда дъното, да не би малко да са по-навътре сега портовете за батерията и захранването и да не прави контакт, но понеже всички портове отстрани пасват идеално се съмнявам това да е причината. Иначе лаптопът е стоял няколко месеца без да се включва и ползва,  може и батерията да е проблема. Мерси много за отделеното време.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи доста и как е бил съхраняван тези месеци, както и дали батерията е била монтирана... Ако имаше проблем с контакта по някой пин или проводник, то въобще нямаше да се зарежда, по-скоро има вероятност някъде да е увредена връзката, в следствие от което възниква този проблем... Наистина, човек в домашни условия, без заместителен хардуер, трудно би могъл да установи такъв проблем или причината за него. Иначе, ако имате наличен мултицет, извадете батерията и измерете подаваните ток и напрежение по клемите на батерията, докато лаптопа е включен в захранването. Същото може да се направи и с батерия... Както упоменах, причините за проблема може да са много, включително и повреди в самата батерия, така че на този етап, не може да се стигне до финално заключение...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направи диагностика:
http://www.dell.com/support/article/us/en/19/SLN114988

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Blue Ray написа:

Зависи доста и как е бил съхраняван тези месеци, както и дали батерията е била монтирана... Ако имаше проблем с контакта по някой пин или проводник, то въобще нямаше да се зарежда, по-скоро има вероятност някъде да е увредена връзката, в следствие от което възниква този проблем... Наистина, човек в домашни условия, без заместителен хардуер, трудно би могъл да установи такъв проблем или причината за него. Иначе, ако имате наличен мултицет, извадете батерията и измерете подаваните ток и напрежение по клемите на батерията, докато лаптопа е включен в захранването. Същото може да се направи и с батерия... Както упоменах, причините за проблема може да са много, включително и повреди в самата батерия, така че на този етап, не може да се стигне до финално заключение...

Била си е монтирана на лаптопа батерията. Нямам мултицет и ако трябва да го нося на някой с мултицет да замерва, по-добре направо в сервиз за да се премахнат всякакви съмнения. Благодаря все пак, мислех че някой е срещал подобен проблем, но наистина 3 проблема могът да го причиняват. При последният опит успя да поработи лаптопът 40 мин на батерия преди да изключи, най-странно е как от 96 % примерно пада на 7%, като първо показва full capacity 48000mWh, почва нормално да пада до към 46000mWh и  после пада на 4000mWh , или как индикира остават ви 26 часа работа на батерия. Все едно нищо от софтуер или windows не отчита коректно. Иначе в Биос на AC Adapter type си пише 65W, явно коректно разпознава зарядното. 

преди 7 минути, ExaFlop написа:

Направи диагностика:
http://www.dell.com/support/article/us/en/19/SLN114988

Аз направих теста на Dell за диагностика на компонентите и не откри проблем, ще видя какво още предлагат на страницата. Мерси! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Батерията си е заминала. Това е отговора на проблема. Сменя се с нова или се кара без такава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, Емил Костов написа:

Батерията си е заминала. Това е отговора на проблема. Сменя се с нова или се кара без такава.

Аха, явно ти по свръхестествен метод го диагностицира и разреши проблема... Супер...

Тъкмо започна нов сезон на сериала Supernatural....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То по-горе се вижда от самите постове. Няма нищо свръхестествено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аааа получаваш прозрения от тях, ясно... 

И какво точно виждаш? Аз например виждам това:

на 2.12.2016 г. в 15:36, Blue Ray написа:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Blue Ray написа:

Аааа получаваш прозрения от тях, ясно...  И какво точно виждаш? Аз например виждам това:

Съгласен съм с Емо този път. Най-вероятен проблем с батерията. Обикновено батериите след дълъг престой или просто стари имат склонност да отказват да се зареждат. Благодарете на електрониката на производителя, която брои циклите и състоянието на клетките. И не дава да се зареждат, ако нещо й не й харесва или просто така е сметнал производителят - Х цикъла и след това в кофата. Уж за безопасност, да не се запали...
Няма нищо общо със захранващата букса, ако беше така нямаше да може да работи без батерия.

Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз така и не разбрах дали е тествал без батерия... Иначе дори и да има голяма вероятност проблема да е в батерията, няма как да бъдат изключени останалите вероятности...

Редактирано от Blue Ray (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, Blue Ray написа:

Аз така и не разбрах дали е тествал без батерия... Иначе дори и да има голяма вероятност проблема да е в батерията, няма как да бъдат изключени останалите вероятности...

Тествал съм без батерия, работи нормално, значи едва ли е захранването или порта му. Направих диагностика с теста на Dell, също и PSA Diagnostics, не показа проблем. Остава или батерията или слота за батерията. За съжаление човекът не можа да ме изчака да го занеса в сервиз тази седмица да проверя точно причината, защото е от провинцията и съботата беше в София и му го дадох. Бях се разбрал иначе да го занеса тази седмица да го погледнат в Индекс България, които са партньор на Dell за България, но от сервиза им и те бяха на 95% сигурни, че батерията е заминала, а не е нещо по-сериозно. Дано вероятността спечели в случая и не вътря човека пари за ненужна батерия. Малко половинчата работа се получи, но без сервиз толкова. Понеже скоро пак ще пътува в САЩ, му предложих да си поръча там батерия, заместител за около 10 долара или оригинална за около 20 долара, тук намерих най-евтино първата за около 50 лева, втората за 75 лева. Blue Ray, иначе съгласен съм с теб, няма как да се изключи и друга причина на 100%. Благодарности за постовете Ви, мненията все пак клонят към батерията, което е успокояващо, защото след закупуване на нов хард диск и смяна на клавиатурата, достатъчно пари са хвърлени, за да се окаже, че има и проблем с дъното. Със здраве!  

Редактирано от Vayu.Ap (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.