Премини към съдържанието
Mr.n0b0dy

Почистване на процесор и закупуване на паста

Препоръчан отговор

Ами искам да сменя пастата, но не съм си купувал до сега таква, а старата паста от радистора и процесора се почистваше със чист спирт и памук нали?

А относно пастата по-скъпа по-добре ли е? Защото знам, че имаше и някакви със сребърни частици или това търговски трик..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, Mr.n0b0dy написа:

Ами искам да сменя пастата, но не съм си купувал до сега таква, а старата паста от радистора и процесора се почистваше със чист спирт и памук нали?

А относно пастата по-скъпа по-добре ли е? Защото знам, че имаше и някакви със сребърни частици или това търговски трик..

Паста Arctic Cooling MX-2 е добра.Обираш старата внимателно със салфетка от процесора и радиатора след това също много внимателно забърсваш остатъка с памук топнат в спирт.Слагаш от новата паста малко и я разнасяш с нещо например фонокарта колкото да покрие с тънък слой процесора.

Редактирано от Любо (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щото някой слагат радиатора отгоре без да я рязнасят с нещо.Така същият ефект ли сеполучава? Аз мисля, че да.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи... Ако умееш да я нанесеш върху охлаждането или процесора толкова добре, че тя да се разнесе при поставянето, както и направено заводски при закупуване на ново охлаждане или предоставяне на такова, то няма нужда да разнасяш с нещо, но това е нелека задача и трудно човек би се справил, за това е най-добре да си я разнесеш, но не прекалено много... Тя просто трябва да покрие елементите, но не и да ги затрупва... Все пак нейната цел е по-добра проводимост на топлината, а с нейното "предозиране", се получава обратен ефект... 

Иначе обикновено, в повечето случаи, както с повечето неща, колкото е по-висока нейната цена, толкова по-добра е тя... Тази, която съдържа сребърни частици, е с още по-добра проводимост по принцип... Иначе то има и пасти с цена от някъде 50 стотинки за голямо количество, те също вършат подобна работа, но трябва да се сменят по-често... Някои хора си ползват и пасти за зъби, не че и аз не съм го правил, но не е особено добра идея... Изключително трудно се премахва в последствие, трябва да се слага голямо количество, което да бъде сменяно често... Като под "често" се приема някъде веднъж на седмица... Да не говорим колко трудно е премахването при засъхване, дори невъзможно, когато втвърдени частици попаднат в радиатора... По този начин съсипват охладителите... Отделно, че са на водна основа, която не въздейства добре на електронните елементи... Хората си ползват още козметични кремове и течни шоколади, неща, които аз не съм пробвал, но това са си просто експерименти как да се ползват някои непотребни неща, а пък и колкото да се създаде идеята... 

Редактирано от Blue Ray (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, Любо написа:

Паста Arctic Cooling MX-2 е добра.Обираш старата внимателно със салфетка от процесора и радиатора след това също много внимателно забърсваш остатъка с памук топнат в спирт.Слагаш от новата паста малко и я разнасяш с нещо например фонокарта колкото да покрие с тънък слой процесора.

По добре почистването да се извърши с дестилирана вода. Струва стотинки в апеката и за разлика от спирта не нанася поражения на микроелементите на процесора.

Относно пастата - фаворит категоричен Noctua NT-H1.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Колчо написа:

По добре почистването да се извърши с дестилирана вода. Струва стотинки в апеката и за разлика от спирта не нанася поражения на микроелементите на процесора.

Относно пастата - фаворит категоричен Noctua NT-H1.

Няма да нанесе никакви щети ,той няма да сипва спирт отгоре,ще забърше само.Става и с дестилирана вода ,но ще е нужно да изчака да изсъхне в противен случай може наистина да стане фал.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Любо написа:

Няма да нанесе никакви щети ,той няма да сипва спирт отгоре,ще забърше само.Става и с дестилирана вода ,но ще е нужно да изчака да изсъхне в противен случай може наистина да стане фал.

Не е добра идея да се работи със спирт. Въпреки че не се вижда със въоръжено око спирта нанася поражения на защитният слой на микроелементите. Дестилираната вода е по добрият избор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Колчо написа:

Не е добра идея да се работи със спирт. Въпреки че не се вижда със въоръжено око спирта нанася поражения на защитният слой на микроелементите. Дестилираната вода е по добрият избор.

Както желае,избора е личен.Винаги съм почиствал със спирт и до сега никакви проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако ще бърше само местата, където протича топлината, с каквото и да чисти от двете, няма проблем... Но почти винаги попада върху платките... Спирта наистина нанася поражения, но това се случва само при големи количества и недобро подсушаване след това, или въобще не направено такова, ако е попаднало голямо количество... Иначе няма проблем... Дестилираната вода е по-безвредна за електронните елементи като цяло, тъй като не съсипва толкова металните покрития... И това важи за почти всичко в електрониката, когато човек се колебае кое от двете да избере, не само за конкретния случай... За тази ситуация не е ключово, но за други е... 

Редактирано от Blue Ray (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Колчо написа:

Електрончик ли си, че знаеш? Какви по-точно поражения нанася спирта, казваш? Очаквам аргументирано обяснение.
Само да те светна. Комбинацията от метанол, изопропил и етер се ползва за почистване на платки и компоненти след поражение от вода.
И ако обикновеният етилов спирт може да нанесе някакви поражения, то те са поради съдържащите се в него примеси.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, simtech написа:

И ако обикновеният етилов спирт може да нанесе някакви поражения, то те са поради съдържащите се в него примеси.

Именно това е... Друга причина, лично аз не познавам... Увреждат се доста някои метали със спирт... В електрониката има немалко приложения, но понякога има по-добри алтернативи... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Blue Ray написа:

Именно това е... Друга причина, лично аз не познавам... Увреждат се доста някои метали със спирт... В електрониката има немалко приложения, но понякога има по-добри алтернативи... 

Никакви метали не се увреждат със спирт. Пораженията, които може да нанесе спирт с примеси е отлагането на примесите след изсъхването, които ако са електропроводими, може да доведат до утечни токове или директно късо съединение.
Много ви се моля, стига врачувахте. Дай ми химична реакция на етилов алкохол с калай/мед/олово-калай смес. Ако не - стига простотии.
Единственото нещо, което можеш да нанесеш като поражение на платка с определени видове РАЗТВОРИТЕЛИ, а не алкохол е сваляне на лака на платката, а ако държиш да я потопиш като във вана и да я киснеш като бял чаршаф с белина - да атакуваш самият текстолит. Който е съставен от фенолна смола като основа със стъклени нишки. Вярно е, че тези смоли се налагат разредени със определени видове спирт, но текстолитът минава обработка.

Редактирано от simtech (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм казал, че спирта атакува спойките, които в повечето случаи са от тинол... Казвам, че спирта може да нанесе поражения на някои електронни елементи и контакти.. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Blue Ray написа:

През живота си когато работя с поялник по платка,независимо от какво устройство е тя минавам със спирт след това.Към 40г. и досега нищо не е дефектирало след тази манипулация.

преди 4 минути, Blue Ray написа:

Не съм казал, че спирта атакува спойките, които в повечето случаи са от тинол... Казвам, че спирта може да нанесе поражения на някои електронни елементи и контакти.. 

В случая няма какво да повреди отгоре на процесора като натопи клечка за уши с памук и внимателно почисти старата паста.

Редактирано от Любо (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Blue Ray написа:

Казвам, че спирта може да нанесе поражения на някои електронни елементи и контакти.. 

КОИ? СПОРЕД ТЕБ има ли на платката площадки, които не са медни или медни и калайдисани? Кое по-точно атакува??? Как по-точно атакува електронни елементи??? Разгражда ли ги?????
Спиртът да не е солна киселина?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубаво видео по въпроса защо не е нужно да разнасяш пастата преди да сложиш охладителя.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, Любо написа:

През живота си когато работя с поялник по платка,независимо от какво устройство е тя минавам със спирт след това.Към 40г. и досега нищо не е дефектирало след тази манипулация.

В случая няма какво да повреди отгоре на процесора като натопи клечка за уши с памук и внимателно почисти старата паста.

Нали това писах, че в този случай конкретно не е проблем, но в друг може да е.... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, killchain написа:

Хубаво видео по въпроса защо не е нужно да разнасяш пастата преди да сложиш охладителя.

Хубав отговор защо не са прави. Ако не прецениш количеството, пастата въобще може да не покрие целия процесор.
И няма да го разбереш. Докато някой ден не свалиш охладителя.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Blue Ray написа:

Нали това писах, че в този случай конкретно не е проблем, но в друг може да е.... 

Уверявам те спирта до сега не е увредил нищо в моята практика,а го ползвам доста.Ако се ползват други алкохоли да,не съм експериментирал.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, simtech написа:

Хубав отговор защо не са прави. Ако не прецениш количеството, пастата въобще може да не покрие целият процесор. И няма да го разбереш.

Да, и това, но по-добре по-консервативно да сложиш мъничко, отколкото да сложиш много и да се размаже извън капачката на процесора. Така или иначе често контактната повърхност на радиатора е по-малка от капачката, особено при боксове (а реално ти трябва да покриеш по-малкото от двете). Освен това при нагряване пастата ще се разнесе още малко.

Редактирано от killchain (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Любо написа:

Уверявам те спирта до сега не е увредил нищо в моята практика,а го ползвам доста.Ако се ползват други алкохоли да,не съм експериментирал.

При мен също не е, споделям го само като хипотеза... Не разбрах защо е толкова огромна полемиката, но лично аз не съветвам използването на спирт навсякъде в електрониката... За някои приложения, си има по-специфични неща...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз просто слагам паста, колкото едно грахово зрънце и си слагам радиатора. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, niki292002 написа:

Аз просто слагам паста, колкото едно грахово зрънце и си слагам радиатора. 

Става,но не се разнася добре и резултата е дебел слой в средата и нищо по края.Тук е важно да се уточни ,че това се получава при настолните процесори понеже са по големи на площ.При мобилните абсолютно никакъв проблем да се процедира по този начин.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, killchain написа:

Да, и това, но по-добре по-консервативно да сложиш мъничко, отколкото да сложиш много и да се размаже извън капачката на процесора.

90% от пастите на пазара не са електропроводими и дори и да потопиш целият компютър в термопаста, нищо няма да му стане.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това за ползването като термопаста на какви ли не глупости като паста за зъби крем зъ ръце и червило го имаше в доста обстойна таблица и най важното е че всички тия буломачи в началото дават прилична ефективност но след няколко часа работа стават изолатори. 

Относно пастата ...... MX-2 е достатъчно рядка че поставянето само в средата не носи риск от създаване на дебел слой. Още повече след няколко часа работа се е разнесло на филм. Аз също разнасям пастата но предимно с цел да не е много количеството и да излезе и да наклепа много. 

Относно почистването на капачката ...... 

Много ми е интересно как с дестилирана вода ще разтвориш някоя спекла гад? 

Самата капачка с квото и да я бършеш се тая спирт, ацетон, кореселин на квот реагира старата спекла паста. Естественно не говорим за киснене а за почистване с тампон. За много упорити неща ползвам някакъв спрей май обезмаслител се води, но разтваря всичко което се е запънало към момента.

На времето капачките даже и ги поликаха за постигане на по гладка повърхност и по-добро топлоотдаване но осъзнаха, че е глупост и спяха да го правят. Още повече че доста често пастата под капачката е сложена като в час по трудово на 2 клас.

Спирта ..... ми има си вариант за ползване при електроника и той не е нито камфоров от аптеката, нито чист спирт, нито спирт за горене, а изопропил. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.