Премини към съдържанието
MisterDimchev

Малко Хелп за Dual boot Win-Linux.

Препоръчан отговор

Значи приятели, няколко пъти се опитвах да инсталирам Линукс заедно със Уина... Инсталирам, всичко правя както във видеата из нета. Правя с Диск мениджъра отделен нов дял, инсталирам там Линукса. Ни после като пусна Лаптопа не ми дава да си избера с коя система да буутне. Направо тръгва с Уина. Пробвах предния път като изключа Fast boot от Уин настройките, пак така... Ползвам Acer laptop. Писна ми от тоя Уин, честно, но от време на време ми трябва и искам да го оставя ей така за "зор заман". Като главна ОС искам да ползвам Манджарото, че работи като пушка. Някакви съвети преди пак да опитам? Как да реша тоя проблем да ми изкара коя ОС да буутне... Благодаря предварително. 

П.С: Лаптопа е с UEFI... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да инсталираш груб върху целия диск dev/sda

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробва ли да направиш дуал буут с програмата EasyBCD?

Ето едно видео:

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да инсталираш Линукс, ти трябват два дяла ...

- първия да е формат swap това е  дял за виртуална памет може да е 4gb

- втория да е формат ext4 тук ще инсталираш линукс, а точка за монтиране избираш "наклонена черта - / " ...така всичко ще бъде инсталирано на едно място.

Ако инсталацията мине както трябва Grub2 ще се инсталира автоматично!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, FR13ND написа:

- втория да е формат ext4 тук ще инсталираш линукс, а точка за монтиране избираш "наклонена черта - / " ...така всичко ще бъде инсталирано на едно място.

това е доста невярно! можете да пуснете линукс и без специална партициа за виртуална памет. и файловата система може да е съвсем различна от ext4

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом е с UEFI, трябва да зареждаш live носителя с линукса в UEFI режим. Също така зависи от инсталатора трябва да има маунтнат /boot/efi. За UEFI се използва малко по-различна версия на GRUB2 и тя се инсталира точно в EFI дяла.

След инсталацията би трябвало UEFI да ти е настроен да зарежда manjaro_grub, a не Windows Boot Manager.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, capnemo написа:

това е доста невярно! можете да пуснете линукс и без специална партициа за виртуална памет. и файловата система може да е съвсем различна от ext4

Аз инсталирам по този начин и проблеми ....нямам. Всеки може да инсталира както иска!

Малко инфо

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, FR13ND написа:

Аз инсталирам по този начин и проблеми ....нямам. Всеки може да инсталира както иска!

Малко инфо

е, и аз за последите 20 години откакто работя с линукс проблеми нямам

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, capnemo написа:

е, и аз за последите 20 години откакто работя с линукс проблеми нямам

Еми помогни на човека :wink12:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

EasyBCD

това е решението

като приоритет даваш   linux  да ти го стартира първо

ако дадеш премерно windows 10 да е първи   ще ти изтрива от време на време ентритата за другите системи и ще трябва да си ги дописваш .

другото което е ако е  windows   го зарежда направо него и те пита коя операционна да  ти пусне и ако  избереш друга прави още 1  рестарт и пуска другата докато при линукс го няма това нещо с рестарта

преди 2 часа, MisterDimchev написа:

Правя с Диск мениджъра отделен нов дял, инсталирам там Линукса.

дяловете се правят от инсталацията на линукс

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, Yvan Sergeev написа:

дяловете се правят от инсталацията на линукс

Ако ти е по-приятно така, обаче.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, FR13ND написа:

Аз като нямам swap    Яко ли съм оплескал работите? Някакъв съвет да дадеш :ohmy: Кака се изчислява колко да бъде голям дяла?

Screenshot from 2016-12-03 19-58-51.png

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

с 8 гб рам за къф чеп ти е SWAP ?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз така правя ex4 и swap и си инсталирам после Линукс дистрото, и после като рестарт, не ми дава да избера с кое да буутне. Направо зацепва на Уина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

няма какво повече да добавя  щом правиш така както казвам ....

трябва да има директория наклоненa  чертичка / 3 дяла

New_Bitmap_Image_3.jpg

eто правиш примерно 40-50 gb unallocated space  правиш един партишън при инсталация с име- / , втори-  /home,  и трети-  swap

16-20-4  gb   съответните 3 линукси партишата  първите са  ext4  другия 4 gb -swap

ако  не тръгва както споменахме съответната програма и правиш grub2  и    по дефолт  линукс първа система

и primary /  трябва да е 

Редактирано от Yvan Sergeev (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По този начин с Манджаро би трябвало да се получи нали.

Досега не селектвах Windows boot manager при настроиките на дяловете да инсталира там груб. Явно от там е проблема. Сега значи трябва да избера него и да дам тогава инстал? 

Ще го тестрам. Ако не стане зарязвам Уина и чисто Маднжаро.. Какво да се прави. 

Редактирано от MisterDimchev (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мистър Мистър, Манджо е Арч, Арч е дистрото с една от най-добрите документации, документацията е да се чете. Имаш модерен лаптоп, модерно е днес да си с по-различна схема на харда и зареждането. Така че това което се пише за oldis системи не важи в случая. А в случая чич'Гошо може да даде клип от някой негов сайт как се прави (ако не може да се чете).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, бат'начо написа:

Мистър Мистър, Манджо е Арч, Арч е дистрото с една от най-добрите документации, документацията е да се чете. Имаш модерен лаптоп, модерно е днес да си с по-различна схема на харда и зареждането. Така че това което се пише за oldis системи не важи в случая. А в случая чич'Гошо може да даде клип от някой негов сайт как се прави (ако не може да се чете).

Чел съм, не се получаваше... А до модерното през знаеш кое ми е дали е модерно. Работи много добре на моя лаптоп, супер бързо,  затова искам него да сложа. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, чел си. А толкова ли не мина пред погледа ти жокера boot-repair-disk . Ти имаш инсталиран Манджо , той само не зарежда. Как да го решиш? Килл Уйн - защо?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Иво Димов написа:

с 8 гб рам за къф чеп ти е SWAP ?

Форума няма бутон ирония.  :)

Нивото е много ниско тук, всякакви образи дават съвети и лошото е че са пълен хал-хабер

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, MisterDimchev написа:

Пробвах с boot repair disk, не стана нищо. :)

Т.е. имаш (вече) някакъв дял във първите 100Gb на харда във формат, различен от досега избояваните и със значение, различно от досега избояваните в темата? И (той сам го прави, ама друго си е ръчно) е обновен grub да "знае" какво се е случило междувременно.

А, не го правел на автомат (доколкото си спомням "поправача" май го правеше). И като ти казах да гледаш в чичката какво не ти достига, ей ти, ама отиди там , а не го гледай от тука.

Редактирано от бат'начо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвах в крайна сметка с Минта, нищо не стана. Отказах се. Сложих чист иснтал на Манджарото и във VirtualBox ще инсталирам Уина само за когато ми трябва. 

Така и не стана. Та да попитам за нещо по-лесно. Ползвам Хромиум и постоянно ми иска Кейринг да отключи нещо си като го стартирам след рестарт. Ако не го въведа ме Лог аутва от всякъде... Как да го спра това досадно нещо?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отиваш на профила на Кибер и разглеждаш всичките мнения (лошото е , че са много) и в един момент стигаш до точно което те интересува. Може и да ползваш търсачката във форума (или някоя друга). Другия вариант - изчакваш да отговори, или пък някой друг.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.