Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

имали значиние  как ще е хоризинтално вертикално дънната платка спрямо земята? предимства и недостатъци

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До колкото съм чувал няма значение.Мисля че има значение само за HDD - то.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма никакво значение в какво положение ще е дънната платка. Единствено важно е охлаждането на CPU, когато е масивно, е да е стабилно свързано с корпуса на компютъра.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз мисля че има значение

ако е легнало дъното  прахта полепва върху цялото дъно и гравитацията помага  на процесора да седи в сокета и охлаждането да тежи върху него но и прахта се трупа отгоре 

ако е изправена прахта пада  върху видеокартата основно но като цяло е по чист отвътре

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Yvan Sergeev написа:

ако е легнало дъното  прахта полепва върху цялото дъно

Това е така, ако охлаждането на кутията е изцяло пасивно. Как мислиш - вентилаторите дали ще отавят прах да пада гравитачно?

преди 1 минута, Yvan Sergeev написа:

гравитацията помага  на процесора да седи в сокета

С това защипване, едва вертикалността на процесора е фактор.

преди 4 минути, Yvan Sergeev написа:

охлаждането да тежи върху него

За него написах, че е някакъв фактор, но при сериозните винтове, крепящи тежките охлаждания и това отпада.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Държал съм го легнал и прав. В легнало положение е проблем само за оптичното устройство. То щеш не щеш трябва да си е както трябва, че не можеш да сложиш диска.

Относно прахоляка- в кутията се завихря въздуха и разпръсква праха на всякъде, като се наслоява предимно в тесните пространства на самия охладител и по ъглите, където е малко по завет. 

Борбата с праха се прави с филтри, но при най малкото им задръстване в кутията се получава вакум заради изкарващите вентилатори. В кутията започва да нахлува свеж въздух от процепите и най вече от задния панел на кутията. На практика филтрите спират да работят на пълно.

Моята кутия за това я бях запечатал от всякъде и колкото и да се задръстват филтрите, всичко си остава чисто.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Yvan Sergeev написа:

аз мисля че има значение

ако е легнало дъното  прахта полепва върху цялото дъно и гравитацията помага  на процесора да седи в сокета и охлаждането да тежи върху него но и прахта се трупа отгоре 

ако е изправена прахта пада  върху видеокартата основно но като цяло е по чист отвътре

По тази логика, кутиите щяха да са в легнало положение с охладителите на долу. Така съвсем няма да има прах по дъното.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прах и охлаждане - дебита на въздух през РС с един вентилатор е горе долу еднакъв освен ако не са сложени 100 вентилатора. Десктоп кутия седи на бюрото а не под него и така достъпът на прах е по-малък отколкото близко до пода. В десктоп кутиите няма мноо опции за монтаж на вентилатори и така потокът на въздух е по-малък. Десктоп РС-та със сериозен тооплотделящ хардуер не се сещам да съм виждал. 

Харддиска - абсолютно никакъв проблем няма за диска да работи в каквато и да е позиция стига да не се движи по време на работа и да са елиминирани вибрациите. 

ОУ - проблем е само ако е надолу с главата, иначе в другите позиции си има зъбчета задържащи дисковете в него, е естественно става дума за нормалноформатните а не минита.

Единственния по сериозен проблем е при използване на тежки охладители в тауър кутия. При марковите машини дали са десктоп или тауър няма значение, ако охлаждането е тежко то то се захваща към корпуса докато при асемблираните машини няма такива екстри щото никой не знае какво дъно ще има в кутията и къде ще му е разположен цокъла на процесора. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Yvan Sergeev написа:

имали значиние  как ще е хоризинтално вертикално дънната платка спрямо земята? предимства и недостатъци

Има значение, доколкото производителя е предвидил, какво ще бъде положението. При фирмените машини (като тази в пост №2) е предвидено, откъде ще мине въздушния поток за да охлажда елементите. Шумът е малко, а, ефективността е голяма. В тенекиите, ползвани за конфигурациите тип "гаражна сглобка" не е точно така. 

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При марковите машини дори е предвидено да работят и в двете позиции - легнал и прав. Променя се позицията на блика за 5,25" устройства.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма значение. Повечето машини са предвидени да работят както вертикално, то така и хоризонтално! Поставяли сме вертикална кутия и хоризонтално положение и проблем не е имало. Важното е да не се затискат важни вентилационни отвори.  Проблем би било затрудненото боравене и с CD / DVD устройство!

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Yvan Sergeev написа:

аз мисля че има значение

За бисерите си.

преди 4 часа, nikolela написа:

Моята кутия за това я бях запечатал от всякъде и колкото и да се задръстват филтрите, всичко си остава чисто.

Надявам се само някой да не направи като теб. Високата температура може да причини далеч по-големи щети в дългосрочен срок, от колкото праха. (между другото, чието почистване 1 път месечно е абсолютно достатъчно)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, niki292002 написа:

За бисерите си.

Надявам се само някой да не направи като теб. Високата температура може да причини далеч по-големи щети в дългосрочен срок, от колкото праха. (между другото, чието почистване 1 път месечно е абсолютно достатъчно)

Прочети отново цитата и написаното от мен. Ставаше дума, че след задръстване на филтрите се създава вакуум в кутията, като през всяка цепнатина и най вече задния панел нахлува прах.  Това че съм запечатал заден панел и всяка цепнатина, не означава прегряване на нещо а 100% филтрация. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, nikolela написа:

Прочети отново цитата и написаното от мен. Ставаше дума, че след задръстване на филтрите се създава вакуум в кутията, като през всяка цепнатина и най вече задния панел нахлува прах.  Това че съм запечатал заден панел и всяка цепнатина, не означава прегряване на нещо а 100% филтрация. 

Не че нещо, но като се каже "вакуум в кутията" - интересно ми е дали някой е мерил колко микрона воден стълб вакуум може да създадат 1-2 компютърни вентилаторчета. :) Иначе принципно съм съгласен, че като се запушат филтрите - ще влиза повече въздух от други процепи...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, sten90 написа:

че като се запушат филтрите

По принцип, като се запушат филтрите, собственика ще трябва да си размърда задните части и да ходи да го измие.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, sten90 написа:

Не че нещо, но като се каже "вакуум в кутията" - интересно ми е дали някой е мерил колко микрона воден стълб вакуум може да създадат 1-2 компютърни вентилаторчета.

Не знам точно колко, но е според зависи. Има видео в което от дц моторче да си правят доста ефективна прахусмукачка. Определено ще засмуче вода поради тесния отвор през който се засмуква въздуха.

На моята кутия имах отличен вакуум с 3 вкарващи и 2 изкарващи вентилатора. Ако се концентрира този вакуум с нещо като фуния която влиза в спринцавка и топна в чаша с вода, няма да се учудя ако се напълни спринцовката.

Това според мен, ще засмуче вода от чаша.

Редактирано от nikolela (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хи, хи! Имал съм случай заради запушени филтири и създадения вакум кутията, тя да се сплеска сякаш подводница в беда в дълбоки води.

Разбира се, че са пълни глупости това, горенаписаното от мен. Изобщо - иронизирах. Прах в кутията винаги ще се натрупва освен ако не я сложим във изолирна среда! Вертикалното или хоризонтално положение на кутията с нищо няма да помогне!

Това относно праха, вакума и теорията на конспирациите!

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, nikolela написа:

Определено ще засмуче вода поради тесния отвор през който се засмуква въздуха.

Я сипи вода отпред. Ей така, за експеримента.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.