Премини към съдържанието
meleager

Леки електрически импулси през слушалките

Препоръчан отговор

Наскоро си сглобих нова настолна конфигурация, следвайки препоръките на хора от форума. Дойде на части, сглобих я сам. Малко след това си купих тези слушалки с микрофон. Поставих ги на главата си, включих ги към потенциометъра на активните си колони, и се метнах на Age of Conan за разтуха (засега карам на вграденото видео и мога да играя само по-непретенциозни игри). Броени минути след като ги сложих за първи път, ме перна лек токов импулс по лявото ухо, през мембраната на лявата слушалка (тази с микрофона). Улисан в игра, отначало дори не успях да осмисля какво точно се случва. След което се повтори. И потрети. Накрая стана ясно, че не е инцидентно и започна да се повтаря на приблизително равни интервали от време (няколко минути). Сложих удължителя на слушалките (който разделя кабела на две - по един жак за слушалките и един за микрофона) и ги включих направо към звуковата карта. Същата работа. Включих ги в лаптоп - и оттам ме удари леко ток. Върнах слушалките на електронния магазин, от който ги купих, като подробно описах проблема (и по тел.). Момчетата ги тестваха цял ден, но не потвърдиха констатирания от мен "дефект". Въпреки това ми изпратиха нови. Няколко часа с тях - нито следа от проблема. Допреди малко... Токовите удари се върнаха.

Нищо не зная за електричеството (никак не ме влече в тази посока), но явно става въпрос за някаква оттечка. Въпросните PC, лаптоп и активни колони са включени в най-обикновени разклонители с прекъсвач (като единият е включен в другия - все недостигат свободни гнезда!).

Някакви идеи къде може да се корени проблема? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам от пластмаса какъв ток ще те удря освен ако не става въпрос за статично електричество.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако проблема ти се получава от два компютъра е хубаво да си извикаш електротехник да ти провери контактите.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

GND-то на слушалките е свързано на GND-то на компютъра. Имаш потенциал, значи имаш проблем с контактите.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако съм разбрал правилно от бързата справка с Google, GND e заземяване, така ли е? Дайте препоръка! Да си купя подходящ разклонител? Идея за такъв? Електротехник в Бургас... хмм... не знам. След няколко недотам приятни срещи с "майстори", "специалисти" и дори лекари (един от които в прав текст направо заяви, че не мога да се надявам на адекватна медицинска помощ в Бургас, а едва ли не и в цялата страна), съм доста предубеден относно това, дали у нас наистина са останали компетентни хора, на които можеш да гласуваш доверие.

Редактирано от meleager (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, meleager написа:

Ако съм разбрал правилно от бързата справка с Google, GND e заземяване, така ли е? Дайте препоръка! Да си купя подходящ разклонител? Идея за такъв? Електротехник в Бургас... хмм... не знам.

Добре. Дай аз да дойда да ти го оправя тогава, искаш ли? Това е сериозно предложение.
На кратко. GND е земята(масата) на жака на слушалките. Тя е свързана по PCI шината към масата на цялата дънна платка, която е свързана към земята на захранването. Когато контактите не са правилно поставени се появяват утечки или се индуцира напрежение, които стоят на корпуса на уреда и всички части от него, които са метални и свързани с металното шаси. Когато се допреш протичат изравнителни токове по GND на жака на слушалките през теб към земята. Утечката се отвежда през теб. Това води до неприятно боцкане или и по-сериозно.
Причините за подобно нещо са 2 - контактите не са занулени/заземени. Или нулевият проводник на инсталацията има потенциал над този на земята, а нулевият проводник принципно е многократно заземен. Ако нулевият проводник има потенциал спрямо земя, това означава че имаш проблеми или в твоята ел.инсталация, или в ГРТ(Главно разпределително табло) на блока.
След всичко това няма какво повече да обяснявам. Няма разклонител, който ще ти помогне. Или го ремонтираш сам или си викаш техник. А съм от региона, ако не можеш, аз мога. Идвам със свидетелството за професионална квалификация. С радост за съответното заплащане, зависещо от количеството работа, както и разходите за гориво, ще дойда и ще отстраня проблема.

Редактирано от simtech (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Емил Костов написа:

Ако проблема ти се получава от два компютъра е хубаво да си извикаш електротехник да ти провери контактите.

Иначе дори и да се мисли, че има нещо вярно в тези твърдения, тъй като по жаковете на слушалките текат изключително малки ток и напрежение, а и това се случва с два кабела и два различни чифта слушалки, освен по модел, плюс това от сервиза не са констатирали дефект, то най-простото, което може да направиш е да обърнеш щепсела на компютъра, който ползваш на 180 градуса. По този начин ще разместиш фазата... Фазопоказатели в почти всеки град се продават за стотинки, та няма да е лошо да вземеш един такъв и да провериш жаковете, контактите и корпусите на устройствата с него, но едва ли ще видиш някакви шокиращи резултати... Не че ще оправиш нещо, просто процента на вероятност на една теория ще се увеличи или намали... Лично аз доста силно се съмнявам при лаптоп, да имаш индукции по жаковете, при проблем с контактите. Първо тока, с който работи лаптопа е прав и е минал вече през адаптер, а отделно захранването идва контролируемо от батерията... Пробвай да видиш дали ще имаш същия проблем на лаптопа, докато той не е включен към зарядното... Очевидно щом усещаш електричеството, идва от сериозен източник на напрежение и едва ли такъв е батерията на лаптопа...

Редактирано от Blue Ray (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, Blue Ray написа:

Лично аз доста силно се съмнявам при лаптоп, да имаш индукции по жаковете, при проблем с контактите. Първо тока, с който работи лаптопа е прав и е минал вече през адаптер, а отделно захранването идва контролируемо от батерията...

Глупости. Не е галванично разделено зарядното устройство на лаптопа. Не и както ни се иска. Зависи от конкретното зарядно устройство как е изработено. Мога да ти пусна схеми и дълго да дискутираме колко е галванично разделено, ама няма нужда. Има връзка между първична и вторична страна много често. Именно това поражда този род проблеми.
Най-прост пример за настолен компютър, че е по-лесно за обяснение. GND на шасито е свързано през контакта към електрическата мрежа директно. Сам можеш да предположиш при лоша инсталация със занулен контакт къде ще се качи фазата. От корпуса на компютъра през врата ти към петите ти и към земята.
При лаптопите има оптрони и са галванично разделени първична и вторична, но това не пречи да има накацали кондензатори, свързващи двете. Един кодензатор пробил и сам си представяш какво ще стане.
Като ги гледам тия импулсни захранвания и ме побиват тръпки.

Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, simtech написа:

Добре. Дай аз да дойда да ти го оправя тогава, искаш ли? Това е сериозно предложение.
На кратко. GND е земята(масата) на жака на слушалките. Тя е свързана по PCI шината към масата на цялата дънна платка, която е свързана към земята на захранването. Когато контактите не са правилно поставени се появяват утечки или се индуцира напрежение, които стоят на корпуса на уреда и всички части от него, които са метални и свързани с металното шаси. Когато се допреш протичат изравнителни токове по GND на жака на слушалките през теб към земята. Утечката се отвежда през теб. Това води до неприятно боцкане или и по-сериозно.
Причините за подобно нещо са 2 - контактите не са занулени/заземени. Или нулевият проводник на инсталацията има потенциал над този на земята, а нулевият проводник принципно е многократно заземен. Ако нулевият проводник има потенциал спрямо земя, това означава че имаш проблеми или в твоята ел.инсталация, или в ГРТ(Главно разпределително табло) на блока.
След всичко това няма какво повече да обяснявам. Няма разклонител, който ще ти помогне. Или го ремонтираш сам или си викаш техник. А съм от региона, ако не можеш, аз мога. Идвам със свидетелството за професионална квалификация. С радост за съответното заплащане, зависещо от количеството работа, както и разходите за гориво, ще дойда и ще отстраня проблема.

Предложението ти ми звучи достатъчно сериозно, а и поне доколкото мога да преценя, си разбираш от работата. Чакам до дни да ми изплатят един хонорар и ако не успея по някакъв начин чудодеен начин да се справя сам с проблема, нямам нищо против да си платя за услугата. Моля за някакъв контакт на лично или на имейл - meleager@gmx.com. Благодаря.

Редактирано от meleager (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, simtech написа:

Глупости. Не е галванично разделено зарядното устройство на лаптопа. Не и както ни се иска. Зависи от конкретното зарядно устройство как е изработено. Мога да ти пусна схеми и дълго да дискутираме колко е галванично разделено, ама няма нужда. Има връзка между първична и вторична страна много често. Именно това поражда този род проблеми.
Най-прост пример за настолен компютър, че е по-лесно за обяснение. GND на шасито е свързано през контакта към електрическата мрежа директно. Сам можеш да предположиш при лоша инсталация със занулен контакт къде ще се качи фазата. От корпуса на компютъра през врата ти към петите ти и към земята.
При лаптопите има оптрони и са галванично разделени първична и вторична, но това не пречи да има накацали кондензатори, свързващи двете. Един кодензатор пробил и сам си представяш какво ще стане.
Като ги гледам тия импулсни захранвания и ме побиват тръпки.

За настолните компютри е ясно, че хипотезата може да се потвърди, донякъде зависи и от адаптера, но в повечето случаи, след контакта нататък няма връзка към дънната платка... Ще се види какво ще излезе де... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Раздели сигналната от силовата маса, и няма да имаш проблеми...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
на 8.12.2016 г. в 20:17, Blue Ray написа:

Иначе дори и да се мисли, че има нещо вярно в тези твърдения, тъй като по жаковете на слушалките текат изключително малки ток и напрежение, а и това се случва с два кабела и два различни чифта слушалки, освен по модел, плюс това от сервиза не са констатирали дефект, то най-простото, което може да направиш е да обърнеш щепсела на компютъра, който ползваш на 180 градуса. По този начин ще разместиш фазата... Фазопоказатели в почти всеки град се продават за стотинки, та няма да е лошо да вземеш един такъв и да провериш жаковете, контактите и корпусите на устройствата с него, но едва ли ще видиш някакви шокиращи резултати... Не че ще оправиш нещо, просто процента на вероятност на една теория ще се увеличи или намали... Лично аз доста силно се съмнявам при лаптоп, да имаш индукции по жаковете, при проблем с контактите. Първо тока, с който работи лаптопа е прав и е минал вече през адаптер, а отделно захранването идва контролируемо от батерията... Пробвай да видиш дали ще имаш същия проблем на лаптопа, докато той не е включен към зарядното... Очевидно щом усещаш електричеството, идва от сериозен източник на напрежение и едва ли такъв е батерията на лаптопа...

Обръщането на щепсела няма да премахне фазата, тъй като тя е галванична и се поражда от мрежовият филтър преди захранването и потенциалът й е 110V спрямо Земя, но с много малък ток, който е безопасен. Освен това има и втори филтър свързващ първичната и вторичната страна на захранването. Неговият потенциал е прав ток със средна стойност пак 110V. Но при пробив на филтъра, шасито директно се офазява, ако е на входният филтър, корпуса ще попадне под опасно напрежение 220V, в зависимост от положението на щепсела, но ако е избил изходния филтър, корпуса ще бъде под право напрежение 110V, също опасно за живота. Но филтрите не могат да избият ако компютъра не е занулен. Така че от една страна е желателно компютъра да не е занулен и е препоръчително всички електронни уреди да са изолирани от нулата, защото при избил друг незанулен уред като телевизор, аудио система и др., спрямо компютъра се получава опасно напрежение. Но и много незанулени устройства, свързани заедно също не е добре.

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво коментирате глупости ?

Не говорим за брум / 50 херцова съставка / , а Става въпрос за смущения по силовата маса на захранването от всичките импулсни понижаващи DC/DC конвертори на дъното. От там се чуват и цифровите импулси.

Тоя проблем го има при почти всички предни панели на кутиите, защото масата на аудиото и тази на захранването /от усб-тата/ са обединени.

А за удрянето на ток - от опит ще ти кажа, не прави никакви жалки опити галванически да разделиш импулсното в компютъра, или зарядното на лаптопа, а се подсигури, че заземяването е както трябва и му подаваш нула, или земно на шукото на контакта.  Едно твърдо офазяване по пластините на шукото е много по-опасно от някаква утечка.

Редактирано от Atanas Pachov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вие двамата сте просто неспасяеми!:giggle1:

Нямаше ли тема за бисери от форума?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, M.Николов написа:

Вие двамата сте просто неспасяеми!:giggle1:

Нямаше ли тема за бисери от форума?

Да, ламерчетата изровиха стара тема и пак ръсят глупости.  Че питащият не се е появявал е отделен въпрос. 

Ако все пак на някого е интересно - да не носи пластмасови (изкуствени), а памучни дрехи, които не се наелектризират. И при прането да използва нещо антистатично. Дори и за подовите покрития.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, наистина забравих за темата и за "проблема". Има други и по-важни колкото ти душа иска. :)

Своевременно се преместих в жилище, където (ако си спомням правилно) всички контакти са заземени. Сложих слушалките само веднъж, за тест. Поне при този опит нямаше и следа от проблема, който имах в предното жилище, с електрическа инсталация от времето на правешкия бек.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, meleager написа:

Своевременно се преместих в жилище, където (ако си спомням правилно) всички контакти са заземени. Сложих слушалките само веднъж, за тест. Поне при този опит нямаше и следа от проблема, който имах в предното жилище, с електрическа инсталация от времето на правешкия бек.

Нормално...Отдавна ти писах къде е проблема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, meleager написа:

Да, наистина забравих за темата и за "проблема". Има други и по-важни колкото ти душа иска. :)

Голям работа си! Вместо да извикаш техник, реши направо жилището да смениш защото -

на 8.12.2016 г. в 19:48, meleager написа:

След няколко недотам приятни срещи с "майстори", "специалисти" и дори лекари (един от които в прав текст направо заяви, че не мога да се надявам на адекватна медицинска помощ в Бургас, а едва ли не и в цялата страна), съм доста предубеден относно това, дали у нас наистина са останали компетентни хора, на които можеш да гласуваш доверие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Голям проблем за няколко незанулени контакта. Работа за час за някой, който знае какво прави. В този случай обикновено от входния капацитивен делител на корпуса излиза около половин мрежово напрежение и малък ток. Но в случая има и статично електричество, което ако няма къде да се оттича се натрупва до подобни киловолтови заряди, които освен че са неприятни могат да доведат и до дефекти в електроника. Обикновено така се наелектризират вълнени или  дрехи от изкуствена материя. Затова има и препарати. Допълнително допринася и добра изолация на пода  - пластмаса или дървен паркет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е проблем в незануленият контакт. Даже така е по-добре. Проблем ще има с зафазен контакт !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 12/8/2016 в 20:14, simtech написа:

Забрави "зануления" бойлер на съседа...

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, ExaFlop написа:

Забрави "зануления" бойлер на съседа...

Той няма никакво значение, ако нулите навсякъде са наред!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Даа, явн не те е друсало от чешмата или от душа. Жива електростимулация. Бойлер заземен , а не занулен!
Ся ми кажи, че няма значение...или, че дефектно-токовата защита (куйо?) ще изключи.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Svetlio88
      Здравейте!
      Имам проблем с премигване на тока. Живея в кооперация. Електромерите на целия вход са на едно табло на партера, като към всеки електромер има по два главни бушона. В апартамента също имаме бушонно табло, но на него няма бушон, който да е главен.
      Преди време често премигваха лампите докато един ден не останах без ток. Оказа се, че е изгорял главния бушон, който е на таблото при електромерите долу. Само да подчертая, че всички бушони са със стопяема жичка, керамични. Смених бушона, но развивайки го се оказа, че гнездото е нагоряло, а капачката на самия бушон буквално се беше заварила за контактната пластина на гнездото, където влиза бушона. Става въпрос за тази пластина в дъното, където контактува с патрона, а не тази резбованата. Оттам е идвало и премигването, докато в един момент съвесем е нагоряло. Точно този нагар явно сега създава проблеми, защото пак се появи това премигване. Вероятно не прави добър контакт самата пластина с бушона. 
      Въпросът ми е, ЧЕЗ отстранява ли такива проблеми или трябва аз да си търся техник, имайки предвид, че проблема е бушон на главното табло, където са електромерите на целия блок?

• от oldplayer
      Значи днес докато се къпех се включи бойлера и аз докато бях под душа по рефлекс натиснах копчето за изключване. Докато тече вода върху мен при натискане на копчето може ли да ме хване ток? И при включен бойлер винаги ми е било любопитно дали не е опасно? Бойлера е нов Елдом еврика.  Дали е обезопасено копчето в случай за такива като мен невнимателни...

• от oldplayer
      Днес барниках по телефона докато му е премахнато капачето отзад и включен към мрежата в зарядното. Интерсува ме дали е възможно да ме удари ток като натискам оголените бутончета за увеличаване, намаляване и пускане на телефона докато е включен към ел. мрежата? Защото телефона е прецакан и постоянно трябва да го включвам този път не сложих капачето на който има пластмасови бутони, който натискат металните пластини, а с пръст ги натисках. 

• от サムライオートバイ
      http://www.dnes.bg/business/2016/06/11/dobiv-na-tok-ot-cherno-more-tehnologiiata-na-nashi-ucheni.305361
      Попаднах на доста интересна статия в Днес.бг Има ли шанс за реализация това?
    • от shizzaw
      Онази вечер направих една глупост по невнимание. По принцип се пазя, но този път нещо се бях разсеял. Бях пуснал електрическата ни печка да топли, но през това време отивам да си измия лъжица. Връщам се с мокри ръце и лъжицата и виждам, че печката доста време е работила и не се замислям и тръгвам да я изключвам от щепсела. С мокра ръка го извадих, а с другата дето държа лъжицата натисках с пръст контакта, че с една не можах да извадя щепсела. След това се усетих каква глупост съм направил ама късно. След това почуствах леко изтръпване на ръцете и по-трудно дишане може и да е било от притеснение не знам. Не са ми се вдигали и косъмчетата на ръцете всмисъл ако е минал ток. Въпроса ми е дали е голям % да ме удари така ток? Сега след 1 ден чувствам изтръпване на пръстите на ръцете от време навреме. Лъжицата и водата са добър проводник дали е минало някакво електричество през мен? Ходих на кардиолог да ми направи кардиограма на сърцето всичко си е добре и кръвното. Някой, който доста разбира от електричество ако може да ми драсне някой ред така информативно, за да се успокоя.
      Снимка на контакта:
      http://prikachi.com/images/546/8503546n.jpg
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.