Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,да кажем че не съм шев на фирма,мога ли да плащам здравните осигуровки на двама мои приятели,какъв е минимума за внасяне,къде се внасят тези пари,как стават нещата,какво трябва за да имам това право,просто ей така,разполагам със пари и така...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Можеш.

Плащат Се В НАП По Адресна Регистрация.

Около 16-17 лева Е.

Отиваш, Попълваш Една Декларация И Плащаш В СИ Банк.

Редактирано от Momolord (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, Momolord написа:

Можеш.

Плащат Се В НАП По Адресна Регистрация.

Около 16-17 лева Е.

Отиваш, Попълваш Една Декларация И Плащаш В СИ Банк.

само ако имаш пълномощно обаче

и само ако тези приятели не са на трудов договор

преди 11 часа, Боби Акулата написа:

Здравейте,да кажем че не съм шев на фирма,мога ли да плащам здравните осигуровки на двама мои приятели,какъв е минимума за внасяне,къде се внасят тези пари,как стават нещата,какво трябва за да имам това право,просто ей така,разполагам със пари и така...

в сайта на НАП има телефони за справки

звъниш и питаш

принципно, ако лицето работи на трудов договор задължение на работодателят е да осигурява, включително и здравно. Това освен онази част, която самото лице е длъжно да плаща. Но и тя се удържа от заплатата му и се внася от работодателят.

ако лицето не работи то само се осигурява здравно

ти като частно лице нямаш право да осигуряваш приятели и роднини

можеш да им дадеш пари да си платят здравните осигуровки

или ти да им ги платиш ОТ ТЯХНО ИМЕ, но само при наличието на пълномощно

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 12/11/2016 в 11:55, emmi написа:

ти като частно лице нямаш право да осигуряваш приятели и роднини

А,, как така - моите родители как ми плащаха осигуровките в месецит между училище и университет?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, emmi написа:

Здравните осигуровки могат да се плащат с банков превод към бюджета по сметка на  НАП, в който има различни полета за наредител и осигурено лице. Поне аз никъде не съм виждал пречка да плащам здравните на роднини без пълномощно и съответно съм го правил. При това, плащанията си се приемаха, т.е. съответното лице е било осигурено.

Тоест аз съм нарушавал закона, така ли е?

Редактирано от flare (преглед на промените)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, aMoPe написа:

А,, как така - моите родители как ми плащаха осигуровките в месецит между училище и университет?

то и аз ги плащах, но водех децата с мен да се разпишат на декларация обр.7

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, emmi написа:

то и аз ги плащах, но водех децата с мен да се разпишат на декларация обр.7

Мен не са ме водили с тях. Още повече, че аз бях в София, когато баща ми ги плащаше от Девин.. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, flare написа:

Здравните осигуровки могат да се плащат с банков превод към бюджета по сметка на  НАП, в който има различни полета за наредител и осигурено лице. Поне аз никъде не съм виждал пречка да плащам здравните на роднини без пълномощно и съответно съм го правил. При това, плащанията си се приемаха, т.е. съответното лице е било осигурено.

Тоест аз съм нарушавал закона, така ли е?

да

и аз така ги плащах

от моята сметка и с посочено име на осигуреното лице

обаче жена ти е била безработна и си е пуснала декларация обр.7 че е безработна

не става ясно каква му е идеята на младежа и какъв е статута на хората на които иска да плаща здравни

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, emmi написа:

да

Тоест да в смисъл, че сега, ако се наложи такова нещо отново, трябва да си вадя пълномощно ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, flare написа:

Тоест да в смисъл, че сега, ако се наложи такова нещо отново, трябва да си вадя пълномощно ли?

за декларацията

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, emmi написа:

за декларацията

ахам. Благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, flare написа:

ахам. Благодаря!

нап имат телефони за справка

звъниш и питаш

щото си има тънкости

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добър ден. Възпрепятствана съм, от некоректно подадена декларация №1 от счетоводител, вече една година да си внеса здравните осигуровки като физическо лице, въз основа на което съм с прекъснати права и не мога да си ги възстановя въпреки моето желание.

Окстомври месец на 2016г. бях назначена на граждански договор към проект на Община Асеновград. Доходът на който съм назначена е 165 лв. т.е. под минималната заплата. Счетоводителката по проекта е подала Декларация № 1 въз основа на която в НАП многократно ми обясниха, че аз не мога да си внеса задълженията. Това е за период от 10м 2016г. до 7 м. 2017г. Съответно съм с прекъснати права. Още 6м. на 2016г разбрах за ситуацията, като направих спонтанна справка в сайта на НАП- изписа, че съм с прекъснати здравни права. Още тогава информирах счетоводителката по проекта и до днес няма развитие по въпроса. Аз все още съм с прекъснати права и все още не мога да си направя дължимите вноски, като се трупат и съответните лихви. Търпеливо изчаквах развитие на нещата от страна на въпросната счетоводителка, но в момента имам спешна нужда от здравни услуги и искам да си изчистя задълженията. ЕГН за справка: 8506262192 Мариета Тодорова Стефанова По постоянен адрес съм регистрирана към НАП Габрово, но работя в Асеновград от 8м. 2017г. съм назначена и на трудов договор към Община Асеновград отново, но все още няма развитие по моя казус. Към настояща дата съм бременна и искам да си възстановя правата, за да ползвам необходимите ми здравни услуги. След телефонно обаждане до оператор на НАп бях посъветвана да опиша казуса си тут. Благодаря за отделеното време.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От поста Ви не става ясно въпросната счетоводителка от чие име е подала Д1, ако е от името на платеца на дохода то задължението не трябва да илиза на Вашата партида. Ако е подала декларацията от Ваше име, то Вие можете да си подадете корективна декларация.

+

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като си била назначена  това по трудов договор ли е? И на колко часа работен ден? За този трудов договор разписала ли си уведомлението за регистрация на договора? Защото по закон трябва да започнеш работа едва след това. Отиваш в приемната на НАП и си дърпаш номерче за консултация - обикновено няма опашка. Носи каквито документи имаш, за да може да получиш точен отговор.

Впрочем граждански не е трудов договор и де факто си била безработна - трябва да се подаде коригираща декларация и да си внесеш осигуровки като безработна - май по 16,80 на месец. Консултирай се.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Dietrich
      Здравейте, 
      Малко банален въпрос ще задам ама какво да се прави, по-добре късно да се научиш, отколкото никога. Наскоро разбрах, че здравните осигуровките са задължителни. Понеже започвам скоро работа на граждански договор и ще трябва аз да си ги плащам, реших да се разровя. Осигуряването ми е прекъснато и имам 11 пропуснати месеца. Ако искам да се осигурявам, трябва да си платя за всички пропуснати месеци, тоест 11 * 17лв? Има ли някакви санкции/лихви за неплащане на осигуровки като изключим това, че ако искаш да се осигуряваш отново трябва да заплатиш последните 36 месеца? Четох за някакви глоби от 500 до 1000лв, но не успях да разбера за какво точно се отнасят.    

• от shizzaw
      Тъй като от много време не съм имал възможност да си изчистя здравните осигуровки, но сега си имам проблеми с здравето. Имам запитване.., както виждате съм приложил таблица с месеците, който не съм плащал. То имаше и още, но изчезнаха забелязах, че с всяка нова година една стара изчезва примерно сега ги няма от 2008-ма. Сигурно като стане 2015-та ще изчезнат и от 2009-та.? Посочил съм със стрелка годините/месеците, който ми казаха ако ги платя ще ми се възстанови статуса на здравно осигурен. А какво се случва с онези отдолу в периода "от ЯНУАРИ/2009 до АПРИЛ/2011" ? Ще се заличат ли все някога или ще се наложи и тях да оправям някой Божи ден? 
      Благодаря предварително. 

• Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.