Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

BAZZINGA

Проблем с инсталирането на Windows 7 на M.2 SSD

Препоръчан отговор

Здравейте,след три дни битки и нерви да сглобя първият си компютър,сам самичък.Най-накрая стигнах до момента на инсталирането на Windows 7 но,точно тук ударих на камък.Направих си буутващо се USB със Windows 7,буутва се,всичко си върви добре до момента да избера къде да го инсталирам.Проблемът е във това че не виждам M.2 SSD-то,HDD не е прикачано така че друго няма,иначе M.2-ката се вижда във BIOS.Ако може да помогнете да реша проблема и да инсталирам Windows 7 на M.2-ката ще съм ви много благодарен.Системата е: Дъно - AsRock Z170 Fatal1ty Gaming K4,Процесор - Intel Core i7-6700k и Crucial MX300 275GB M.2 SSD. Благодаря предварително за отделеното време. :)

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тва PCI бе, няма ли драйвер за него? Без драйвер виндоса ще го вижда само като PCI устройство.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Май най-лесното решение е да инсталираш Windows 8.1 или Windows 10. SSD дискът се води че работи в SATA 3 режим. Можеш да пробваш наистина да инсталираш в UEFI режим.

Редактирано от plamenbm86 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 1 час, plamenbm86 написа:

SSD дискът се води че работи в SATA 3 режим.

И какво е общото на поддръжката на SATA3 и драйвъра за PCI-E контролера? Да, под Windows 8+ системата ще инсталира универсалния драйвър на Microsoft за SATA контролери.
Какъв е pci-e/m-sata контролерът?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Контролерът е вграденият в Z170 SATA контролер. Признавам си не съм пробвал. Очевидно Windows 7 не може да открива M.2 устройства, в случая използващи SATA контролера. Възможно в UEFI режим да е възможно да го откриее.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, plamenbm86 написа:

Възможно в UEFI режим да е възможно да го откриее.

Като няма драйвър за SATA  контролера на дъното как предлагаш да бъде открит закаченият диск?
Всъщност авторът не е казал къде е свързан m2sata ssd -  към SATA  порт или към PCI-E слот.
Едит:
Сега поразрових и това, което установявам, е нуждата от интегрирани SATA драйвъри за контролера на дъното:
http://www.dell.com/support/article/us/en/19/SLN300689/en
https://rog.asus.com/forum/showthread.php?74678-How-to-boot-windows-from-you-m-2-SM-951-on-Asus-Maximuss-VIII-guide

Четейки ръководството за Asus -  7 рестарта. Ооо, боже. С помощта на Windows PE и WinNTSetup става с два рестарта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

M.2 SSD може да се каже са два вида: SATA или PCI-E. Crucial MX300 275GB M.2 SSD e М.2 SATA и не може да работи в PCI-E режим.

Цитат

Тези статии са за PCI-E SSD-та, които са NVME. Това е нова технология и наистина се необходими драйвери. За SATA обикновени AHCI драйвери би трябвало да вършат работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ExaFlop написа:

...авторът не е казал къде е свързан m2sata ssd -  към SATA  порт или към PCI-E слот.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://www.asrock.com/mb/Intel/Fatal1ty Z170 Gaming K4/?cat=Specifications

Дъното има М.2 и той работи и двата режима. Съществуват PCI-E адаптери, но такъв не е необходим тук. И те са само за PCI-E устройства.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
HDD 10/20/2015 Windows® 7 64bit 1.12MB SATA Floppy Image ver:14.6.0.1029 dl-yellow.gif
Asia
dl-green.gif
Europe
dl-green.gif
USA
dl-yellow.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Понеже оригиналната Windows 7 инсталация няма драйвер за твоят M.2 контроллер можеш да:

1. Да го пуснеш в някакъв съвместим (емулиращ) режим, ако това е възможно в BIOS настройките
  2. Да си запишеш драйверите на самото USB и по време на зареждането на инсталацията на Windows 7 да му ги посочиш. На това видео човекът го е направил копие на драйверите от вече инсталиран Windows, но ти можеш да си свалиш самите драйвери за твоето дъно и да посочиш тях.
  3. Да си вградиш необходимите драйвери в самата инсталация на Windows 7 (NTLite - Driver Integration). Има достатъчно видео материал по нета. https://www.ntlite.com/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На това видео е показано как да заобиколи проблема с USB3.0 порта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте и от мен, отново :)

Защо не четете  бе хора?

Още на страницата на Асрок си го пише:

http://www.asrock.com/MB/Intel/Fatal1ty Z170 Gaming K4/ - има специален линк: "How to install Windows 7" : http://www.asrock.com/microsite/Win7Install/index.html 

Пробвал съм го на друг модел дъно Асрок - става по този начин. Държа да спомена, че дори и нормален твърд диск да сложите пак няма да го намери!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 16 минути, Bily-79 написа:

Здравейте и от мен, отново :)

Защо не четете  бе хора?

Още на страницата на Асрок си го пише:

http://www.asrock.com/MB/Intel/Fatal1ty Z170 Gaming K4/ - има специален линк: "How to install Windows 7" : http://www.asrock.com/microsite/Win7Install/index.html 

Пробвал съм го на друг модел дъно Асрок - става по този начин. Държа да спомена, че дори и нормален твърд диск да сложите пак няма да го намери!

По лсено е да попиташ от колкото да четеш :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Bily-79 написа:

Защо не четете  бе хора?

Защото се отнася отново за инсталиране през USB 3.0 порт. Не се отнася за инсталиране на mSATA диск. Кой не е четящият не знам...

преди 3 минути, Tanner Foost Foust написа:

По лсено е да попиташ от колкото да четеш :D

Я им обясни как се прави драйвърнонезависима инсталация на Windows 7! :ph34r:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблемът е, че си помислихме, че авторът е разбрал правилно проблемa. Написал е, че не намира SSD диска, а много ясно го е написал, че ползва  Windows 7 флашка на Z170 дъно. И естествено инсталаторът не вижда USB портовете и не намира флашката. Според мен няма никакъв проблем с M.2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
току-що, ExaFlop написа:

Защото се отнася отново за инсталиране през USB 3.0 порт. Не се отнася за инсталиране на mSATA диск. Кой не е четящият не знам...

Я им обясни как се прави драйвърнонезависима инсталация на Windows 7! :ph34r:

Директно като налееш install.wim файла в твърдият диск по един от многото начини, които си обяснявал десетки пъти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, plamenbm86 написа:

Проблемът е, че си помислихме, че авторът е разбрал правилно проблемa. Написал е, че не намира SSD диска, а много ясно го е написал, че ползва  Windows 7 флашка на Z170 дъно. И естествено инсталаторът не вижда USB портовете и не намира флашката. Според мен няма никакъв проблем с M.2

Он си рупоо ли рупо едно и също

преди 11 часа, BAZZINGA написа:

Направих си буутващо се USB със Windows 7,буутва се,всичко си върви добре до момента да избера къде да го инсталирам.Проблемът е във това че не виждам M.2 SSD-то

което не е на USB или поне не е казано да е там.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, plamenbm86 написа:

Да, така се сържи когато няма драйвери за контролера и не намира абсолютно никакви дискове, както се опитах да вметна.

Всъщност автора трябва да каже дали е прочел тази инструкция и ако е така дали евентуално не е някакъв друг проблема. Можем само да гадаем :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Tanner Foost Foust написа:

Директно като налееш install.wim файла в твърдият диск по един от многото начини, които си обяснявал десетки пъти.

Аз се отказах да обяснявам колко е лесно и просто и колко главоболия пропуска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами пробвал съм да инсталирам Windows 7 от USB 3.0. Зарежда си всичко до определен момент и преди да можеш да избереш диск за инсталация казва, че не може да намери устройството или нещо подобно. Според мен се е заблудил.

Да интегрира драйверите за USB и сигурно ще може да види и SSD-то,

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Bily-79 написа:

няма драйвери за контролера и не намира абсолютно никакви дискове, както се опитах да вметна.

Ама не за USB 3.0  а за SATA контролера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
току-що, ExaFlop написа:

Аз се отказах да обяснявам колко е лесно и просто и колко главоболия пропуска.

Виждам, начинът е да постваш линк към вече обсъждани теми и писани от теб.
Който е мотивиран ще влезе и ще почете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...