Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

BAZZINGA

Проблем с инсталирането на Windows 7 на M.2 SSD

Препоръчан отговор

Не бива да се заблуждаваме, че хората могат обяснят правилно проблемите си :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно отсвирен линк

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, ExaFlop написа:

Ама не за USB 3.0  а за SATA контролера.

Не сте прав. Не намира USB3.0 контролера и инсталатора остава "увиснал в нищото". Този проблем е доста по-стар, но се заобикаляше лесно, като се включи флашката в някой от USB2.0 портовете, но откакто направиха дъната с по-новите чипсети те реално нямат вече такива портове а само USB3.0. За да се направи инсталацията трябва да се интегрират драйверите или да се действа по заобиколен начин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Bily-79 написа:

а само USB3.0

Ако проблемът е в драйвъра за USB 3.0 контролера щеше да има съобщение за липсващ драйвър, а не празен прозорец с дялове/дискове. Авторът съобщава, че не вижда SSD, а не че има съобщение за липсващ драйвър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точна така. И аз се бях заблудил. Определено е USB проблем. Няма значение, че SSD-то е М.2. За Windows e SATA устройствo, а Windows 7 няма проблеми със SATA.

Очевидно не си пробвал. Инсталаторът не дава грешки за липсващи драйвери. Авторът не е споменал дали е използвал USB драйвери, значи почти сигурно не е. Според мен няма списъл повече да се обяснява.

Редактирано от plamenbm86 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, ExaFlop написа:

Ако проблемът е в драйвъра за USB 3.0 контролера щеше да има съобщение за липсващ драйвър, а не празен прозорец с дялове/дискове. Авторът съобщава, че не вижда SSD, а не че има съобщение за липсващ драйвър.

За да си спестим излишни спорове, бих си позволил да попитам: Вие правили ли сте подобна инсталация на този чипсет или поне на подобен и дали сте пробвали инсталация на чиста 7-ца през USB3.0 порт?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според ръководството дъното е оборудвано и с UBS 3.0, и с USB 2.0. Така, че не виждам какъв е проблемът да се премести в друга дупка.

На стр.8

Цитат

7 USB 3.0 Header (USB3_7_8)
8 SATA3 Connectors (SATA3_0_1)
9 CPU Fan Connector (CPU_FAN2)
10 SATA3 Connectors (SATA3_3_5)
11 SATA3 Connectors (SATA3_2_4)
12 Chassis Fan Connector (CHA_FAN2)
13 Chassis Fan Connector (CHA_FAN1)
14 SATA Express Connectors (SATA3_2_3 / SATA3_4_5)
15 System Panel Header (PANEL1)
16 Clear CMOS Jumper (CLRMOS1)
17 Power LED and Speaker Header (SPK_PLED1)
18 USB 2.0 Header (USB1_2)
19 USB 2.0 Header (USB3_4)

преди 16 минути, Bily-79 написа:

За да си спестим излишни спорове, бих си позволил да попитам: Вие правили ли сте подобна инсталация на този чипсет или поне на подобен и дали сте пробвали инсталация на чиста 7-ца през USB3.0 порт?

Аз не инсталирам Windows от DVD/USB носители, a от install.wim. Използвам sysprep методът на WinNTsetup  от Windows PE среда - икономисва време, нерви, инсталирам без намеса (с предварително конфигуриране на инсталацията) и с "подаване" на драйвърите във вид inf/cab/dll. Резултатът е - след два рестарта без мое участие системата е на десктоп.
В последно време ползвам и dism++ за предварително конфигуриране на допълнителни настройки/оптимизации.
При преинсталация не форматирам boot дела, а само дела, на който е Windows.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 24 минути, Bily-79 написа:

Скромен е и не казва, но е правил и USB инсталации. Дори е обяснявал за USB3. 

Обърни внимание на ранга му в сайта. На мненията. На активността. По активен от него в този раздел не виждам. 

И по компетентен,  който да е толкова активен и адекватен също ;)

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-нагоре съм посочил USB3.0 флопи драйвър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, ExaFlop написа:

Според ръководството дъното е оборудвано и с UBS 3.0, и с USB 2.0. Така, че не виждам какъв е проблемът да се премести в друга дупка.

На стр.8

Аз не инсталирам Windows от DVD/USB носители, a от install.wim. Използвам sysprep методът на WinNTsetup  от Windows PE среда - икономисва време, нерви, инсталирам без намеса (с предварително конфигуриране на инсталацията) и с "подаване" на драйвърите във вид inf/cab/dll. Резултатът е - след два рестарта без мое участие системата е на десктоп.

Портове - да , но контролер не.

Ако се интегрират драйверите само в boot.wim файла инсталацията ще премине успешно, но след като зареди Windows-a в девайс менаджера няма да видите абсолютно никакви USB-та, поради простата причина че те са само 3.0 а 7-цата както вече всички знаете няма вградени драйвери за този контролер. За да се реши проблема трябва или да се интегритат и в install.wim или да се инсталират от някакъв носител. Не трябва да се забравя, че ако ползвате USB клавиатура и мишка, те също няма да работят ;)

Почити всички производители имат инструкции за решаване на подобен проблем.

Така и предполагах. Използвате един от заобиколните начини и не сте се сблъсквали с проблема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Bily-79 написа:

че те са само 3.0

Готов ли си да се обзаложиш? На литър кръв и кв. педя кожа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изчетох всичко което сте написали и като че ли ми стана още по-объркано,и да видях упътването от AsRock за инсталирането на Windows 7.Но си мисля че е по-добре да ми зададете конкретни въпроси на които да отговоря,че снощи заспах а отговори са се трупали и трупали,та ми стана едно объркано.Понеже не съм много разбирач по тези неща все още,ще копирам направо от описанието на дъното.M.2 SSD-то Crucial MX300 275GB е инсталирано във туй нещо ( 1x M.2/M-Key (PCIe 3.0 x4 + SATA - M.2 22110/2280/2260/2242/2230) ),флашката е Sony USB 3.1 Gen 1,снощи направих буутващият се Windows 7 със Windows 7 USB DVD Download Tool,и докато пробвах да инсталирам флашката беше поставена във предният USB 2.0 порт.Във BIOS Crucial-ката се показва но като се стигне до инсталатора и във кой дял трябва да инсталирам ОС-а казва че не намира нищо.Извинете че ви занимавам да ми обяснявате едва ли не наново и като на бавно развиващ се,но досега не съм имал допир до такива неща,даже за първи път ползвам USB със което да инсталирам Windows.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Можеш ли да направиш снимка до къде стига процесът?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, ExaFlop написа:

Можеш ли да направиш снимка до къде стига процесът?

Даже клип ще направя набързо,че имам да взимам душ и малко задачки за вършене свързани със личният ми живот.

Редактирано от BAZZINGA (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

От мобилен телефон съм. 

И трудно ми е да давам ликове. 

Предлагам да му дадеш линк за Windows Pe. 

Ако има двд  оптично устройство. Да запише на двд и да си го бутане от там. 

Да го запознаеш къде е install.wim.

Да си извлече този файл на флашка.

След като е бутнал Windows Pe. 

Да го запознаеш с winnt и boot ice и дисковият мениджър. 

Да започне процеса на наливане на install.wim. 

Още до като е в Windows Pe предварително да си е свалил всички драйвери и да си ги е сложил във флашката. Да си копира драйверите от флашката в твърдият диск. 

След рестарт, тоест след като install.wim е инсталиран,  след като си влезе в десктопа остава да си инсталира драйверите. 

В този момент дори никое USB да не му работи драйверите са в локалния твърд диск и ще има достъп и ще може да ги инсталира. Съответно след приключване на инсталацията на драйверите ще му за работят и USB портовете 

Този вид инсталация е по лесен за обяснение и за работа. 

При проблеми  с контролери и драйвери разбира се ;)

Нека всеки от вас да изпробва,  който не е пробвал този вид инсталация. В Китай този вид инсталация е Хит. 

Има и още един готин начин на инсталиране по мрежа с гигабит етхернет, този вид е хит в ентърпрайс средите, където имаме стотици еднотипни конфигурации на системи свързани във високоскоростна мрежова инфраструктура от рутери и концентратори. Става с директна мрежова връзка с кабел между система с Windows Server 2008 или нагоре  и системата без операционна система.
Тук има един тънък момент ако слагате 7 може ръчно да се налагат наливане в сървъра на драйвери за мрежовите карти на системите в които ще правите иснталация по мрежа. Тук е възможно също да се налеят в install.wim ръчно и някои драйвери.
При инсталация на операционни системи  8.1 и 10 повечето важни драйвери са интегрирани и най вероятно при новите силно поддържани системи да няма нужда от ръчно наливане на какво да е.
Другото което може да се приложи е при вече инсталирана операционна система и след дълъг прериод за преинсталация, може да се задели партишън само за Windows инсталация.
И през бут мениджъра директно да се стартира преинсталацията.
Може дори да се прихване вече прясно преинсталираната система и да се запише в образ, който по късно да се разпостранява и да се инсталира по мрежа напълно автоматизирано с няколко клика и след края на процеса, ще имате готова система с драйвери програми, и конфигурации предварително заложени.

Може да се иползва и бекъп софтуер с който да се правят снапшоти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ДЕто го клипчето,а и ще прикача как BIOS вижда M.2 SSD-то.А аз излизам за около два,три часа и се прибирам.

15628910_1122666414521311_613422525_o.jpg

Редактирано от BAZZINGA (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

С каква флашка разполагаш?
16 GB?

Свали си:
strelec

Направис и бутваща флашка или си го запиши на двд.
Свали си iso фаайл на Windows, с даймън тулс го монтирай и от него извлечи файл install.wim, намира се в папка source.
Качи install.wim на флашка.
Бутни от двд Стрелеца.
Ще ти се зареди Windows 10.
Там ще имаш нужните инструменти за да си инсталираш install.wim.
WinNTSetup е единят инструмент.
Disk мениджъра можеш да използваш за да си организираш партишъните.
От WinNTSetup посочваш къде ти е install.wim и къде искаш да го инсталираш.
Ако има проблем с партишъните и не ти разрешава Bootice ще фиксне този проблем.
След края на инсталацията, рестарт и операционната система ще се стартира успешно.
Остават да се сложат драйвери.
Ако usb-тата не работят, във флашка се свалят дравери от производителя, бутва се отново двд-то със Стрелец, през стрелеца се копират драйверите от флашката на твърдият диск,  рестарт, влиза се в операционната система и се инсталират драйверите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако WinNTSetup  работи под Windos 8  и по-нова, може да се кликне с десен бутон по бутона за избор на install.wim (най-горе в ляво иконата) и да се посочи iso файл с Windows и в този диск в папка sources  да се посочи файла install.wim.
BTW  има много скрити настройки зад десния клик по различни места на прозореца - на заглавната лента, по бутоните.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо взе да ми става все по-объркващо,това което ми пишеш прочитам два реда и на третият вече губя следата.Иначе партишъни не ми трябват защото М.2 ката ще ми е системен диск и за някоя друга игрица,отделно имам 1TB HDD който не съм инсталирал нарочно той ще е за всичко останало.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

На колко години си?
Почни от някъде.
И като забиеш някъде питай.

Ти дори не си направил труда да започнеш от някъде.

Ако ти е по лесно демонтирай твърдият диск и го закачи с преходник към usb порт на система с Windows 7, 8.1 или 10 в който имаш инсталиран Winnt.
Стартирай Winnt, посочи два пътя, път до source папката, до файл install.wim и път до твърдият диск закачен на usb порта.
След като процеса завърши, копирай си драйверите в някоя папка драйвери в твърдият диск закачен за usb порта.
Разкачи твърдият диск от порта, върни го обратно в десктоп системата в която не можеш да инсталираш операционната система, веднага ще си се стартира инсталирана вече уин 7, и с това приключва инсталацията на ОС.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На 22 съм,иначе гледах стъпките но като цяло забравих да спомена че нямам записващо устройство.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Направи си бутваща флашка с някой от туловете, имаш голямо разнообразие от инструменти за създаване на бутващи флашки с Windows Pe и на каквито и да е инсталационни образи в ISO  формат.
Например Yumi.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изтеглих Rufus и Stelec (или там каквото е),и сега какво че не съм се занимавал със Rufus ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Виж в youtube как се работи с Rufus.

Общият алгоритъм е да се избере флашката, да се избере iso файла с WinPe и да се стартира процеса.

И да се изчака да се завърши.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом се затрудняваш. Сложи Windows 8.1 или Windows 10. При тях няма никакви проблеми.

Аз съм с Z97 дъно и интересното е, че ако не в UEFI режим, инсталаторът на Windows 7 не засича никой USB порт. Дори мишката включена в един от 2.0 портовете не работи. Аз поне имам опция в UEFI да изключа USB 3.0 и тогава тръгва. Разгледах упътването на тоя Z170, но там липсва такава опция.

Редактирано от plamenbm86 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...