Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Как да снимам по-добре с телефонната камера?

sten90

Препоръчан отговор

Телефонът е LG G4. Четох някои ревюта и останах с впечатлението, че камерата е ако не превъзходна, то поне доста добра. Трябваше да се поровя в gsmarena, за да видя точните параметри: 16 MP, f/1.8, 28 mm предполагам е фокусното разстояние. Друго, което си струва да се отбележи - лазерен автофокус, двойна светкавица, оптична стабилизация... И все пак ми се струва, че снимките не са чак толкова добри - особено при слабо осветление. От около две години насам започнах да ходя на някои концерти и др. вечерни събития. Обикновено на такива събития казват, че снимането е нежелателно. И аз се дразня от хора, които вместо да гледат и слушат наистина - през 5 минути щракат и качват във фейсбук - но пък бих искал да имам по 2-3 снимки например от началото и края на концерта. Оказа се обаче, че с телефона се получава ужасно. Тъй като съм достатъчно възпитан да не използвам светкавицата :) - снимките излизат с много "шум" - вижда се дори на телефонния екран. Старият ми телефон е Samsung Galaxy Xcover и често като са ме питали "Колко мегапиксела е камерата?" и като им кажа - 3 - и ме гледат странно. Знам, че броя мегапиксели не е най-важното, а от друга страна камерата на стария телефон според мен имаше по-удобни настройки: можех да избера резолюция, вид на сцената(пейзаж, портрет, текст), вид на светлината(дневна, луминисцентна, облачно) и др. На новия телефон имам един "лесен" режим(с нулеви настройки), един "базов" и един "ръчен". В последния мога да избирам баланс на бялото, скорост на затвора и др., но в повечето случаи няма да имам време да ги нагласям едно по едно, а и не разбирам толкова от фотография. Намерих една добра статия по темата, но пак не са ми ясни важни неща. Докато търсех други подобни ръководства, намерих препоръка за 2-3 програми за снимане. Пробвах ги, но уви - едната взе да забива от 2-3 опита за снимка, а другите 2 също не сработиха при мен - в първия момент снима и уж става добра снимка и в следващия момент снима пак със светкавицата и това, което се записва общо взето е едно ярко петно.

Виждам три различни варианта:

- да препоръчате програма за снимки, която да работи и да дава добри резултати

- да установя някакви примерни стойности за трите основни параметъра на камерата и ако има как - да ги вкарам като Preset-и и последно

- да ми препоръчате най-евтините и компактни фотоапарати, които са достатъчно по-добри от камерата на моя телефон.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няма как някой да ви зададе примерни параметри, защото всяка снимка зависи от куп детейли и обстановка.

Снимайте в ръчен режим, а настройките ги импровизирайте и прочетете това-онова в интернет.
Да, камерата е една от трите най-добри и наистина прави брилянтни снимки, но се изискват елементарни познания и никакво бързане и припряност.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз аз съм виждал и четвърти вариант, интересен за мене, неизпробван: 

Smartphone Lens Kit

sanwa_400-cam043_02.jpg?itok=SGJlJJyr

Просто "добавки" - "подправки" :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Правилното решение за хубави снимки на слаба светлина:

6a00df351e888f883401bb08ad4b14970d-800wi

Това са най-често използваните размери матрици във фотоапаратите, и други снимащи устройства. В телефона ти е от порядъка на най-малката, не ми се рови да гледам колко точно. Трябва ти по-голяма. Колко? Колкото повече, толкова повече ;) .

Останалите хардуерни и софтуерни приспособления са "мижи-да-те-лажем".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз си купих такива лещички ии.. да може да се каже, че съм доволен най-вече от макрко лещата, но трябва буквално да е забиваш в обекта защото все пак действа като лупа не е макро обектив..:D Та много неща може да закачиш отпред и това подобно на монокъл нещо отпред ако желаеш да снимаш по-далеч. И колкото се може да настройваш исото и фокуса.. не може да се направи много на телефон, но все пак.. 

П.П Аз съм с тези. 3 в 1 Обективи за телефон - Forever SL-100 

24394.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, RudeBoy написа:

Правилното решение за хубави снимки на слаба светлина:

Това са най-често използваните размери матрици във фотоапаратите, и други снимащи устройства. В телефона ти е от порядъка на най-малката, не ми се рови да гледам колко точно. Трябва ти по-голяма. Колко? Колкото повече, толкова повече ;) .

Останалите хардуерни и софтуерни приспособления са "мижи-да-те-лажем".

И точно заради миниатюрният сензор не може да навлиза достатъчно светлина нали.? И заради това нощтните снимки с телефон са ужасни..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Mr.n0b0dy написа:

И точно заради миниатюрният сензор не може да навлиза достатъчно светлина нали.? И заради това нощтните снимки с телефон са ужасни..

Допълнителният обектив помага ли точно за този проблем? Може би това е нещо като турбокомпресора за ДВГ? :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, sten90 написа:

Мисля, че е 1/2,6"...

Толкова е. А на най-ниския клас масово разпространени фотоапаратчета е 1/2.3" .

Редактирано от RudeBoy (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Mr.n0b0dy написа:

Прилагателни  като "превъзходен" и "брилянтен" по отношение на камерите на мобилните телефони са доста пресилени според мен.

Освен че е миниатюрна матрицата. При слаба осветеност  експозицията се удължава, а това изисква добра стабилизация на заснемащото устройство. И най-малкото трепване (а то е неизбежно при снимане от ръка при дългите експозиции) сваля драстично остротата на снимката и в крайна сметка се получава едно НИЩО. Спасението в тези случаи е да се увеличи чувствителността на матрицата (ISO) за да се намали продължителността на експозицията. При малките матрици обаче увеличаването на чувствителността се отразява пагубно и крайния резултат е отново едно голямо НИЩО. Третият вариант е използването на светкавица за осветяване на заснеманата сцена. На телефона обаче светкавицата е толкова немощна, че не е в състояние да предостави добро и равномерно осветяване на разстояние по-голямо от няколко педи  и резултатът и в този случай е отново....НИЩО.:D 

Направо се шокирам като видя в някоя концертна зала или катедрала, как хора с телефони и включена светкавица се опитват да заснемат сцени отдалечени на няколко десетки метра и продължават упорито да опитват, святкайки отново и отново, тъпо и упорито и получавайки всеки път един и същ ужасен резултат.:no-no:

Всички допълнителни джаджи или софтуер не могат да подобрят чувствително качеството  и са само "ала бала", както се каза по-горе. Не си хвърляйте парите на вятъра. 

Редактирано от NNNNIKKKK (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

https://www.flickr.com/photos/[email protected]/sets/72157661726113939

Отново ще повторя: G4 е мобилен апарат и прави брилянтни снимки.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, algor написа:

https://www.flickr.com/photos/[email protected]/sets/72157661726113939

Отново ще повторя: G4 е мобилен апарат и прави брилянтни снимки.

Това е пример за съвсем друго нещо. Тези снимки са правени от статив или като телефонът е фиксиран на място по друг начин. Когато снимаш нощен пейзаж, не те интересува колко ще се движат нещата в кадъра (дървета, облаци, трафик, хора), често даже умишлено се търси като ефект (впрочем ако имаше възможност тези снимки да се видят на пълна резолюция, щеше да можеш да видиш шума). Когато снимаш жива музика обаче, е друго - дори да сложиш апарата/телефона на статив, няма как да накараш музикантите да не се движат. Ето ти примерче, ще си позволя да използвам моя снимка (щрак отгоре за голям размер):

23405634475_b2e072bf94_z.jpg

Тук умишлено съм използвал ниска скорост (1/8), докато вокалистката си танцуваше, за да покажа движението - мисля, че се получи интересен ефект и заради светлината.

Точно предния кадър обаче:

22777262924_be57cb704a_z.jpg

- е на скорост 1/160, за да замразя движението, което се търси в общия случай. По моя преценка горе-долу това е минималната нужна скорост, за да спре движение на човек, който не мърда много. Ако стои на стол, може с много дебнене да го хванеш на 1/60 и лицето да не е размазано. Ако се движи, скоростта става около 1/250 и по-бързо според наличната светлина.

Триъгълникът на експонацията казва, че като вдигнеш скоростта, трябва да компенсираш с останалите два компонента. Блендата на телефона най-вероятно не мърда, т.е. стои си на f/1.8 и не можеш нито да я отвориш повече, нито да я затвориш (второто не би имало отношение към случая). Остава ISO-то - и ако апарат с голяма матрица и закачен за него f/1.8 обектив се мъчи при тези стойности, то прави си сметката какво остава за телефон.

Впрочем телефонът не е с 28 f/1.8 стъкло. Ако беше, заради кроп фактора тези 28 милиметра щяха да са като 28 * 6.3 (колкото е кроп факторът на 1/2.6" сензора) = 176.4 милиметра на full frame, което на прост език означава "бягай в другия край на стаята, за да мога да те хвана на портрет глава и рамене". Тук най-вероятно просто са приравнили фокусната дължина към full frame формат. 28/1.8 би означавало 15.5 милиметра отвор на блендата и поне толкова диаметър на предния елемент. Пак съдейки по кроп фактора имаме 28/6.3, което е 4.44 и далеч не звучи толкова впечатляващо, когато рекламираш телефон.

Моите пет стотинки по темата. Спи ми се вече, лека нощ.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, sten90 написа:

Телефонът е LG G4. Четох някои ревюта и останах с впечатлението, че камерата е ако не превъзходна, то поне доста добра. Трябваше да се поровя в gsmarena, за да видя точните параметри: 16 MP, f/1.8, 28 mm предполагам е фокусното разстояние. Друго, което си струва да се отбележи - лазерен автофокус, ....

- да препоръчате програма за снимки, която да работи и да дава добри резултати

- да установя някакви примерни стойности за трите основни параметъра на камерата и ако има как - да ги вкарам като Preset-и и последно

- да ми препоръчате най-евтините и компактни фотоапарати, които са достатъчно по-добри от камерата на моя телефон.

1.. Как мислите да ползвате лазерния автофокус ако искате примерно да снимате луната? СЛед колко време ще се върне светлината на лазера след като се отрази от луната? Това е само реклама, която да привлече вниманието на незапознатите

2. Няма програма, която от лоши снимки да прави добри. Важното е на 5-10 сантиметра зад сензора. Но ако телефона ви може да снима RAW и имате програма за обработката на този файл това може да ви е от полза

3. ИСО, бленда и скорост се настройват в зависимост от сцена, ефект, който искате да постигнете, налична светлина и още много неща

4. Зависи какво разбирате под евтин и по-добър. Но примерно S120 на канон прави доста добри снимки

31782417850_69b231aec8_c.jpgIMG_1983-2 by Romeo Ninov, on Flickr

32016698482_971c83a3be_c.jpgIMG_2013 by Romeo Ninov, on Flickr

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, killchain написа:

Това е пример за съвсем друго нещо. Тези снимки са правени от статив или като телефонът е фиксиран на място по друг начин. Когато снимаш нощен пейзаж, не те интересува колко ще се движат нещата в кадъра (дървета, облаци, трафик, хора), често даже умишлено се търси като ефект (впрочем ако имаше възможност тези снимки да се видят на пълна резолюция, щеше да можеш да видиш шума). Когато снимаш жива музика обаче, е друго - дори да сложиш апарата/телефона на статив, няма как да накараш музикантите да не се движат. Ето ти примерче, ще си позволя да използвам моя снимка (щрак отгоре за голям размер):

Факт е това, което си описал почти спейки и автора би следвало да ти благодари за усилието.
В крайна сметка това, което пишем и показваме няколко човека се допълва едно-друго и показва това, което казах по-горе, че G4 прави брилянтни снимки като за мобилен апарат.
И да, ползва се статив в пеизажите и не съм го написал, защото е ясно (или поне така мисля).

За концертите, живата музика и снимането с мобилен апарат...
Всъщност не знам има ли смисъл да се захваща тази тема, защото автора има нужда от основни насоки (или поне така си мисля от написаното), а написаното от теб изисква малко повече познания и най-вече практически опит, натрупан със снимането в ръчен режим с мобилни апарати (и не само).

В раздела за фотография има достатъчно компетентни хора, като част от тях сте писали и тук.
Доколкото помня има и тема със съвети за фотоапарати и не знам доколко е нужно да се дискутира тук търсенето на съвет за фотоапарати.

Добро утро (ако си се събудил) и спорен ден на теб и останалите участници в дискусията :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, algor написа:

G4 прави брилянтни снимки като за мобилен апарат.

Това е същественото. По-горе @RudeBoy показа нещо. С физиката не можеш да спориш и малкият сензор си остава малък сензор - телефон с такъв ще е сравним като картинка с фотоапарат с подобен сензор от същото поколение (или съответно с по-стар, но с по-голям сензор и т.н.). Основното го казах - трябва ти висока скорост, за да спреш движението, а как ще я докараш и колко шумна ще е картинката...

Забравих да добавя, че в някои клубове има осветление, което пускат от време на време и е подобно на светкавица - кратки, но силни импулси бяла светлина - и ако успееш да съобразиш скоростта, за да хванеш момента на само едно такова светване, имаш ефекта на светкавица, сложена някъде в помещението, без изрично ти да си я светнал. Ето снимка на 1/13 и доста по-затворена бленда и по-ниско ISO от иначе (за да не влияе "остатъчната" светлина на експонацията):

30406106161_ba90057a09_z.jpg

Редактирано от killchain (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 часа, sten90 написа:

Още не са ги произвели тези чудеса които ти се искат.

Има уж компактни със матричен сензор голям колкото на огледалнорефлексните, ама ще трябва да му купиш отделно обектив тип "палачинка" и ако може да е светлосилен.  После трябва да ги избуташ другите зрители да не си много далече от сцената, щото палачинката не е зумваща.
И ако си дал достатъчно парици, за да е качествена играчката ти, ще станат снимки за чудо и приказ, ама след като се научиш да снимаш. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Белгиеца написа:

Още не са ги произвели тези чудеса които ти се искат.

Има уж компактни със матричен сензор голям колкото на огледалнорефлексните, ама ще трябва да му купиш отделно обектив тип "палачинка" и ако може да е светлосилен.  После трябва да ги избуташ другите зрители да не си много далече от сцената, щото палачинката не е зумваща.
И ако си дал достатъчно парици, за да е качествена играчката ти, ще станат снимки за чудо и приказ, ама след като се научиш да снимаш. 

Ако се търси компактен апарат с цел да е евтин, най-вероятно няма да е със сензор колкото на DSLR.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за отделеното време.

Разбрах, че няма много смисъл от допълнителни обективи и софтуер. Засега ще разучавам телефона, а ако не ми хареса резултата - тогава ще мисля за отделен фотоапарат.

Преди, когато ползвах Нокия 1100 :) си казвах "телефона трябва да звъни, камерата - да снима, GPS-а и т.н." За съжаление не винаги е удачно да носиш със себе си по 2-3 устройства - дори поотделно да са сравнително компактни. Преди няколко месеца бях в командировка в друга държава. Взех от сестра ми фотоапарата - уж да направя по-добри снимки, но и двата пъти когато излизахме с част от групата - снимах със стария телефон, а фотоапарата си остана в чантата... :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, RudeBoy написа:

Не си само ти :) :

15629037428_8dc49c2830_z.jpg

Смартфонът си остава най-удобен, ако искаш на момента да снимаш и да публикуваш някъде нещо и не ти пука чак толкова за качеството, въпреки че взе да става модерно апаратите да имат някакъв вид свързаност.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 часа, RudeBoy написа:

Не си само ти :) :

15629037428_8dc49c2830_z.jpg

Хе, Хе,... позната картинка. Все едно че виждам себе си. Но за го позвам моето Р9 главно за видео, което после допълнително обработвам. За снимките обаче, както казва killchain ползвам връзката с камерата. Снимките се свалят за секунда на телефона и след това поствам в Интернет :D

Както и да е. Не е тук мястото за тези коментари. Извинявам се

преди 23 часа, sten90 написа:

Благодаря на всички за отделеното време.

Разбрах, че няма много смисъл от допълнителни обективи и софтуер. Засега ще разучавам телефона, а ако не ми хареса резултата - тогава ще мисля за отделен фотоапарат.

Преди, когато ползвах Нокия 1100 :) си казвах "телефона трябва да звъни, камерата - да снима, GPS-а и т.н." За съжаление не винаги е удачно да носиш със себе си по 2-3 устройства - дори поотделно да са сравнително компактни. Преди няколко месеца бях в командировка в друга държава. Взех от сестра ми фотоапарата - уж да направя по-добри снимки, но и двата пъти когато излизахме с част от групата - снимах със стария телефон, а фотоапарата си остана в чантата... :)

Добрата снимка иска усилия и жертви. Чантата тежи, трипода тежи,  обективите също. Спираш. Сменяш, нагласяш в движение. Групата мрънка. не иска да те чака.Непрекъснато се разправяш с някакви пазванти, които или ти забраняват да снимаш или по сто пъти те питат платил ли си допълнителната такса за снимки. Понякога се чувстваш страшно уморен. Заболяват те краката, кръста от тежеста на оборудването и така...

Виждаш хубава снимка в нета. Възхищаваш й се... мислиш си : Не мога ли аз да правя такива, как става. Но не знаеш и не си даваш сметка, колко усилия се крият зад добрия кадър...а той, тобрия кадър рядко се "уцелва", въпреки положените усилия. Ти обаче не се отказваш. Започваш отначало. Групата (приятелите) вече са далече напред. ти продължаваш да стоиш на същото място и да опитваш отново и отново... В един момент се усещаш, че си ги изгубил от поглед, улисан в снимането... Заряшваш всичко, награбваш апарата и трипода, окачаш чантата на врата и побягваш напред да ги търсиш под тежеста на оборудването... пръхтиш като разгонен нерез... със сетни сили ги настигаш и продължавате заедно напред до следващата интересна позиция, където нещата отново се повтарят...:)

На някой може да му звучи като мазохизъм, но всъщност не е. Доставя огромно удоволствие.:wink12: 

Редактирано от NNNNIKKKK (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всички снимки от този албум са правени само с LG G4, при това от балкона на театъра. Снимано е без статив. Повече няма какво да искам от телефон, поне за сега. Чакам да видя какво ще предложи Asus Zoom 3 и LG G6.
http://bit.ly/2ixsU7R

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване