Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Имам няколко въпроса относно Ubuntu.При инсталация когато се разделят  partition,хард диска ми е 1 TB със 8 GB РАМ как най добре да го разделя.Тъй като swap незнам за какво служи.

А когато стартирам ми изписва на черен екран ... /dev/sda1: clean, xxx/xxx files, xxx/xxx blocks.

Когато го пусна на заспиване laptopa после трябва да се включи наново.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Swap е дял който системата ползва при недостиг на RAM (виртуална памет). Има една формула за изчисление - 2 x размера на RAM, т.е. при теб грубо около 16 GB. На практика обаче ще ти е излишен толкова голям дял. Можеш да го оставиш примерно 2-3 GB. Онова при стартирането е проверка на дяловете. А за заспиването на лаптопа, нямам идея. Не съм тествал нови издания на Ubuntu.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, techmaniac написа:

Swap е дял който системата ползва при недостиг на RAM (виртуална памет). Има една формула за изчисление - 2 x размера на RAM, т.е. при теб грубо около 16 GB. На практика обаче ще ти е излишен толкова голям дял. Можеш да го оставиш примерно 2-3 GB. Онова при стартирането е проверка на дяловете. А за заспиването на лаптопа, нямам идея. Не съм тествал нови издания на Ubuntu.

Няма никаква формула. Преди години, имаше някакви умотворения, които бяха чисто спекулативни. Дебианския инсталатор, все още прави автоматично двоен на RAM паметта дял за виртуална памет, което напълно излишно при памет на 4 GB. И, напълно недостатъчно при обем под 512 МБ по времето, когато са въвеждани тези стойности. При 8 GB RAM памет, може да не оставя изобщо Swap. Или дяла да не е повече от 5-6 GB.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, cybercop написа:

Няма никаква формула. Преди години, имаше някакви умотворения, които бяха чисто спекулативни. Дебианския инсталатор, все още прави автоматично двоен на RAM паметта дял за виртуална памет, което напълно излишно при памет на 4 GB. И, напълно недостатъчно при обем под 512 МБ по времето, когато са въвеждани тези стойности. При 8 GB RAM памет, може да не оставя изобщо Swap. Или дела да не е повече от 5-6 GB.

Някои го смятат 0,5 x размера на RAM, други по 1, 1,5, 2... Не знам просто така си го спомням аз.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, karabelew_ написа:

Имам няколко въпроса относно Ubuntu.При инсталация когато се разделят  partition,хард диска ми е 1 TB със 8 GB РАМ как най добре да го разделя.Тъй като swap незнам за какво служи.

А когато стартирам ми изписва на черен екран ... /dev/sda1: clean, xxx/xxx files, xxx/xxx blocks.

Когато го пусна на заспиване laptopa после трябва да се включи наново.

За да не делиш нищо, избери "Ръчно разделяне" и създай само един дял, форматиран в btrfs на който да се инсталира кореновата файлова система - /. Инсталатора ще ти създаде автоматично поддял Home/user. Това е вид изнасяне на директория от кореновата.

Надписа, който виждаш в началото е тестване на физическия диск. Той няма отношение към това, на колко дяла е разделен.

преди 2 минути, techmaniac написа:

Някои го смятат 0,5 x размера на RAM, други по 1, 1,5, 2... Не знам просто така си го спомням аз.

Имаше една таблица, която също беше измислица. Под 512МБ/1ГБ (не помня точно) да се оsтавя 2ХRAM, а над тази стойност 1хRAM+1/2RAM.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам. При него няма смисъл от голям swap, при условие че има 8 GB RAM. Дори 2 GB са му много, но по-добре е да ги има отколкото не, ако затрябват.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, bvbfan написа:

Аз съм 4G рам и нямам swap, по-добре да не прави.

При 4ГБ RAM и транфер на много данни съм влизал в Swap. Но с 8ГБ, това не се е случвало никога.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз имам 4 GB рам памет на лаптопа. Оставил съм 2 GB за swap дял. Стана вече повече от 2 години не съм имал проблеми с недостиг на място в swap дяла.

На компютъра ще инсталираш ли Windows ОС, заедно с Linux или ще има инсталиран само Linux? 

Редактирано от П.Петров (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,новобранец съм,но ще питам тук защото темата е подобна.

Как да разделя харда  за Линукс(елементари ос),така че личните ми данни да се запазват след прейнсталации?(възможно най-сигурният вариант)

За сега лаптопа е с един хард  500гб и другата седмица ще дойде още един от 2тб.

Като чета из нета срещам коментари,че /home не е най-добрият вариант.

А на този 2тб искам да си складирам всичките снимки от основният комп. един вид бекъп.Ако ги изгубя няма от къде да си ги изтегля.

Като цяло минавам на линукс с цел сигурност и надежност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много мастика и мента ще трябват... а изпразването на чашите може да стане докато мигнеш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А няма ли да станат два /home  ,единият диск ми е 500гб голяма част от него ще /home и новият от 2тб ?

Само /     boot  и swap да не правя ли?(или те са си по подразбиране и не се коментират)

Облаците ми идват скъпо,качил съм част от jpg  на безплатните които имам.

А на основният комп. имам три харда  ОС и два за информацията която се дублира по между им.И един стар в чекмеджето.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, iron man написа:

Здравейте,новобранец съм,но ще питам тук защото темата е подобна.

Как да разделя харда  за Линукс(елементари ос),така че личните ми данни да се запазват след прейнсталации?(възможно най-сигурният вариант)

За сега лаптопа е с един хард  500гб и другата седмица ще дойде още един от 2тб.

Като чета из нета срещам коментари,че /home не е най-добрият вариант.

А на този 2тб искам да си складирам всичките снимки от основният комп. един вид бекъп.Ако ги изгубя няма от къде да си ги изтегля.

Като цяло минавам на линукс с цел сигурност и надежност.

И правилно. Направи си един или два отделни, големи дяла, които да не са нито /, нито /home . Защо? Първо home е дял с особено предназначение - да е домашната директория на потребителите. Ако го ползваш за друго ще си принуден да спазваш неговата структура и файлови права, които ще са ти неудобни. Освен това апликациите много често пишат по него временни файлови. Ако захранването спре, много е възможно да имаш грешки и евентуално изтрити файлове от fsck. И още нещо, я си представи че вземеш да го форматираш по грешка при следващата преинсталация? Малко вероятно, но не и невъзможно, като много зависи от инсталатора.

Бекъп-ът не е истински бекъп, ако стои на същия носител. Препоръчително е да имаш копие на външен твърд диск, които обикновено не е включен.

преди 10 часа, iron man написа:

А няма ли да станат два /home  ,единият диск ми е 500гб голяма част от него ще /home и новият от 2тб ?

Само /     boot  и swap да не правя ли?(или те са си по подразбиране и не се коментират)

Облаците ми идват скъпо,качил съм част от jpg  на безплатните които имам.

А на основният комп. имам три харда  ОС и два за информацията която се дублира по между им.И един стар в чекмеджето.

Това е особено безсмислено, как ще зададеш изобщо два home? Не е напълно изключено, но е практическо недоразумение.

Boot ти трябва само ако ще ползваш много ОС, където може да помогне с подреждането на boot лодърите и резервен стартиращ запис. При една ОС е доста безсмислен, при две като че ли е излишен. Но от три нататък придобива смисъл. Така че ако имаш намерение да пробваш много дистрибуции, може да го използваш.

От swap има смисъл в три случая:

- физическата памет не стига /примерно машината има 1-2 GB RAM/

- държиш да хибернираш

- като индикатор, че физическата памет е препълнена /ако машината почне да бави и пише непрекъснато по диска/

Ако искаш да хибернираш ще ти трябва поне толкова swap, колкото и RAM. Запис на 16GB swap ще отнеме много време. Недостатък на много голям swap е евентуалното продължително зависване на ОС. Недостатък на малкото swap е че вече не можеш да хибернираш надеждно. Един вид излиза и че каквото и да направиш все е грешно. Затова най-добре не слагай.

https://help.ubuntu.com/community/SwapFaq

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре тогава около 70/80гб за / swap и /home  а останалите 420гб от първият диск и новият 2Т просто форматирани под ext4?

Или има по-добър вариант за оформяне на свободното пространство?

ext4 ли е най-добре да форматирам или този по-новият формат за който говорят?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, iron man написа:

Добре тогава около 70/80гб за / swap и /home  а останалите 420гб от първият диск и новият 2Т просто форматирани под ext4?

Или има по-добър вариант за оформяне на свободното пространство?

ext4 ли е най-добре да форматирам или този по-новият формат за който говорят?

Според мен е добре да зададеш дялове изцяло на поне единия физически диск. Класическа подредба - 20-40GB за кореновата файлова система 5-6 GB за SWAP ( на тях можеш и да хибернираш системата) и цялото останало пространство задаваш за Home дял.

Втория диск, можеш да го опишеш в etc/fstab само с опция none, колкото да го ползваш за данни. Или да не го описваш изобщо и да го монтираш, когато кликнеш върху него в страничната лента на файловия мениджър, както правиш с флашките.

Относно файловата система- аз ползвам ext4 и btrfs, като предпочитам btrfs. Втория диск, можеш да го форматираш в който формат си поискаш, включително ntfs. Няма да имаш проблеми с трансфера и съхранението на данните. Но, файловите системи на Linux са доста по- развити.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, iron man написа:

а останалите 420гб от първият диск и новият 2Т просто форматирани под ext4?

Аз имам такъв дял  -  pp (ext4)

Задал съм във fstab да се монтира автоматично в /mnt

https://i.imgur.com/mDUbgXq.png

За UUID   -  командата: 

blkid

или

ls -l /dev/disk/by-uuid | grep sdaX

Създал съм празна папка  /mnt/pp .

За да можеш да пишеш в дяла го форматирай с gnome-disks  или му задай правата.

В моя случай:

sudo chown p4p /mnt/pp

или

sudo chmod 777 /mnt/pp

7 - Full (Read, Write & Execute)
6 - read and write
5 - read and execute
4 - read only
3 - write and execute
2 - write only
1 - execute only
0 - none

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...