Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте,

От един месец съм на КДЕ KDE Korora. От време навреме забива. Преди бях на Ubuntu, но се махнах. Чудя се дали да не мигрирам отново на Windows? Но се колебая. Прекалено много ровя из нета. Заради вирусите които си нацъках в Windows, не съм на Windows. Но всичко зависи от добрата потребителска култура и задклавиатурното устройство. Как се оптимизира определена графична сред в Linux? За да не изпадам в негативизъм относно Linux, правилно ли разбирам, че Linux има своето преднзначение само за хора, които знаят какво правят. Дали Linux e за обикновен потребител като мен? По принцип какво правя на LInux: сърфирам из интернет, гледам филми, клипчета, отвреме на време обработвам текстове на Libreoffice, векторни изображения на Inkscape, обработвам снимки с Darktable и GIMP. Имам скромни познания по Blender. Правя pdf файлове с графики и снимки със Scribus. От пет години съм на Linux и все си мисля, че нищо не съм научил. Защо ли няма Linux за графичен и уеб дизайн? Едно знам, че Linux e за обслужващи машини, наречени сървъри. Знам, че Linux не е MS Windows, затова Linux се използва освен за сървъри, и за ентусиасти, които обичат да разучават как работи Linux distribution. Аз ползвам LInux заради неговата стабилност. Когато ползвам Linux се пораждат емоционалните чувства като доволен или недоволен. Вече не искам да пробвам друга графична среда, защото харесвам KDE. Аха, сетих се: Има Ubuntu Studio, но го махнах.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Забива, когато съм отворил няколко таба в браузерите Google Chrome & Mozilla FireFox, виртуална машина с Windows 7.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Rumen Gotsev написа:

Забива, когато съм отворил няколко таба в браузерите Google Chrome & Mozilla FireFox, виртуална машина с Windows 7.

Колко ти е РАМ паметта? Ако не стига и те вкарва в swap нищо чудно да забива.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако си с видео на AMD:

https://www.kaminata.net/forum/problemi-s-openmandriva-lx-3-0-t103038-30.html#p887782

Откакто излезе Fedora 25 я ползвам и нямам никакви проблеми - Gnome, KDE, Xfce, Cinnamon. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Rumen Gotsev написа:

Здравейте,

От един месец съм на КДЕ KDE Korora. От време навреме забива. Преди бях на Ubuntu, но се махнах. Чудя се дали да не мигрирам отново на Windows? Но се колебая. Прекалено много ровя из нета. Заради вирусите които си нацъках в Windows, не съм на Windows. Но всичко зависи от добрата потребителска култура и задклавиатурното устройство. Как се оптимизира определена графична сред в Linux? За да не изпадам в негативизъм относно Linux, правилно ли разбирам, че Linux има своето преднзначение само за хора, които знаят какво правят. Дали Linux e за обикновен потребител като мен? По принцип какво правя на LInux: сърфирам из интернет, гледам филми, клипчета, отвреме на време обработвам текстове на Libreoffice, векторни изображения на Inkscape, обработвам снимки с Darktable и GIMP. Имам скромни познания по Blender. Правя pdf файлове с графики и снимки със Scribus. От пет години съм на Linux и все си мисля, че нищо не съм научил. Защо ли няма Linux за графичен и уеб дизайн? Едно знам, че Linux e за обслужващи машини, наречени сървъри. Знам, че Linux не е MS Windows, затова Linux се използва освен за сървъри, и за ентусиасти, които обичат да разучават как работи Linux distribution. Аз ползвам LInux заради неговата стабилност. Когато ползвам Linux се пораждат емоционалните чувства като доволен или недоволен. Вече не искам да пробвам друга графична среда, защото харесвам KDE. Аха, сетих се: Има Ubuntu Studio, но го махнах.

Не, драги просто си объркал форума. Никак не е приятно да ти четем мозъчните диарии....

Spoiler

Почти на 100% съм сигурен, че си просто некадърен платен трол

Редактирано от sokoban (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Sokoban, спазвай добрия тон, ако беше на Запад, щеше ли да ги "плещиш"? :):):) Т.е. да наричаш, нещо, което не ми е ясно "мозъчна диария". Не искам да позлвам линукс въобще. Не е за мен.

Редактирано от Rumen Gotsev
корекция и допълнение (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не го слушай Сока, имаш комп да пращаш ракети в космоса даже, но с друга ОС вероятно (ще трябва да я намериш).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, бат'начо написа:

Не го слушай Сока, имаш комп да пращаш ракети в космоса даже, но с друга ОС вероятно (ще трябва да я намериш).

Red Star OS. Оня с дръпнатите очи с нея изтрелва ядрени ракети :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ви за веселите коментари. Аз вече се ориентирах и си намерих мястото. Объркал съм темата. Изобщо не е трябвало да задавам такива въпроси. Аз не съм от света на Линукс, защото съм ориентиран към Графичен дизайн. А Линукс е съвсем друго нещо, което изобщо не ми е ясно. Не мога да кажа нещо, което не познавам изобщо, а това е Линукс. Това е среда, в която никога няма да вирея, това е море, в което само едва не съм се удавил! Щом толкова дистрибуции сменям, Линукс не е лъжичка за моята уста. Напразно съм се хабял цели 5 години!!!! Стигам до извода, че Линукс...... няма да пиша повече, няма да търся повече отговори на тази тематика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предполага се, че един графичен дизайер трябва да е и естет. КДЕ (но без плоскодънните икони) има най-респектиращи настройки, класа и красота (и най-високи хардуерни изисквания). Какви инструменти предлага Линукс, доколко са овладени, вършат ли на практика работа - само който ги ползва си знае, аз не съм от тях и нямам мнение. Но пък не харесвам "сивата среда, златната среда, никакви крайности - уравниловка".

Редактирано от бат'начо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За мен KDE много по-красива от другите, това е мой вкус, не го налагам на никого. Но в Линукс има програми за обработка на снимки - Gimp, предпечатна подготовка - Scribus, векторна обработка на изображения - Inkscape. Тези програми едва ли се използват от фирмите занимаващи се с графичен дизайн и реклама в България и дори от сериозни графични дизайнери в САЩ и в ЕС. Даже в нито едно училище, частна академия или колеж не се преподават. Тези програми са хубави, не защото са безплатни, а защото се разпространяват свободно. В колеж "Омега" - Пловдив преподават Photoshop, InDesign, CorelDraw/Illustrator - Графичен дизайн, AutoCAD, 3D StudioMax - Интериорен дизайн. Единствената причина да ползвам Linux e заради Графичният дизайн. Няма да повтарям, просто съм сбъркал и съм си изградил неправилни представи. Време е да ги оправя. Само едно здраво стъпване на земята не е достатъчно, но е истинско начало.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Браво ! Навикахте , обидихте  човека, показахте колко сте велики и че човек за нищо не трябва да ви пита.Седете си на вашия измислен връх и

не допускайте някой простосмъртен да наруши вашето блаженство! Отказахте от Линукс един човек ,който иска просто съвет!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, bigiadri написа:

Браво ! Навикахте , обидихте  човека, показахте колко сте велики и че човек за нищо не трябва да ви пита.Седете си на вашия измислен връх и

не допускайте някой простосмъртен да наруши вашето блаженство! Отказахте от Линукс един човек ,който иска просто съвет!

На пръв поглед може би изглежда така, но не знаеш предисторията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Rumen Gotsev написа:

За мен KDE много по-красива от другите, това е мой вкус, не го налагам на никого. Но в Линукс има програми за обработка на снимки - Gimp, предпечатна подготовка - Scribus, векторна обработка на изображения - Inkscape. Тези програми едва ли се използват от фирмите занимаващи се с графичен дизайн и реклама в България и дори от сериозни графични дизайнери в САЩ и в ЕС. Даже в нито едно училище, частна академия или колеж не се преподават. Тези програми са хубави, не защото са безплатни, а защото се разпространяват свободно. В колеж "Омега" - Пловдив преподават Photoshop, InDesign, CorelDraw/Illustrator - Графичен дизайн, AutoCAD, 3D StudioMax - Интериорен дизайн. Единствената причина да ползвам Linux e заради Графичният дизайн. Няма да повтарям, просто съм сбъркал и съм си изградил неправилни представи. Време е да ги оправя. Само едно здраво стъпване на земята не е достатъчно, но е истинско начало.

Ако мислите да се занимавате с графичен дизайн професионално занимавката с гимп, инкспейп и т.н. може да ви е полезна да развиете компютърните си умения. Но не и ако искате да работите това. Тези програми не се ползват от сериозни дизайнери и бюра

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, bvbfan написа:

И защо не се ползват?

Отворете инкскейп и илюстратор и сравнете опциите. Отворете индизайн и скрибус и сравнете опциите.... Да продължавам ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Относно Линукса, има платени и безплатни курсове. Желателно е да се минат няколко за да се придобие Линукс култура на някакво ниво, след това става по лесно. Ако не знаете английски е много лошо, следващото нещо което трябва да се усвои е как да се прави справка на информация в гугъл ефективно. 

Относно графичният дизайн съфорумниците са отговорили. 

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, capnemo написа:

Отворете инкскейп и илюстратор и сравнете опциите. Отворете индизайн и скрибус и сравнете опциите.... Да продължавам ли?

Не зная Английски. Бихте ли дали ако обичате конкретен пример.

За Windows тези програми струват по- няколко хиляди долара. Самият Windows e също няколко стотин долара. Повечето Линукс са безплатни.

Единственото според мен, което трябва да знаеш за линукс е инсталацията върху твърдия диск. /.- коренова система 20-40 GB или колкото е SSD. Форматирана Ехt4 и е еквивалентно на диск C в Windows.. Със 16 GB RAM съм и  SWAP- виртуална памет не ми трябва. По- принцип тя се прави НЕ НА върху SSD. Останалото е /.home или останалият ти твърд диск. Формат Ext4 и е еквивалентно на диск D в Windows. Ако аудиото не тръгне виж Alsa Mixer и Pulse audio.

Windows има шпионски функции и на версия 10 изхвърля нелегален софтуер. Да те шпионира някой, какво правиш и да те съдят за патенти.

Избираш линукс от Distrowatch и Sourceforge записваш на диск и го пробваш. Те повечето дистрибуции се различават само по- картинката на работният плот. Иначе са преработени една от друга се възпроизвеждат.

Не зная дали безплатният софтуер ще ти върши работа, но всичко зависи от уменията на оператора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, Rumen Gotsev написа:

Напразно съм се хабял цели 5 години!!!!

Това какво трябва да ни говори, че или си тотално спрял, или се ебаваш с хората четящи и пишещи в този подраздел. И в двата случая си за професионална помощ!

Посети другия раздел свързан с джам, там ще получиш всичко каквото ти трябва

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, capnemo написа:

Много далеч съм от това, но както обичам да казвам има можещи и неможещи, на можещия и inkscape ще му стигне. Всъщност, аз съм maintainer на Karbon, ще е добре някой да каже какво предлагат другите. Засега знам, че Karbon не предлага от svg 1.1 експортване на маркери, което е в todo list-a ми да го направя :)

Редактирано от bvbfan (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, pcbsd написа:

Не зная Английски. Бихте ли дали ако обичате конкретен пример.

За Windows тези програми струват по- няколко хиляди долара. Самият Windows e също няколко стотин долара. Повечето Линукс са безплатни.

Единственото според мен, което трябва да знаеш за линукс е инсталацията върху твърдия диск. /.- коренова система 20-40 GB или колкото е SSD. Форматирана Ехt4 и е еквивалентно на диск C в Windows.. Със 16 GB RAM съм и  SWAP- виртуална памет не ми трябва. По- принцип тя се прави НЕ НА върху SSD. Останалото е /.home или останалият ти твърд диск. Формат Ext4 и е еквивалентно на диск D в Windows. Ако аудиото не тръгне виж Alsa Mixer и Pulse audio.

Windows има шпионски функции и на версия 10 изхвърля нелегален софтуер. Да те шпионира някой, какво правиш и да те съдят за патенти.

Избираш линукс от Distrowatch и Sourceforge записваш на диск и го пробваш. Те повечето дистрибуции се различават само по- картинката на работният плот. Иначе са преработени една от друга се възпроизвеждат.

Не зная дали безплатният софтуер ще ти върши работа, но всичко зависи от уменията на оператора.

преди 1 час, bvbfan написа:

Много далеч съм от това, но както обичам да казвам има можещи и неможещи, на можещия и inkscape ще му стигне. Всъщност, аз съм maintainer на Karbon, ще е добре някой да каже какво предлагат другите. Засега знам, че Karbon не предлага от svg 1.1 експортване на маркери, което е в todo list-a ми да го направя :)

Писал съм няколко пъти какви са видимите (за мен) проблеми. Аз също не съм специалист в областта на графичния дизайн, но това, което съм виждал да излиза от ръцете на професионалист ме е впечатлило достатъчно, вероятно може да се направи и с безплатни продукти, но с мног повече труд

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бе ти с 4 гб рам и няколко таба в браузър и виртуалка с джам ...................е как няма забива бре джанъм .За тия нужди дето си ги описал ти трябват поне 8 гб рам памет..........независимо с коя ОС си .Уиндоус или Линукс ..........с тези ресурси ще забива .64 битов-а 7-ца стартира с около 800 мб при мен ,и то щото съм и орязал някои сервизи и  стартирани програми .Инак ползва около 1 гб  ,при Линукс с Плазма 5 или КДЕ 4 64 битови са към 400-450 максимум при стартиране .Браузърите които си пуснал смучат и те към 1 гб ,виртуалката дето си я пуснал и тя минимум 1 гб .Нормално е да ти забива

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 13 минути, Иво Димов написа:

Бе ти с 4 гб рам и няколко таба в браузър и виртуалка с джам ...................е как няма забива бре джанъм .За тия нужди дето си ги описал ти трябват поне 8 гб рам памет..........независимо с коя ОС си .Уиндоус или Линукс ..........с тези ресурси ще забива .64 битов-а 7-ца стартира с около 800 мб при мен ,и то щото съм и орязал някои сервизи и  стартирани програми .Инак ползва около 1 гб  ,при Линукс с Плазма 5 или КДЕ 4 64 битови са към 400-450 максимум при стартиране .Браузърите които си пуснал смучат и те към 1 гб ,виртуалката дето си я пуснал и тя минимум 1 гб .Нормално е да ти забива

За виртуализация са нужни два xenon процесора и 24 GB RAM. 

Говоря за малко по сериозна виртуализация с повече джамове и пингвини :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...