Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Гост

Тюрки ли са българите?

Препоръчан отговор

преди 16 часа, valkiria1 написа:

Значи цялото творчество на Вазов е един вид пропаганда , така ли ? Това и за "Епопея на забравените " ли се отнася?

Хахаааа , за първи път виждам ,как в желанието си да мистифицирате един период от историята си ,превръщате националния си патриарх на литературата в лъжец

Лелеее ,какъв некролог на собствената си история, литература и култура  пишете.

Мили момчета , по -добре да се бяхте  протегнали извън позора робски  ,който сами си навличате, отколкото  да изпадате в такива умствени гърчове.

Пропагандата беше при Соца и какво мислене да имаш а не,че Вазов е пропагандатор! Нали трябва и Русия впоследствие СССР да бъде възвеличена. Като дойде демокрацията се появиха изисквания за есета да се пишат и лично виждане.Анализите на литератуведите пишеха същото.Имаше ли колебания тогава робство ли е? И май е гледал от Виктор Юго!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 3 часа, valkiria1 написа:

Днес войските  на Турция и Гърция пазят и България  ,ако изобщо можеш да разбереш какво ти казвам.

МОЛЯ!? Извини ме, Израел така ли пази палестинците? Или ИДИЛ пази Сирия, казваш?! Ти въобще грам разум имаш ли останал?! Вълците пазят овцата, нали така?

преди 35 минути, Momolord написа:

Моляяя? Това, което твърдиш е толкова смешно и невярно, че направо нямам думи...

Направо се учудвам как един път да сме на едно и също мнение... Евала за мнението.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, valkiria1 написа:

Дааа, това ,че ти не си запознат с устава и условията за членство в НАТО  ,в която организация е член и България,не значи ,че това не е така.

По силата на този договор военните сили на Турция и Гърция ,както и на всяка друга такава държава членка  в пакта ,пазят границите и суверинитета на всяка една друга членка.

България се напълни с бази на НАТО. Това ,че ти си пропуснал този момент ,не означава ,че това не е  така. Сорри. Пусни една тема в политиката да ти сверят часовника.

Извинявай, ама  ти за коя се мислиш, че знаеш с какво съм запознат, и с какво не, М?

Нито ме знаеш, нито ме познаваш, а си правиш прибързани изводи, както виждам, не само за мен, а и за други колеги от форума.

Бъди сигурна, че съм запознат с много неща в тоя живот, щом си казвам мнението!

Не ни пази Турция, или Гърция, а ни "пазят" обединените сили на НАТО, в които участваме и НИЕ!

А ако ме питаш, нито ни трябва НАТО, нито Бато.

Така че, спри със заяжданията на дребно, а обърни внимание на форумната си любов, която не удостояваш с вниманието си на този "светъл" празник на флюбените!

Редактирано от Momolord (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В България все още няма бази на НАТО, не знам откъде ти идва тази секретна информация, че чак се е напълнило от бази ^^

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, valkiria1 написа:

Момо, ако някъде съм оставила впечатлението у теб ,че твое мнение представлява интерес за мен ,явно съм те подвела ,за което се извинявам.

Просто ти се изхвърли с  една фантазия в дискусията ,която подкрепи изцяло моето виждане по въпроса. 

И да си наясно. Всеки един има право на мнение,както и да го пише  ,щом не нарушава правилата на форума.

Така ,че ултиматумчета,кой какво и къде да пише ще поставяте  в къщи ,тук не върви.

На който не му отърва-да не чете. Точка по въпроса.

Твоята неинформираност вече е класика. Явявай се подготвен ,когато се обръщаш към мен с реплики .

И с тази статия, с която съм запознат отдавна, какво се опитваш да докажеш?

И защо си мислиш, драга, че представляваш някакъв интерес за мен, М?

Такива, като теб ги дъвкам и изплювам на закуска.

Хайде, ако обичаш, да не си вдигаш акциите, особено в този форум, защото ми е много смешно.

Опонирам те, защото пишеш пълни глупости и злобееш срещу България!

Ако не си го разбрала, ние Българите сме народ, с който не можеш да се бъзикаш, дори и във форум!

Редактирано от Momolord (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, valkiria1 написа:

Момо, ако някъде съм оставила впечатлението у теб ,че твое мнение представлява интерес за мен ,явно съм те подвела ,за което се извинявам.

Просто ти се изхвърли с  една фантазия в дискусията ,която подкрепи изцяло моето виждане по въпроса. 

И да си наясно. Всеки един има право на мнение,както и да го пише  ,щом не нарушава правилата на форума.

Така ,че ултиматумчета,кой какво и къде да пише ще поставяте  в къщи ,тук не върви.

На който не му отърва-да не чете. Точка по въпроса.

Твоята неинформираност вече е класика. Явявай се подготвен ,когато се обръщаш към мен с реплики .

"Това става възможно, след като България подписва споразумение за сътрудничество в областта на отбраната със САЩ през 2006 г. Съвместните съоръжения съгласно този документ са полигонът "Ново село", авиобазата "Граф Игнатиево", летището "Безмер", както и складов район в Айтос. Ученията се провеждат не само в съвместните съоръжения, но и из цялата страна – така се правят редица морски мероприятия с участието на военноморските сили.

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2014/04/27/2287928_imame_nai-novata_voenna_baza_v_evropa/

Съвместни учения и бази като тази в Турция не е едно и също. Първо прочети и се подготви, след това демонстрирай някакво надуто самочувствие, защото към момента клони към нула. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, valkiria1 написа:

Да, 500 години са си тежък период за всеки един народ,който е под васална зависимост от друг.

Дефиниция на васал:

Цитат

Васал (от келтски gwas — слуга, през латински - vassallus и руски - вассал), през Средновековието е феодален владетел, получил земя от друг феодал - своя сюзерен в замяна на задължението да му помага. Васалът полага васална клетва, че се задължава да се подчинява на сюзерена, да следва неговите указания по въпросите на външната и вътрешната политика, да му оказва военна подкрепа при нужда и да плаща предварително договорени данъци.

Дефиниция на роб

Цитат

Робството е социално-икономическа или правна система, при която хора, наричани роби са разглеждани като собственост на други хора, наричани робовладелци[1]. То е особеност на определени нива на развитие на производителните сили в еволюцията на историята на икономиката и на производствените отношения. Робите не притежават лична свобода и често са подложени на принудителен труд.[1] Te могат да бъдат купувани, продавани или притежавани от момента на тяхното залавяне, покупка или раждане

ПРОДАЖБА на българи

Цитат

Картината по време на Освободителната война не е по-различна. След края й през юли 1879 г. Временното руско управление прави първите официални стъпки за връщане на военнопленниците и отвлечените в робство. Те са по инициатива на Старозагорското градско общинско управление, което ангажира частни лица да обходят европейските вилаети и Цариград, като определят броя и точното местоположение на продадените в робство българи. С подкрепата на старозагорския окръжен управител Нестор Марков, са изпратени емисари в Одрин, Цариград и околностите им, събрани са сведения, но акцията завършва без успех поради съпротивата на османската администрация.

Все пак са събрани сведения за не по-малко от 2200 българи-роби, продадени в различни райони на империята. Около 700 от тях са отвлечени в района на Галиполи, 200 около Чанаккале, 300 в Измид, 100 на малоазийския бряг срещу остров Самос, 70 в Гюмюрджина. Чак в Бейрут са продадени близо 450 души, други 100 в Хартут в Месопотамия, а още 150 стигат до Египет. Те произхождат главно от Южна България - Старозагорско и Новозагорско, Калофер и Пловдивско, но не са малко и отвлечените от Търново и района му.
По-голяма част от поробените са жени и деца,но младежи между 16 и 21 години съвсем не са изключение. Те са открито продавани на пазара на Атмегдан пред "Света София" в Цариград като обичайните цени варират между 10-15 000 гроша. На значително по-малкия одрински пазар, който е по-близо до източника на снабдяване, цената на 7-8 годишно момче достига едва 200 гроша. Специално за нуждите на двора на хедива на Египет в края на януари 1878 г. са доставени 30 български роби. Прави впечатление, че висшите османски сановници, които би трябвало да бдят за ограничаване на търговията с роби, на практика най-активно участват в нея.

Продажба НА РОБИ отново...

Цитат

Турският туристически сайт veryturkey.com описва търговията с роби в Истанбул и пазара за жени, наречен Avrat Pazari. Казва се, че много често роби са взимани като форма на данък от провинции на империята, а много роби са били карани насилствено да се откажат от християнството и да приемат исляма.

ПРИНУДИТЕЛЕН ТРУД-АНГАРИЯ

Цитат

Ангарията е форма на феодална трудова повинност, съществувала и в Османската империя. Премахната е с Хатихумаюна – реформен акт от 1856 г.

ПРИНУДИТЕЛНА ИСЛЯМИЗАЦИЯ

Цитат

Даваш ли, даваш, Балканджи Йово?

Даваш ли, даваш, Балканджи Йово,
хубава Яна на турска вяра?
- Море, войводо, глава си давам,
Яна не давам на турска вяра! -

Отсякоха му и двете ръце,
та пак го питат и го разпитват...

Да точно така. България и Турция са членки на един и същи военен пакт. Информирай се за условията и задълженията за всяко членство в пакта. Няма нужда да подскачаш като заклан петел и да дуеш мишци. Ставаш смешен.При един милион действаща войска в съседката  ви и супер скъпа съвременна военна техника  и почти двойно по-голяма като възможност да бъде мобилизирана жива сила  до дни , наистина е по-добре да се разбирате с турците,отколкото да се дръвчиш. Тарикатлъка драги ми Симчо е да оцеляваш. Затова точно от времето за което говорим сте създали поговорката " Преклонена глава и сабя не я сече"

Много добре знам какво означава НАТО. България направи фатална грешка поради национални предатели да стане член на НАТО. Турция няма за цел да ни защитава, има империалистки интереси да ни пороби..отново.
При един милион действаща армия един военен съюз с Русия гарантира по-голям мир. Защото както западните велики сили не си мръднаха пръста по времето на Освобождението, а помагаха на рязаните пишки, така и днес ще стоят безучастно. Както стояха безучастно когато хитлеристка германия анексира Австрия и окупира Франция. Те и тогава имаха съюзи, ама нещо не се спазваха...
Ако аз бях президент щях да пращам на кюрдите руски автомати и български амуниции.
А тарикатлъка може да ви е да оцелявате вие, с шляпичките на главата. Хубаво оцеляхте по време на холокоста. Но вашето е трагедия, а в България робство е нямало. Двуличница.
А турция отдавна няма място на Европейска земя.
И точно от времето, което говориш е имало хайдути, Априлско Въстание, Първо Търновско въстание, Второ Търновско въстание, Старозагорско въстание и още редица въстания. Преклонената глава е вашата еврейска с поголовната сеч(която май е само пропаганда).

Васалите по дефиниция имат някаква самостоятелност и самоуправление.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ха,ха ,как не се намери някоя прецъфтяла Рапунцел от 15 етаж да те обеси с косите си,заради тия ти думи. Да, 500 години са си тежък период за всеки един народ,който е под васална зависимост от друг.

Няма спор в това ,нито някой отрича жертвите. Досега обаче едно доказателство не се намери за робство. Между другото това е полемика ,която се нищи от дълго време в българските научни среди.

Като цяло ,лично аз съм учудена как може един народ ,така неистово да се стреми да се нарича робски. Това е ,което не мога да разбера. 

аре спри се бе не те е срам че и модератор титла ти върнаха пак за чий - хубаво да те видят непознатите

да обиждаш и хора и България

отврат

а Рапунцел е майка ти

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, velislavvasilev написа:

Тя пише такива работи про други причини.

не й знам причините, но да обиждаш е против правилата на този форум !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

" .......Все пак са събрани сведения за не по-малко от 2200 българи-роби ...." (цитат от по-горе - моите уважения)

Оффф ! Не знам как го разбирате робството , но тогава завлекли 2200 при робство (известно е "Три синджира роби") , а днес при "Демокрация" обезлюдиха страната с 2,5 милиона.....и продължава ! Всеки 6 минути един българин напуска държавата "по собствено желание"....Емоционално погледнато днес не е робство - чист геноцид си е !.......

Редактирано от by_chechi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 4 минути, by_chechi написа:

Оффф ! Не знам как го разбирате робството , но тогава завлекли 2200 при робство (известно е "Три синджира роби") , а днес при "Демокрация" обезлюдиха страната с 2,5 милиона.....и продължава ! Всеки 6 минути един българин напуска държавата "по собствено желание"....Емоционално погледнато днес не е робство - чист геноцид си е !.......

Благодари на НАТО и ЕС. Същите тия, за които "робството" е било "присъствие"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Народното  творчество  също  е  история!!  Слушайте  какво  пее  народа!

https://www.youtube.com/watch?v=IDGwSoB_xlo&index=9&list=PLbq4f5jZ3rIHJsAbNSmGihns6HmbBwnc-

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, simtech написа:

Ти какви искаш да бъдеме, тоест откъде?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Робство ли беше турското робство, или само национална катастрофа

Около статута на българския народ в Османската империя от епохата на Възраждането до наши дни се водят яростни дискусии. Изглеждащото безусловно „турско робство“ (или иго) бе заменено за известно време след 1989 г. с термина „турско присъствие“, а бурното възмущение срещу тази безсмислица роди примирителното „турско владичество“ в последните корпуси по българска история.

Дискусията е безсмислена, когато спорят професионални историци и исторически публицисти. По простата причина, че историкът е длъжен да се придържа, ако иска да бъде смятан за професионалист от колегите си у нас и в чужбина, към строги академични правила, изискващи в случая стриктно придържане към юридическото съдържание на понятията. В този смисъл историците не могат да употребяват понятието „турско робство“, тъй като българите между 1396–1878 г. никога не са имали статута на роби, т.е. на вещи, които могат да бъдат продавани, купувани, убивани, когато собственикът им пожелае. В същото време историческият публицист има правото да използва терминология в областта на емоциите и като има предвид чудовищната дискриминация, на която са подложени българите-християни (но не и българите-мюсюлмани), да използва определението „турско робство“. Но най-лошото в този спор е, че никой не е прав. Спорът поне засега не отчита няколко неща — първо, че империята, в която попадат българите в 1396 г. за 500 години, изживява промени, които я превръщат от един тип държава в друг. Различен статут има българският народ и в различните векове на това половин хилядолетие.

Османската империя наистина започва съществуването си като държава на една религия — исляма. Султанът е и шейх юл-ислям (водач на исляма), и тази му титла 3–4 века е по-важна от първата. Османските турци също са били дискриминирани по определен начин, и то доста сериозен. Между XV–XVII век те нямат право да заемат каквато и да е военна или административна длъжност в имперския държавен апарат. Те са резервирани по силата на закон само за християнски ренегати. Това са хора или доброволно приели исляма (от покорените християнски страни и от цяла Европа), или от корпуса на аджемиогланите, в който се обучават събраните чрез кръвния данък юноши. Само част от тях стават еничари (най-тъпите), на по-умните предстои кариера в държавния апарат. От великите везири (членове на правителството) през XV–XVII век нито един не е бил турчин. Те са българи, гърци, сърби, албанци, италианци, унгарци, немци и т.н. Куриозното е, че според донесенията на венецианските разузнавачи в Истанбул през XV–XVII век, и те, еничарите знаят своята народност и своя език. Дори един от разузнавачите моли да му се изпрати човек, знаещ славянски език, тъй като езикът, който се говори в Двора на султана, е славянски. Действително в този период всичките 11 везири са славяни — сърби, хървати и един българин, Мехмед от София. Нормално е да си знаят езика и народността, че дори и роднините си, останали християни, тъй като кръвният данък се плаща не с бебета, а с 14–16-годишни юноши. Империята не иска от тях да бъдат турци, а мюсюлмани. Но тъй като острието на ислямската държава на Балканите, и съответно колонистите в завладените територии, са турци, попаднали веднъж в турска среда, ако не самите ренегати, то потомството им се турцизира в рамките на 2–3 поколения. Там обаче, където ислямът е наложен със сила (или приет доброволно), на цели региони, българите оцеляват като езикова и етническа категория. Това са българомохамеданите.

Грешка е и да се поставя под един знаменател статутът на тази част на българския народ, която запазва християнската си вяра и която е над 90% от българската етническа общност. Като немюсюлмани, българите са подложени преди всичко на верска, а оттам и на народностна дискриминация, тъй като българите-християни отъждествяват в тази епоха вярата с народността. Християнството става „българска вяра“, а мюсюлманството — „турска вяра“. Спомнете си „Даваш ли, даваш, балканджи Йово, хубава Яна на турска вяра“. Не сме единствени, така е и при останалите балкански народи, а и в Централна и Западна Европа. Италианските разузнавачи пишат: „Като заловят някой наш кораб, те обрязват младите моряци и така ги правят турци.“ Забележете, „турци“, а не „мюсюлмани“. Тези „турци“ живеят в отделен квартал в Истанбул, наречен „Нова Калабрия“, говорят си на италиански, работят като моряци в Османския боен флот срещу 3 аспри дневно и често в сражение с флота на Венеция минават на страната на островната република заедно с други моряци „турци“ — гърци и българи.

Но да се върнем на българите. Те са разделени след 1396 г. на три групи в приблизително равно съотношение. Те наистина нямат земя, освен т.нар. бащиния (градините в двора или къщите), но могат да обработват колкото земя си поискат (или имат възможност). Най-тежко е положението на селяните, чиито данъци султанът е преотстъпил да ползват т.нар. спахии (конната войска на султана). Теоретично данъкът е само около 10% от дохода, но чрез произвол спахиите отнемат до 50% от дохода. И тъй като става дума за полски села, където човек няма къде да се скрие, произволът често засяга и честта на българските християнски семейства.

Съвършено друг е статутът на българското население в личните владения на султана и членове на султанското семейство, т.нар. хасове. От тях султанът набира личните си доходи. Той, естествено, е заинтересуван населението да живее добре, за да печели добре и да плаща добре. Освен това, знаейки, че от своите мюсюлмани султанът не може да взема данъци, обикновено нарежда на управителите да не допускат заселване на мюсюлмани в хасовете. Затова в цяла Странджа (разделена на три хаса с центрове Созопол, Китен и Ахтопол) не живеят мюсюлмани чак до 1856 г., когато тук-там заселват черкези и татари. Затова в Чипровци (цветето на България) всичките 600 семейства са християнски. Затова в Софийското поле турци има само в София (гарнизонът и администрацията), а националният спорт на шопите според Иречек през тези 500 години е бил да трепят със сопи с набити в тях пирони турски пътници, тръгнали по международния път. И като хванат някого и го съдят в София (на български език, който кадиите са принудени да научат), на въпроса: „Ти защо уби човека, бе?“, отговарят: „Не беше човек, господин съдия, турчин беше.“

Още по-леко е положението на третата група от българското население. Това са селищата, в които населението е военнозадължено. На първо място, това са християните-спахии. В XV век те са около 25% от всички спахии по изчисленията на проф. Бистра Цветкова и макар че броят им намалява, има ги дори в XVII век. Болярите, които възстановяват в края на XV век Кремиковския и Драгалевския манастир, в богатите си одежди като ктитори на фреските хич не приличат на роби. Населението в селищата, които охраняват проходи, важни военни пътища, строят кораби, отглеждат коне, ориз, овце, добиват сол или желязо, олово, мед, е въоръжено до зъби. А в самите селища не живее и кьорав турчин. Териториите, които охраняват, се превръщат в истински свободни зони — като пътя през Странджа, охраняван от родовете Бинбелови, Згуреви и Палжекови от Факия. Или от Ветрен до Вакарел. Или от Шипка до Търново. Евлия Челеби се оплаква, че с група турски резервисти пет пъти били бити и ограбвани от габровски дервенджии българи и като се оплакали в Габрово, турският шеф на града вдигнал безпомощно рамене: „Какво да правя, макар и гяури, те са султански хора.“

Тежко е било положението на градското население. Занимаващо се със занаяти, то е трябвало при война да плаща данък „авариз и дивание“, състоящ се в изкупуването на продукцията му за държавни нужди на цени, по-ниски от себестойността на продукта. Затова под натиска на икономическата принуда много българи се помохамеданчват, за да не плащат тези данъци. Към началото на XVII век градовете, които не са султански хасове или са населени с военнозадължено население, са почти изцяло помохамеданчени и ще се побългарят чак в края на XVIII–началото на XIX век.

Но всичко тече, всичко се променя. В 1839 г. Османската империя опитва да се европеизира, приемайки закони, които да направят икономиката й пазарна. Изчезват феодалните мюсюлмански слоеве, категориите християнско население. Това е началото на катастрофата на държавата на исляма и раждането на националната турска държава. Но и на националните държави на намиращите се под османска власт християнски народи. Те се оказват в неочаквано добър изходен старт, тъй като мюсюлманите по дотогавашните закони са били само войници. Българите, гърците, сърбите, арменците и дори арабите имат богат стопански опит, тъй като през всичките тези 500 години са произвеждали, търгували, изобретявали технологии и т.н. Затова националните им държави ще се родят по-рано от турската. А за да предадат все пак икономиката й в турски ръце, младотурците в 1913 г. трябва да избият и прогонят българите, в 1915 г. — арменците, а в 1922 г. — гърците. Защото, дори в първите десетилетия на XX век, тези народи държат в ръцете си и селското стопанство, и промишлеността, и корабоплаването, и капитала. Турската национална държава бе зачената в реки от чужда кръв, така както и Османската империя.

Така че спорът „робство“ или „владичество“ е напълно излишен. И двата термина са валидни — зависи кой ги употребява. Истинската беда на „робството“ или „владичеството“ не е в това добре или зле е живял българският народ, а как и какви са били възможностите му за прогресивно развитие, т.е. могъл ли е да следва пътя на семейството на европейските народи и европейската цивилизация, към която принадлежи от VII век.

Там е истинската трагедия, а не в споровете коя квалификация е правомерна — „робство“ или „владичество“. Статутът на българския народ в ислямската империя до началото на XIX век, въпреки че не е робски в юридическия смисъл на понятието, е статут на народ, който е обект, а не субект на управлението на държавата. Българският народ е лишен от социалните слоеве, които са естествените водачи на всеки народ в тази епоха — аристокрация, буржоазия, висше духовенство. Поради това изоставаме фатално от технологиите, от образованието и културата. В „Етъра“ още в XIX век можеха да се водят туристи, за да видят на живо как се е произвеждало в XIV век. Когато други европейски народи, макар под властта на други европейски народи, имаха гимназии и университети, ние имахме само килийни училища. Захари Зограф е голям художник, но макар и живеещ в XIX век, си е един средновековен художник. Защото рисуваше икони по каноните на XIII–XIV век. Само дето бяха малко по-шарени и Богородица на неговите икони е пълнокръвна мома, а не анорексичка.

Но най-страшното бе демографската катастрофа. В средата на XIV век българският народ бе между най-големите европейски народи — според изчисленията на проф. Христо Гандев — 1,5 млн. души. Толкова бяха и немците, и французите, а англичаните бяха с 400 000 по-малко. Сега тези народи са по 60–80 милиона души без колонистите, изпратени в Америка, Австралия и Африка. Ние пряко сили с диаспората в близката чужбина сме 10–12 милиона души.

Лишен от държавните лостове за въздействие върху демографското си състояние, българският народ загуби десетки милиони души. И частта на потурчените е може би най-малка. Демографските загуби са много по-големи в резултат на порумънчване, посърбяване, гърцизиране, русификация и украинизация на огромните емигрантски вълни или на дебългаризационни процеси по граничните зони на българската етническа общност с народи, запазили известна автономност или някои свои висши институции — Вселенската гръцка или Сръбската печка патриаршия. При Освобождението в 1878 г. бяхме само два милиона и този факт ни изхвърли като нация и държава от възможността сами да определяме бъдещето си. Тъжно е, но жестоката реалност и на съвремието е, че малките нации са обекти, а не субекти на историята.

Каквото и да се каже — „робство“ или „владичество“, това което беше между 1396 и 1878 г., си има едно точно име — катастрофа за българския народ и държава.

Откъс от книгата "12 мита за българската история" от проф. Божидар Димитров.

https://vesti.bg/bulgaria/obshtestvo/tursko-robstvo-vladichestvo-ili-syzhitelstvo-6049043

http://www.ploshtadslaveikov.com/istoritsi-terminat-e-osmansko-vladichestvo-naukata-ne-e-sluginya/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Momolord написа:

Ако не си го разбрала, ние Българите сме народ, с който не можеш да се бъзикаш, дори и във форум!

Освен ако форумът не е собственост на еврейски капитали.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, M.Николов написа:

Акaдeмик Ангeл Гълъбoв: “Гeнeтичнo бългapитe нaй-мнoгo cи пpиличaт c нaceлeниeтo нa Сeвepнa Гъpция и Итaлия”

А в Северна Гърция живеят...? Та, затова най-много с тях си приличаме.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, simtech написа:

О, славяни не е измислица. Ти си измислица. Още 6-7 век има споменавания на склавини. Прокопиус е един от първите, който пише "Склавенои" и "Анти". От траките по това време не може да се каже, че е останало нещо значително. Залезът им е по-отдавна.

Да, аз също споменах за племето склавини, едно от многото които дори са се били прабългарите. Питам "славяни" , които погрешно обобщавате панславистите, някой чувал ли е, виждал ли е ??

О, но има документи - описания от чужди летописци.

А ! да си дойдем на думата. Дай ги тези чужди летописци .

преди 7 часа, M.Николов написа:

В този смисъл историците не могат да употребяват понятието „турско робство“, тъй като българите между 1396–1878 г. никога не са имали статута на роби, т.е. на вещи, които могат да бъдат продавани, купувани, убивани, когато собственикът им пожелае. В същото време историческият публицист има правото да използва терминология в областта на емоциите и като има предвид чудовищната дискриминация, на която са подложени българите-християни (но не и българите-мюсюлмани), да използва определението „турско робство“. Но най-лошото в този спор е, че никой не е прав. Спорът поне засега не отчита няколко неща — първо, че империята, в която попадат българите в 1396 г. за 500 години, изживява промени, които я превръщат от един тип държава в друг. Различен статут има българският народ и в различните векове на това половин хилядолетие.

абсолютно е така, но аз пак ще кажа че нашто положение е било по зле от понятието "робство".

- роба е юридически собственост на някой , който носи отговорност за него - да го храни , издържа, и експлоатира.

Ние сме по зле защото хем сме нямали права като роби, но носим и всички отговорности. И което е по важно - абсолютно е нормално една империя дава някакви въможности, тъй като от безимотен беден гладен роб, вълна не можеш да стрижеш. КАк да вземеш данъци , такси и 50 % или повече доход от нещо дето го няма ?

преди 11 часа, simtech написа:

Не е благодарение на НАТО и ЕС. А благодарение на фалиралия соц.

Който и демографски ни възпитаваше да нямаме повече от 1 дете, максимум 2 , и които сринаха икономиката която добре че е ЕС и демократичния свят че да измрем тотално.

ФРГ налив 1.6 трлн евро в ГДР след обединенето за изравняване на изоставането на соца и преструктуриране на уродливата нерентабилна икономика.. Трябва да си го сложите като подпис това изречение, за да не говорите поредните си глупости.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От траките по това време не може да се каже, че е останало нещо значително. Залезът им е по-отдавна.

Траките никъде не са "изчезнали" . Реално са сегашни българи, което доказва и генетичното изследване :)   .

Странно защо има камари исторически доказателства и находки от археологията за траки, но няма грам за "славяни".

Виж Перперикон например колко още нови неща излизат.  Панагюрското  златно съкровище говори ли ти нещо ?

Интересно четиво също : http://alexandradelova.blogspot.bg/2015/02/blog-post_91.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Фолк история е това с траките, като гледам въпросната госпожа има и други смехотворни разработки - за гърците. То и  във форума май имаше един потребител дето тръбеше, че българите сме първите хора, първата писменост, за някакви гиганти, абе все чудати теории и конспирации.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, miro20 написа:

Питам "славяни" , които погрешно обобщавате панславистите, някой чувал ли е, виждал ли е ??

Аз ги гледам с кеф славяните по сателитните телевизии, без да ме интересува особено кой византиец какво е писал за тях преди стотици години. Като си пусна украински канал и са си като наши хора по манталитет, маниери на поведение, изражение, хумор, усещане за Света и т.н. А като гледам англичаните ( телевизиите им ми се падат безплатни, все едно съм при тях), направо са пълна скръб тези хорица. Пък им разбирам езика английски, ама хумора им не мога да го схвана да е нещо нормално. Различни са и това си е от нас славяните. Имам и ефирно 4 холандски канала, та ми се случва да се заглеждам, без да им знам езика. Еми и те са различни от нас славяните. А при германците си ходя често на пазар, на място там да ги разгледам. Има готини мацки, ама са студенокръвни бе братче. Не са като славянките.
И турски телевизии мога да ловя ако искам десетки канали без пари, ама едно че не им разбирам абсолютно нищо на езика, ами и ми се гади да ги гледам каквито са различни и мургави.
Със сигурност славяните нямаме нищо общо по манталитет и поведение с турците.

А по руските телевизии, знаеш ли как си личат тези дето знаят руски, ама не са от славянски произход, нищо че говорят почти перфектно езика. В руската федерация си имат много неславянски народи, поробени от руснаците. Нищо че някои са си белокожи и говорят отлично руски, пак са си различни по манталитет и изразяване. Аз поне ги усещам много лесно.
Едно време имах гадже гъркиня, тя си беше с чисто славянски черти на лицето, а братлето й беше рус даже. Територията на която се е родила едно време е била и българска, преди да я изгубим през воините. Тя си беше убедена че е гъркиня, поведението й си беше гръцко, ама на външен вид си е баш славянка.

Пък да ви кажа и една друга работа относно турците. Когато ги беше подгонил бае Тошо да се изселват в Турция, по западните радиостанции обясняваха истината, че ние етническите българи ги разпознаваме турците ( от България) безпогрешно само по външен вид, че не са като нас. Даже и белокожите имащи се за турци, са с различни физиономии от нас българите. Те може и да не са генетично баш турци, а да са претопени някакви други народи. По време на завоеванията им, след като са избили мъжете на бойното поле, с хубавите бели млади жени какво са правили турците ? Най-вероятно са давани за жени на турци по принуда и белите им дечица са ставали турчета, щото татко турчин е командвал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, miro20 написа:

Траките никъде не са "изчезнали" . Реално са сегашни българи, което доказва и генетичното изследване :)   .

Странно защо има камари исторически доказателства и находки от археологията за траки, но няма грам за "славяни".

Виж Перперикон например колко още нови неща излизат.  Панагюрското  златно съкровище говори ли ти нещо ?

Интересно четиво също : http://alexandradelova.blogspot.bg/2015/02/blog-post_91.html

За траките и аз подкрепям тази теза, но за славяните не си прав.Какви са според теб поляци, чехи, словаци, сърби и т.н.?

Редактирано от M.Николов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Валкирия, чети и пак умувай, що е то турско робство, и има ли юридическо обяснение за него...

Нарича се „турско робство”. Толкоз!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, valkiria1 написа:

Нито една от дефинициите за роб и робство не описва състоянието на българите като такива през разглеждания период.

Дефинициите са ясни.

Това което казах за овцата и че на империята, коя да е тя, е винаги по изгодно да стриже вълна от сита овца, а не от мърша ? НО с условиео овцата да си остане  безправна овца.

НЕ си ли съгласна  че именно за това положението в което сме били е по зле от позицията да си "роб" по "Дефиниция"  ??

преди 2 часа, M.Николов написа:

Какви са според теб поляци, чехи, словаци, сърби и т.н.?

Ами пак според генетичните изследвания, чехите и словаците са билизки с германската група, северните поляци , естонци, литва и др - с финско-унгарската група , каквито са и руснаците , населяващи средните и северни земи.

Смешното е как всички анализиращи "славяните" изтъкват мнгогобройните им разлики  във тази изкуствено обединена група, и не се замислят че ... след като имат повече разлики, защо трябва да се изтъкват малките прилики / а то има и такива разбира се/   за да се защитава някаква изкуствена панславистка теория ?

:)

Редактирано от miro20 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...