Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Тюрки ли са българите?

Препоръчан отговор

• Отговори 330
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Първо: На Валкирия(като знание и приложение на знанието) не можеш да полееш и на малкия пръст. Второ: Тя познава българската история повече от всички вас(дето сте решили, че сте роби) взети заедн

Синбад, генетичните изследвания категорично отхвърлят тезата за тюрксия произход на българите!Нямаме нищо общо!Кан Алцек стига до земите на днешна Италия и вече има и негов паметник там. https://

Наблегни на болднатото, Валкирия! Първо - някой да те е молил да Ни "показваш", какъв народ сме били? Второ - Ти, еврейката, ще Ни посочваш, показваш и "доказваш" с менторски тон на Нас, Бъл

Публикувани изображения

преди 11 часа, miro20 написа:

Да, аз също споменах за племето склавини...
Не е благодарение на НАТО и ЕС. А благодарение на фалиралия соц.
...Който и демографски ни възпитаваше да нямаме повече от 1 дете, максимум 2...

Склавините са славяните. А соцът може да е фалирал, но демокрацията по-богати не ни направи. И през соца не е имало забрана да имаш повече от 1, 2 или 5 деца. Националната катастрофа в демографията започва след реформите и населението се топи. Няма адекватни здравни грижи за децата, няма поощряване на раждаемостта, а гледането на дете е скъпо удоволствие.

преди 10 часа, miro20 написа:

Траките никъде не са "изчезнали" . Реално са сегашни българи, което доказва и генетичното изследване

Траките са изчезнали. Това се нарича асимилация. Когато културата и характерните черти, както и езика на един народ изчезват, размиват се. Тракийската държава е погинала, а от тях не е останало нищо, освен черти в скалите.

преди 8 часа, valkiria1 написа:

Българските държавни архиви са пълни с документи...

А  ти на българите състоянието много го знаеш. Робство е. Толкова. Държавните архиви имат и документи как бътлгари са били продавани като роби.

преди 6 часа, valkiria1 написа:

Е и какво не си наясно ,че Рим потушава въстание... Няма да си говорим затова  колко цивилизовано сте го върнали през Възродителния период, нали?

Римската империя е била робовладелска империя. А "Възродителният период" е малко. В България не може да има малцинства, които да се отцепват от официално установените правила за български език и светски живот.
А ти по-добре ми кажи защо сте поробили Палестинците?

преди 3 часа, miro20 написа:

след като имат повече разлики, защо трябва да се изтъкват малките прилики / а то има и такива разбира се/   за да се защитава някаква изкуствена панславистка теория ?

Език - корени на думите, бит, култура и гени не са достатъчни, така ли?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, miro20 написа:

.....изгодно да стриже вълна от сита овца, а не от мърша ? НО с условиео овцата да си остане  безправна овца.

.....положението в което сме били е по зле от позицията да си "роб" по "Дефиниция"  ??

А сега овцата е мърша и макар да е правна овца , пак я стрижат , че и доят до кръв даже !

Ха сега да сравняваме ! Имало данък "Десятък" , а сега колко  е....че дали не се бъркам . И други неща да сравняваме - а е "Демокрация" . Имало възродителен процес - сега има емиграция , ама в много пъти повече..........Има нещо тотално сбъркано в цялата работа.....:)

Така че робство ли е било , владичетво ли е , демокрация... - мислете с глаите си !

Така е била устроена Османската Империя , че всички вилаети са си траели 500 години....А безчинствата на властта в екстрени положения винаги и на всякъде са едни и същи....то и днес се вижда ! Пък уж вече никъде няма робство !....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, valkiria1 написа:

Седнала съм да издирвам факти да ви показвам ,че сте били народ ,който може да има своите гордости дори и в трудните  и жестоки времена на изпитания, а вие със всичка сила ги отричате и дърпате към отходната яма на историята.

Наблегни на болднатото, Валкирия!

Първо - някой да те е молил да Ни "показваш", какъв народ сме били?

Второ - Ти, еврейката, ще Ни посочваш, показваш и "доказваш" с менторски тон на Нас, Българите - с какво да се гордеем в собствената Ни родина?

Ти сериозно ли мислиш, че познаваш българската история, паметници, култура и артефакти - по-добре от Нас, Българите?

Моля те, спри да се унижаваш и да ставаш за посмешище, че направо се замислям, трябвало ли е да спасим толкова евреи от участта им, като ти чета глупостите на килограм.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, A.com написа:

А в Северна Гърция живеят...? Та, затова най-много с тях си приличаме.

А  в  Италия  нямаше  ли  Българи?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, октим написа:

А  в  Италия  нямаше  ли  Българи?

Българи не, имало е Прабългари- тюрки .... Според историците един от братята стига до сегашна Италия ... И дори за доказателство се посочват доста наименования в някои части на Италия  съдържащи в себе си Bulgar ... 

Редактирано от Sinbad_ (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Sinbad_ написа:

Българи не, имало е Прабългари- тюрки .... Според историците един от братята стига до сегашна Италия ... И дори за доказателство се посочват доста наименования в някои части на Италия  съдържащи в себе си Bulgar ... 

Българите  не  са  тюрки,  ние  произлизаме  от  пелазгиите.  И  се  е  обособил  като  народ  преди  7525 години.  5508 преди  христа  е година  първа.   

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, октим написа:

Българите  не  са  тюрки,  ние  произлизаме  от  пелазгиите.  И  се  е  обособил  като  народ  преди  7525 години.  5508 преди  христа  е година  първа.   

Аха, и сте построили в съня си пирамидите предполагам хахахахахахахахахахаха

П.С А сега сериозно, я багайте с почитателката си да си пиете хапчетата че нещо пак ви прихваща идиотизма и глупоста...Взе да се набива отново много на очи, преди поне беше тиха и лично ваша...

Редактирано от Sinbad_ (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Sinbad_ написа:

Синбад, генетичните изследвания категорично отхвърлят тезата за тюрксия произход на българите!Нямаме нищо общо!Кан Алцек стига до земите на днешна Италия и вече има и негов паметник там.

https://www.24chasa.bg/novini/article/5565114

И да се обърна към другите участници в дискусията.Ако се абстрахирате от факта, че Валкирия не е българка(поне тя не се определя като такава) и обърнете внимание единствено на изложените фактите в постовете й в темата, ще откриете, че всичко което тя е написала се потвърждава с документи и факти от изтъкнати наши историци!Да, зная, че е неприятно за някой да се окаже, че жена може да е по-информирана и да е чела повече от него, но понякога и това се случва(и аз съм в същото положение, признавам си)!Приемете го като мъже и се опитайте да наваксате, а не се опитвайте да компенсирате незнанието си с агресия и злоба към нея или към евреите като цяло!Високопарните изказвания от сорта на колко сме велики, няма да променят историята, не е ли по добре да знаем и да назоваваме нещата с точните им имена?Дръжте се на положение, както се казва!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Momolord написа:

Второ - Ти, еврейката, ще Ни посочваш, показваш и "доказваш" с менторски тон на Нас, Българите - с какво да се гордеем в собствената Ни родина?

Ти сериозно ли мислиш, че познаваш българската история, паметници, култура и артефакти - по-добре от Нас, Българите?

Моля те, спри да се унижаваш и да ставаш за посмешище, че направо се замислям, трябвало ли е да спасим толкова евреи от участта им, като ти чета глупостите на килограм.

Първо: На Валкирия(като знание и приложение на знанието) не можеш да полееш и на малкия пръст.

Второ: Тя познава българската история повече от всички вас(дето сте решили, че сте роби) взети заедно.

Трето: Чест и прави, че макар и еврейка, тя остава повече българка от всички вас, взети заедно. Ако не знаете, баща и е българин. Ако не знаете - по майчина линия(митохондриална ДНК) тя е еврейка. Митохондриалната ДНК е (така да се каже) ДНК на рода, на нацията, тя не се променя с времето.

преди 14 часа, simtech написа:

Аз пък много се кефя на вашата участ с газовите камери.

Пък ти... нямам думи за теб! Типично по робски. Комплексите явно много ти тежат.

Вместо да се поучиш от историята на този народ, оцеляващ въпреки всички репресии във вековете, ти се кефиш на унищожението му... Наистина не знам как може да се назове това!

Е, такъв народ е и нашият! Петте века в Османската империя(преди това два века във Византия) не са ни претопили, запазили сме и вярата, и културата, и традициите си! С това трябва да се гордеем, а не че сме били роби!

преди 14 часа, simtech написа:

Траките са изчезнали. Това се нарича асимилация. Когато културата и характерните черти, както и езика на един народ изчезват, размиват се. Тракийската държава е погинала, а от тях не е останало нищо, освен черти в скалите.

Не са изчезнали. Точно тяхната ДНК е в генетичния пул на повече от половината Европа. А тракийска държава не е имало. Но има тракийска цивилизация(първата европейска цивилизация)

Редактирано от Нел (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Нел написа:

Първо: На Валкирия(като знание и приложение на знанието) не можеш да полееш и на малкия пръст.

Второ: Тя познава българската история повече от всички вас(дето сте решили, че сте роби) взети заедно.

Трето: Чест и прави, че макар и еврейка, тя остава повече българка от всички вас, взети заедно. Ако не знаете, баща и е българин. Ако не знаете - по майчина линия(митохондриална ДНК) тя е еврейка. Митохондриалната ДНК е (така да се каже) ДНК на рода, на нацията, тя не се променя с времето.

Първо - Мога да "полея" и на големия и пръст! Какво да бъде (вино, или ракия)? :D

Второ - Видяхме всички, колко я познава българската история.

Трето - повече е еврейка, така като гледам, другото бих го коментирал, но не ми се навлиза в излишна полемика.

Да те светна Нел - Аз съм българин до 9 коляно, та не ми навирай в лицето мешана скара, ако ме разбираш!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, simtech написа:

Език - корени на думите, бит, култура и гени не са достатъчни, така ли?

Не. Особенно когато са различни. Езика който руснаците са взели от нас, не е достатъчно.

Защо не кажем тогава.. по езиков признак и бит, руснаците са българи ? Това по съвпада с теорията ти.

преди 16 часа, simtech написа:

Склавините са славяните.

Аз ащо не подхванахте някое от десетките други племена ? И да "сътворите" вместо панславизъм, напрмер клингонизъм ? И да обедините понятия като клингон и калгон ? :)

Виж къде са живели тези склавини. Нищо общо с теорията за глобалните територии на "славяни".

Защо "славянството " не се нарича "българство " ?

Пак казвам - обсъждайки колко разлики има в народите на това "славянство" , забравяте че нещо което не прилича на торта, не мирише на торта, не изглежда като торта, на вкус не е торта, значи най вероятно НЕ Е торта :)

И така и не ми каза - колко и какви свидетелства има от археологията за "славяни"  ? За Българи, Траки и др племена малки и големи има, как така нито една паничка няма или надпис на камък на "славяни" ?? Но е развита тази фалшива теория до небесата ?? 

Отговора е че тази пропаганда бе нужна на Екатерина Велика и на панславистите за целите на империята, подхванато по късно от съветските историци и наши васални им , които преписваха тези теории . Но за тяхно съжление и наша радост, тази измислица няма абсолютно никакви исторически корени.

преди 16 часа, valkiria1 написа:

Миро,

ако се върнеш назад ще видиш ,че няма мой пост в който да отричам това. Това ,което е било за българите е било еднакво с участта на всички народи ,които в един момент са били част от Османската империя.Щом като се натискате да получите известност като  роби  ,ми дерзайте драги Миро,на мен какво ми е.

Ами аз по принцип не споря с теб за казаното , приеми го като допълнение. Аз не споря за дефницията като такава на "роб". А развивам  ситуацията защо това е дори по лошо от "робство" по определение и дефиниция. :)

преди 1 час, Нел написа:

Не са изчезнали. Точно тяхната ДНК е в генетичния пул на повече от половината Европа. А тракийска държава не е имало. Но има тракийска цивилизация(първата европейска цивилизация)

Именно. !

Аз затова ми са по интересни истинските факти и история, и много бих се гордял с една такава българо-тракийска история , а не разни пропагандни измишльотини

Редактирано от miro20 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Нел написа:

Вместо да се поучиш от историята на този народ, оцеляващ въпреки всички репресии във вековете, ти се кефиш на унищожението му... Наистина не знам как може да се назове това! Е, такъв народ е и нашият! Петте века в Османската империя(преди това два века във Византия) не са ни претопили, запазили сме и вярата, и културата, и традициите си! С това трябва да се гордеем, а не че сме били роби!

Аз не се гордея с това, че сме били роби. Но не искам да се забравя, за да се знае. И да не се прощава.
На Алия направо й пожелавам. И знаеш ли защо? Защото за нея газовите камери са са холокост и нещастие, но Баташкото клане е събитие, а не геноцид. Защото тя и Фашистката империя просто е решила да се разправи с някого, който не й харесва. Ама ционистите реват на умряло, като се каже нещо за холокоста.
Аз не искам да оцеляваме въпреки репресиите, искам отплата.
А ти явно за Одриско царство не си чувала.
И една идея. Жалко, че навремето България не можела по времето на някоя от световните войни да завладее Турция, да изколи всички и да посипе земята със сол. Това заслужава нашата "съседка" - някой да й го начу*а. Навремето сме могли и сме я побеждавал..Ех, защооо..Но историята е минало.

преди 11 часа, Sinbad_ написа:

Аха, и сте построили в съня си пирамидите предполагам хахахахахахахахахахаха

Каза го човека, който трябваше да го посекат във "Възродителният процес". Трябва на всеки 5 години да има по един такъв. Направо започвам да приветствувам идеите на националсоциализма. Защото с такива мерзавци, които петнят името българско трябва да има жестока разправа.

преди 1 час, miro20 написа:

Не. Особенно когато са различни. Езика който руснаците са взели от нас, не е достатъчно.

Защо не кажем тогава.. по езиков признак и бит, руснаците са българи ? Това по съвпада с теорията ти.

Добре, руснаците, сърбите, поляците, македонците, украинците, дори чехите са взели езика от нас.
Руснаците не са българи, но сме с общ произход. Всеки народ е поел по пътя си.
Склавини са славяни. Траките са били завладени от Римляните. Какво ли им се е случило след това?
Какви глобални територии имат славяните? Склавините и сродните им са живели на територията на днешна Източна Европа, около сегашна България, сегашна Полша, сегашна западна Русия.

Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всички сме произлезли от Адам... значи всички сме адамисти ... Пак ти казвам за трети път може би ...  ти сам описваш една камара разлики , а не прилики. виж по горе за тортата да не се повтарям :)

С руснаците които са с угро-фински произход, нямаме нищо общо . Литовци, северна Полша , и др са по близки с тях. чехите , словенци - с германската група и т.н..

А склавините , казват някои , са траки : https://bgistoria.jimdo.com/митът-за-славяните/

Така че да добавя - защо панславистите са измислили митове за "славяни"  а не са развили по реални и физически съществуващи траки и българи ?

Защото това не е изгодно на руско-сръбската пропаганда и лъжи :)

преди 11 минути, simtech написа:

Защото с такива мерзавци, които петнят името българско трябва да има жестока разправа.

По полека с тези нацистки призиви .

Най голямото му наказание е да разбере че говори пълни глупости :)

Редактирано от miro20 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, miro20 написа:

С руснаците които са с угро-фински произход, нямаме нищо общо . Литовци, северна Полша , и др са по близки с тях. чехите , словенци - с германската група и т.н..

Мда. Те руснаците имат много общо с германците, финландците или някой от скандинавия. Сигурно е така.
Разлики винаги има, защото сме различни държави и народи днес. Но сходствата могат да се проследят назад във вековете.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, M.Николов написа:

Simtech, добре е и да мислиш преди да пишеш!

Ако уточниш, ще го помислим двамата. Но за Турция си оставам на думите. Бой, посипване на земята със сол и нищо да не поникне, нито човек да остане там за поне 50 години напред. Мислех ги за светска държава, а те все повече стават джихадисти с империалистки/халифатски претенции. И разни мерзавци ще ни обиждат историята, че едва ли не сами сме си го сложили, че не е имало геноцид срещу българския народ..и че България пак трябва да стане турски виалет.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж никой не се опитва да обижда историята ни, никой не отрича, че българския народ е преживял много трудности и мъки за тези 5 века под чужда власт, целият спор е в това как е правилно да се нарече този период.Копирах ви мнението на проф. Божидар Димитров по темата, за мен той отлично е изяснил въпроса.А относно Турция разбирам, че не я обичаш, но днешна Турция не е Османската империя.И да знаеш, че най-големите зверства срещу българи не са извършени от етнически турци, а предимно от черкези, цигани и друга подобна сган!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Нел написа:

Чест и прави, че макар и еврейка, тя остава повече българка от всички вас, взети заедно. Ако не знаете, баща и е българин. Ако не знаете - по майчина линия(митохондриална ДНК) тя е еврейка. Митохондриалната ДНК е (така да се каже) ДНК на рода, на нацията, тя не се променя с времето.

Ако баща й е бил мъж на място, тя сега нямаше да се самоопределя като еврейка.
Да се фука че се чувства еврейка, може да й върши работа само в окупираните палестински земи.
На една братчедка дъщерята е женена за един на който майка му е българка, ама я е завел да се пържи на жегата в сегашната териотория дадена на евреите. 
Социални права имали там, апартаментче и помощи, само и само да са съгласни да си отгледат двете им дечица там и да учат на еврит и да имат уроци по арабски. А децата им имат едва 25% еврейски гени, при условие че на оня баща му е бил 100% еврейн.

По-голяма тъпотия от тази, с векове наред да се изолираш от местините жители там къдетто си, само заради някаква си тъпа библия, едва ли може да има. В изкуствено създадената държава в Палестина, има такиви бели хорица от Европа, че просто няма как да са чистокръвни евреи.

Така, аз съм бял българин, ама на белият ми син му обяснявам че той е белгийче и даже му смених фамилното име, да не е моето ами да е на майка му, та да не го гледат накриво, че има чужди корени.
А на евреите векове не са им стигнали, за да проумеят да станат германци, французи, украинци и т.н.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, valkiria1 написа:

...и взаимно проникване на народите един в друг и уникалната амалгама от гени която се е  получила от това

Ние не сме робски народ. Не ме интересува вашата ви амалгама. Да, Турция трябва до днес да плаща репарации на България. Щетите, които те са нанесли на Европа и най-вече на нас са феноменални. Докато нацистка германия  беше разпъната на кръст, то целият ЕС се опитва да потули геноцида, който турците са извършвали над Българите.
Израел беше създаден с изгонване на палестинците и отнемането на земите им. Де факто за мен всеки един израелски гражданин е окупатор. Всъщност в моите очи Израел днес един вид върши това, което Османската империя е вършила навремето.
Моята теза, че съвременниците на ислямския радикализъм са тръгнали от този конфликт.
И да, хората извършили геноцид над друг народ не заслужават нищо друго, освен презрение. Не е реваншизъм да не забравиш, късогледство е да забравиш и да пренебрегнеш истината.
Ще те призова за последен да престанеш със сладникавите истории за "еврейския народ", каквото и да значи това.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знаете  ли,  че  до  падане  на  България  под  турско  робство  датите  са  се  отбелязвали   от  Христа,  и   по  българското  летоброене.

През 1335 сръбският болярин Стефан Хрельо Драговол обновил манастира като построил голяма църква и отбранителна кула. Това е отразено в надпис с вградени тухли на южната стена на кулата - "При владичеството на превисокия господин крал Стефан Душан, господин протосеваст Хрельо с голям труд и разход изгради тази кула на светия отец Иван Рилски и на Божията майка, наречена Осеновица, в годината 6843 индикт пети (1334-35)".   Рилския  манастир  

http://badamba.info/BySource/Rila_monastery.html

Ако  не  ви  мързи  изчислете  началото  на  нашето  летоброене.  

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, октим написа:

Знаете  ли,  че  до  падане  на  България  под  турско  робство  датите  са  се  отбелязвали   от  Христа,  и   по  българското  летоброене.

През 1335 сръбският болярин Стефан Хрельо Драговол обновил манастира като построил голяма църква и отбранителна кула. Това е отразено в надпис с вградени тухли на южната стена на кулата - "При владичеството на превисокия господин крал Стефан Душан, господин протосеваст Хрельо с голям труд и разход изгради тази кула на светия отец Иван Рилски и на Божията майка, наречена Осеновица, в годината 6843 индикт пети (1334-35)".   Рилския  манастир  

http://badamba.info/BySource/Rila_monastery.html

Ако  не  ви  мързи  изчислете  началото  на  нашето  летоброене.  

6843 от сътворението на света. Не по българското летоброене. Такова е било и летоброенето във Византия, от където идва и при нас.

Ето ви нещо, да се поразсеете малко:

Защо дедите ни подцениха османските турци?

Spoiler

Историята за падането на българските земи под османска власт е една от епичните, трагични и паметни страници в историята на нашия народ. В продължение на около половин век, българите оказват съпротива на нашествениците и продават скъпо свободата си. Тази история е допълвана и от множество предателства и присъединяване на първенци към страната на врага – знаменателни, но не и прецедентни епизоди от историята на народа ни.

Падението на Второто българско царство има всички характеристики на епос – героични отпори, трагична любов, паметни персонажи и трагични жертви.

Тази история заслужава да бъде изучена, разбрана и правилно осмислена от народа ни, който често я подминава, нежелаещ да вкуси горчивината на онези преломни години. Но един въпрос, свързан с тази епоха рядко намира място в трудовете на историци и публицисти – защо става така, че дедите ни подценяват османците?

Когато през 1351 г., византийският император Йоан Кантакузин провожда пратеници в Търново, те са посрещнати хладно от Йоан Александър. Царят ги посреща в пищната си тронна зала, заобиколен от велможи и военни съветници, придружаван от своята красива и загадъчна царица – еврейката Сара. Ромеите носят страшни вести – набезите на турците – пришълци и опасни воини от Азия, зачестяват със всяка година. Пиратските им кораби плячкосват Егея, а сухопътните им сили вече са опустошили Витиния и хвърлят алчни погледи към Тракия.

Мощните ромейски крепости Никомедия и Никея са паднали в ръцете на Орхан Гази бей, а съгледвачите му тъпчат пясъците на Босфора срещу самата византийска столица.

„Нека се съюзим!“, гласят думите на Кантакузин.“ Нека съберем заедно флот и армия, и да се разправим с тези неверници, тази Божия напаст!“

Студеният поглед на българския цар не се променя.

„А нима не бе именно вашия василевс този, който доведе турците в земите ни? Нима не бе той този, който ги нае от собствената си хазна, за да му осигурят трона в Константинопол? Не бе ли той този, който ги използва за да унищожи владенията на храбрия Момчил в Родопите? А сега иска помощ от онези, срещу които сам насъска кучетата си?“

И тогава, както казват хронистите, царят ги напсувал, набил ги и ги изгонил от земите си. Три години по-късно османците превзели Цимпе, а след още две – Галиполи. През 1362 г., турците превземат Одрин, през 1371 г., разбиват Вълкашин и Углеша при Черномен, а двадесет години по-късно вече владеят Търново, София, Пловдив и Варна. Видин ще устои, с упорство и дипломация, до 1418 г. (или 1421 г. според други данни), след което е окончателно погълнат.

България изчезва за следващите пет века.

Така, накратко, и с популярния за Интернет пространството ни патос, звучи разказа за пропиления съюз между България и Византия. Информацията от изворите е пределно ясна – недоверието на Йоан Александър към Йоан Кантакузин е продиктувано от миналото, което двамата споделят – войни, предателства и набези на турски наемници в българските земи, в които царят губи своя първороден син (само две години преди идването на византийските пратеници). Това, обаче, не обяснява защо вторият най-дълго управлявал български владетел, не успява да прозре османската заплаха. Отговорът, подобно на причината за недоверието спрямо византийците, се крие в историята, но не скорошната (от гледна точка на Йоан Александър), а около век и половина по-назад.

Пришълците от Запад

conquestofconstantinoplebythecrusadersin1204

През 1203 г., под стените на Константинопол пристига голяма венецианска флотилия, която носи на борда си рицарите от Четвъртия кръстоносен поход.

Техните водачи се намират в деликатно положение – вече са продали услугите си на Венеция – в замяна на завземането на град Задар (Зара), републиката е обещала  да ги докара до Константинопол.

До тук добре, но парите свършват, а липсата на действия заплашва да деморализира войниците и да доведе до разпадане на армията. В този момент щастливата съдба се усмихва на рицарите. Принц Алексий Ангел, беглец от Византия, след като баща му Исаак II е детрониран и ослепен през 1195 г., обещава на кръстоносците да им плати 200 000 сребърни марки (колкото е оставащият им дълг към Венеция), да плаща за поддръжката на 500 рицари в Светите земи и да предостави 10 000 византийски войници за продължаване на похода.

Скоро след като му спечелват трона (краят на юли, 1203 г.), за младия василевс става ясно, че няма начин да изпълни финансовите си ангажименти.

Междувременно напрежението във византийската столица ескалира. През януари 1204г., Алексий и Исаак II са премахнати, а Алексий Мурзуфул заема трона. Разярените рицари решават със сила да вземат онова, което им е обещано и превземат града през април 1204 г., подлагайки го на грабеж.

Византия е ликвидирана, а от руините й се ражда Латинската империя. 

Латините завземат Тракия, Елада и Пелопонес, а повечето егейски острови са дадени на Венеция. Въпреки че Калоян успява да ги надвие при Одрин през 1205 г., в крайна сметка рицарите разгромяват българите три години по-късно и циментират присъствието си на полуострова.

При Анри Фландърски империята достига своя зенит. По всичко изглежда, че Балканите ще паднат под властта на нашествениците.

Радостта, обаче, е краткотрайна. След възхода, продължил до около 1210 г., следва също толкова главоломен залез. Бароните бързат да разделят земите помежду си, а централната власт в столицата не успява да се наложи над разнородните аристократични фракции. В Епир и Никея, старите византийски династии успяват да създадат свои държави, които подемат борба с рицарите и спрират техния устрем. България, макар и сериозно притисната оцелява след поредица от ловки дипломатически маневри на Борил, който жертва земи по Дунав и в Македония, за да спаси останалото от царството си. Подписан е и сговор с рицарите, който гарантира, че земите северно от Хемус, остават български.

През 1218 г., в България идва нов млад и амбициозен владетел – Йоан Асен II, който започва да стабилизира и засилва държавата. В Епир Теодор Комнин събира мощна армия, подпомогната и от местни албански кланове. Епирците завземат Солун през 1230 г. и заплашват Одрин. Победата на българите при Клокотница слага край на епирската хегемония, но през 1235 г., никейците вече са прехвърлили военните действия на Балканите. Тракия е подчинена, а никейците изтласкват българите от Родопите и Македония, и завземат Солун. Константинопол е върнат през 1261 г., с което се слага край на латинската империя. Хегемонията на пришълците, реално, е продължила по-малко от десетилетие.

Пришълците от Север

bataille_entre_mongols__chinois_1211

През 1241 г., докато в Тракия все още се води надпреварата за Латинското наследство, в Европа се появяват нови нашественици – монголите.

На няколко последователни вълни, ордите им помитат Централна и Източна Европа, а хановете им установяват властта си над бившите кумански земи в Украйна, както и над руските княжества.

Всички непосредствени съседи на Златната орда са принудени да плащат годишен данък и да понасят постоянните набези на отделни банди, прекосяващи земите от Татрите до Депър ежегодно.

Българските земи също не са подминати и след 1250 г., става обичайно степните завоеватели да плячкосват Влашко, Молдова, Бесарабия и Добруджа. Техните орди нахлуват и в Тракия, но по-често действат като средство в ръцете на ловката византийска дипломация, която използва набезите им, за да държи в шах българската държава.

През 1278 г., в България избухва въстанието на Ивайло.

Соченият от социалистическата ни историография за свинар водач, успява да нанесе поредица от поражения както на татарите, така и на византийците, а в края на бунта му, в собствената му армия се сражава татарски наемнически контингент.

Макар да поставят България под свое пряко политическо влияние по времето на Георги Тертер, татарите не успяват нито да унищожат страната, нито да отнемат трайно територии от нея (освен Бесарабия).

През 1300 г., Теодор Светослав успява да спечели за съюзник хан Ногай, с което татарската заплаха окончателно е премахната от плещите на България, а степните воини стават неразделен елемент от късната тертерова армия. Макар и да остават значително присъствие в Източна Европа, войските на Златната орда престават да са фактор в развитието на политическата история на Балканите. Хегемонията им трае две десетилетия, а периода на набезите им – още две.

Поредните пришълци от Запад

almogavers-catalans

През 1302г., Каталанската дружина, наемници от Арагон и Барселона, служещи в Сицилия, остават без работа.

Бързо, обаче, успяват да си осигурят нов договор. Притиснатият от засилващите се турски набези, Андроник II Палеолог решава да наеме прочутите бойци, за да се справи с проблемите в Анатолия.

Първоначално, поредните византийски наемници се справят добре и нанасят поредица от поражения на турците. В последствие, отношенията им с техния работодател се влошават, а жаждата на водача им Роже дьо Фльор за слава и плячка, започват да тревожат ромеите, които се опасяват от повторение на събитията от 1204 г.

За да се справи със ситуацията, Андроник наема 1 000 алани, които атакуват разположените в Одрин каталани и ликвидират водача им. Останали без своя командир, каталаните се изтеглят в Елада, където продават услугите си на местните латински барони, докато накрая не слагат ръка на Тива, Атина и Лариса, където създават собствена държава, която така и не се разраства.

След възхода на Душановата империя, каталанските земи попадат под влиянието на Сърбия, а в последствие и на деспот Симеон Палеолог. В крайна сметка, тяхната държавица е унищожена от Наварската дружина, изпратена в Атика от Флоренция. Наварците, на свой ред създават владение в централна Гърция, което просъществува до 1456 г., когато е окончателно подчинено от османците.

Въпреки своите несъмнени качества, каталаните не разполагат нито с размаха, нито с амбициите на латинските рицари. В крайна сметка, тяхното присъствие никога не се превръща в твърде сериозна заплаха за Византия или останалите балкански владетели.

Сянката на Унгария

Паралелно с периодичните нашествия на различни народи и наемнически сили от изток и запад, Балканите се намират под постоянния натиск на една външна, добре организирана сила – кралство Унгария.

Унгарците представляват сериозен външен опонент на народите южно от Дунав още от IX век, но ролята им на полуострова се засилва след падането на Константинопол през 1204 г.

За разлика от останалите външни фактори, с които Византия се справя по един или друг начин, „грижата“ за унгарците е поета от българите. Макар и да търпят поредица неуспехи, нашите предци съумяват да контрират настъплението на своите северозападни съседи и да не допуснат разрастване на „маджарското“ кралство в централните и източни Балкани.

Въпреки множеството кризисни моменти, които българската държава преживява в периода 1240-1330 г., унгарското настъпление като цяло е задържано, макар и с цената на Белградска област. Последната инвазия в средата на 50-те години на XIV век също е овладяна, макар че Видин за кратко е превзет.

Победата, постигната от Иван Александър над този сериозен противник – Унгария, която е може би най-силната държава в Централна Европа тогава – е сериозно доказателство за възможностите на концентрираната и целенасочена българска държава. Обратната страна на монетата е, че се създава усещане, че след тази победа, българската армия би могла да се справи и другаде без проблеми.

Пропилените възможности

Този кратък обзор на събитията в периода 1204-1350г. показва, че чуждите нашественици са общо взето обичаен феномен за Балканите.

Общото между отделните случаи е, че въпреки трудностите и натиска, местните държави винаги успяват да се справят с нашествениците и ако не да ги изгонят, то поне да ги превърнат в пореден елемент от пъстрата политическа мозайка на региона, притъпявайки тяхната сила до степен, в които дори монголите са превърнати в обичаен субект на политическата карта.

Всъщност, самите турци по никакъв начин не са новост за политическата картина. Селджуците пристигат в Западна Мала Азия още през 1071 г. и от тогава са постоянен фактор в политиката на Егейския регион.

Надмощието им над Византия трае около три десетилетия, след което империята, заедно с бойците от Първия кръстоносен поход, им нанася поражение и отнема голяма част от земите им в Анадола. До 1171 г., Византия е в контранастъпление, а дори и след поражението при Мириокефалон (1171), турците не успяват да си върнат стабилните позиции в Анатолия. Едва след 1280 г., когато финансовите и военни ресурси на Византия се изтощават на Балканите, турците започват, чрез поредица от локални офанзиви, да изтласкат империята от Мала Азия. Този процес продължава около пет десетилетия и едва през 1330 г., след падането на Никомедия и Никея, империята окончателно губи позиции източно от Босфора.

Въпреки това, турците продължават да действат като византийски наемници на Балканите.

Често обвиняваме своите предци, че не се вглеждат в историята, не се учат от нея. Но какво виждаме пред себе си?

e878fa5151198d2b832f11c52d117213

Непрекъснато повтарящи се цикли от три десетилетия, в които всеки нов проблем, макар и не по-малко сериозен от предишните е преодоляван. Ако се поставим на мястото на Йоан Александър, абстрахирайки се от онова, което знаем че се случва после, не бихме предположили, че поредното турско присъствие на Балканите ще завърши по-различно от предишните случаи.

Близкото бъдеще само потвърждава това.

През 1356 г. пада Галиполи, но по-малко от 10 години по-късно, османците са изгонени от там от поредните западни приятели на Византия – савойците на Амадео VI. Използвайки отличния си флот, Зеленият граф завзема Цимпе и Галиполи, и изолира относително малките османски сили в Тракия от основните им части в Анадола. Лишени от стабилен флот и опит в обсадното дело, османците нямат никакъв шанс да се върнат на Балканите без външна помощ. Остава само Одрин и няколко по-малки крепости и група опитни, но малочислени врагове, които могат да бъдат победени от една голяма, добре оформена армия.

Или поне така изглежда.

Именно тук, в идването на савойците се крие разковничето. Вместо да се възползва от успеха на Амадео, император Йоан V Палеолог решава да си отмъсти на Йоан Александър, който играе двойнствена роля в гражданската война между Йоан и неговия опонент Кантакузин. Савойския флот атакува Несебър, Созопол и Поморие и ги превзема, предавайки ги на византийците. Това изгаря всички мостове и прави съюза между двете балкански страни невъзможен.

Същевременно, в Сърбия е умрял могъщият Стефан Урош Душан, а империята му е в развалини, поделена между амбициозните му аристократи.

В момента, в който турците могат да бъдат пречупени, те са оценени като второстепенен, временен проблем, за който може да се действа и по-късно.

За това спомага както унгарското нахлуване срещу Видинското царство и борбата за влияние над Влашко и Молдова между Естрегом и Търново, така и нестабилната вътрешнополитическа среда във Византия, която през 70те години на 14 век, ще се изроди в поредната гражданска война.

Благоприятното стечение на обстоятелствата, социалните, икономическите и политическите ефекти на чумната епидемия и последвалия я повсеместен обществен и административен шок, облагодетелстват османците.

Едва през 1371 г., Вълкашин и Углеша най-сетне събират армия, с която да разбият опасната им, макар и малочислена армия на Балканите, командвана от Лала Шахин и Евренос бей.

Османците за пореден път са подценени – християнската армия организира мащабен запой преди сражението.

Опитните османски командири използват възможността и нанасят страховито поражение на враговете си, повечето от които са избити. В същата година умира Йоан Александър, а неговия неуверен и млад наследник Йоан Шишман не успява да сплоти своите аристократи.

Нещо повече, България пренебрегва турците за да враждува със…себе си, посредством противопоставянето на Търново, Видин и Каварна.

През 1378 г., нещата стават необратими. Византийците, впуснали се в поредната гражданска война, си купуват помощта на Мурад I. Цената – Галиполи и Цимпе. Самоуверени, че винаги могат да прогонят турците с външна помощ, ромеите приемат. Но Мурад не е като своя баща.

Османците никога повече няма да напуснат Тракия.

От съвременна гледна точка, е лесно да обвиняваме своите предци в пропилените шансове и проиграната съдба на народа ни.

Йоан Александър в продължение на поколения е „тачен“ като царят, погубил България. Малцина са онези, които се замислят, че този мъж, загубил сина си приживе и многократно предаван от свои съюзници, едва ли случайно управлява четири десетилетия и то не къде, а в един от най-размирните региони на тогавашна Европа.

През своя дълъг и изпълнен с превратности живот, Йоан Александър става свидетел на това как ромеите предават чичо му Михаил Шишман, как наемниците им турци погубват сина му и как след това атакуват земите му посредством своите савойски съюзници.

Същевременно, царят е принуден внимателно да лавира на Запад с оглед мощта на сръбското кралство на Стефан Душан и постоянната унгарска заплаха. Вътрешната политика е също толкова сложна – неукротима и центробежна аристокрация, сложни религиозни противопоставяния между Търново и Охрид, както и социалния и икономически шок от чумата.

Но България преживява чумата, преживява Душан и унгарците.

Всеки, който се запознае с живота на Йоан Александър, не би могъл да го съди заради параноичното му недоверие към съседите. От собствената му позиция, историческият урок е ясен – нашественици са идвали и преди, но местните са се справяли всеки път.

Това, което е нямало как да знае, е че новият нашественик не е като другите. Не е дошъл да е просто наемник или само за да граби.

Османската империя е един постоянно еволюиращ хищник, управляван от една от най-блестящите поредици от владетели в европейската история. За зла съдба на разединената след 1371 г. България, предците ни се борят с най-целеустремения, амбициозен и методичен сред тях – Мурад I, съчетаващ такт, визия и последователност, с каквато не могат да се похвалят повечето му наследници. Именно той изгражда Османската държава и залага основите на онази велика сила, която ще съкруши всичките си опоненти през следващия век и половина.

А за нас остава утешението, че предците ни са успели да се справят с много и опасни врагове и в крайна сметка, са били победени от най-силния и то след като са се съпротивлявали половин век, за съжаление разединени и без обща цел.

За нас днес, остава да се поучим от примера им и да оставаме винаги единни в лицето на множеството външни фактори, които се стремят и успяват да ни доминират.

Защото докато се делим на про-източни и про-западни, забравяме, че трябва да сме про-български. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, всичко свързано с историята на Древните българи и тяхната родна българска земя се крие от днешните историци на заплата при Световното задкулисие. В същото време съседите ни турците ни проглушиха ушите с "техните" подземни градове като Даринкьойо на снимката (или просто Даринково, древно български град, създаден от дедите ни, първите заселници и на турските земи, и на цялата земя).

-

Турците са наследници на Древните българи. Първите заселници на Турските земи са Българите, нарекли себе си Назилите, т.е. Хората на Аз или Азковците, както са наричани древните българи. Ази / СебАзи е основен Бог на дедите ни - той е Бог Син и Бог на Човешката душа.
Освен СебАзи Древните българи са наричали Бога син и Слънцето, като са го зовяли Бал / БалАз със значение Бог на Светилото.
Дори и днешната некоронована "столица" на Турция град Истанбул е кръстена на Бога Бал - И СтанБал, Изправи се Бал.
Първите обитатели на Турските днес земи са Назилите, наречени по-късно Хетите. Назилите са хората на Ази, Себази Бога на Себеаза, Древните българи. Техни наследници днес са например Язидите, запазили Древнобългарската духовност. Днес Язидите на Бога Ази са последните останали пазители на така наречените езически вярвания, а всъщност Древнобългарската Слънчева духовност. Това е и причината над тях в последните години да се осъществявава масов геноцид от Ислямистката държава на международните терористи.

Древните българи Назилите са наречени по-късно Хетите. От тяхно време са ненадминатите исторически паметници от древността - Гьобекли тепе, Планината Немрут и така нат. На тях могат да се видят сцени от Древнобългарските духовни мистерии, изпълнявани от жреци с кукерски животински маски на главите си.

-

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Римската  империя  според  учените  започва  съществуването  си  8/7 век  преди  Христа.  Византия  се  отделя  от  Рим   през  395  година.  Като  казах  летоброенето  започва  преди  7525 години  5508 год,  преди  Христа.   Следователно  не  е  нито  римско  нито  византийско.  

Това   летоброене  започва  от  деня  в  който  се  разкъсва  провлака  между  Средиземно  море  и  сладководното  езеро  /бъдещето  Черно  море./  Следователно  летоброенето   е  на  народа  населяващ  бреговете  на  езерото.   Е  кой  е  бил  този  народ?    При  нахлуването  на  водите  този  народ  се  разделя  на  две  части  -  източен  и  западен.   Западните  племена  носели  общото  име  Траки.  Източните  племена  носели  общото  име   Българи.

Когато  Аспарух  завладява  Мизия  византийските  хронисти  наричат  това  завоевание  по  родово  право.  Следователно  Аспарух  се   завръща    а  не  идва  като  завоевател.       

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване