A.com

LInux за да се спасят файлове от заразен компютър

49 мнения в тази тема

Можеш да ползваш и rsync.

Раздели проблема на две части.
    А. Копиране на всички mp3-ки на новия диск в същата съществуваща структура.
    rsync -aP /mnt/olddisk/*.mp3 /mnt/newdisk/save/
    Като резултат в save директорията ще имаш същото дърво на директории, където са били намерени mp3-ки.
    И така за всеки тип файл от интерес.

Б. Справяне с дублирани файлове.
    Нещата са далеч по-сложни:
     - можеш да имаш файлове с еднакви имена и различно съдржание/timestamp.  Кой ще предпочетеш - най-новите прекодировки, старите работещи или всички?
     - можеш да имаш файлове с различни имена, но еднакво съдржание/хеш. Кои ще запазиш?
    Има програми за това и на Линукс и на Windows - и всичките са несъвършенни откъм пълна автоматизация поради горните причини. 

2 души харесват това

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

преди 11 часа, velislavvasilev написа:

Важени са имената на файловете. Ако не се повтарят, няма значение. Ама ако някъде из диска има песни с едно и също име, не знам как ще подбере кои да копира. Примерно има Sash-Equador.mp3 със 128 битрейт и Sash-Equador.mp3 в дуга папка с 64 битрейт, не знам коя ще копира.

преди 11 часа, ZeroG написа:

Б. Справяне с дублирани файлове.

Нещата са далеч по-сложни:
     - можеш да имаш файлове с еднакви имена и различно съдржание/timestamp.  Кой ще предпочетеш - най-новите прекодировки, старите работещи или всички?
     - можеш да имаш файлове с различни имена, но еднакво съдржание/хеш. Кои ще запазиш?
    Има програми за това и на Линукс и на Windows - и всичките са несъвършенни откъм пълна автоматизация поради горните причини. 

За мен лично, е без значение кои файлове ще се копират. Ако не му харесва битрейта на някоя пасен- да си я намери с по-хубаво качество. Като не иска сам да се пази няма право да се оплаква след това.

Можеш да ползваш и rsync.

Раздели проблема на две части.
    А. Копиране на всички mp3-ки на новия диск в същата съществуваща структура.
    rsync -aP /mnt/olddisk/*.mp3 /mnt/newdisk/save/
    Като резултат в save директорията ще имаш същото дърво на директории, където са били намерени mp3-ки.
    И така за всеки тип файл от интерес.

Благодаря. Ще пробвам и този начин.

Ще ми предложиш ли някоя подобна програма? Нещо, което, може би, сте използвали и работи. Предполагам, че подобни програми имат възможност, когато видят, че вече съществува файл с такова име, да запишат новия файл с променено име(добавяне на суфикс например) и така да запазят и двата файла.

Не, че е проблем писането на команди, но съм намислил да направя това копиране поне 3 пъти в различни папки на външния твърд диск, защото място има достатъчно. Та, веднъж ще е с предложената от теб, веднъж с предложението на velislavvasilev, и веднъж с програма, ако се намери такава.

Редактирано от A.com (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, A.com написа:

Ще ми предложиш ли някоя подобна програма? Нещо, което, може би, сте използвали и работи. Предполагам, че подобни програми имат възможност, когато видят, че вече съществува файл с такова име, да запишат новия файл с променено име(добавяне на суфикс например) и така да запазят и двата файла.

Не, че е проблем писането на команди, но съм намислил да направя това копиране поне 3 пъти в различни папки на външния твърд диск, защото място има достатъчно. Та, веднъж ще е с предложената от теб, веднъж с предложението на velislavvasilev, и веднъж с програма, ако се намери такава.

Относно откриване на дублирани файлове:
    - под Линукс към днешен момент ползвам fdupes, а преди това ползвах fslint. 
    - под Windows съм ползвал преди години TotalCommander и SearchMyFiles (NirSoft)
    Всичките изброени са free.

Относно копиране на всички файлове в една папка - съветвам те да си спестиш мазиляка.
    Можеш  по-скоро да си преименуваш директориите с еднакво съдържане на нещо значещо според кодиране и битрейт, за да запазиш имената на файловете непокътнати.
    Но ако все пак настояваш ето как се прави под Линукс, модифицираме леко командата на  velislavvasilev в този и вариант:

find . -name "*.mp3" -exec cp --backup=t {} /patia/kadeto/iskash/da/gi/kopirash/ \;

Като резултат в таргет директорията ще получиш файлове със същото име и с добавка след разширението ~n~, където n е число. 

2 души харесват това

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Малка добавка от мен. Важно е тази команда да я изпълниш докато се намираш в / Тя важи за директорията в която е и всички прилежащи в нея. Ако я изпълниш в /home/user то ще подбере .mp3 файловете само от /home/user и всички прилежащи в нея поддиректории без значение къде си описал пътя на съхранение. И, в конзолата не ми ги дава като скрити, но явно заради символите ~ в Caja 1.16.1 ги дава като скрити файлове. Не знам ти каква дстро ще ползваш, но го имай на ум.

Редактирано от velislavvasilev (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

преди 10 часа, ZeroG написа:

find . -name "*.mp3" -exec cp --backup=t {} /patia/kadeto/iskash/da/gi/kopirash/ \;

Като резултат в таргет директорията ще получиш файлове със същото име и с добавка след разширението ~n~, където n е число. 

преди 9 часа, velislavvasilev написа:

Малка добавка от мен. Важно е тази команда да я изпълниш докато се намираш в / Тя важи за директорията в която е и всички прилежащи в нея. Ако я изпълниш в /home/user то ще подбере .mp3 файловете само от /home/user и всички прилежащи в нея поддиректории без значение къде си описал пътя на съхранение. И, в конзолата не ми ги дава като скрити, но явно заради символите ~ в Caja 1.16.1 ги дава като скрити файлове. Не знам ти каква дстро ще ползваш, но го имай на ум.

Закачих проблемния твърд диск на друг лаптоп и сега пишат него. Убунту Лайв СД. Ето снимка на дялвете на твъдрия диск:

http://prikachi.com/images.php?images/923/9073923c.png

Вижда се и външният твърд диск -  Seagate.

Не мога да видя пълния път до двата тяла на проблемния твърд диск. Отстрани е изписано само dev/sda2  и dev/sda3. За външният твърд диск пък нищо не изписва.

Как да видя пълните пътища за да мога да ги напиша правилно в конзолата?

Edit: Използвах това:

find / -iname "*.mp3" -print

и видях пътищата до файловете. Започват така:

/media/ubuntu/F00C006F0C0032E0/

Сега остава да видя и пълния път до външния твърд диск.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

преди 8 минути, velislavvasilev написа:

lsblk

Благодаря. Поставих курсора на мишката върху SEAGATE_2TB и ми изписа същото, което и твоята команда показа.  :)

Използвах тази команда: rsync -aP /mnt/olddisk/*.mp3 /mnt/newdisk/save/ 

и файловете започнаха да се копират.

Интересно, копира файлвете само от главната папка. Подпапките не бяха обработени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ама ти трябва да маунтнеш партишъните. От снимката, sda2 и sda3. Ако не ме лъже паметта, ако кликнеш с мишката на тях и ги отвориш, те ще се маунтнат сами. Иначе с командата lsblk Така ще видиш какви дялове имаш и къде са маунтнати. Ако всичко е ОК, логваш се с root и пишеш командата в /

sudo -i
    cd /
    pwd трябва да ти изпише само "/"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 3 минути, velislavvasilev написа:

Ама ти трябва да маунтнеш партишъните. От снимката, sda2 и sda3. Ако не ме лъже паметта, ако кликнеш с мишката на тях и ги отвориш, те ще се маунтнат сами. Иначе с командата lsblk Така ще видиш какви дялове имаш и къде са маунтнати. Ако всичко е ОК, логваш се с root и пишеш командата в /

sudo -i
    cd /
    pwd трябва да ти изпише само "/"

Дисковете са маунтнати. Влизам си в тях, преглеждам файловете, създавам нови файлове.

Как да се логна с root?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аа, ми за тази команда не знам. ZeroG да ти напише решение.

sudo -i -логваш се като root. Ако не стане, ама треа да стане, пробвай само със "su" или "sudo su"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

преди 16 минути, velislavvasilev написа:

Аа, ми за тази команда не знам. ZeroG да ти напише решение.

sudo -i -логваш се като root. Ако не стане, ама треа да стане, пробвай само със "su" или "sudo su"

След sudo -i ми изписва root@ubuntu:

Това cd / за какво е. За да вляза в сд-то ли?

Да не би да трябва да пиша media/ubuntu/F00C006F0C0032E0 /

за да вляза в единия дял на твърдия диск?

В конзолата изписва имена на песни. Предполагам, че ги премества. Обаче, спря да се обновява и компютъра е недостъпен. Дано да е защото върши работа по прехвърляне на файловете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ми, да. Това трябва да ти пише. Преди клйомбата е името на потребителя, а след нея името на компа/хоста Сега е ОК. Ама аз това ти го написах за описаната от мен команда и в последствие коригирана от ZeroG. А това / е мястото, където се намираш в системата. Сиреч, основната папка/директория. Трябва там да се намираш, ако ползаш описаната от мен команда. С pwd виждаш къде си в момента. По подразбиране като се логнеш с root или оставаш, където си бил като си се логнал, или в /root/ А на теб ти трябва само / Това става с команда cd / Проверяваш с pwd дали ти пише само / , ако е така, значи си там. И пишеш командата. А командата на ZeroG с rsync, не знам що не рови из поддиректориите.

По просто казано, cd май идваше от "change direktory" Да смениш директорията(папкат) в която се намираш. Ако си в /home/user/Downloads със cd .. се връщаш една директория назад. Сиреч, в /home/user . Можеш и директно да идеш в някоя папка без да се налага да излизаш от тази, където си. Пишеш директно cd /papkata/kadeto/iskash/da/idesh На теб ти трябва да си в главната папка, която е само / и заради това пишеш само cd /

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 минути, velislavvasilev написа:

Ми, да. Това трябва да ти пише. Преди клйомбата е името на потребителя, а след нея името на компа/хоста Сега е ОК. Ама аз това ти го написах за описаната от мен команда и в последствие коригирана от ZeroG. А това / е мястото, където се намираш в системата. Сиреч, основната папка/директория. Трябва там да се намираш, ако ползаш описаната от мен команда. С pwd виждаш къде си в момента. По подразбиране като се логнеш с root или оставаш, където си бил като си се логнал, или в /root/ А на теб ти трябва само / Това става с команда cd / Проверяваш с pwd дали ти пише само / , ако е така, значи си там. И пишеш командата. А командата на ZeroG с rsync, не знам що не рови из поддиректориите.

Явно работи, защото като написах pwd ми показа само /. Сега сд-то стърже, лампичката на въшния хард мига и явно има трансфер на файлове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ама пак ти казвам, трябва да си в / само, ако ползваш cp командата от примера по-горе. При нея ще ти наблъска всички файлове в една папка. А ZeroG ти даде примерна с rsync команда, като при нея вече има описани пътища от коя папка да рови и в коя да слага. Тогава няма значение къде се намираш в системата. Не е задължително да си в /

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 5 минути, velislavvasilev написа:

Ама пак ти казвам, трябва да си в / само, ако ползваш cp командата от примера по-горе. При нея ще ти наблъска всички файлове в една папка. А ZeroG ти даде примерна с rsync команда, като при нея вече има описани пътища от коя папка да рови и в коя да слага. Тогава няма значение къде се намираш в системата. Не е задължително да си в /

Знам ли и аз къде съм. :) Мигат лампички. Ще ги изчакам известно време. А има ли начин да се спре изпълнението на командата? В момента в конзолата нищо не мога да напиша.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ctrl+c Или Ctra+x

Ама, без да се сърдиш, ти щом не знаеш базови неща за Линукс, то май е по-добре да пробваш без конзолата. В смисъл, за хора, дето знаят какво правят е по-лесно с конзолата, ама ти не знаеш как да разбереш какво и как да копираш. Та, от снимката гледам, че имаш сърч. Горе една лупа. Ако ти е по-лесно, влизаш в единя диск, пускаш лупата, пишеш .mp3 и намерените резултати копи и пейст в новата апка. Windows-кия метод. Провери, но мисля ако си в диска и с лупата търсиш, ще търси из всички папки. Стига да не кликнеш да влезеш в някоя папка в диска, де.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 3 минути, velislavvasilev написа:

Ctrl+c Или Ctra+x

Ама, без да се сърдиш, ти щом не знаеш базови неща за Линукс, то май е по-добре да пробваш без конзолата. В смисъл, за хора, дето знаят какво правят е по-лесно с конзолата, ама ти не знаеш как да разбереш какво и как да копираш. Та, от снимката гледам, че имаш сърч. Горе една лупа. Ако ти е по-лесно, влизаш в единя диск, пускаш лупата, пишеш .mp3 и намерените резултати копи и пейст в новата апка. Windows-кия метод. Провери, но мисля ако си в диска и с лупата търсиш, ще търси из всички папки. Стига да не кликнеш да влезеш в някоя папка в диска, де.

Няма защо да се сърдя. Почти нищо не знам за линукс. Затова и питах за някаква програмка, която да върши същото като командите в конзолата. Ще изчакам още малко за да видя дали ще приключи с копирането и после ще пробвам с предлоението ти за лупата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 49 минути, A.com написа:

Това cd / за какво е. За да вляза в сд-то ли?

това показва, че и "джама", не ти е познат погледнат  през конзола

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 30 минути, velislavvasilev написа:

Ctrl+c Или Ctra+x

На мен веднъж Windows-a ми се ошляка тотално (скара се с драйверите на Gigabyte и не искаше да зареди, дори и във safe mode)

По принцип, ще му се наложи и да монтира Windows-я дял преди изобщо да влезне в него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 10 минути, дръндю написа:

това показва, че и "джама", не ти е познат погледнат  през конзола

През конзола съм го гледал когато е трябвало и все по-рядко го правя. И никога не съм си поставял за цел да науча всички команди.

От къде да знам, че changeDir е същото и в Линукс. :)

1 човек харесва това

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

След около 2 часа работа копирането приключи. Прехвърлени са 32 230 файла.

Съмнявам се, ама да попитам - има ли команда, която да преброи колко мп3 файла има на стария твърд диск(във всички папки)?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Що се мъчиш с терминала? Давай пак по Windows-кия метод. Сърчваш в диска за .mp3 маркираш ги всичките с мишката и даваш пропъртис. После така и на другия диск, след това сумираш и проверяваш дали са толкова на третия диск.

1 човек харесва това

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Прегледах какво сте писали.
    Разбирам, че сте копирали вече? В една директория?

Ако все още се нуждаете и от другия метод - с rsync и съдейки по прикачената картинка, следващото е процедурата:
    1. Пускаш една конзола.
    2. Ставаш root
        su -l
    проверка
        whoami    
    3. Създаване на маунт дестинациите
        mkidr -p /mnt/olddisk
        mkdir -p /mnt/newdisk
    4. Маунт на сорс диска
    Гледам че имаш 3 партишъна, 1ят е boot na Windows -  нямаш там аудио съдържание
    2рият, съдейки само по заетия размер ти е системен, предполагам че също няма аудио съдържание, ако има после повтори и за него същите стъпки по-долу от 4 до 11
    Значи в 3-я е съдържанието от интерес
        mount /dev/sda3 /mnt/olddisk
    5. Маунт на таргет диска
    Предполагам че е форматиран с 1 единствен партишън? Ако не - маунтва се точния партишън
        mount /dev/sdb1 /mnt/newdisk
    6. Проверка какво е свършено дотук - срещу партишъните трябва да ви са изписани и техните маунт дестинации
        lsblk -f 
    Очаквана схема като псевдо картинка 
        NAME        MOUNTPOINT    
        sda
        ...
           sda3 ... /mnt/oldisk
        ...
        sdb
           sdb1 ... /mnt/newdisk
    7. Създаване на директория на маунтнатия вече таргет диск за по-културно подреждане
        mkdir /mnt/newdisk/save
    8. Копиране през rsynk за файлове с разширение .mp3 ( и за всеки друг тип файл от интерес )
        rsync -aP --prune-empty-dirs --include="*/" --include="*.mp3" --exclude="*" /mnt/olddisk/ /mnt/newdisk/save/    
    9 Чакане процесът да свърши. После следващата команда:
        sync  
    10. Проверка за броя копирани mp3-ки, числата от двете следващи команди трябва да съвпадат
        find /mnt/olddisk -type f -name "*.mp3" | wc -l 
        find /mnt/newdisk/save -type f -name "*.mp3" | wc -l 
    11. Размаунтване
        umount /mnt/newdisk
        umount /mnt/olddisk

Редактирано от ZeroG (преглед на промените)
    2 души харесват това

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

преди 17 часа, ZeroG написа:

Прегледах какво сте писали.
    Разбирам, че сте копирали вече? В една директория?

Ако все още се нуждаете и от другия метод - с rsync и съдейки по прикачената картинка, следващото е процедурата:
    1. Пускаш една конзола.
    2. Ставаш root
        su -l
    проверка
        whoami    
    3. Създаване на маунт дестинациите
        mkidr -p /mnt/olddisk
        mkdir -p /mnt/newdisk
    4. Маунт на сорс диска
    Гледам че имаш 3 партишъна, 1ят е boot na Windows -  нямаш там аудио съдържание
    2рият, съдейки само по заетия размер ти е системен, предполагам че също няма аудио съдържание, ако има после повтори и за него същите стъпки по-долу от 4 до 11
    Значи в 3-я е съдържанието от интерес
        mount /dev/sda3 /mnt/olddisk
    5. Маунт на таргет диска
    Предполагам че е форматиран с 1 единствен партишън? Ако не - маунтва се точния партишън
        mount /dev/sdb1 /mnt/newdisk
    6. Проверка какво е свършено дотук - срещу партишъните трябва да ви са изписани и техните маунт дестинации
        lsblk -f 
    Очаквана схема като псевдо картинка 
        NAME        MOUNTPOINT    
        sda
        ...
           sda3 ... /mnt/oldisk
        ...
        sdb
           sdb1 ... /mnt/newdisk
    7. Създаване на директория на маунтнатия вече таргет диск за по-културно подреждане
        mkdir /mnt/newdisk/save
    8. Копиране през rsynk за файлове с разширение .mp3 ( и за всеки друг тип файл от интерес )
        rsync -aP --prune-empty-dirs --include="*/" --include="*.mp3" --exclude="*" /mnt/olddisk/ /mnt/newdisk/save/    
    9 Чакане процесът да свърши. После следващата команда:
        sync  
    10. Проверка за броя копирани mp3-ки, числата от двете следващи команди трябва да съвпадат
        find /mnt/olddisk -type f -name "*.mp3" | wc -l 
        find /mnt/newdisk/save -type f -name "*.mp3" | wc -l 
    11. Размаунтване
        umount /mnt/newdisk
        umount /mnt/olddisk

Работата е свършена. Започнах от точка 6, защото другите неща си бяха направени. Около 800 ГБ информация, като структурата на папките е запазена. До преди малко сканирах данните на вънпния твърд диск и не бяха открити вируси и други вредители.

@velislavvasilev, @ZeroG,  благодаря и на двама ви за помощта.

1 човек харесва това

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход