Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, искам да съживя малко един стар лаптоп HP ProBook 4525s като му сложа някакво нсикобюджетно SSD, но да има няккакъв ефект все пак.
Тествах съвместимостта онлайн на сайта на crucial и ми изкарва съвместимост с Crucial MX300 275GB SATA 2.5" 7mm (with 9.5mm adapter) Internal SSD.
Възнамерявам да сложа HDD-то на мястото на CD-то, а на негово място да сложа SSD.

Въпроса ми е до колко може да се вярва на такива скенери и има ли други начини за проверка, посъветваха ме да видя в някой чужд форум или сайт някой ако е слагал SSD на същата машина е най-сигурно, че няма да има проблеми?
И другото което ме интересува- понеже ползвам графични програми от рода на Photoshop, който не е много здравословен за SSD-тоsmile.gif, изобщо залужава ли си тая галимация, като така и така трябва да инсталирам програмите на твърдия диск за да не скапя SSD-то или има някакъв номер с презаписите?

Машината е толкова стара, но ми е служила вярно толкова години и не искам да я продам за 100 лв, а да я посъживя малко, но заслужава ли си изобщо?
170-200лв не са голяма инвестиция, ако и кача поне с 30% производителноста, та какво мислите, понеже аз съм малко лаик в хардуерно отношение?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, GeorgiDG написа:

Здравейте, искам да съживя малко един стар лаптоп HP ProBook 4525s като му сложа някакво нсикобюджетно SSD, но да има няккакъв ефект все пак.
Тествах съвместимостта онлайн на сайта на crucial и ми изкарва съвместимост с Crucial MX300 275GB SATA 2.5" 7mm (with 9.5mm adapter) Internal SSD.
Възнамерявам да сложа HDD-то на мястото на CD-то, а на негово място да сложа SSD.

Въпроса ми е до колко може да се вярва на такива скенери и има ли други начини за проверка, посъветваха ме да видя в някой чужд форум или сайт някой ако е слагал SSD на същата машина е най-сигурно, че няма да има проблеми?
И другото което ме интересува- понеже ползвам графични програми от рода на Photoshop, който не е много здравословен за SSD-тоsmile.gif, изобщо залужава ли си тая галимация, като така и така трябва да инсталирам програмите на твърдия диск за да не скапя SSD-то или има някакъв номер с презаписите?

Машината е толкова стара, но ми е служила вярно толкова години и не искам да я продам за 100 лв, а да я посъживя малко, но заслужава ли си изобщо?
170-200лв не са голяма инвестиция, ако и кача поне с 30% производителноста, та какво мислите, понеже аз съм малко лаик в хардуерно отношение?

Така или иначе после SSD-то може да си го използваш и на друга машина. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Емил Костов написа:

Така или иначе после SSD-то може да си го използваш и на друга машина. 

Зависи, ако не му разкатая фамилията за няколко месеца:)

Най-много ме вълнува обаче кой е най-надеждният начин за проверка на съвместимост?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спрямо моят опит, по-надеждено от Crucial едва ли ще намериш. Ползвам ги от 2006, може би към 40-50 поръчки имам с тях, никога не съм имал проблем нито съм чувал някой да е имал. Докато с разни тунинговани марки като Kingston имам два случая на несъвместима памет, а съм чувал и от други, че са имали такива проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да за  Kingston и аз чух, че много хора са имали проблеми, а прехваления Samsung не си заслужава цената за същите GB за тази стара машина, мисля, че това е оптималния вариант, но ми трябваше съвет от хора по-навътре с материята:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Фотошоп понеже много записи прави трябва да се инсталира на харда нали така или греша, ако не искаш да скапеш SSD-то, което на практика обезмисля, купуването му ако си с очакването да подобриш скороста на работа с подобни програми.

До колкото разбирам с SSD-то ускоряваш стартирането на системата, браузването и прехвърлянето на файлове, но това неминуемо трябва да окаже  поне някакво минимално влияние и върху скороста на работа с Фотошоп или пък не.

В крайна сметка трябва да пробвам за да видя:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, GeorgiDG написа:

Зависи, ако не му разкатая фамилията за няколко месеца:)

Най-много ме вълнува обаче кой е най-надеждният начин за проверка на съвместимост?

Като извадиш сегашното HDD и го премериш на дебелина. Друго не те интересува. Можеш спокойно да си работиш с PS-a. Съвременните SSD-а ще се скапят, когато си вече твърде стар, за да те е грижа.:D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, GeorgiDG написа:

Фотошоп понеже много записи прави трябва да се инсталира на харда нали така или греша, ако не искаш да скапеш SSD-то

SSD дисковете са по-издръжливи от традиционните хард дискове,не знам защо ги мислиш за толкова крехки и нетраини...............а иначе идеята на ссд е да се инсталира уйндоуса и програмите на него и не се притеснявай за това,че ще се скапе.........

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нали имат ограничен брой записи, това имам в предвид, твърдите, че ако си пейсвам файлове на десктопа и си го ползвам както си ползвам харддиска няма проблем.

Верно лаптопа е стар и сигурно той пръв ще изгърми може и да сте прави:)

Редактирано от GeorgiDG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, GeorgiDG написа:

Нали имат ограничен брой записи, това имам в предвид, твърдите, че ако си пейсвам файлове на десктопа и си го ползвам както си ползвам харддиска няма проблем.

Верно лаптопа е стар и сигурно той пръв ще изгърми може и да сте прави:)

Да ограничен брой са,но да не би хард диска да е с неограничен?Плюс това имай впредвид,че при четене от ссд не се скъсява живота му.

Екранна снимка (7).png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, GeorgiDG написа:

...си го ползвам както си ползвам харддиска няма проблем...

Имай постоянно поне 20% свободно място на диска, не го ползвай за торенти и си сложи Win 10 и ще си ок.

преди 8 часа, velislavvasilev написа:

99% SSD-то ще надживее компа.

Абе зависи. Преди около половин година ми попадна работещ лаптоп с Win 3,11, съответно 286 или 386 процесор, не си спомням вече.

Редактирано от badsector (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, badsector написа:

Имай постоянно поне 20% свободно място на диска, не го ползвай за торенти и си сложи Win 10 и ще си ок.

Абе зависи. Преди около половин година ми попадна работещ лаптоп с Win 3,11, съответно 286 или 386 процесор, не си спомням вече.

С уиндоус 10 съм, торенти не е ли свързано пак със записите, абе всъшност няма значение вече поръчах един самсунг 250GB за 200лв, защото гаранцията му е 5 години, а и  Crucial MX300 275GB на добра цена не можах да намеря никъде, има само по-големия, а и гаранцията е 3 год.

Смятам да му разкатая фамилията от записи пък да видим;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, GeorgiDG написа:

абе всъшност няма значение вече поръчах един самсунг 250GB за 200лв, защото гаранцията му е 5 години

Всъщност много добре си направил..............аз също като теб преди време се чудих и мислих,че самсунг са прехвалени и излишно надуват цените,но с времето установих,че те в тази област(ссд дисковете)са пред всички останали,като качество, технологии,гаранция и т.н.Да малко по-скъпи са от другите марки,но мисля,че си заслужава и не случайно са малко по-скъпи...........

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като пристигне дилемата ще е чиста инсталация или да да прехвърля Уина от харда, ама за това трябва кабеляк някакъв, което е допълнителна инвестиция, та май ще преинсталирам на чисто, другия вариант е ако изкурубя CD-то кой ползва вече CD и на негово място сложа харда да прехвърля инсталацията, не за друго, ами имаm инсталирани 1000 програми, но май на чисто ще е по-добре, уина е упгрейднат от 7-ца и е активиран предполагам няма да има проблем, трбва малко да прочета, че не съм правил тая операция до сега, ама до колкото разбрах не е голяма философия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Веднъж активиран уйн10 можеш колкото искаш пъти начисто да го инсталираш на една машина и ще се активира автоматично.По принцип е най-добре с чист инстал,но както спомена при теб има много програми и.....................пък там ще си създадеш много разправии.Има вариан и да ползваш софт-AOMEI Partition Assistant,която ще ти прехвърли уйндоуса и програмите на ссд диска,може да пробваш и с нея,опцията за прехвърляне мисля,че я има във free варианта на програмата,ако не-ще ти пратя лиценза за про варианта..........

Екранна снимка (8).png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За прехвърлянето ще трябва обаче дата трансвер кабели някакви, които струват 50-60 лв което е над предвидения ми бюджет за старата щайга:), така, че остава чиста инсталация

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е не може ли да го закачиш на мястото на CD и да прехвърлиш каквото имаш и да го ползваш като сторидж стария хард,това CD наистина е вече безполезно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Май с кадито https://www.olx.bg/ad/adapter-za-2ri-hard-disk-ssd-za-laptop-hdd-caddy-ID4WCBc.html е най-приемлив вариант.

А с кутиикта варианта какъв е, къде я пъхаш:) или да го ползваш като външен хард?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, velislavvasilev написа:

Като външен хард. Орваряш я, тя е на винтчета. Пъхаш вътре харда, има си слот за него. Завиваш винтчетата и става като външен хард. И с USB кабел си го закачаш към компа.

Да по този начин си запазваш CD-то, обаче си създаваш неудобства с външния хард, особено, ако мъкнеш лаптопа на сам на там иначе ако го ползваш като настолен не е лошо като идея

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, velislavvasilev написа:

Гьорги, имаш два избора. Или с кади и на мястото на CD, или с кутийка, която е на USB и в нея пъхаш харда. Аз съм с втория. Макар да не съм много сигурен относно рисковете от подобно копиране.

Има и трети вариант:SSD на мястото на HDD, HDD в caddy на мястото на DVD, DVD във външна кутия и се ползва като външно USB DVD.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, badsector написа:

Дрън-дрън та пляс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, ExaFlop написа:

Има и трети вариант:SSD на мястото на HDD, HDD в caddy на мястото на DVD, DVD във външна кутия и се ползва като външно USB DVD.

Трябва обаче да купувам и кади и кутия, което не е скъпо около 30 лв, но трябва да помисля, всъшност аз не съм ползвал това DVD почти никога та сега ли ще почна да го ползвам, но току виж ми потрябвало:)

преди 10 минути, XECUTIONER написа:

Дрън-дрън та пляс.

Демек да му скъсЪм г--Ъ от торенти:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, GeorgiDG написа:

Трябва обаче да купувам и кади и кутия, което не е скъпо около 30 лв, но трябва да помисля, всъшност аз не съм ползвал това DVD почти никога та сега ли ще почна да го ползвам, но току виш ми потрябвало:)

Дадох вариант за уплътняване на хардуера. Ако DVD не се ползва, се икономисва външната кутия....или се купува по-късно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Drogba94
      Здравейте след сглобяването на нова Ryzen система компютърът даваше черен екран. Накрая след махане на 1 по 1 частите установих че е заради ССД-то ,защото системата тръгва без него. Проверих съвместимостта с дъното и всичко е точно. 
      ССД-то е  adata sx8000 , а дъното е ASROCK AB350M PRO4 AM4. Странното е че на единия  м.2 вход ми дава черния екран, а на другия няма проблем ,но не ми го открива в биос-а.
    • от vankata4
      Здравейте! 
       Чудя се дали е възможно да си ъпгрейдна телефона(gt-i9301i), примерно да му сложа по-яка камера или по-як говорител? 

• от Sotirow
      Здравейте,
      Искам да попитам дали е добра идея да се замени DVD устройството с Caddy и втори SSD хард диск. Вече имам един SSD хард който е заключен от Биос и е с win10, а на втория хард диск искам да инсталирам Ubuntu. Въпроса ми е дали ако заменя DVD с Caddy ще е добра идея или по-добре да си закупя нов хард който да не е заключен от Биос.
      Благодаря.
    • от tigid
      Здравейте, днес събудих стария си компютър ( в момента използвам лаптоп ) и понеже не разбирам от компютърен хардуер се обръщам към вас..
      HDD-то по някаква причина издаваше кликащ звук постоянно, поради което го изчистих чрез cmd. След което инсталирах Win 7 през USB. Относно това искам да попитам какви драйвъри трябва да инсталирам?
      И втория ми въпрос се отнася за параметрите. Това е конфигурацията. Да попитам как евентуално мога да почва да го ъпгрейдвам, от къде да почна за да мога да разцъквам игрички, понеже не знам дали е заради липсващи драйвъри, но дори и браузърите са бавни. Благодаря ви! 
      ПС: Колкото до сглобяването на частите, уверен съм, че ще се справя, но понеже са чувствителна техника обмислям като ги взема евентуално да ги нося на някой да ги сглоби.
    • от samuil.
      Здравейте, притежавам лаптоп Lenovo Legion Y520 и имам конкретен въпрос, възможно ли е да се смени матрицата на екрана с друга? В момента е с модел LG Philips LP156WF6-SPK3 (30 пинов.) Тъй като често се налага да се занимавам с фотообработка се нуждая от IPS екран с по-добро покритие на sRGB. Когато не съм вкъщи няма как да използвам външен монитор. Разбира се, избързах с покупката на лаптопа подмамен и от ниската цена, за това ви моля за съвет. Ясно, че ще кихна едно 150+ лева за нова матрица, но се надявам да си струва. Спрял съм се на тази LG LP156WF6-SPB5 в тестове на  ASUS GL552VW ѝ дават 91% sRGB. 
  • Дарение

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване