Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте искам да попитъм какво мислите за Apple MacBook Pro Retina 13 -  1289 Евро.
Понеже не съм запознат със лаптопите на Apple и искам някакво мнение от някой по навътре в нещата и с повече познания или пък някой който го притежава. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 59
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 26 минути, Еленко Борисов написа:

Здравейте искам да попитъм какво мислите за Apple MacBook Pro Retina 13 -  1289 Евро.
Понеже не съм запознат със лаптопите на Apple и искам някакво мнение от някой по навътре в нещата и с повече познания или пък някой който го притежава. :)

Зависи за какво ще го използваш. И имай в предвид, че там всичко е платено и е специфично. Хардуера също е скъп за профилактика и поддръжка.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Apple Macbook - предимства:

1. Лесно работа.

2. Всичко е просто.

3. Дългата софтуерна поддръжка.

Недостатъци:

1. Цената е прекалено завишена в съотношение цена/производителност.

2. Резервните части и аксесоари са изключително скъпи.

3. Доста кофти производителност в игрите.

За мен не си заслужава в предвид това, което предлага. Ако ще го ползваш за игри - за тези пари си взимаш доста стабилен геймърски лаптоп. (и имам в предвид истински геймърски лаптоп, не лапешките сетъпи с лаптопи по 800 лева и охлаждаща подложка)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

Няма да е за игри :) Използвам си Xbox-a за тая работа :) Просто нещо компактно хубав дизайн да си го нося с мен и да държи батерията. :) Тъй като видях, че не харчат много батерия а и както и на iPhone-a ми доста лесна софтуерна система и общо взето ще си го ползвам за интернет музика филми понеже стария лаптоп доста започна да се затуднява със Фейсбук и останалите страници.... :) Благодаря на всички ви за отзивите ще чакам още! Бъдете живи и здрави и благодаря отново! 

преди 33 минути, velislavvasilev написа:

Еленко, за тази група на Епъл, имашо този избор. Машините са много добри, а колегата по-горе, дето пише, че не си заслужава парите според производителността, не е много прав. За много хора производителността е единствен критерий, но да не забравяме и останалите спецификации като размери и тегло. Тази група е с 13 инчови дисплеи, изключително тънки и леките лаптопи. В допълнение, имат много иновации като включването на зарядно във всичи портове. Също и тъч скрийн на клавиетурата и не само (май първият модел от по-горе го няма). И най-големият плюс е, че устройствата на Епъл са със създаден софтуер за съответния хардуер. Там има много по-малко вируси, а ОС Х е с най-лесния за употреба интерфейс в света. Дизайнът също е уникален. Ако не се скъпиш и не ти трябва за нещо по-специялно като тежки игри, то е отлична машина. Купуваш и ползвайки се наслаждаваш. За съжаление, не стоят така нещата с Уиндоус и съответните лаптопи, където проблемите са колосални. Като почнеш от кофти конфигурация на лаптопа, та до скапване на Уиндоуса и прочее. Лично за мен продуктите на Епъл са единствените в света, които си заслужават парите. За сметка на продуктите на Майкрософт и Гугъл, който пък са доста по-евтини, но и с куп проблеми включително и с конфиденциялността. Те, според мен не си заслъжават парите. Хубаво е да уточниш кой модел по-точно си харсела, защото се различават в параметрите и съответно в цените.

Ами гледам да е възможно най-нов модел но и да не е много скъп.... Хаха. Ами не съм много наясно за това пиша и тук приемам също и предложения но не ми се дават повече от 1500 евро.... Поне за момента нямам толкова големи възможности а и най-вече ДА УТОЧНЯ лаптопа ЩЕ се ИЗПОЛЗВА за:
Adobe Photoshop
Филми, Музика, Интернет. 

Редактирано от Еленко Борисов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Щом имаш iPhone,  ще можеш да се насладиш на доста благинки откъм синхронизация с MacBook. Аз бих го взел без да се замислям  поради ред причини, някои от които се споменаха вече.

Иначе за тези пари като алтернатива бих търсил Lenovo ThinkPad T, X (които обаче не са толкова компактни)  и Dell XPS (но там цените са от ~3000лв.)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 часа, velislavvasilev написа:

Еленко, за тази група на Епъл, имашо този избор. Машините са много добри, а колегата по-горе, дето пише, че не си заслужава парите според производителността, не е много прав. За много хора производителността е единствен критерий, но да не забравяме и останалите спецификации като размери и тегло. Тази група е с 13 инчови дисплеи, изключително тънки и леките лаптопи. В допълнение, имат много иновации като включването на зарядно във всичи портове. Също и тъч скрийн на клавиетурата и не само (май първият модел от по-горе го няма). И най-големият плюс е, че устройствата на Епъл са със създаден софтуер за съответния хардуер. Там има много по-малко вируси, а ОС Х е с най-лесния за употреба интерфейс в света. Дизайнът също е уникален. Ако не се скъпиш и не ти трябва за нещо по-специялно като тежки игри, то е отлична машина. Купуваш и ползвайки се наслаждаваш. За съжаление, не стоят така нещата с Уиндоус и съответните лаптопи, където проблемите са колосални. Като почнеш от кофти конфигурация на лаптопа, та до скапване на Уиндоуса и прочее. Лично за мен продуктите на Епъл са единствените в света, които си заслужават парите. За сметка на продуктите на Майкрософт и Гугъл, който пък са доста по-евтини, но и с куп проблеми включително и с конфиденциялността. Те, според мен не си заслъжават парите. Хубаво е да уточниш кой модел по-точно си харсела, защото се различават в параметрите и съответно в цените.

Винаги съм си мечтал да мога да си пъхна зарядното във всички портове или да ми хакери да ми откраднат голите снимки от iPhon-а, iPad-a или каквото е там друго. Не знам за каква конфеденциалност става въпрос. Не виждам прекалено голяма разлика в сигурността. Да не говорим, че имам познати, които си взеха чисто нови лаптопи Apple и после бая съжаляваха. То не бяха скъпи ремонти, не беше чудо (пък от Америка си ги взеха...). Единият даже успя да си излъже машината, че да й сложи Windows, за да работи по-нормално. Може другите да правят хиляда проблеми, пък Епълите да правят 500, ама цената им далеч не е само 2 пъти по-висока. Пък колко да е уникален дизайна за тия цени?

@Автора на темата - Не бих препоръчал 13 инчов дисплей за Фотошоп, за какъвто и лаптоп да говорим.

ПС: Извинявам се за иронията. Не е за да нагрубя някой. Просто определено не смятам, че Макбуук е близо до "идеална покупка". Истина е че имат някои постижения, но далеч не оправдават солената цена. Очевидно, че имат голям дял от световният пазар - т.е. за всеки влак си има пътници. Не виждам, обаче причина да посъветвам някой български гражданин да закопае толкова много пари по един лаптоп. За тия пари някои хора си купуват кола.

Редактирано от Игнатов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Начи не си взимай нещо просто за гъзария :) .Ако си мислиш ,че като кажеш "Аз имам макбук " и всички ще цъкат с език ,жестоко се лъжеш.Тези машини единственото хубаво нещо им е ретина дисплея ,останалото е същото като в други марки лаптопи :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Я кай сега кво и е по-различното на ОС Х  от една Мента примерно :) и да те светна не е кой знае ква философия да си я сложиш на лаптоп или настолна машина .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Бах тия фотошопи :)))))))))) абе зарзалчо дали ше сложиш една ОС на лаптоп или десктоп машина нема никво значение .Колко пъти тря ви се набива в чугунените кратуни ,че над 90% от домашните потребители си ползват машините само за интернет и мултимедия !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Я ся ще ме караш да отварям лаптопа ,ей богу  ръсите простотия след простотия ..................ти за VLC player ,SMPlayer чувал ли си ,че аз моята машина само за тва я ползвам бре Балъков :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Наистина не мога да си обясня контраста между отзивите, които получавато от моите приятели, които имат лаптопи на Apple и вашата фанатизирана защита на тази марка? Възможно ли е, ако наистина са най-добрите, изобщо да има недоволни? 

Да не говорим за абсурда да се дават 2500лв за 13 инчов дисплей? За работа на Фотошоп?!  Че нали за 1500лв ще си вземе съвсем сносен лаптоп с по-нормален по размер дисплей, на който ще може да се работи все някак на Фотошоп? Отново може да е с ОС. После с хиляда лева колко неща може да направи... 

В допълнение не знам как стоят нещата с кракнати програми за Мac. Няма какво да се правим - в България хората трудно могат да си позволят да им е легален софтуера. Дали кракнатият ще върви добре на Епъл-а и дали няма да се наложи да дава още някоя и друга хилядарка отгоре, за да е легален и да върви ОК? Защото тогава 13 инчовият таблет (пардон лаптоп) ще излезе поне 3500... За някои това са 4-5 заплати...

ПС: Да се намеся и в темата с сервиза. От нещата, които съм виждал в българският сервиз на Епъл понякога се чака много само за да пристигне резервната част.

Редактирано от Игнатов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Велиславееееееееееееее аз що ги немам тия проблеми бре :) ...............Игнатов хубаво го е казал ,тря си олигофрен да си вземеш 13 инчов екран за фотошоп или друг подобен софтуер

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Прост чиляк съм аз ,ма знам ,че реалната цена на тия фейкбуци е 300-400 долара :) ебем ти и надувките

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ми тогава предложи на автора поне 15 инчов лаптоп, че с тая 13-ка не знам как ще се справя. 15 инчовите ябълки също са леки, така че ако автора му се дават парите (може сам да прецени), поне да вземе нещо, което има физически шанс да му свърши работа.

Иначе всички марки предлагат "купуваш и ползваш". Та това не аргумент, защото няма такива дето идват с вече качен софтуер (Фотошоп).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Предимства:

- много добър дисплей /но все пак винаги проверявайте, когато можете/

- добре направен корпус, клавиатура, тъчпад

- отличен софтуер /при компютрите софтуерът може да се слага без ограничения, за разлика от преносимите устройства на Apple /

- фантастичен за писане и четене на документи и дизайн, отличен за програмиране с Xcode /изключае, ако сте обвързано с Win среда/

- адапторите за захранване и конекторите са отлично направени

- не се занимавате с поддръжка на софтуера, преинсталиране и антивирусни

- лесно издържа 5+ години използване

- отличен дизайн

Минуси:

- новите корпуси са почти невъзможни за разглабяне

- батерията не се сменя без разглобяване

- няма LAN порт

- клавиатурата на някои от новите модели е шантава /тъч панела на мястото на функционалните клавиши, липса на важни клавиши като Del/

- материала на кабелите им е добър, но не е отличен, както би трябвало

- като цяло не може да се инсталира друго освен Mac/Windows

- мощността на процесора не може да се регулира от MacOS /а това е доста важна опция/

- общо взето има модели само със SSD

- не е лаптоп за който не бихте съжалявали, ако го счупите

- по-лоши сервизи в България /доколкото ми е известно/

- цената е малко отгоре, сравнено с подобен лаптоп с подобни компоненти /тук може да се спори, че е много отгоре, но това важи само за машини с кофти дисплей, корпус или е пестено от определени части/

- повечето модели нямат отделна видеокарта /освен скъпите/

Препоръки:

Не си взимайте моделите с ултраикономичен процесор. Не използвайте Windows, повечето потребители на Mac не го правят. Ако сте ужасно привързани към определени приложения за Windows си вземете Win машина. Едно от наистина много малкото предимства на Windows за лаптоп е наличието на повече мултимедийни приложения. И игри.

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Лелее... Много отзиви Axaaxax. Първо благодаря на всички за полезната информация.
Второ! Разбира се че не съм професионалист със Фотошоп и няма да е кой знае каква работа просто обикновено правене на снимки ако се наложи.
Трето! Никога не съм попадал на читав Windows... Но нямам право да се сърдя тъй като дърпам от замунда и се консултирам.... И все пак благодаря на всички за отзивите! :) Живи и здрави бъдете. Поздрави! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 41 минути, Еленко Борисов написа:

Лелее... Много отзиви Axaaxax. Първо благодаря на всички за полезната информация.
Второ! Разбира се че не съм професионалист със Фотошоп и няма да е кой знае каква работа просто обикновено правене на снимки ако се наложи.
Трето! Никога не съм попадал на читав Windows... Но нямам право да се сърдя тъй като дърпам от замунда и се консултирам.... И все пак благодаря на всички за отзивите! :) Живи и здрави бъдете. Поздрави! 

Какво искаш да кажеш "не съм попадал на читав Windows" ? След като инсталираш всички драйвери, си инсталираш всички програми които искаш и се стараеш да не препълваш C://. Например при мен работи невероятно бързо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 30 минути, Еленко Борисов написа:

Трето! Никога не съм попадал на читав Windows... Но нямам право да се сърдя тъй като дърпам от замунда и се консултирам...

Можеш да си дръпнеш 10-ка безплатно от сайта на Майкрософт.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За тези пари, ако се разтърси човек би могъл да намери  thinkpad x1 yoga oled- който според мен е по-доброто решение. Иначе Apple-a в общи линии е много добър ултрабук, и не може да се каже, че е по-скъп от конкуренцията(Dell, Lenovo,HP, Samsung, Razer, Microsoft и Fujitsu имат конкурентни модели и са все в този ценови диапазон и с не по-лошо качество)- то зависи и точно каква конфигурация де. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 часа, mkfs.ext4 написа:

Можеш да си дръпнеш 10-ка безплатно от сайта на Майкрософт.

Лаптопа ми не е достатъчно мощен....

преди 22 часа, niki292002 написа:

Какво искаш да кажеш "не съм попадал на читав Windows" ? След като инсталираш всички драйвери, си инсталираш всички програми които искаш и се стараеш да не препълваш C://. Например при мен работи невероятно бързо.

И аз така но в повечето случеи попадах на боклуци... Сега с този дето съм върви прилично добре.... (7 Ultimate)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Видях само "13 инча за Фотошоп" и слязох най-долу да напиша това по темата: Ахаххахахахахааххахахахххаахахахахахахахаххахахаахахахахахахахахахахахахах :D

Моля екипа да не ме дискредитира. Откак съм у тоя форум доста подобни безумия съм изчел...

Не знам за къв фотошоп ми се говори ма 13 инча, сиреч все едно да бачкаш на дисплей на смартфон... и Велислав чак се нахъсва и спори :D ахахаха

Редактирано от _Uzunov_ (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Генерално сте прави за големия дисплей. Но когато говорим за Фотошоп, в много от случаите, хората искат просто това, което се вижда на дисплея да е колкото се може по-близо до това, което излиза от принтера. В такива случаи ретина дисплейът върши по-добра работа от много и 30 инчови монитори(много добре е калибриран фабрично-около 2 делта Е)- нещо например, в което Apple имат сериозно предимство в сравнение на основният им конкурент Dell Xps- чиито модели колкото и да ги калибрираш го докарват до около 6 делта Е.

Редактирано от spielberg (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, velislavvasilev написа:

Аз споря за хардуера и софтуера, иначе за дисплея - да. То и 15 иначе е малък за професионална обработка.

Ама то аз съм с 24' - хубав монитор и вече като свикнах ми се струва, че малко повече инчове би било по-добре, ми не мога да си представя 19-ката, с която бях до преди 2-3 месеца.... ми на 15', ми 13' брат... стига глупости бе. Ако компютъра ще е само вкъщи и ще се работи на него слага се един Windows, без да се тъпче компютъра с излишни глупости и е пушка... Освен ако човека не е готов да заплаща всяко едно нещо. Освен това мани Photoshop-a брат. Ти мислил ли си за plugin-ите, които биха улеснили живота на човек. Моля ви, стига сте се излагали с Apple за работа. Не стават и това е. Аз гледах по туториали и форуми американските дизайнери дето са до един с Макове и когато отидох във фирмата, в която сега работя, питах шефа що не сме с макове и ми вика да не съм луд да дам 6000лв за настолен с 4 ядрен процесор и 16ГБ рам, като за тия пари се вземат цели две много добри конфигурации с 12 ядрени процесори. А на втора ръка има и двупроцесорни работни станции. Стига сте се излагали. Apple не стават за нищо. Е, само дизайна им и user experince са добри, ама защо да давам пари за такива глупости, като при работата не се гони красотата на компютъра ти, а ефективност и полза.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, velislavvasilev написа:

Е, въпрос на гледна точка. Аз ще правя точно обратното. Дали ще дам 3 (горе долу) хилки за хардуер и монитор, то по-добре да си взема МАК. И той най-вече за диспея. И далич не е 6000лв. По мои наблюдения доста ИТ компании в България се ориентират към Епъл по ред причини. А тези с дизайна, преди доста време са го направили. Пък да кажеш, че Епъл не зтава за нищо.. Пак ще го напиша, това се определя от пазара. Има търсене, значи стават. Ти какво искаш да кажеш с това? Ред много сериозни компании в БГ мигрираха към Епъл след дългогодишно ползване на Уиндоус. Да не са балами, ам? Те там нямат специялисти, ми гледат какво е модерно.. Стига, моля ви се. Питай шефа ти какви 6 бона го гонат и къде ще намери подобен монитор и то на каква цена. После и настолния комп, лиценз за Windows. И после най-голямата разправия - администрирането и поддръжката. Разликата между Епъл и останалите не е само в хардуера, а основно в софтуера.

Кои са тия доста? Искам да ми ги изброиш. Във всички университети в БГ и в Софтуни ако щеш, както и академиите за програмисти, които са повече от 20 вече, не ги ориентират към MAC. Но както каза и ти си е въпрос на избор.

Едит: това, че пичовете в тия фирми си купуват макове и се глезят е друга тема. Просто заплатите им го позволяват.

Редактирано от _Uzunov_ (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване