Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Въпрос за температурите на процесор и дънна платка!

Препоръчан отговор

Здравейте!На последък следя температурата на процесора и дънната платка,и ми се струва че са малко високи!Процесора ми е AMD Sempron 2600+ а дънната платка-ASRock K8M800!Температурата на процесора ми е 35-40 градуса,а дъното-45-50 градуса!Нормално ли е това?

Редактирано от spasov2 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 55
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Здравей,аз съм със Sempron 2600+BOX 64byt и държи сега в жегата 30-40 градуса в зависимост какво правя.Ако конвертирам час време се качва на 40 градуса чак.Дъното(Asrok K8NFG) държи около 30-36 градуса.Май са си нормални температурите с оглед на това че е жега.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Процесора ти е добре,но дъното ми се струва малко топло

Да, но това дъно е с вградено видео и ако spasov2 го ползва него, нищо чудно наистина да държи такива температури.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На ASRock Температурата винаги е висока.

Бих казал, че е много желателно поне още един вентилатор да изкарва топлия въздух

при мен AthlonXP 2200+ 35° - 39°

Asus A7N8X 23°-26°

(кутията ми е черна и следобед я пече за два часа слънце)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз си мисля,че един вентилатор на кутията отзад да вади топлия въэдух и един вент отпред да вкарва свеж вздух вътре,ще подобрят доста температурите cool.gif (Това би било полезно да се направи,с оглед на това,че жегите тепърва предстоят).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И аз си мисля,че един вентилатор на кутията отзад да вади топлия въэдух и един вент отпред да вкарва свеж вздух вътре,ще подобрят доста температурите cool.gif (Това би било полезно да се направи,с оглед на това,че жегите тепърва предстоят).

А през зимата може да си ги изключва да не му шумят излишно

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Влезте в този сайт. Той е на руски но там можете по търсене на аритикул да видите всички допустими стойности за дъно, процесори и др.

http://nix.ru/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
На ASRock Температурата винаги е висока.

Бих казал, че е много желателно поне още един вентилатор да изкарва топлия въздух

при мен AthlonXP 2200+ 35° - 39°

Asus A7N8X 23°-26°

(кутията ми е черна и следобед я пече за два часа слънце)

Аз имам 2 вентилатора които изкарват топлия въздух!Не ползвам вграденото си видео-наскоро си смених видео картата!Какви мерки да взимам,които не включват нов вентилатор,защото наи-близкия компютърен магазин е доста далече!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След като магазина ти е далече,а и си имаш два вента отзад на кутията можеш да направиш следното:

Свали единия вент,който е отзад и го сложи отпред на кутията долу(всички кутии си имат място) да вкарва въздух.По този начин ще се създаде въздушен поток(непрекъснат),който ще спомага охлаждането-абе един вид направи течение вътре в компа та да настиват чарколята cool.gif

Подреди и прибери кабелите вътре в кутията,за да не се изпречват и нарушават преминаващия от вентилаторите въздух.Смятам,че така ще свалиш малко температурата,та поне да не се притесняваш :baby:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз имам 2 вентилатора които изкарват топлия въздух!Не ползвам вграденото си видео-наскоро си смених видео картата!Какви мерки да взимам,които не включват нов вентилатор,защото наи-близкия компютърен магазин е доста далече!

Ако в стаята температурата е 30-32* никакви вентилатори няма да ти помогнат.

В такъв случай температурите в процесора и дъното не могат да паднат под 37-38.

Не мисля че температура на дъното 45* е опасна.

Посочените данни на @saentist @ 23-26* ако температурата в стаята е над тези 23-26 е невъзможно да бъдат постигнати без фреоново охлаждане.

В неговия случай или има климатик в стаята настроен на 20* или неговото дъно отчита грешно температурата.

Във всеки случай съветът на @kokomil за разположението на кабелите е принципно точен

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Влезте в този сайт. Той е на руски но там можете по търсене на аритикул да видите всички допустими стойности за дъно, процесори и др.

http://nix.ru/

Влезнах, но не намерих за Celeron 1.7 да е написано ясно какви температури препоръчват. А и от къде ли ще да са я взели подобна информация като на сайта на Интел пише само "максимум 76°C" и това е ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
След като магазина ти е далече,а и си имаш два вента отзад на кутията можеш да направиш следното:

Свали единия вент,който е отзад и го сложи отпред на кутията долу(всички кутии си имат място) да вкарва въздух.По този начин ще се създаде въздушен поток(непрекъснат),който ще спомага охлаждането-абе един вид направи течение вътре в компа та да настиват чарколята cool.gif

Подреди и прибери кабелите вътре в кутията,за да не се изпречват и нарушават преминаващия от вентилаторите въздух.Смятам,че така ще свалиш малко температурата,та поне да не се притесняваш :)

Проблема е,че втория заден вентилатор е кулер,и неможе да се смести отпред!Той всъщност не стои точно от зад а на лявата стена на кутията,а перките му са силно извити на зад!Все пак той изкарва топлия въздух от кутията!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Проблема е,че втория заден вентилатор е кулер,и неможе да се смести отпред!Той всъщност не стои точно от зад а на лявата стена на кутията,а перките му са силно извити на зад!Все пак той изкарва топлия въздух от кутията!

Според мен страничните вентилатори вкарват въздух в кутията, поне при мен така бяха имах два такива на старата ми кутия. Тези от зад само изкарват въздуха от кутията, иначе представяш ли си да ти духа топло от страни:)

По-добре провери в каква посока въртят навътре или навън?

Ако е невъзможно да вместиш някой от тях от зад то и не ти трябва щом са на страничния капак купи си нов 80 или 120 мм перка за задния процеп на кутията да ти изкарва въздуха, и може да експериментираш с температурата с възможност за изключване на тези странични ако ти шуми повечко!

поздрави cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

да попитам 50 градуса нормални ли са за cpu sempron 2500+ а и 42 за MB Gygabite k7..като нямам вентилатори на системата само на видеокартата и процесора.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ами слагах от любопитство вентилатора на един приятел и температурите си седят същите.най много с -2 да слязат и то при слабо натоварване...иначе радиатора на цпу и вента са в перфктно състояние

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
ами слагах от любопитство вентилатора на един приятел и температурите си седят същите.най много с -2 да слязат и то при слабо натоварване...иначе радиатора на цпу и вента са в перфктно състояние

Обясни де как си поставил вентилатора,къде ;) Вкарва въздух или изкарва въздух?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поставих го на задния панел под захранването за да вкарва въздух..този на захранването изкарва..при отворена кутия промяна няма на температурита..ако я затворя се качват с по 5 градуса...вентилатора върти на около 2600 rpm

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

live1102, сгрешил си. Обърни и втория вентилатор да изкарва въздуха. И виж дали отворите в предната част на кутията не са се запушили с нещо, прах или някакви други такива. Също почисти и решетката на захранването /отворите в задната му страна/, тя също се запушва често. Най-добре е да свалиш захранването да го отвориш и да го почистиш хубаво, обаче ако не си сигурен какво правиш недей.

А и още нещо - по-добре си дръж кутията затворена и осигури по-бърза циркулация на пресен въздух вътре в нея.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Подзирах,че си поставил задния вент да вкарва въздух и затова помолих да обясниш.Послушай съвета на airman,обърни вента да изкарва въздух.А щом си отворил компа,използвай това да го почистиш.Дори и да не отвориш захранването(отварянето не е препоръчително,освен ако не си сигурен),вземи си прахосмукачката,обърни маркуча да издухва въздух-изнасяш компа на тераса или просто навън-пускаш прахосмукачката и духаш вътрешността на компа(и не от прекалено близо :) ).Когато отвътре престанат да излизат облаци прах,значи си готов.Поставяш си капаците на мястото,включваш и ще чакаме да кажеш какво е станало с температурите :P

Редактирано от kokomil (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

компа е чист все едно съм го облизвал, даже и захранването чистих миналия месец...но да питам като обърна вентилатора да изкарва тогава от къде ще влиза чист въздух. все пак така и този вент ще изкарва. неискам да вземам още един защото ще се повиши шума.

и друго се сетих...тв тунера сериозно се нагрява като го докосна незнам това вече нормално ли е?

Редактирано от live1102 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
тогава от къде ще влиза чист въздух
Въздухът ще влиза от останалите отвори по кутията-има и странични,има и отпред долу.

неискам да вземам още един защото ще се повиши шума.
Споко,вента ще е вътре в кутията и ако тя си е със затворени капаци,шума ще ти е последна грижа-ако пък и му намалиш напрежението(на вента),ще се върти по-бавно и изобщо няма да го чуваш. cool.gif
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съществува дял от физиката наречен термодинамика.

Та според нея топлината преминава от по-топло към по-студено тяло до достигане на термодинамично равновесие.

Температури на дъна процесори и опитите им да бъдат охладени трябва да започват с отчитане на най-важния фактор,а именно температурата на тялото което ще поема топлината.В случая температурата на въздуха в помещението където е раположен компютъра.

След което се вземат предвид мощността на източниците на топлина и термичните съпротивления.

Най-важни са площта и материала от който са изработени радиаторите,като медния радиатор не е просто по-добър,а много по-добър и то при абсолютно всички случаи(разликата в топлопроводимостта на ал. и мед е около 3 пъти в полза на медта).Алуминиев радиатор с медна основа е компромис направен единствено заради цената.

Разбира се от особена важност е контактната повърхност м/у чиповете и радиатора,но нея няма как да влияем.Тук единствено възможно подобрение е използването на по-добра силиконова паста.

Тъй като ролята на пастата е единствено да запълни микронеравностите на радиатора,тя следва да се нанася в тънък слой.

За вентилаторите монтирани на радиаторите е ясно,колкото по-голям дебит имат по-добре.

Допълнителните вентилатори служат за смяна на въздуха,но пък разните no-name кутии съвсем не са с проектирано движение на въздушните потоци.По тази причина съвсем не е ясно дали няма да се окаже по-добре кутията да е отворена,но пък така радиаторите се набиват с прах който влошава топлообмена.Тези вентилатори трябва да вкарват въздух.

Изходящия въздух ще излиза през отворите по кутията.

Та според дотук написаното при температура на въздуха 30* е нормално температурите на процесорите да достигат 40-45*,а на дъната 35-40* разбира се в различните случаи температурите ще са различни.

Показания от рода 20-30* на процесори или дъно се дължат на грешно отчитане на датчиците.

Особено характерно е това за дъната на АSUS и тяхната дъщерна фирма АSROCK.

За повечето от тях има излезли ъпдейти на биоса и то накои от тях специално заради този проблем.

Най-добре е отчитането на температурите да става по-възможност с отделен цифров термометър с външна сонда.Такива има по-магазините за резервни части за електроника и са на цена 10-15лв.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване