Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Трябва ли да си Мазохист за да ползваш Линукс.

Препоръчан отговор

преди 3 минути, mkfs.ext4 написа:

Е няма как да е така, как ще използваш нещо което го няма.

Ми така пише в нета, за Убунту, например, и ако не работи... получава се като в нещо в тая тема в питането за Цента. А то Убунту и Цент - все Линукс...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 310
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

При Убунту нямаш достъп до su и може да станеш root със sudo su.

При Дебиан е обратното - имаш su и после може да добавиш sudo.

CentOS е най-добре - инсталатора те пита искаш ли потребителски акаунт и да има ли sudo права.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, бат'начо написа:

А то Убунту и Цент - все Линукс...

Убунту е Линукс за деца има разлика :P .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, ivoarch написа:

Суровия Дебиан още си го има, за тези на които егото не им позволява плебейски дистрибуции :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще навлизаме надълбоко в темата нека уточним, че Линукс е кернел, а не операционна система, така че ако ще го разучаваш в детайли не ти трябва нищо друго освен текстов редактор - кодът е отворен!

Чакам да споделиш какво ново разучи днес...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, ZeroG написа:

Какво да ти споделя, освен че си много плитък в знанията си и за Линукс и за Windows, no пък самочувствието ти е голямо.

Ти като инсталира опенСУСЕ знанията бонус към инсталацията ли бяха?

Колкото можеш да научиш с която и да е друга дистрибуция, толкова може и с Убунту.

И не виждам защо въобще намесваш Джама.

Редактирано от mkfs.ext4 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...
на 4/2/2017 в 16:39, ZeroG написа:

За мен е чисто тролене. Мигар в Windows от времената на 95/98/NT/2000/XP/7/8 имаше абсолютно всички драйвери за принтери в OS-a? Абсолютно не. Инсталирали сме си ги допълнително от подходящите източници, а когато го нямаше инсталирахме най-близкия като спецификация.

Питащият можеше да пусне поне едно търсене "HP Laser Jet P1102 drivers linux" и да види, че в Debian този драйвер се поддържа и да пита как точно да си го инсталира. Ама не.

http://hplipopensource.com/hplip-web/models/laserjet/hp_laserjet_professional_p1102.html

Чиста проба чесане на езика. Човекът може и да няма точно този принтер, обаче не може да намери драйвери за него. Странно как е събрал в едно изречение мазохизъм и Линукс. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, vmonev написа:

Чиста проба чесане на езика. Човекът може и да няма точно този принтер, обаче не може да намери драйвери за него. Странно как е събрал в едно изречение мазохизъм и Линукс. 

При почти всеки спор Линукс vs Уиндоус ми изкарват като аргумент, че за Линукс няма Фотошоп и АутоКАД. Нищо, че въпросните хора нито са дизайнери, нито инженери и на Уиндоуса си не използват нито Фотошоп, нито АутоКАД :D

Та и тук нещо подобно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)
на 13.05.2017 г. в 9:57, vmonev написа:

Не. Не е чесане на езика. Имам точно този модел принтер и не успя да го разпознае Дебиан. Не успях да инсталирам принтера, а съм човек с опит в Линукс от доста години и зная какво правя и как да го направя. Не лъжа.

на 13.05.2017 г. в 14:37, mkfs.ext4 написа:

При почти всеки спор Линукс vs Уиндоус ми изкарват като аргумент, че за Линукс няма Фотошоп и АутоКАД. Нищо, че въпросните хора нито са дизайнери, нито инженери и на Уиндоуса си не използват нито Фотошоп, нито АутоКАД :D

Та и тук нещо подобно.

И на Ауто КАД работя, но малко. Повече работя на Solid Works, CATIA, Pro/ENGINEER и други всекидневно. Такъв софтуер за Линукс в хранилищата няма. Ти остави Фотошоп настрана и си кажи честно дали Ти можеш да Работиш с GIMP for Linux. Виж ти какво можеш да правиш. Остави другите хора на страна.

В момента съм с OpenSUSE 42.2 KDE. Няма нищо общо с класическото KDE. Много съм доволен. Приятен работен екран, добра търсачка на браузъра, Принтера си настройх, Булсатком си настройх, Звука си настройх, Добавих БГ клавиатура и сменянето на писмеността от клавиатурата. И съм доволен. Недостатък е , че не зная нито дума на Английски език и не мога да ползвам търсачката и помощните материали. А чесно 16 години съм учил Английски език и дори на курсове по Английски език съм ходил за мой срам. Затова задавам глупави въпроси, за което се извинявам.

https://www.linux-apps.com/browse/ord/latest/

Редактирано от kalansuv (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, kalansuv написа:

Принтера си настроЙх, Булсатком си настроЙх, Звука си настроЙх

Ако така и от Linux разбираш...

Не успях да инсталирам принтера, а съм човек с опит в Линукс от доста години и зная какво правя и как да го направя.

Всички тук виждат, че не знаеш какво правиш. Само ти си мислиш, че си в час.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се. Заблудил съм се и затова неволно съм Ви излъгал. Понеже съм видял, че ми разпознава принтера и го добавя ОпенСУСЕ си мислех, че принтерът ми работи. Вчера си играх три часа с настройките, но моят принтер го няма, а ми автоматично разпознава драйверите, като друг модел принтер. Тоест Принтерът ми под ОпенСУСЕ 42.2 КДЕ не работи. Не мога без принтер. Връщам се на Минт Мате 18.1.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, kalansuv написа:

Връщам се на Минт Мате 18.1.

Какви и има на Linux Mint, че постоянно се отказваш и връщаш на нея ?

Очакваш Open SUSE с този грандомански контролен център да е по- производителна ли ?

Няма дистрибуции за начинаещи и, такива за напреднали. Има дистрибуции, подходящи за начинаещи, но, това в никакъв случай не означава, че не са подходящи и за хора с над 10 годишен опит с Linux.

Ubuntu 8.04 е дистрибуцията в която се влюбих, въпреки, че не е първата ми Linux дистрибуция. До момента, продължавам да ползвам Ubuntu и не мисля да спирам, докато ми върши работа.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За това

преди 14 минути, cybercop написа:

cups

беше инсталирано. Отметнах и други подобни с това име, но принтерът ми не работи.

преди 16 минути, cybercop написа:

printer-drivers-gutenprint и system-config-printers.

.

Тези не ги намира.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, kalansuv написа:

За това

беше инсталирано. Отметнах и други подобни с това име, но принтерът ми не работи.

Тези не ги намира.

https://software.opensuse.org/package/gutenprint

https://software.opensuse.org/package/system-config-printer

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 2.05.2017 г. в 23:06, ivoarch написа:

Трябва да пазим детето в себе си :)

Начи в моята класация Ubuntu/Stotinka/Arch/Slackware :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Инсталирах Mageia5 MATE от мрежова инсталация. Всички настройки въведох ръчно. Дори и мониторът си. Пита ме нещо на английски език, аз не зная Английски език, повече клавиша Enter натисках, по малко клавишите стрелки и всичко си дойде правилна инсталация. Принтерът го разпозна и печата само след, като отворя Свойства. Клавиатурата си превключва Български език и Английски език добре. Звукът от компютърът ми се възпроизвежда на уредбата. Имам проблем само с Инсталиране и премахване на софтуер / Управление на източниците / Настройка на източник.

Доволен съм. Засега оставам с Mageia 5 MATE  х64 на Български език.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 42 минути, kalansuv написа:

Засега. Днеска е 18.05.2017 около 20:00 часа (когато е написано). Да видим колко е това "засега". 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имам проблем само с Инсталиране и премахване на софтуер / Управление на източниците / Настройка на източник.

Какъв ти е проблема ? Нали пуснах снимка какво да се отметне. Натискаш бутона "Добавяне" и, след, като се добавят, отмяташ "Nonfree" и "Nonfree Updates". http://d.linux-bg.org/download//distros/Mageia//non_free.png

Повече не пипай, за да не сбъркаш нещо.

В "Инсталиране и премахване на софтуер", трябва да избереш на полазва не само "Пакети с GUI", а "Всички пакети".

Инсталирах Mageia5 MATE от мрежова инсталация.

Спокойно можеш да си инсталираш от голям носител - DVD. Инсталаторът е с опция за подбор на софтуер и, можеш да отмяташ само това, което ти е необходимо. Можеш да оставиш и само базов десктоп на който по- късно да си инсталираш желаните приложения.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой може ли да ми го обясни на разбираем език тези видеоклипове, че имам спешна нужда от тази програма.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Линукс не е за мазохисти а за "мързеливци", като мен, с няколко цъкания на мишката и малко писане в рамките на 15 мин. инсталация получава работещ компютър, кеф ти офис пакет, кеф ти медия плеар, браузер и др. игри steam или wine, за тях MOZO да обяснява, аз не съм геймър. От както съм регистриран в този форум ползвам линукс и не съм гуру или спец по него но се оправям много по лесно с него от колкото с уиндолс въпреки че съм почнал да ползвам комп. на уиндолс. Относно софтуера, ползвам всичко което предлага линукс общноста и няма нещо, което да ми липсва като за домашен потребител. От към съвместимост с хардуер също без проблем, "може би съм късметлия".Две 10+ годишни машини с pclinuxos с lxde 5 г. без преинсталация, моя комп.  3 г. с минт, lenovo лаптоп работи в пъти по добре с линукс от колкото с ундолс. Мфу на канон с подръжка само за XP от скоро печата благодарение на линукс ентусиасти, докато подкарването му на уиндолс след XP не е хич лесно. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 5/20/2017 в 9:43, bulljo написа:

...и малко писане...

Сакън, сега ще дойде някой "уин юзер"  и ще те пита как може да пишеш, как може да се затормозяваш толкова, това е сложно, само за техничари, в истинската операционна система има само мишка с ляв и десен бутон, всичко друго е сложно, трудно и неставащо :D

Те затова вече имат Кортана, понеже е сложно да пишат. Сега и виртуална реалност ще имат, понеже е сложно да се ходи на работа примерно, вместо това слагаш 3Д очилата и си в офиса :D

Толкова сме назад Линуксджиите, правим сложни неща като писане по клавиатура, еми мазохизъм си е :(:ph34r:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

:) Само юзер и парола пиша. Терминала съм го ползвал един два пъти от любопитство и то с копи пейст  безпроблемно, то те уин юзерите пишат повече от мен,:) всичко от което имам нужда си има графичен интерфейс с напълно разбираеми настройки, help и man ръководствата са написани да ги разбере и първолак. Линукс е доста по разбираем от уидоус, няма скрито покрито , пипаш извън /home, не може там живее root, ще прецакаш ОС докато при уиндоус с админ права по дефолт в стремежа си да подкараш платен софтуер игра/фотошоп или др., пишеш бришеш там дето не ти е работа, по съмнителни ръководства от маймунда и подобни сайтове. После що се скапа уидолса. Минал съм по този път и знам от първа ръка, какво е да се прецакаш сам, после вадим вода от девет кладенеца, че някой друг е виновен и ни е подвел.Не може да имаш нещо, което струва пари, за без пари, накрая плащаш с нерви, загубено време и информация, което е по ценно от парите които би дал за лицензи и прочие. Ако на някой му е жизнено небходимо да притежава платен софт. като фотошоп и др. професионални програми то значи изкарва пари с тях, редно е тогава да си ги заплати и да си ползва безпроблемно, ако не има десетки безплатни и свободни програми на всяка платена такава, само талант му трябва.

Относно Кортана моя отговор....https://www.youtube.com/watch?v=JTSYPdu98Gw

Редактирано от bulljo (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, mkfs.ext4 написа:

...Толкова сме назад Линуксджиите, правим сложни неща като писане по клавиатура, еми мазохизъм си е :(:ph34r:

Абе колко сме назад не знам, ама това го постигнах за прекалено кратко време и то само с няколко цъкания с мишката! ;)
И само за протокола т.е. за влюбените в строшения джам - няколко дни един френд си строви нервите след ъпдейт, защото му изчезна звука! Драйвера го има, но звук няма!!! Върна системата назад към точка от преди ъпдейта, но пак няма звук! Преинсталира звуковия драйвер и пак нанайси звук! Пуснах му линукс от флашка за да се успокои, че картата му е наред и така и стана, звук си има!!! Само строшения и прехвален джам неще и се пъне като магаре на лед дажи и след преисталацията му!!! Хайде влюбените в строшения джам да си го прегръщат, а ние щом сме били "мазохисти" и се справяме само с няколко клика на мишката ще си ползваме Линукс!!! ;) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

такъв мазохизъм е да ползваш нещо което просто работи.

Дори да има нужда от пипане тук там под капака, е много по-лесно да откриеш проблем.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване