Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Здравейте,

Смених дъното на едно "домашно сървърче" и дистрото от Убунту 12.04 на 16.04 сървър

и се появи проблем с ЮПС-а, Eaton 5e 650. Преди това работеше без забележки.

Сега при спиране на тока ЮПС-а изключва компютъра, но самия той не се изключва, продължава да писка.

И съответно, след възстановяването на захранването НЕ включва компютъра.

Четох из нета че systemd и nut нещо не били много ок... така и не намерих решение. :huh:

APC по-добре ли са откъм софтуер/драйвери с Linux/Ubuntu?

Лек ден на всички. :emoji_smiley-08:

Редактирано от IvoB (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вероятно акумулаторите са за смяна, особено ако са над 2 години. Извади кабела за комуникация (ако е COM port) за проба или спри функцията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Връзката е с ЮСБ.. Акумулатора е старичък, но па затова ли нема да се изключи самият ЮПС?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Spoiler
Цитат

Initially I expected that the Linux UPS setup will be much harder than Windows. So, it turned out to be exactly the opposite. First, connect the UPS to an USB port, and check whether the USB device is "visible" to the OS:

lsusb
...
Bus 008 Device 002: ID 0463:ffff MGE UPS Systems UPS
...

Next you need to install a software package called "nut" (comes from Network UPS Tools):

sudo apt-get install nut

Now you need to configure your UPS, so nut can use it. You have to edit /etc/nut/nut.conf:

sudo mcedit /etc/nut/nut.conf
...
MODE=standalone

Now edit /etc/nut/ups.conf and add section for the UPS device itself:

...
[myups]
    driver = usbhid-ups
    port = auto
    vendorid = 0463
    pollfreq = 30
You may need to adjust the vendorid to suit your case. The pollfreq setting show how period in seconds between consecutive USB commands to the UPS - you can reduce it, but some UPSs hang if it's too fast (mine works OK with pollfreq = 10). Again YMMV.

Now we can start the driver:

sudo upsdrvctl start

If the tool moans about some issues with starting the driver, you can reboot the machine (not scientific, but it works).

And finally, you can check that your UPS is connected and alive - there are console and GUI tools to do this. The console tool is called "upsc", and you can use it as regular user:

upsc myups

And here's the output for my UPS:

battery.charge: 75
battery.runtime: 1737
battery.type: PbAc
device.mfr: EATON
device.model: 5E 1100i
device.type: ups
driver.name: usbhid-ups
driver.parameter.pollfreq: 30
driver.parameter.pollinterval: 2
driver.parameter.port: auto
driver.parameter.vendorid: 0463
driver.version: 2.6.4
driver.version.data: MGE HID 1.31
driver.version.internal: 0.37
input.voltage: 229.0
outlet.1.status: on
outlet.desc: Main Outlet
outlet.id: 1
outlet.switchable: no
output.frequency: 49.9
output.frequency.nominal: 50
output.voltage: 233.0
output.voltage.nominal: 230
ups.beeper.status: enabled
ups.delay.shutdown: 20
ups.firmware: 01.04.0018
ups.load: 12
ups.mfr: EATON
ups.model: 5E 1100i
ups.power.nominal: 1100
ups.productid: ffff
ups.start.battery: yes
ups.status: OL CHRG
ups.timer.shutdown: -1
ups.vendorid: 0463

If battery.charge/battery.runtime fields are "0", you'll have to wait for several minutes until they're populated with actual values.

There's a GUI tool called "NUT-Monitor" and is located in the "nut-monitor" Debian package:

sudo apt-get install nut-monitor
NUT-Monitor

(TODO: Add configuration for handling power events)

On the positive side, things are looking well with the USB communication. The UPS provides lots of details about it's state of charge, voltages/currents, attached loads, etc. It's just better than the good olf days when most of the UPSs (except the most expensive ones) had dumb serial interface with ON/OFF signals, and now even a low-cost UPS has similar features. Also, I'm still to test how this UPS handles power outages (but I think our power company will do this for me in the next evenings).

So, that's it - just 5min to make it work with free/libre software in your favorite OS. It's also possibly to export the UPS status across the local network, so other machines can also use it (for power management or even for logging). Now you can enjoy your freshly power-backed system and don't forget to thank to the 
NUT Team.

Thanks for reading.

PS: When the UPS is charging, the cooling fan is quite noisy, which freaked me out the first time. This is definitely "no go" if you want to use the UPS in silent environment. The good part is that during normal operation (aka waiting for power outage), the UPS is dead silent.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе човек, видях ти линка. Не мога да разбера защо си го пуснал.

Нали съм писал, че е работил БЕЗ ПРОБЛЕМИ с 12.04, начи съм ги инсталирал тия работи.

Въпроса е по-скоро променило ли се е нещо от 12.04 до 16.04 в настройките, ако да какво? или пък е друга причината да се държи по

реазличен от преди начин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако може без нерви. Опитвам се да кажа да провериш, не да пишеш посочените промени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж в началото къде е проблема.

Щом като ЮПС-а гаси компютъра начи има драйвер и той сработва.

Самия юпс не гасне и НЕ спира да писука... и НЕ стартира машината после.

Отговор на тея въпроси в горния линк няма :no-no:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На мен при търсене ми излиза примерно друго хау-ту. Драйвер има, ама дали има останалата настройка. Ще трябва да потърсиш как е със система-да, щото вече се настройва по друг начин и явно не си го направил както трябва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Начи... в линка по-горе се описват проблеми със стартирането на драйвър/ нут-сървър.

Аз подобни нямам. Явно са напреднали нещата със връзката между systemd и nut.

На мен ми е ясно, че има проблем, но къде - конфигурацията на нут-сървъра може да е сгрешена, може ЮПС-а да е прецакан, батерията да е отишла, дъното да има проблем... Сичко може.

Да питам друго - нормално ли е ЮПС-а да продължава да писука при положение, че съм му махнал ВСИЧКИ кабеляци... към захранването, към пц-то и юсб-то?

Да предложите Линукс-френдли ЮПС?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Май налучках къде е проблема.

От нета - "The UPS will wait for confirmation from all of it's clients before starting it's own shutdown process."

Изглежда ЮПС-а праща сигнал към ПЦ-то и то се иключва, но не връща обратен сигнал, и ЮПС-а продължава да баца... докат се изтощи напълно :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сичко се оправи със софтуера на Eaton - IPP. Поддържат се сички големи дистрибуции. Бравус :min08:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от ivan_pz
      Здравейте! Понеже имам риг който консумира 2200W/ч и имам проблеми с тока (спира доста често за по няколко секунди) и ме интересува дали обикновен UPS(5-600W) ще свърши работа да не спира машината през тези секунди и ако не евентуално има ли решение този проблем?
    • от Svetlio88
      Възнамерявам да си закупя някава защита против токови удари за телевизора (LCD Smart) и се колебая между това дали да закупя UPS устройство или т.нар. surge protector. Първият вариант (UPS) е доста по-скъп, но би ми осигурил захранване, в случай че угасне тока докато се обновява фърмуера на ТВ-то. Принципно трябва да съм голям карък, за да се случи това, но не е невъзможно. Ако ще купувам UPS, вероятно ще е този, който е с два изх. куплунга тип "шуко".  Доколкото четох Offline UPS няма да ми свърши работа като защита, а покупка на Оnline такъв ще е безумие, заради цените им. Затова ще е line-interactive.
      Вторият вариант е да спестя едни 80-100 лв. и да си купа т.нар. surge protector или някакъв разклонител със защита. По-скоро бих избрал това , защото е доказана марка и е малко - няма кабел или куп ненужни гнезда - контакта ми е точно зад телевизора. Със сигурност няма да ми осигури захранване в случай, че угасне тока, но дали няма да е по-сигурна защита?
      Как смятате, има ли смисъл покупка на сравнително евтин UPS (тип Line-interactive) за телевизор или е ненужно? Кое би осигурило по-сигурна защита - евтин line-interactive UPS или surge protector?
    • от Mr.n0b0dy
      Вече се вбесявам от тези премигвания и слаб ток.. А зимата завали ли сняг.. край.
      Сега ще си сглобявам компютър и се чудя след време да закупя ли разклонител какъвто имам и сега който има някаква пластина която поглъща високото напрежение ако преди това е спрял тока.
      А после към този разклонител да вържа и упс-са а към него самият компютър?
    • от preparat
      Здравейте.Имам следния проблем с UPS,модел APC Back-UPS RS 800.От едно известно време започна да се държи супер странно.Имам предвид , че много често започна да превключва от On Line на On Battery.През 10-15 секунди и това е когато компютърът ми не работи.Като го включа (компютъра) се стабилизира, прави го по нарядко.Батериите са две и няма и година от как ги смених.Купих ги от Викиват в Пловдив и мисля , че бяха някаква дъщерна марка на Huawei.Исках да попитам хора с опит в тази сфера за евентуалната причина.Благодаря ви предварително.
    • от Gavrail
      Имам един UPS, който при последната гръмотевична буря не сработи и PC-то ми изключи от прекъсването на тока.
      Въпросът ми е как да разбера Батерията ли е зле или целият UPS си е заминал.
      Как да го тествам, за да не давам първо пари за батерия, а после и за нов UPS.
  • Дарение

• Добави ново...