Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте! 
Искам предварително да се извиня, ако не съм пуснал темата в правилния раздел.
Понеже по "традиция", при завършването на 12ти клас се купува подарък на класния ръководител, и след като чух абсурдно тъпи идеи за подарък, аз се сетих за нещо, което би свършило много работа на някого.
Идеята ми е да й вземем NAS, който ще може да се използва и като облак. Точно тук идва "проблемът" ми: Всеки NAS ли може да се използва като облак, и как да разпозная "хубавия" от "лошия" NAS. Според мен по-хубав би бил този с RAID контролер, а не този който поддържа 2 диска до 36TB примерно. Това което на мен ми "хареса" е това, с което ще се вземе и 1TB диск от червената серия на WD, или може би ironwolf на seagate. Бюджетът ни е около 500лв за диска и за NAS. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, niki292002 написа:

А класния ръководител разбира ли изобщо поне малко от компютри ? И още по-важното - дали му трябва и дали ще го ползва ?

Ами със сигурност разбира от компютри. Мисля че всеки (поне със средни компютърни знания) би използвал NAS, за да бъдат снимките му, важна информация и други подобни неща на сигурно място. Сегашната "идея" за подарък е ваучер за почивка, което за мен е абсурдно тъпа идея. А за облачното пространство, по-скоро ще трябва да е този

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих предпочел QNap или Synology модели с 2 диска

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И QNAP и synology почти не се нуждаят от настройки. А дисковете - там е друга ...бира.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)
преди 1 час, velislavvasilev написа:

Ама то... И двата ви примера са без дискове! Това са само кутии с добавена електроника за по-лесното (вероятно) обслужване на бъдещия NAS. Допълнително трябва да се закупят дискове и да се настрои системата.

Аз никъде не съм казал че имат дискове - точно обратното. Написал съм "с което ще се вземе и 1TB диск от червената серия на WD, или може би ironwolf на seagate. И с NAS, биз ползвал единствено RAID 1, защото не се нуждая от скорост, а от "сигурност", така че, ако стане нещо с единия диск, информацията да бъде съхранена на другия.

:offtopic_s: Нищо лично, но съм забелязал, че някой хора с по-висок "рейтинг", или просто голямо самочувствие, мислят всички останали за бавно развиващи...
А какви са предимствата на NAS с по-бърз процесор и повече RAM, отколкото този с по-малки х-ки ? Този ми хареса като решение, но пък няма USB 3.0, което не знам дали е чак такава "болка за умиране". 
edit: До колкото разбрах, моделът с двуярдрения процесор и 512MB RAM има по-големи скорости на четене и запис в облака.

Редактирано от m0nss7erKill (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Що за подарък е Облачно пространство, че и на класен ръководител..... че ще харчиш и 500лв, тва нещо.... По-добре ще е ако излезеш от света на технологиите, и погледнеш реално на нещата... Всеки харесва материални неща. Например ако и подариш някакъв часовник, или някаква гривна, ще е мн. по -добра идея.

Редактирано от NBS 9322 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, NBS 9322 написа:

Що за подарък е Облачно пространство, че и на класен ръководител..... че ще харчиш и 500лв, тва нещо.... По-добре ще е ако излезеш от света на технологиите, и погледнеш реално на нещата... Всеки харесва материални неща. Например ако и подариш някакъв часовник, или някаква гривна, ще е мн. по -добра идея.

Подаръкът ще се купува от целия клас. Иначе на всеки човек с повече от средна компютърна грамотност, би му бил от полза. Идеята ми е да може да се използва дори и да не си в локалната мрежа, за да може да си държи вътре всички глупости за училище, а не да мъкне постоянно преносими дискове. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сигурно ще трябва да идеш да й настроиш системата. :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 30 минути, velislavvasilev написа:

Това зависи от компютъра към който е вързан, а не от самия NAS. Не знам как да го обясня... Гледай на NAS като на външен HDD. Само че ползва кабела за интернета. NAS-а не е самостоятелен сървър. За да има достъп през интернет до него, ще трябва да се ползва сървър с всичките отговорности като по-солиден интернет, ъптайм, подсигурена ОС и прочее. Не гледай на NAS-a като на отделен сървър, дето си стои някъде и от всяко място можеш да се логваш в него и да записваш или четеш инфо. Според мен идеята ти не е много добра. Поддръжката на сървър, макар и в домашни условия, не е за всеки. Просто някои хора не искат да си го причиняват, защото изисква отделяне на време, а често и на средства. Конкретно пък за преподавател, много лоша идея поради факта, че със сигурност няма да са един или двама учениците, дето не го харесват по една или друга причина. Ест, децата са доста изобретателни и на тоз човек, ако му стане навик да премята редовно инфо на сървъра и обратно, просто може един ден понесе сериозен флууд и не само. В допълнение, ако ползва големи файлове по около гигабайт и нагоре, ще трябва да чака по-дълго, за да ги достъпи през мрежата. Ако до момента не си е пуснал домашен сървър, не знам какво те кара да мислиш, че с NAS ще си пусне такъв. А дори и да си пусне сървър, то NAS е най-лошата идея. Най-добре RAID контролер в компа му и дисковете да са там, а не отделно, защото това забавя преноса на данни. Идеята на NAS-а е да си добавиш още дисково пространство към машината, като вече нямаш физическа възможност за това. Например в компа имаш 6 харда по 1TB и ти трябва още място. Тогава си взимаш NAS и почваш да складираш и на него.

Кой и защо подяволите ще флуудва учителя си. Това е пълна простотия. Отделно този NAS е точно с тези неща за които аз говоря. Преди години, може да е нямало NAS с тези "екстри", но не е нужно да се правят кой знае какви настройки, сървъри и други глупости. Преди може и да са били като външен диск, но примерно този си има OS. Връзваш го към рутера, portforward-ваш нужните портове, няколко настройки и готово. (Поне така си мисля.)

преди 1 час, ExaFlop написа:

Сигурно ще трябва да идеш да й настроиш системата. :) 

Няма да има нужда, защото все пак е инженер по компютърни системи или нещо от сорта. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, m0nss7erKill написа:

Отделно този NAS е точно с тези неща за които аз говоря. Преди години, може да е нямало NAS с тези "екстри", но не е нужно да се правят кой знае какви настройки, сървъри и други глупости. Преди може и да са били като външен диск, но примерно този си има OS. Връзваш го към рутера, portforward-ваш нужните портове, няколко настройки и готово. (Поне така си мисля.)

И е добре обзавведен откъм софт:
https://www.synology.com/en-us/support/download/DS216j

Pro/Cons:
http://www.pcmag.com/review/346147/synology-diskstation-ds216j

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, ExaFlop написа:

Само не разбирам, защо нуждата от отверка за смяната на хард диска е сложен в графата с недостатъците.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Което в домашни условия не е чак болка за умиране

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Ndishev
      Здравейте съфорумници.
      Някой знае ли дали може да се качи Ip камера директно да записва в облак ? Става дума за малки файлове. При запис на карта памет видеата са до 200мб на час запис. Камерата е някакво китайче за не професионална употреба (ако е нужно ще дам информация за нея) 
      Благодаря предварително.
    • от JPas
      Здравейте,
      Имам въпрос свързан с домашен NAS - Plex медия сървър.
      Понеже от доста време си ползвам лаптопа като plex сървър, пък тои си има доста проблеми (пада wi-fi от време на време - проблемен адаптер - изисква рестарт за да се свържи отново), си мисля за NAS които хем да изземе тази фукнция и в същото време да обединя снимки и лични файлове на него.
      В мрежата ще има най-много две устроиства които ще ползват plex сървъра едновременно от които едното е 4к телевизор.
      От начало си мислех да взема някое специализирано NAS устроиство, но след малко четене мисля че по бюджетните опции ще се затрудняват с фукцията на медия сървър.
      Въпроса е дали не е добра идея да взема някоя работна станция на Dell с 4 ядрен процесор, някои имат по 4 SATA порта в който може да се сложат 3 хард диска (като се махне CD/DVD), и остава един за евентуално ssd или пък още един хард диск.
      Бюджетът ми е около 400лв за устроиството без дискове.

Благодаря!

• от еди
      Здравейте! Имам проблем с един NAS устройство 4TB Seagate Central. Мисля, че след едно спиране на тока информацията в публичната папка на устройството изчезна, т.е. папката се вижда, но в нея няма нищо.
      Пробвах с Рекува да възстановя информациятя, но Рекува вижда папката през мрежата, но не иска да я избере. Извадих твърдия диск и го свързах на настолен компютър и да пробвам така с Рекува. Под Windows се вижда, че дискът е раздслен на 8 дяла. Два дяла по 20МБ RAW, 4 дяла по 1ГБ RAW, един дял от 1ТБ не форматиран и един дял от 3720,98ГБ също не форматиран. Предполагам, че моята информация трябва да се намира в последния дял. Под Линукс въпросните дялове са форматирани в etx, а най-големия също не е форматиран. Въпроса ми е така ли трябва да бъде? Ако беше дял на Windows щях да му направя бърз формат и с Рекува да изкарам всичко от него, но не знам как стоят нещата с Линукс дяловете. Под Линукс дяловото управление ми дава опции за изтриване на дяла и форматиране, но не знам въпросното форматиране какво ще е, т.е. дали ще е бърз формат, който реално няма изтрие информацията. Дайте ми съвет какво да правя.

• от Кристиян Йорданов
      Здравейте,
      Проблема ми е следния искам да направя Cloud в който всеки човек да може да се регистрира и да качва своите файлове обаче да не може другите потребители да виждат файловете на даден потребител. С други думи само той да може да си го вижда моля дайте Totorial или код благодаря ви.
    • от Добс
      Здравейте, 
      Казвам се Добрин и работя за pCloud - услуга за съхранение на файлове в Интернет, или "на облак". Съществуваме от 4 години и имаме вече над 7 мил. регистрирани потребители. 

Вчера пуснахме статия в сайта и един потребител предложи да направим тема във форума. 
      Всъщност, това е една добра идея за контакт с нови, бъдещи, стари, недоволни, доволни и всякакви други потребители. 

Искате да знаете нещо повече за услугата ? Искате да ни кажете колко добре или зле се справяме ? Искате нови функционалности ? Не можете да разберете за какво се борим и кои сме ? 
      За всичко това - пишете тук. Ще отговарям честно, няма да ви карам да ползвате платената услуга, няма и да ви спамя с излишна информация. 

ето статията, за която говорех : https://www.kaldata.com/it-новини/къде-съхранявате-файловете-си-в-об-257291.html 
      Да започнем от нея - вашето мнение ? 

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване