Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте! Забелязвам че в последно време силно зачестиха боклуците продавани в България ,които често могат да бъдат и опасни. 2010 правих ремонт на банята ,купих шкаф с огледало и халогенни лампи. Вече няколко пъти имам проблем с тях ,по-конкретно с трансформаторът. От начало мислех , че проблемът се дължи на овлажняване ,защото един от проводниците няколко пъти изгаря напълно и се откъсва от клемата. Зимата го оправях последно ,преди седмица пак спря да работи. Чак сега забелязах с огромна изненада ,че проводниците излизащи от въпросния трансформатор не са медни ,а са от желязо. Появява се корозия между тях и клемата ,започва да грее и прегаря. В резултат на това полимерния капак е леко стопен. 
Смених проблемния проводник и клемата с нови по-масивни, и промазах с поялна паста гнездата на клемата ,за да не попада влага там. Дано този път издържи по-дълго. 

Възмутен съм ,как е възможно да пестят, дори от медните проводници?!? За първи път виждам подобна престъпна глупост ,която може да доведе до пожар. Как е възможно на нашия пазар ,да се продават такива боклуци и контролът да е на практика нулев? 

Преди време имах подобен проблем с бойлер "ЕлДом" ,който също бе закупен 2010. При него проводниците бяха медни ,но бяха твърде тънки за 3kw нагревател и по същия начин ,един бе изгорял и разтопил полимерния капак. Това на практика са пожароопасни продукти ,икономиите при тях могат да костват нечие жилище ,дори живот. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гост

Аз от 27 години вече не се учудвам на контрола. Ами ако погледнеш ширпотребата внесена от Китай? Там можеш да се и изумиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Soviet Soldier написа:

да пестят, дори от медните проводници

Бакъра скъп, бате.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В България няма контрол над нищо. Не знам как все още се пускат подобни теми. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да е железен проводника - алуминиев ще е.

преди 18 минути, ExaFlop написа:

Бакъра скъп, бате.

Аз съм срещал FTP кабел с помеднени алуминиеви жила,както и коакс.кабел с  помеднено желязно централно жило.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 6 минути, kashchey написа:

Няма да е железен проводника - алуминиев ще е.

Аз съм срещал FTP кабел с помеднени алуминиеви жила,както и коакс.кабел с  помеднено желязно централно жило.

Последният, посочен от теб кабел, все още се произвежда и продава по много магазини в страната.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, * СТЕФАН * написа:

Последният, посочен от теб кабел, все още се произвежда и продава по много магазини в страната.

Ако търсиш, ще намериш нещо горе долу качествено, но това не означава, че има контрол. А само пък продавача да те разбере, че не знаеш жална ти майка.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, Soviet Soldier написа:

Чак сега забелязах с огромна изненада ,че проводниците излизащи от въпросния трансформатор не са медни ,а са от желязо. Появява се корозия между тях и клемата ,започва да грее и прегаря. В резултат на това полимерния капак е леко стопен. 

Покажи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Емил Костов написа:

Ако търсиш, ще намериш нещо горе долу качествено, но това не означава, че има контрол. А само пък продавача да те разбере, че не знаеш жална ти майка.

Не винаги можеш да разбереш, какви компоненти са използвани. Примерно при избор на шкаф за баня ,човек гледа предимно дизайн ,размер ,цена. Къде пише ,какви компоненти са ползвани за осветлението примерно? За доста неща е така ,на късмет . . . Точно за това трябва да има контрол над продаваните продукти. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Soviet Soldier написа:

Не винаги можеш да разбереш, какви компоненти са използвани. Примерно при избор на шкаф за баня ,човек гледа предимно дизайн ,размер ,цена. Къде пише ,какви компоненти са ползвани за осветлението примерно? За доста неща е така ,на късмет . . . Точно за това трябва да има контрол над продаваните продукти. 

Не е на късмет. Просто българина прави некачествено. Личен опит при избора на шкафче за мивка на един приятел. Шкафчето го имаше в каталога, имаше му цената и като отидохме в магазина имаше една камара оправдания как не може да се направи същото няма същия цвят и ще струвало много по скъпо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък не съм виждал железен проводник, даже и алуминиев. От къде ги купувате тези телове, аз съм намирал плътен едножичен меден проводник 16 мм2, даже ме излъгаха с един 25мм2, който се оказа многожичен, но меден, а ми трябваше медна пръчка и не можах да го върна. По-дебелите вече се правят от алуминий, има и намотъчен алуминиев, но той не се продава, защото никой няма да си го купи. Какви клеми ще смазваш с паста за запояване, тя е изолатор, ако пък е киселинна ще разяде клемите барабар с железните кабели. Едно време кабелите ги никелираха с тънък емайл, но в основата си са медни. Най-често кабелите прегарят от хлабави връзки, не че са тънки.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, simtech написа:

Покажи.

На високо е ,за да го заснема трябва да нося стълба ,да развивам . . . не ми се занимава. Ако пак стане проблем ще направя снимки и ще разкарам целия трансформатор. Така или иначе читав е под 10лв. 

преди 16 минути, Емил Костов написа:

Не е на късмет. Просто българина прави некачествено. Личен опит при избора на шкафче за мивка на един приятел. Шкафчето го имаше в каталога, имаше му цената и като отидохме в магазина имаше една камара оправдания как не може да се направи същото няма същия цвят и ще струвало много по скъпо.

Съгласен съм , че в България правят некачествени стоки. "Елдом" си е ярък пример за това. Продукцията се сглобява от лелки за минимална заплата. Икономиите до там водят . . . 

преди 16 минути, peppone1 написа:

Аз пък не съм виждал железен проводник, даже и алуминиев. От къде ги купувате тези телове, аз съм намирал плътен едножичен меден проводник 16 мм2, даже ме излъгаха с един 25мм2, който се оказа многожичен, но меден, а ми трябваше медна пръчка и не можах да го върна. По-дебелите вече се правят от алуминий, има и намотъчен алуминиев, но той не се продава, защото никой няма да си го купи. Какви клеми ще смазваш с паста за запояване, тя е изолатор, ако пък е киселинна ще разяде клемите барабар с железните кабели. Едно време кабелите ги никелираха с тънък емайл, но в основата си са медни. Най-често кабелите прегарят от хлабави връзки, не че са тънки.

Ами медта не е бяла ,и не ръждясва. Чисто желязо са си. За първи път виждам подобна изгъзица. Пастата не е изолатор ,върши отлична работа за такива неща. Братовчед ми си има собствен камион и му премигваха светлините на ремаркето ,като се навлажнят кабелните обувки. Промаза ги с такава паста ,постави отгоре термо маншон и всичко си работи отлично до днес. Миналата година го поправя. Пастата подобрява проводимостта и не позволява да проникне вода. 
Промазах всичко ,работи без проблем. Ако изолираше ,или нямаше да свети или щеше да премигва ,все едно е намокрена клемата. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като не искаш да показваш, няма смисъл да говорим, нищо няма да променим. Ако поискаш помощ ще помогна. Ако не - обърни се към Комисията за защита на потребителите

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оловните клеми на акумулатора са устойчиви на киселини, но желязото бързо се разрушава. Щом пастата е проводима, значи е киселинна, за контакти се използва технически вазелин, може и обикновена грес, графитна и т.н., спрейове и много др., но не и  киселина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, simtech написа:

Като не искаш да показваш, няма смисъл да говорим, нищо няма да променим. Ако поискаш помощ ще помогна. Ако не - обърни се към Комисията за защита на потребителите

Къде съм искал помощ? Аз с тия неща се справям. Проблемът е ,че изобщо възникват подобни дефекти. А заглавието достатъчно говори "Има ли контрол над ел. компонентите на българския пазар?". Смисъл да занимавам КЗП на практика няма ,защото не пазя касовата бележка. Като цяло искам да изразя възмущение към боклуците ,които се продават. Закупих го от "Практис" ,до колкото си спомням. Уж сериозна верига магазини ,а не от "местната бакалийка". 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Емил Костов написа:

В България няма контрол над нищо. Не знам как все още се пускат подобни теми. 

но пък има супер контрол в училищата 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Същите неща виждам аз всеки ден по 10 пъти.

Ще се учудиш ли, ако ти кажа за Seasonic SS-520GB, че всичките му изходни проводници са алуминиеви ? И на всичкото отгоре направено НЕремонтируемо. Навсякъде залепили кондензатори, радиатори, кабели със силикон. И това от захранване над 100 лева. И че при номинално натоварване/около 500/ , напрежението му падна до 11.1 V и за 2-3 минути изгърмя шотков диод ?

Евтиното било такова. Ми оправдани са.

Ама скъпото ? Плащаш единствено за марката, в повечето случеи.

Ако на евтиното плащаш 5℅ за марката, при марковото е поне 25-30%.

Независимо евтино, скъпо, всичко стана посредствено. 

Редактирано от Atanas Pachov (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Световна тенденция - да се изпразва джоба на потребителя. Планирано остаряване и т.н. Искате евтино - получавате. Плащате за рекламата на някои надписи (марки) - примерно по 3,14 + ДДС.

Не знам въпросното шкафче с какъв трансформатор е - вероятно не класически, а някакво  импулсно захранване. Алуминий не се запоява, поне с поялник. Друг е въпросът че и за инсталациите масово се слагат медно изглеждащи алуминиеви кабели. И ЕРП прибраха старите медни кабели и трансформатори, сложиха алуминиеви с по-големи загуби, които ние плащаме, още и за "инвестиции".

преди 8 часа, Soviet Soldier написа:

Възмутен съм ,как е възможно да пестят, дори от медните проводници?!?

Пести се от всичко, дори и това. Виж захранващия кабел не нещо отпреди 20-30 години и сегашно. Дори са адски къси и за нормална работа  се налага ползването на допълнителен разклонител.

Темата е безкрайна. На теория с продаваните неща за крайна употреба от частни лица се занимава КЗП. За други, влагани в производство - никой. Разчита се на пазара и декларирано съответствие с измислени европейски и / или на производителя. Повечето случаи в пъти по-зле от някогашния БДС. Като сегашното дрънкане за водата. Ние сме имали стандарт за пиене, европейците - за миене. Ние цял живот пием от чешмата, европейците си купуват бутилки.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, Филипов написа:

Темата е безкрайна. На теория с продаваните неща за крайна употреба от частни лица се занимава КЗП. За други, влагани в производство - никой. Разчита се на пазара и декларирано съответствие с измислени европейски и / или на производителя. Повечето случаи в пъти по-зле от някогашния БДС. Като сегашното дрънкане за водата. Ние сме имали стандарт за пиене, европейците - за миене. Ние цял живот пием от чешмата, европейците си купуват бутилки.

С други думи ,у нас се внасят стоки ,които са опасни ,защото няма държавни стандарти за безопасност ,които трябва да покриват? Не съм запознат с някогашния БДС ,но още могат да се видят напълно изправни продукти, като бойлерите "ЕлПром" и хладилници "Мраз". До ден днешен пазя в мазето такъв "Мраз", не се ползва ,но ми е жал да го изхвърля ,защото е напълно изправен. Пазя дори печка "Лъч" ,която е на близо 50 години ,но все още работи. Радио VEF също ,дори подсветката на скалата за тия години още работи. 

През ония "лошите" времена се правеха уреди, които са едва ли не вечни ,докато днес всичко се проектира ,така че след няколко години да се повреди ,и да стане наложителна покупката на нов продукт. Ок за малкия ресурс ,потребителят може да си затвори очите ,но за свободната продажба на опасни продукти, няма как. . .

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

През 90-те мисля имаше едно тайно споразумение между най-големите производители на електротехника да се намали качеството драстично с цел техниката да се разваля малко след изтичането на гаранцията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма контрол и никой не го интересува нищо! Вносителя / производителя излиза с една гола декларация и това е!  И нещо още по опасно забелязвам т.е.това с възможността за връщане на калибриран продукт. Някой връща такъв продукт защото той не работи нормално или е правил опити да го поправи, но вместо това същия продукт се преопакова и връща отново за продажба без да е минал през контрол!

Голям зор видяхме да премахнем някогашното стандартизиране, щото било комунистическа работа!!!

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това с алуминиевите проводници въобше не е нова тема.

Примеерно, на евтинуте дрелки, шлайфове, помпи и всичко с ел. двигател от raider, а и не само, са с алуминиеви намотки.

Куп евтини трансформатори съм виждал с алуминиеви намотки. Бякои даже и не толкова евтини. Примерно евтините електрожени.

Захранващите шнури на слаботоковата електроника и домакински уреди/миксери, пасатори и всичко от тоя род/ масово са алуминиеви.

В енергетиката силовите подземни проводници са в 90% от случеите алуминиеви, като сечението на нулата е по-малко от това на фазовите жила, защото се разчита на балансиран товар и нулев ток през нулата, т.е. , и от там икономисват

Далекопроводите високо, средно, ниско и те са с алуминиеви "въжета". Това се компенсира с голямо сечение.

Евтините дънца с на пръв поглед медни радиатори, след малко стържене се оказва боядисан алуминий.

Много индуктори, бобини в техниката се оказват алуминиеви след разкачането им. И ползването на калпаво желязо / магнитопровод също е практика.

И още, и още, и още...

Медта е скъпа, нормално е.

Редактирано от Atanas Pachov (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В подкрепа на горното и в захранващите трансформатори на 99% от UPS-ите се ползват алуминиеви намотки, но там се търси заряден ток в масовите компютърни около 1-3 ампера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Soviet Soldier
      Здравейте!
      Днес за първи път получих следното съобщение относно активиране на защитата на литиево-полимерната батерия на моя телефон. Стори ми се странно, защото се активира при сравнително висока температура (11-12 градуса) по време на зареждане. 

Реших да прочета някой ред относно батерията на устройството и намерих следната информация: 

Та искам да попитам, тази защита нормално ли е да се активира при толкова висока температура? В крайна сметка 11 градуса не са нищо, на фона на условията, в които би трябвало да функционират тези устройства в далеч по-студени части на света. Ползвал съм други устройства на далеч по-ниски температури от тази, без абсолютно никакви проблеми, та ми с стори странно активирането на този вид защита. Възможно ли е да се е активирала поради софтуерен или хардуерен проблем, или е напълно нормално? 
    • от Don Alexsandrov
      Здравейте някой може ли да преведе програмата на български 

• от Emkey
      Здравейте, хорица. 
      Надявам се да не бъда нападната или осмивана, затова че не съм запозната в бранша, а пускам тема за елементарни въпроси. 
      Рисувам върху големи листа хартия, предимно с въглени. Но открих програмки, с които после мога да доукрасявам рисунките си и дотолкова се вдъхнових, че бих искала някои от нещата, които нарисувам да ги занеса за принт рисунка с канава, и да си ги окача на стените в дома ми. 
      От тук идват и въпросите ми. 
      След като си завърша рисунката върху хартия, и й направя снимка, (задължително с фотоапарат)  с коя програма най-добре ще бъде обработена, така че да не й разваля качеството. И размерите какви трябва да бъдат? Като цяло ме вълнува това как трябва да процедирам, за да не съсипя качеството на снимката. И да е годна рисунката ми за такава картина. Досега съм правила снимки на рисунките ми само с тел. Със сигурност не стават за печат. И са с малко пиксели. Изобщо цялата тая работа с пиксели, формати, качество ми е непонятна. Затова искам практични съвети от специалисти  
      Много благодаря предварително
    • от bumblebee
      Привет пичове, пак опрях до Вас   Преди година благодарение на Вас поръчах на един приятел геймърска конфигурация, с която направо отрепа рибата... ето я и темата https://www.kaldata.com/forums/topic/260578-нова-конфигурация-до-3000-лв/?tab=comments#comment-3615688 Товага избрах конфигурацията на Mariyan Raynov и не съжалявам.
      Време е и за мен да сменя стария компютър, който вече кара 8-ма година, за нещо по-добро. Цената на конфигурацията е трудно да я кажа, но ще кажа като изисквания какво имам и какво съм си харесал, а оттам нататък сте Вие
      Компютъра ще се ползва геймин и от време на време видеообработка. Играта на която играя в момента е Overwatch, а по-нататък ще пробвам сигурно и Anthem (която не е излязла все още). Видеобработка правя на Movavi, не е нщо сериозно просто си сглобявам клипчета, които на сегашната система чакам по 4 часа, за да ги направи......
      Като за начало - компютъра искам да е тих. Мразя нещо да ми Вие, бучи и тн. защото понякога не го спирам, а спя в същата стая. 
      Искам компютъра да е с най-новите излезли компоненти.
      Нещо много важно - видеокартата ще ми бъде подарена, все още не се знае каква ще е, но най-вероятно ето тази http://nikem-bg.net/computer-components/ASUS-R9-290-DC2-4GD5/
      Ако има някаква промяна с нея ще Ви кажа, но определено ще е някаква Radeon серия.
      АМД фен съм, така че отиваме на Ryzen 2700x  Сигурно ще си поиграя и малко с клок, надявам се с Ваша помощ, но това е по-нататък.
      Дъно - не знам   може би от ROG серията?
      Рам - поне 16 гб
      Кутия - http://nikem-bg.net/computer-components/be-quiet!-DARK-BASE-PRO-900-Silver-BGW12/picture.html  ако не става, винаги съм отворен за други предложения (предполагам FD)
      Захранване - be quite! да се съобрази, че ще се клоква процесор, евентуално
      SSD - държа на 2 SSD-та. 1 - нещо около 120 гб за операционната система - бързичко, и едно поне 500 гб (Samsung или?)
      Охладител за процесора - може би този http://nikem-bg.net/computer-components/be-quiet!-DARK-ROCK-PRO-4-BK022/
      Вентилатори - в случай, че изберем друга кутия нещо на be quite отново
      Монитор - AOC AG322QCX мисля да си купувам този, но търпи промяна - Вие кажете дали става. Искам да изпробвам това прословуто freesync.  

• от Sharpirate
      Здравейте!
      Налага ми се да върна една поръчка поръчана от китайски онлайн магазин, но имам няколко въпроса.
      В сайта на БГ Пощи има тарифен калкулатор с доста опции, които променят цената от 4лв до 18лв. Кои от тях за какво служат и дали да ги ползвам?

Както на всяко пакетче което ми е идвало от китай има залепено CUSTOMS DECLARATION, където пише адресите на двете страни, цена и т.н. Трябва ли да залепя на мойто такова и от къде да го взема?
      Китаеца като ми е пращал е написал, че стойността е 10$, може би за да не ми го спрат на митницата. Стойността реално е 35$, аз като пращам истинската цена ли да пиша?
      Има ли как да проследя пратката от напускането и на БГ до получаването в Хонконг?
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.