Премини към съдържанието
mkfs.ext4

Как да разбера колко МБ е даден файл или директория?

Препоръчан отговор

mkfs.ext4    742

Този феномен е във всички дистрибуции, графични среди, файлови мениджъри и т.н., които съм пробвал, а те са много. Просто е невъзможно да разбреш със сигурност колко МБ е даден файл или директория и дори колко място имаш на диска. Ето примери:

EYCCGta.png

В крайна сметка /boot 53,9 МiB ли е или 60,4 MiB?

А дисковото пространство е пълен ташак:

34BirUG.png

Сега диска ми 923,9 GiB ли е или 908,4? А / дяла бил 48,2 MiB, това не знам как да го коментирам дори...

И показва, че имам 857,1 GiB свободни, това е стандартна Кубунту инсталация без нищо друго, според вас 50 GiB ли заема?
    Абсолютна кретения и идиотщина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

capnemo    43697
    преди 5 минути, mkfs.ext4 написа:

Този феномен е във всички дистрибуции, графични среди, файлови мениджъри и т.н., които съм пробвал, а те са много. Просто е невъзможно да разбреш със сигурност колко МБ е даден файл или директория и дори колко място имаш на диска. Ето примери:

В крайна сметка /boot 53,9 МiB ли е или 60,4 MiB?

А дисковото пространство е пълен ташак:

Сега диска ми 923,9 GiB ли е или 908,4? А / дяла бил 48,2 MiB, това не знам как да го коментирам дори...

И показва, че имам 857,1 GiB свободни, това е стандартна Кубунту инсталация без нищо друго, според вас 50 GiB ли заема?
    Абсолютна кретения и идиотщина.

Отговора се крие тук: du -sh /* и http://linuxshellaccount.blogspot.de/2008/12/why-du-and-df-display-different-values.html

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    mkfs.ext4    742

Значи инсталацията ми е 5 GB:

kdo32vI.png

А според Dolphin - 50-70 GiB :D

Поредно доказателство колко по-добре е да използваш терминалът вместо графичните инструменти, за каквото и да е, дори за супер прости неща като да видиш колко е размера на нещо.

Редактирано от mkfs.ext4 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    bvbfan    687

Под Линукс размерът на / (корена) е всичко друго, но не просто нещо. Зависи къде се намира /home на отделен дял или не, swap на отделен дял или не?  (/proc и /sys са "виртуални") /run се използва за монтиране, което увеличава размера на /, ако си включил CD / флашка т.н. 50GB е точно според мен, като се включи /home /run

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    mkfs.ext4    742
    преди 3 минути, bvbfan написа:

Под Линукс размерът на / (корена) е всичко друго, но не просто нещо. Зависи къде се намира /home на отделен дял или не, swap на отделен дял или не?  (/proc и /sys са "виртуални") /run се използва за монтиране, което увеличава размера на /, ако си включил CD / флашка т.н. 50GB е точно според мен, като се включи /home /run

boot и home са в /, нямам вкарани флашки или друго на шотовете горе. Така или иначе, да ми каже "22 папки и 48 MiB" е пълен ташак.

swap ми е на отделен дял.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    ivoarch    1662

Това за df/du го бяхме коментирали отдавна , може да прочетеш тук , има няколко поста свързани точно с това питане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    bvbfan    687
    преди 3 минути, mkfs.ext4 написа:

boot и home са в /, нямам вкарани флашки или друго на шотовете горе. Така или иначе, да ми каже "22 папки и 48 MiB" е пълен ташак.

swap ми е на отделен дял.

Не, смятат се само файловете, директориите са с голмина 4к (минимален размер на файл)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    mkfs.ext4    742
    преди 4 минути, bvbfan написа:

Не, смятат се само файловете, директориите са с голмина 4к (минимален размер на файл)

Сега проверих - наистина тези 48 MiB са били само за файловете.

Но защо диска ми го показва 923 GiB (което е точно), а като цъкна properties - 857 GiB свободни от 908 GiB:D

А реално е 5 GB заетото място според du -sh и диска си е 923 GiB според lsblk

Пълна бъркотия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    mkfs.ext4    742
    преди 3 минути, bvbfan написа:

1 кб = 1024 б, а не 1000 както се смята по принцип.

1 kib = 1024 b

1 k = 1000 b

Значи изводът е - като маркираш нещо и цъкнеш properties ти показва реалния размер, или поне в повечето случаи, защото се стига и до това:

WZar7S2.png

Не знам какво да кажа :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    mkfs.ext4    742

Ето няколко резултата за една и съща директория - /, всеки да вярва на който инструмент си хареса :D

uaqzfvz.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.