Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Проблем с инсталация на линукс

Препоръчан отговор

здравейте.имам проблем с инсталация на линукс на един лаптоп който закупих наскоро.много модерни станаха напоследък нещата биос се смени с уефи после мбр се смени с гпт и така нещата се омазаха тотално.поне така си мисля аз.машината е следната acer aspire ES15-533-P36W (https://www.acer.com/ac/en/AU/content/model/NX.GFTSA.004)тя е от тези които идват с линпус линукс но той не може да се ползва понеже е без графична среда.така ги продават колкото да покажат на клиента че работи.с триста зора успях да му подкарам една десятка и без друго само за десятката има драйвъри.пробвал съм да инстална линукс предимно дебиан базирани дистра инсталацията продължава нормално до момента install grub2.и до там.убунто ли не беше минт ли не беше и аз вече забравих колко пробвах интересно забиват на едно и също място.флашките са направени както трябва в тях нямам съмнение не ги правя за пръв път машината е нова и си работи добре мисля че и аз не бъркам никъде но уви не става.питах на доста места но никой не даде смислено обяснение или поне да ме насочи на някъде.и всеки път едно и също нещо стигат до install grub2 поседи малко после спира колелцето дето се върти по време на инстала и до там.същото е  става при ръчно направени дялове и като задам авто режим без разлика.благодаря предварително за отделеното време

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 10/6/2016 в 20:27, ju5tu5 написа:

аз си играя с линукс от когато ти си се насирал в гащите с дистра които даже не си ги чувал.

И не можеш да направиш една проста инсталация?... :lol6:  

Ако си от Варна, донеси ми лаптопа, за половин час ще е готов.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Слагаш rEFInd през джама и после ще ти открие линукс след инстал - не трябват други зареждащи мениджъри.

Изпратено от моят Lenovo P1ma40 с помощта на Tapatalk

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, RudeBoy написа:

И не можеш да направиш една проста инсталация?... :lol6:  

Ако си от Варна, донеси ми лаптопа, за половин час ще е готов.

инсталацията е проста но нали ти казвам че забива на едно определено място те това е проблема че искам да разбера защо.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И на мен ми се е случвало да забие по същия начин, и знам как се оправя.

Затова - офертата ми още важи ;) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

тогава защо не ме светнеш как се оправя че да знам и аз иначе носенето не е проблем но досега не съм носил лаптоп при някого и мисля да не нося предпочитам да се оправя сам

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А забърса ли всичко от диска.Под Windows в конзола има команда clean.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

забърсах всичко правя чиста инсталация на минт примерно и пак забива точно там давам му автоматично да си направи дяловете да не би аз да бъркам нещо

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пускаш инсталацията, като крашне рестартираш лаптопа, влизаш в Live CD и така правиш boot-repair.

И виж да не би хард диска ти да е /dev/sdb, а ти да инсталираш grub върху /dev/sda.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, ZeroG написа:

А провери ли каква двойка комбинация ползваш от възможните: UEFI-MBR, UEFI-GPT, BIOS-MBR, BIOS-GPT ?

UEFI-GPT ползвам естествено

преди 6 часа, ZeroG написа:

А провери ли каква двойка комбинация ползваш от възможните: UEFI-MBR, UEFI-GPT, BIOS-MBR, BIOS-GPT ?

преди 2 часа, бат'начо написа:

Ако беше BIOS-MBR нямаше да се хаби да пише ;) .

Нещо такова вероятно е четено, но ...

наистина има проблем бат начо щом се хабя чак и да пиша иначе защо да го правя

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това "оригинално заключено и без възможност за промяна" ме кара да попитам "а защо 10-ка може"? Което ме навежда на мисълта, че трябва да се побъзикат настройките при зареждане.

А опитал ли си нещо от споменаваното и в "моя линк" , както и някой по-нагоре спомена ... а бе с две думи "възстановяване", каквото и да значи това, и както и искаш го разбирай, и както искаш го изпълнявай - било графично, било без графика (да се чете - чрез външна програма или на ръка)?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ju5tu5 написа:

UEFI-GPT ползвам естествено

Щом ползваш тази схема да оставим автоматичното разделяне на харда на страна. Можеш ли да кажеш с 2 приказки как точно делиш харда ръчно? Еfi system partition правиш ли и с какъв размер? 1 MB свободно място в началото на диска също е добре да има. Останалите дялове как ги организираш?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

първата снимка е авто разделянето на втората е както аз ги направих моля поправете ме къде грешаIMG_20170510_091909.thumb.jpg.bc41d9d3cd92103fc917e9a9dbb54cd4.jpgIMG_20170510_091405.thumb.jpg.3c383c4a8b314a65db0d63529af218b4.jpg

правих си доста опити с лаптопа.инсталирах федора 25 xfce съвсем нормално се инсталира и работи добре.не съм чел достатъчно за видеодрайвърите във федора и явно не можах нещо да направя както трябва но се вижда по принцип макар и много дребно.следващ опит stotinka os algara -лаптопа бутна от флашката нормално стигна до десктоп и до там.друго не успях да пробвам поради липса на време

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами има нещо гнило в Дания - ако за вид беше fat32 , а място за мотиране efi... (предполагам - нямал съм си вземане-даване с такъв звяр).

И не трябва ли да е /boot/efi?

Редактирано от бат'начо (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, бат'начо написа:

Ами има нещо гнило в Дания - ако за вид беше fat32 , а място за мотиране efi... (предполагам - нямал съм си вземане-даване с такъв звяр).

И не трябва ли да е /boot/efi?

точно така както ми предлагаш съм пробвал вече но няма разлика същото го четох мисля в друг форум 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди време имах подобен проблем с чисто нова машина. Дойде с фридос. При опит за инсталиране на каквото и да е машната зависваше или рестартираше. При опит за стартиране на жива ОС рестартираше.
При тест на хардуерни компоненти в Hiren's на един от тестовете (не помня вече кой беше, но не е тест на памет) намираше грешка.
Проблемът се оказа в дъното. В магазина консултантите се опитаха да се направят на мъже да ми демонстрират колко нищо не разбирам и след 1.5 часа опити да се окажат прави(да инсталират мента) ме пратиха в обслужващия сервиз (машината беше закупена на фирма). След седмица дадоха нова. 
И това на чисто нова машина.
Та в тази врзка бих посъветвал, ако е закупена машината от някоя от Технобакалиите, да се посети и кротко обясни какъв е проблемът.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, ExaFlop написа:

Преди време имах подобен проблем с чисто нова машина. Дойде с фридос. При опит за инсталиране на каквото и да е машната зависваше или рестартираше. При опит за стартиране на жива ОС рестартираше.
Проблемът се оказа в дъното. 
И това на чисто нова машина.

честно казано взех да си мисля че интел са направили някоя мизерия и е спънат фабрично този лаптоп по някакъв начин и той със жива ос си работи без проблем и с десятката също ако е нещо в дъното мисля и десятката не трябва да работи

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, ju5tu5 написа:

той със жива ос си работи без проблем и с десятката също

А, тогава си оплескал нещо по диска и/или настройки на BIOS. Преди попитах забърса ли диска. Явно е останало нещо на него. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, ExaFlop написа:

А, тогава си оплескал нещо по диска и/или настройки на BIOS. Преди попитах забърса ли диска. Явно е останало нещо на него. 

като почвам инстала на убунту давам new partition table и след това задавам дяловете мислиш че не се забърсва всичко и нещо остава ли

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 5/9/2017 в 9:58, ju5tu5 написа:

предпочитам да се оправя сам

Как е, справяш ли се?... :cool:  Гледам, Хелперът замалко не те е пратил да сменяш дъното :D 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И както е казал някой по-умен от теб, @RudeBoy, в диалога се ражда истината. Ти с к'во беше полезен в темата, а? МолА? Ни цух!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не се карайте всеки който е написал нещо по темата е полезен защото ме насочва на някъде и така накрая ще се намери решение аз съм сигурен

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ExaFlop написа:

Ти с к'во беше полезен в темата, а? МолА? Ни цух!

Бях полезен в темите едно време, когато Kaldata беше място за взаимопомощ. Вече не е. Превърна се в сборище на злобни комплексари, които само се фукат колко разбират. Така че - и аз се държа съответно.

А вие двамата, ако не се мислехте за толкова разбиращи, досега да сте решили въпроса, елементарен е.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ju5tu5 написа:

не се карайте всеки който е написал нещо по темата е полезен защото ме насочва на някъде и така накрая ще се намери решение аз съм сигурен

Айде, дай ми и на мене малко инфо (все ще опра до някаква такава ситуация), дай снимка от Федората през gparted или дискове (gnome-disk-utility), или пък терминал.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване