Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Проблем с инсталация на линукс

Препоръчан отговор

на 9.05.2017 г. в 9:11, ju5tu5 написа:

биос се смени с уефи после мбр се смени с гпт и така нещата се омазаха тотално.

С мбр става ли инсталация под Linux,след като с гпт не става?

GParted - изглед - информация за устройството -таблица с дялове msdos - за MBR.

msdos.png.be44849d0b711f3601904610014f03b4.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, бат'начо написа:

Айде, дай ми и на мене малко инфо (все ще опра до някаква такава ситуация), дай снимка от Федората през gparted или дискове (gnome-disk-utility), или пък терминал.

не я снимах федората за да ти я покажа махнах я твърде бързо понеже не съм много запознат с нея работеше добре но резолюциите които ми изкара не ми паснаха нещо на очите прекалено дребно даваше всичко все едно уин 10 да го сложиш на 1920x1080  

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам личен опит с това UEFI, но интуицията ми подсказва, че трябва да е нещо в настройките вътре. Имах подобен проблем - преди не искаше да инсталира линукса като си взех новия лаптоп. Пипнах там биоса - вече нямам спомен какво точно беше и от тогава нямам проблем. Хубаво прегледай настройките на 99% съм сигурен, че всичко идва от там.

ПП

Пробва ли решението от линка на бат начо?

https://askubuntu.com/questions/862946/unable-to-install-ubuntu-on-acer-aspire-es1-533

1. Install ubuntu without installation of bootloader (from live media run in terminal ubiquity -b command).
  2. This will successfully pass. Then mount the partitions of the newly installed system and change root into it (chroot as explained in many guides accross internet).
  3. Manually install the bootloader for the newly installed system running grub-install with additional parameter --no-nvram, which should skip the registration in UEFI and prevent computer from freezing. Followed by grub-update.
  4. Then copy all installed files from EFI partition's directory /EFI/ubuntu to /EFI/BOOT in the same partition and rename file grubx64.efi in bootx64.efi. This should work, because the UEFI firmware is looking for /EFI/BOOT/bootx64.efi by defult and loads it automatically (provided that no windows is installed on the system).
Редактирано от singularity00 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, ju5tu5 написа:

първата снимка е авто разделянето на втората е както аз ги направих моля поправете ме къде греша

правих си доста опити с лаптопа.инсталирах федора 25 xfce съвсем нормално се инсталира и работи добре.не съм чел достатъчно за видеодрайвърите във федора и явно не можах нещо да направя както трябва но се вижда по принцип макар и много дребно.следващ опит stotinka os algara -лаптопа бутна от флашката нормално стигна до десктоп и до там.друго не успях да пробвам поради липса на време

От втората снимка виждам, че добре си се ориентирал при подялбата на дяловете и е правилно. Само задай Grub2 да се инсталира в /dev/sda1, което се явява EFI system partition. В интерес на истината от много, много отдавна не съм го виждал Убунту и реших да го пробвам във виртуална машина, че ми стана интересно дали няма някакви проблеми с UEFI инсталацията, като разбира се инсталирам в EFI-GPT схема.  Междувременно пуснах да запиша и едно видео е така за спорта, което ти шервам по-долу. Може да го погледнеш да видиш аз как го инсталирах и да се пробваш. Оказа се обаче, че нещата не минаха съвсем гладко. След инсталацията, която принципно мина успешно, не искаше да boot-не нормално и ме вкара в Interactive shell и се наложи да се оправя зареждането. Това вероятно е бъг във VitrualBox, но по принцип с други дистрибуции този проблем не е на лице. Спомена StotinkaOS, но не каза дали си пробвал да я инсталираш и дали го има същия проблем при теб.

Редактирано от exwol (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, exwol написа:

От втората снимка виждам, че добре си се ориентирал при подялбата на дяловете и е правилно. Само задай Grub2 да се инсталира в /dev/sda1, което се явява EFI system partition. В интерес на истината от много, много отдавна не съм го виждал Убунту и реших да го пробвам във виртуална машина, че ми стана интересно дали няма някакви проблеми с UEFI инсталацията, като разбира се инсталирам в EFI-GPT схема.  Междувременно пуснах да запиша и едно видео е така за спорта, което ти шервам по-долу. Може да го погледнеш да видиш аз как го инсталирах и да се пробваш. Оказа се обаче, че нещата не минаха съвсем гладко. След инсталацията, която принципно мина успешно, не искаше да boot-не нормално и ме вкара в Interactive shell и се наложи да се оправя зареждането. Това вероятно е бъг във VitrualBox, но по принцип с други дистрибуции този проблем не е на лице. Спомена StotinkaOS, но не каза дали си пробвал да я инсталираш и дали го има същия проблем при теб.

стотинката бутна от флашка нормално но стигна до десктоп и замръзна рестартирах да пробвам втори път уви пак същото

преди 12 часа, singularity00 написа:

Нямам личен опит с това UEFI, но интуицията ми подсказва, че трябва да е нещо в настройките вътре. Имах подобен проблем - преди не искаше да инсталира линукса като си взех новия лаптоп. Пипнах там биоса - вече нямам спомен какво точно беше и от тогава нямам проблем. Хубаво прегледай настройките на 99% съм сигурен, че всичко идва от там.

ПП

Пробва ли решението от линка на бат начо?

https://askubuntu.com/questions/862946/unable-to-install-ubuntu-on-acer-aspire-es1-533

1. Install ubuntu without installation of bootloader (from live media run in terminal ubiquity -b command).
  2. This will successfully pass. Then mount the partitions of the newly installed system and change root into it (chroot as explained in many guides accross internet).
  3. Manually install the bootloader for the newly installed system running grub-install with additional parameter --no-nvram, which should skip the registration in UEFI and prevent computer from freezing. Followed by grub-update.
  4. Then copy all installed files from EFI partition's directory /EFI/ubuntu to /EFI/BOOT in the same partition and rename file grubx64.efi in bootx64.efi. This should work, because the UEFI firmware is looking for /EFI/BOOT/bootx64.efi by defult and loads it automatically (provided that no windows is installed on the system).

ще го пробвам довечера че нямах време досега

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, ju5tu5 написа:

стотинката бутна от флашка нормално но стигна до десктоп и замръзна рестартирах да пробвам втори път уви пак същото

Това е малко странно да замръзне след boot. Принципно ако имаш някакъв проблем с хардуера или пък несъвместимост на дистрото с него, няма да зареди до графична среда. Може да "изплюе" kernel panic или друго съобщение за грешка. То обаче казваш, че с Win и Fedora си инсталирал успешно. Ако пак се тестваш със SOS7 може след boot, когато зарежда, да натиснеш Esc и да видиш дали всички необходими сервизи за LIVE режима се стартират нормално. Другото, което ми идва на ум е да проверяваш SHA256sum, за да се увериш, че ISO-то е правилно изтеглено. Още в този ред, принципно не видях да си споменал с какво и как правиш инсталационната флашка, защото за инсталация в UEFI има някои специфики при направата на инсталационната медия.

преди 4 часа, ZeroG написа:

Професионален подход за оказване на помощ. Много вдигна летвата.
Адмирации.

Благодаря, снимах и споделих, защото исках да видя до къде са го докарали Убунту и ми беше интересно да тествам инсталацията. Вярно във виртуална машина, което не може да се съпостави на 100% с инсталация в/у хардуера, но все пак ако има проблем със скриптовете, може да се хване евентуално.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, exwol написа:

Това е малко странно да замръзне след boot. Принципно ако имаш някакъв проблем с хардуера или пък несъвместимост на дистрото с него, няма да зареди до графична среда. Може да "изплюе" kernel panic или друго съобщение за грешка. То обаче казваш, че с Win и Fedora си инсталирал успешно. Ако пак се тестваш със SOS7 може след boot, когато зарежда, да натиснеш Esc и да видиш дали всички необходими сервизи за LIVE режима се стартират нормално. Другото, което ми идва на ум е да проверяваш SHA256sum, за да се увериш, че ISO-то е правилно изтеглено. Още в този ред, принципно не видях да си споменал с какво и как правиш инсталационната флашка, защото за инсталация в UEFI има някои специфики при направата на инсталационната медия.

Благодаря, снимах и споделих, защото исках да видя до къде са го докарали Убунту и ми беше интересно да тествам инсталацията. Вярно във виртуална машина, което не може да се съпостави на 100% с инсталация в/у хардуера, но все пак ако има проблем със скриптовете, може да се хване евентуално.

с руфус правя флашките uefi-gpt partition cheme

досега на този лаптоп само windows10 и fedora 25 xfce работиха нормално всичко друго провал засега

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, exwol написа:

След инсталацията, която принципно мина успешно, не искаше да boot-не нормално и ме вкара в Interactive shell и се наложи да се оправя зареждането. Това вероятно е бъг във VitrualBox, но по принцип с други дистрибуции този проблем не е на лице.

Според мен си е бъг на VitrualBox. При мен се получава със всякакви дистрибуции, инсталирани на UEFI/GPT. И да заредят след първи рестарт, като се рестартира виртуалната машуна, пак стигат до там. Няма значение дали дяловете са ръчно създадени, или автоматично от инсталацията. На нормална машина не съм имал проблеми.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ju5tu5 написа:

с руфус правя флашките uefi-gpt partition cheme

досега на този лаптоп само windows10 и fedora 25 xfce работиха нормално всичко друго провал засега

Ето ти още идеи. От UEFI ако е активен secure boot, го деактивирай и на ново. Направи флашката с друг инструмент, не Rufus. Така и не каза дали на проблемните инсталации си проверявал SHAsum на ISO файловете, защото това замръзване, невъзможност да се инсталира системата и т.н. може да се получава именно от кофти свалено ISO.  Случва се често.

преди 2 часа, RagnerBG написа:

Според мен си е бъг на VitrualBox. При мен се получава със всякакви дистрибуции, инсталирани на UEFI/GPT. И да заредят след първи рестарт, като се рестартира виртуалната машуна, пак стигат до там. Няма значение дали дяловете са ръчно създадени, или автоматично от инсталацията. На нормална машина не съм имал проблеми.

Да така е, най-вероятно става дума за бъг във VirtualBox-a, аз просто го споменах защото може на някой да е полезно ако търси решение в Box-a, как да си оправи зареждането, а не във връзка с проблема по темата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, exwol написа:

Ето ти още идеи. От UEFI ако е активен secure boot, го деактивирай и на ново. Направи флашката с друг инструмент, не Rufus. Така и не каза дали на проблемните инсталации си проверявал SHAsum на ISO файловете, защото това замръзване, невъзможност да се инсталира системата и т.н. може да се получава именно от кофти свалено ISO.  Случва се често.

Аз понякога въвеждам и nomodeset vga=normal докато стигна до графика когато пробвам нещо (второто е екстра).

Федората е била с "красива резолюция".

Проблемът не е в кофти образа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване