Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

cybercop

Уеб браузъри под Linux - проблеми и мнения.

Препоръчан отговор

преди 30 минути, cybercop написа:

Дори той не беше сериозна конкуренция. Не знам, какво е настоящето състояние на браузъра, но, преди да почне бързото броене във версиите на Firefox (до версия 4), повечето Windows потребители ползваха основно Firefox. Бяха златни времена за този браузър. 

Погребан, сега на ред за подигравки е Едж icon_lol.gif icon_lol.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента на един служебен ползвам ИЕ8  ,по-добре се държи от мозилата .Може би само SlimJet-а е по-пъргав

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изравнени са бате Начо ,ИЕ се държи по-добре .И мен ме учуди но е по-пъргав

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм си на Firefox. Напоследък работя и с GNU IceCat - според мен една добра алтернатива. Смятам, че тук при IceCat наистина се уважава свободата, за разликата от много други.

За тези браузъри със затворен код или частично затворен код, ще кажа, че просто им нямам вяра. Наистина не мога да проверя сорсовете на опън сорс браузърите, но много ентусиасти сигурно се учат и ги преглеждат. Та ако има поставен открито и нагло някакъв голям шпионин, най-малкото ще се чуе. Докато при затвореният код - иди ги търси. Така, че там опери, вивалдита докато не станат 100% опън сорс им нямам вяра. Ако няма какво да криеш, тогава защо го криеш? (говоря за браузъри). Идеята може да им е добра, не го отричам, но не мога да им имам и такова доверие като на опън сорс проектите.

Нали ако почнем да използваме затворен код при всички програми под линукс се обезсмисля идеята и ставаме като виндолс. Вярно без някой затворени "части" не може или е свързано с големи неудобства да се мине за сега, но стремежът трябва да бъде към опън сорса, ако съм разбрал правилно философията.

Като оставим въпроса за 2та основни енджина, напоследък гледам има нещо свежо, което ми изглежда доста обещаващо:

https://brave.com/

Та какво мислите за този браузър?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 7 часа, singularity00 написа:

Като оставим въпроса за 2та основни енджина, напоследък гледам има нещо свежо, което ми изглежда доста обещаващо:

https://brave.com/

Та какво мислите за този браузър?

Не можем да ги оставим, защото този браузър също ползва Blink.

Колко процента от Opera и Vivaldi са под корпоративни лицензи и кои точно части от тях ? Може би знаеш, че свободния софтуер, всъщност е лицензиран под GPL лиценз. Не е, като да вземеш нещо без наложени ограничения и да го лицензираш по твоя преценка.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, cybercop написа:

Не можем да ги оставим, защото този браузър също ползва Blink.

Колко процента от Opera и Vivaldi са под корпоративни лицензи и кои точно части от тях ? Може би знаеш, че свободния софтуер, всъщност е лицензиран под GPL лиценз. Не е, като да вземеш нещо без наложени ограничения и да го лицензираш по твоя преценка.

Да не се изразих правилно. Имах предвид, че почти всичко е генерично на тези 2 енджина и този браузър не се отличава от това, но е сравнително нов проект.

Да свободното си остава свободно, но написаното от тези разработчици или поне някои неща са със затворен код.

преди 6 часа, ZeroG написа:

Щом има Brave Payments директно забито в менюто си - значи не става за чеп, аз лично не се сещам  друг браузер да си е е позволявал директно да иска пари за премахване на рекламите.

Оле верно. Не съм го тествал, и ми стана любопитно и реших да попитам, ако някой има опит с браузъра или знае нещо по въпроса. Сега като каза се разрових из сайта им. Иначе тяхна си работа, ако са коректи няма лошо. По-лошо ми се вижда, ако някакъв браузър подмолно без да знаеш те следи и печели пари на гърба ти. Ако са коректни с това значи така са решили и ти го казват без да се крият, а не по подлия начин на някои други.

Редактирано от singularity00 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, singularity00 написа:

Да не се изразих правилно. Имах предвид, че почти всичко е генерично на тези 2 енджина и този браузър не се отличава от това, но е сравнително нов проект.

Не знам, дали си се изразил правилно, но, пък аз изобщо не те разбирам. Нито знам, дали имаш предвид под тази измислена дума "енджин" двигателя на браузъра "engine", нито, какво влагаш в "генерично", нито, защо ми пишеш тези неща, след, като съм питал нещо съвсем друго и дори съм го подчертал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, cybercop написа:

Не знам, дали си се изразил правилно, но, пък аз изобщо не те разбирам. Нито знам, дали имаш предвид под тази измислена дума "енджин" двигателя на браузъра "engine", нито, какво влагаш в "генерично", нито, защо ми пишеш тези неща, след, като съм питал нещо съвсем друго и дори съм го подчертал.

Ето това си е чиста проба заяждане. Сигурно само аз ползвам тази дума "енджин"

https://www.kaldata.com/?s=енджин

https://www.kaldata.com/forums/search/?type=all&q=енджин

Вземи да коригираш всички хора в сайта, не само мен. За инфо:

https://en.wikipedia.org/wiki/Web_browser_engine

Колкото до въпроса ти:

Is Opera planning to open source its browser?

Opera has no current plans to open source its browser. Opera has great respect for the open source movement, and Opera's products run on the various open source platforms. Furthermore, Opera contributes with open source code on https://github.com/operasoftware and sends code back to the Chromium and Blink projects, both of which are open source. Opera believes that the most important thing is open web standards. If websites and browsers are created based on open standards, users gain an ideal environment for innovation and healthy competition.

http://www.operasoftware.com/press/faq

Другото може да си ги питаш. Нема се обяснявам :wink12:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, singularity00 написа:

1. Ето това си е чиста проба заяждане. Сигурно само аз ползвам тази дума "енджин"

https://www.kaldata.com/?s=енджин

https://www.kaldata.com/forums/search/?type=all&q=енджин

Вземи да коригираш всички хора в сайта, не само мен. За инфо:

https://en.wikipedia.org/wiki/Web_browser_engine

2. Колкото до въпроса ти:

Is Opera planning to open source its browser?

Opera has no current plans to open source its browser. Opera has great respect for the open source movement, and Opera's products run on the various open source platforms. Furthermore, Opera contributes with open source code on https://github.com/operasoftware and sends code back to the Chromium and Blink projects, both of which are open source. Opera believes that the most important thing is open web standards. If websites and browsers are created based on open standards, users gain an ideal environment for innovation and healthy competition.

http://www.operasoftware.com/press/faq

Другото може да си ги питаш. Нема се обяснявам :wink12:

1. Не е заяждане или по- скоро не е с умисъл. Дразня се от гаври с българския език и съм писал в подобен стил много пъти. Знам, какво е engine, но "енджин" е еквивалент на шльокавицата.  Като "апликация" и "адон".  Английска дума, написана с български букви. 

2. Това писмо, отново не отговаря на въпроса ми. С думи български, можеш ли да напишеш, кои елементи от Opera са лицензирани с корпоративен лиценз за да преценя потенциалната уязвимост ? Не твърдя, че няма и, общо взето не се интересувам от бъдещата политика на компанията в това отношение. Знам само, че те не могат да затворят кода на нищо, което е лицензирано под GPL лиценз или продуктите, базирани на продукти с този лиценз. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледам, че това животно го има и за други платформи ... Не знам само дали ще успея да убедя някой с "друга" ОС да го ползва (ама като имаш "космическите" 128 Мб РАМ май ще трябва "да клекнеш"), пожелайте ми успех.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, cybercop написа:

1. Не е заяждане или по- скоро не е с умисъл. Дразня се от гаври с българския език и съм писал в подобен стил много пъти. Знам, какво е engine, но "енджин" е еквивалент на шльокавицата.  Като "апликация" и "адон".  Английска дума, написана с български букви. 

2. Това писмо, отново не отговаря на въпроса ми. С думи български, можеш ли да напишеш, кои елементи от Opera са лицензирани с корпоративен лиценз за да преценя потенциалната уязвимост ? Не твърдя, че няма и, общо взето не се интересувам от бъдещата политика на компанията в това отношение. Знам само, че те не могат да затворят кода на нищо, което е лицензирано под GPL лиценз или продуктите, базирани на продукти с този лиценз. 

1. Така разбрахме се :) Уважавам мнението ти за българският език. Целта беше да се разберем. Все пак всеки е различен.

2. Уважавам мнението и избора ти и за Opera. В крайна сметка няма най-правилно и най-добро. Всеки според разбиранията и предпочитанията харесва дадено нещо. Не казвам, че от Opera инсталират шпиони. Може да са много добри, но аз нямам личен опит от доста време с този браузър. Аз само изказах лично мнение за разбиранията си и в тази връзка не съм се интересувал как точно билдват Opera браузър. Там лицензите е ясно, че не затварят кода на GPL. Мисълта ми беше, че все пак част от браузъра съдържа някакъв друг техен код, който не попада под GPL и сами са си го написали че не е с отворен код. Това се разминава с възгледите ми и затова при наличие на напълно опън сорс браузъри, предпочитам тях. За мен е достатъчно да си публикуват кода и тогава Opera, като алтернатива ще излезе много напред в личната ми класация.

Иначе мога да критикувам и Firefox за доста неща свързани със сигурността и личното пространство. Има си доста настройки в about:config които трябва да се пипнат за да стане годен за употреба. Другият голям минус, който е и едновременно и голям плюс са добавките във Firefox, които се случва често да имат шпионски функции и трябва да се внимава с тях. Та и Firefox също не е цвете.

Аз гледам максимално да запуша пропуските по сигурността и личното пространство според знанията и уменията си. Целта е онези кръвопийци от рекламният бизнес да са прецакани. На това се базират моите възгледи. Естествено гледам да не изпадам в смешни ситуации, като тези с шапките от фолио и световно известните и мега важни личности, които сърфират в тор защото всички 3- 4- 5- буквени агенции ги следят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, singularity00 написа:

Мисълта ми беше, че все пак част от браузъра съдържа някакъв друг техен код, който не попада под GPL и сами са си го написали че не е с отворен код.

Има части от браузъра, които са си техни, но, не всеки елемент има отношение към сигурността на системата. По отношение на отворения код, не китайците, а норвежците са имали винаги много некоректно отношение. Да ти припомня само, какво направиха с Presto. Въпреки, че е изостанал със светлинни години, те и до днес не искат да отворят кода и да позволят някой друг да го разработва, за да не ги конкурира. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам дали знаете,но и по отношение на престо и на частите в опера,дето на са достъпни става въпрос за интелктуална собственост и тъй като опера е компания(с акционери предполагам)не е така просто публикуването ,или показването на нещо,което е лицензирано и защитено, и не става въпрос за некоректно отношение или криене на кирливи ризи или следене без знанието на потребителя,просто става въпрос за защитени технологии и нищо повече..........доколкото знам около 15-20% от кода е защитен,останалите около 80% са достъпни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Те. останалите проценти не са техни, а на отворения Chromium проект. Съмнявам се, че собственическия им софтуер заема токова голям процент. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, cybercop написа:

Те. останалите проценти не са техни, а на отворения Chromium проект. Съмнявам се, че собственическия им софтуер заема токова голям процент. 

Да,знам че не са техни,това съм имал предвид..............а относно другото,то има дискусии из нета и разбира се,че става въпрос за предположения,ето малко от тях:http://www.infoworld.com/article/2658279/applications/opera-s-open-source-conundrum.html;https://www.reddit.com/r/operabrowser/comments/2p4ahw/silly_question_but_how_much_of_opera_browser_is/

Между другото и с Вивалди браузъра положението е същото........................кой знае,може пък тази интелектуална собственост да е на тези дето се отделиха от опера и сега правят вивалди,предположения много има................затова казах,че не са толкова прости нещата.........

Редактирано от Слави Маринов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, singularity00 написа:

Не казвам, че от Opera инсталират шпиони

Всички браузъри шпионират, не го ли разбрахте, то вече самите сайтове имат скриптове които ви следят. Това не е тайна, на всяка страница може да й погледнете сорс кода.

Всички браузъри имат телеметрия.

(уточнявам - под "всички" имам предвид най-използваните - Хром, Файърфокс, Опера, Вивалди, Едж, Експлорер. Защото и Тор браузър има, но колко хора го използват? А той е базиран на Файърфокс между другото)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Че ти нали изтъкна като едно от предимствата на мозила,това че е с отворен код и не те следи и другото,че имал много добавки,а това че те имат пълен достъп до инфото ти тези добавки-  не го спомена.Опера поне имат вграден блокатор на реклами и вграден vpn,което ти спестява реално 2 добавки,ако сложат и вграден download menager,с който да може да се сваля видео,аз реално няма и да ползвам добавки.

Редактирано от Слави Маринов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Файърфокс събира доста по-малко информация от Хром. Неслучайно Тор все още е базиран на ФФ, въпреки че лисицата е по-бавна и чисто технически не е по-добра. Гугъл машината е много по-голям консуматор на лична информация, в това отношение се конкурира само с Фейсбук, Майкрософт, Туитър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак обърка и смесваш нещата,аз не ползвам хром,а опера и не ползвам гугъл като търсачка,пък този тор дето все го споменаваш и там нещата са доста гнили,но по инерция(явно като с мозила)си го даваш за пример,само дето не разбрах-за какво го споменаваш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, mkfs.ext4 написа:

Неслучайно Тор все още е базиран на ФФ, въпреки че лисицата е по-бавна и чисто технически не е по-добра. 

Кога е създаден Tor браузър ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прав си, тогава друга алтернатива не е имало, но можеше да минат на база Хромиум.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, mkfs.ext4 написа:

Прав си, тогава друга алтернатива не е имало, но можеше да минат на база Хромиум.

Единственото, което им пречи да създадат и Chromium базиран браузър са ресурсите. От това, което виждам, те дори нямат ресурси да създадат самостоятелен браузър върху съществуващ двигател, колкото и свободни двигатели да са налични. Дано, поне проверяват щателно кода на Firefox, който ползват за база. Защото, GPL лиценза не гарантира безопасност и вкарване на вратички за достъп от издателя, както и никой друг лиценз. Просто дава възможност, кода да бъде проверен,  модифициран (но не и лицензиран с по- висок от изходния лиценз) и ползван свободно. Ако при тази проверка не видиш някоя вратичка, вкарана от първоначалния собственик (в случая корпорация Mozilla), това си е за твоя сметка. Но пък няма сравнение със ситуацията, когато ползваш софтуер, лицензиран под корпоративен лиценз само на доверие или, дори с ясното съзнание, че не можеш да му имаш доверие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди два дена инсталирах отново Chromium /не бях го ползвал 1 година/  Като добавях някакво  разширение от Гугъл магазина Chromium гърмеше -странна работа. Не ми се занимаваше да търся причините и инсталирах Google Chrome  от AUR и разширенията си работеха нормално. Използвал съм и Qupzilla доста добро браузърче  по-малко РАМ ми ползваше . За по слаби машини си е твърде  добре.

Редактирано от dred (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
    • от GermanecaBG
      https://getfedora.org/
      https://start.fedoraproject.org/
      Как да активираме хранилището RPM Fusion
      https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/
      Графична среда Cinnamon
      https://spins.fedoraproject.org/cinnamon/
      Графична среда Xfce
      https://spins.fedoraproject.org/xfce/

• от HollowDemon
      Здравейте, 
      В момента съм бакалавър в техническа специалност свързана с мрежи и искам да се специализирам към системната администрация. Някой компетентен или човек на тази позиция може ли да ми каже от коя OS да започна - Windows или Linux. Aко може да ми препоръча някакви материали - онлайн книги, курсове и т.н. или guide, който да следвам за своето обучение към системната администрация, защото знам че трудно се намира стаж за тази позиция и всичко е self-motivation и ако може да и да ми помогне с избора - например дали да започна с Windows Server 2008 или Windows Server 2016, Hyper-V и други неща, ако е за windows os. Благодаря предварително! 
    • от MasterOfPupets2
      Здравейте преди няколко дена си инсталирах Kali Linux на стария ми компютър и започнах да разучавам. Целта ми беше и все още е една единствена: обучение. Пробвах се да разбия собствения си инстаграм но не стана. Някой има ли опит в тази сфера и може ли да отдели малко време да ми каже това онова. Отново казвам само с обучителна цел.
    • от The Piper
      Имам проблем с принтер HP M1120N,инсталирам му "hplip 3.19.5" и всичко се инсталира без проблем.След това иска някакъв плугин и ми дава грешка.
      Linux Mint 19.1
      Cinnamon 4.0.10
      Ядро 4.15.0-50
      Грешката е следната:
      HP Linux Imaging and Printing System (ver. 3.19.5) Plugin Installer ver. 3.0 Copyright (c) 2001-18 HP Development Company, LP This software comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to distribute it under certain conditions. See COPYING file for more details. Plug-in version: 3.19.5 Installed HPLIP version: 3.19.5 Number of files to install: 64 Plugin installation failed error: Python gobject/dbus may be not installed error: Plug-in install failed. Някой ако може да помогне,защото вече два дена са занимавам с този принтер.

• Дарение

• Добави ново...