Премини към съдържанието
Гост

Промяна на резолюциятана монитор

Препоръчан отговор

Гост

Здравейте!

Имам старичък монитор Dell 19 инча,който реших да включа в компютъра с инсталиран Linux Mint 18.1. Мониторът е 1440х 900, но от настройката на дисплея по никакъв начин не ми дава промяна  освен 1024х768  или 800х 600 резолюция. Закачен на другият комп с Windovs, мониторът спокойно се настройва във всички резолюции без проблем. Прилагам и снимка и ще Ви бъда благодарен за помощ като се считам все още от начинаещите , работещи с линукс .

Снимка от 2017-05-23 21-00-56.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей колега, аз резолюцията (а и много други неща) ги проверявам с командата в терминала   Inxi -Fxz . В раздела Graphics има под раздел Resolution. Полезна команда е и   xdpyinfo | grep -B2 resolution . Ето при мен какви са изходите им:

Resolution: 1920x1080@60.00hz

screen #0:
  dimensions:    1920x1080 pixels (508x285 millimeters)
  resolution:    96x96 dots per inch

Пробвай между другото и под Live USB с друга дистрибуция. По-напредналите потребители надявам се, ще те насочат задълбочено.

Редактирано от svetliof (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Непознат 

Нещо за видеокартата си ще споделиш ли ? Както и, кой драйвър ползваш за нея ?

xrandr

ти показва разделителната способност и без да стартираш графичен интерфейс. Нормалната за твоят монитор е 1280/1024.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 15 минути, cybercop написа:

@Непознат 

Нещо за видеокартата си ще споделиш ли ? Както и, кой драйвър ползваш за нея ?

xrandr

ти показва разделителната способност и без да стартираш графичен интерфейс. Нормалната за твоят монитор е 1280/1024.

Видеокартата е вградена в процесора (Е6300) Машината е само за Линукс. А драйверът се е заредил със качването на операционната система. Друг не съм зареждал, щото не зная от къде да го търся и как да го кача. Ползвам този монитор, защото ми е свободен. Закачен на друга машина с Win - нямам проблем с резолюцията.

Снимка от 2017-05-23 22-03-30.png

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип за такива карти са ти необходими само xserver-xorg-video-intel и i965-va-driver. Преинсталирай двата пакета и рестартирай. Може нещата да се оправят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 5 минути, cybercop написа:

По принцип за такива карти са ти необходими само xserver-xorg-video-intel и i965-va-driver. Преинсталирай двата пакета и рестартирай. Може нещата да се оправят.

Приятел!

Благодаря за съветите, но не зная от къде да взема пакетите с драйверите. Нито как да махна тези, които са инсталирани за да не стане мазало. Нали казах, че съм от начинаещите, което  не значи, че постоянно трябва да Ви безпокоя. Ще се посъветвам със съседа. Добър програмист е и работи само с Линукс.  А Линукса инсталирах преди 3 дни и ми хареса доста. Затова реших тук да попитам. Благодарности !

По рано ползвах Ubuntu 12.04 (2014 god.) но с течение на времето блокира по мое невнимание. Сега, като стартирам компютъра на начален екран получавам съобщение, че все още съществува и Ubuntu, но всичко поне до този етап си работи без проблем. Може би е останало нещо от старата операционна система, което да е проблемно. Затова ще преформатирам диска изцяло и наново ще направя инсталация на Linux Mint 18.1.  Когато бъда готов, обезателно ще напиша няколко реда за да знаете какво се е получило. Избягвам да питам, щото само с питане, няма да постигна НИЩО! Благодаря Ви и лека вечер на всички.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някои стари CRT и LCD монитори връщат грешен EDID. Запиши следният скрипт във файл (например set_resolution.sh)

#!/bin/bash
CON=$(xrandr | grep " connected" | sed -e "s/\([A-Z0-9]\+\) connected.*/\1/")
CVT=$(cvt $1 $2 $3 | sed -n 's/Modeline //p')
REZ=$(echo $CVT | grep -Po '".*?"')
xrandr --newmode $CVT
xrandr --addmode $CON $REZ
xrandr --output $CON --mode $REZ

И стартираш в конзола (трябва да си в същата директория, където се намира файла)

bash set_resolution.sh 1440 900 60

Редактирано от bvbfan (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Intel® Core™2 Duo Processor E6300 няма и никога не е имал вградено видео.Дай си модела на дънната платка и си погледни и точната марка и модел на видеокартата . Дори да е AMD FX-6300 пак няма вгадено видео и никога не е имал.

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 3 часа, bvbfan написа:

Някои стари CRT и LCD монитори връщат грешен EDID. Запиши следният скрипт във файл (например set_resolution.sh)

#!/bin/bash
CON=$(xrandr | grep " connected" | sed -e "s/\([A-Z0-9]\+\) connected.*/\1/")
CVT=$(cvt $1 $2 $3 | sed -n 's/Modeline //p')
REZ=$(echo $CVT | grep -Po '".*?"')
xrandr --newmode $CVT
xrandr --addmode $CON $REZ
xrandr --output $CON --mode $REZ

И стартираш в конзола (трябва да си в същата директория, където се намира файла)

bash set_resolution.sh 1440 900 60

Благодаря много за помоща приятел. Вече извадих диска от компютъра и утре го преформатирам. След това качвам наново и на чисто само  Linux Mint 18.1 и ще напиша какво се получи. Сега отговарям от друг компютър с Win 7.

преди 1 час, AlkatrazBG написа:

Intel® Core™2 Duo Processor E6300 няма и никога не е имал вградено видео.Дай си модела на дънната платка и си погледни и точната марка и модел на видеокартата . Дори да е AMD FX-6300 пак няма вгадено видео и никога не е имал.

Здравей приятелю!

С две приказки. Процесора е INTEL. Аз винаги съм ги предпочитал и не греша. Дъното е  ASUS - P5- LD и по нататък не го знам. Видеокарта външна няма и никога не е имала тази машина от как съм я сглобил.Ако нямаше вградена карта  в дъното или процесора, нали си съгласен, че няма да имам "картина"? На същият диск  2014 година си инсталирах UBUNTU 12.04 LTS ,но нещо неправилно направих със 2-3 програми и спря да се стартира операционната система. Почти година не съм се занимавал с компа. Сега реших да си го наглася само за Линукс и го качих . Всичко си работи, само дето екрана е малко свит и не ми показва резолюцията, с която може да работи монитора (DELL 19 инча - Модела е 1908) Това ми е за сега единственият дерт, който не ме бърка, но искам да бъде както трябва. Затова попитах. Не се досети, че зад никът ми се крие познатият Ви Стефан (LZ4JW) от Велико Търново. Както и да е. Питам малко, за да се науча сам. Иначе постоянно ако почна да питам, трябва да помоля някой от Вас да стои при мен за въпроси.Сигурен съм , че след вашите инструкции ще се справя, но независимо от всичко реших да преформатирам твърдият диск и да кача линукса на ЧИСТО. Това, което съм ти написал за процесора, дъното и "видеокартата " му е самата истина. Ти как го виждаш, не зная.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувай колега резултата от inxi -Fxz. Вътре си пише всичко, дънна платка, процесор, видеокарта и т.н. Друг начин е от Меню > Системни настройки > Информация за системата. Натискаш бутона "качване на системна информация" и даваш линк към него в браузера. Поздрави

EDIT: Преди преинсталацията зареди от BIOS Linux Mint от живата флашка / жив диск и виж как ще е резолюцията. Става за 1 мин и пробвай.

Редактирано от svetliof (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Непознат написа:

Процесора е INTEL. Аз винаги съм ги предпочитал и не греша. Дъното е  ASUS - P5- LD и по нататък не го знам. Видеокарта външна няма и никога не е имала тази машина от как съм я сглобил.

Старите интелски процесори нямаха вградени видеокарти. Но, има интелски видеокарти към дъното. На единия от настолните ми компютри е такава. Никой не те е карал нищо да премахваш. Просто, трябваше да отвориш мениеджъра си на пакета и да зададеш за преинсталиране xserver-xorg-video-intel. Ако не си с карта към процесора, i965-va драйвъра не ти трябва. Той е за по- нов клас видео.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Не съм спал, но се хванах и направих формат на диска, защото много се съмнявах да са останали много боклуци от старата инсталация. Качих наново Минт 18 и се надявах нищо да не стане, но за мое учудване - Всичко тръгна така, както исках. сега имам малък проблем с  Radiotray - изписва ми някаква грешка, която много не ми е ясна, но ще прикача снимка след малко във същият пост. На Вас мога да кажа едно благодаря за съветите. Ето снимка със дъното, процесора и всички останали щуротии:

"

Преди преинсталацията зареди от BIOS Linux Mint от живата флашка / жив диск и виж как ще е резолюцията. Става за 1 мин и пробвай."

Точно това направих, за да се уверя, дали ще тръгне от жив диск. Сега ми остана да се справя с радиото (Radiotray) и всичко ще е много добре.

Благодаря момчета! Честит Ви празник!

Снимка от 2017-05-24 09-51-56.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.