Премини към съдържанието
Калин Карабойчев

Путин: Славянската писменост дойде в Русия от македонската земя

Препоръчан отговор

преди 2 часа, Кумчо вълчооо написа:

Бе, още ли дъфчете тая тема!? Хора вече забравиха за какво иде реч!

Ти скивай как само набират скорост и после не били тролове...ся и Плевнелиев бил захапал Радев....ма този явно няма да спре.

Цитат

По повод твърденията на Росен Плевнелиев, че настоящият президент се бавел с реакцията относно думите на Владимир Путин за славянската писменост тръгнала от македонска земя, изказани на срещата му с македонския президент Георге Иванов в Москва, Радев заяви, че "Плевнелиев пак бърза". "Използването на историята в политиката не води до добри резултати", смята Радев. "Вчера беше светъл празник за всички славяни, за всички, които използват кирилицата. Историята ясно сочи, че България е историческата родина на славянската цивилизация", категоричен бе българският президент.

Прочети повече в Blitz.bg: https://www.blitz.bg/politika/goreshcho-ot-bryuksel-radev-zakhapa-plevneliev-zaradi-putin_news515804.html

Прав е президента ама някои драскачи уж не били тролове пък квичат до небесата тая секта неуспяла спиране няма. 

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

какви са доказателствата за Климент Охридски като житие ? Аз знам за два писмени документа за житието му, но в предвид мащабите на учението и развитието на писмеността по онова време, е трябвало да бъде запазено и българско доказателство а не некви страници от гръцки. Все пак църквата почита седемте седмочисленици обаче не казва защо, от къде на къде, кви са, що са и тнт. или можеби има доказателства които са скрити или всичко е една голяма лъжа. щото ако се разсъждава логично, в българският език първите думи които учи всеки са двусричкови като 'мама' 'тата' 'баба' 'дядя' първите неща които вижда, във другите езици са по сложни тези думи но са и по нови езици естествено. Следователно нека некой лингвист да каже така ли е при старогръцкия и латинския език щото аз мисля че не е така. В езика на всеки народ е скрита и неговата История като например думата 'Пирамида' на арабски или древен диалект няма дума за пирамида идва от старогръцки Пира като Пирин :) планина. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

„Аз буки, веди глаголати! Добро ест живети дзело земля! Иже како люди мислите, наш он покой. ръци слово твръдо! Ук, фрът, хер! от! Ща чръв! Ци ша! еръ, ер, ери! Ет! Ен он! Йен йон! Юс! Ят!“

"Помни буквите, учи да говориш! Добре е да живееш здраво на земята! Защото както хора мислите, наша е той опора. Изричай словото твърдо! Нагоре всеки да лети! Върви! Избягвай червея! Покорявай висотите! Ти мъж, ти юноша, вие хора! Човече! с ум и разум! Във вярна посока и с ясно съзнание! Напред! Слава!“

Гениална е нашата азбука. Който твърди, че е правена за друг език, освен за български (ако ще и славянски да го наричаме), просто е сляп. Кирил и Методи съставят глаголицата след мисията в Хазарският хаганат, където са видяли руните на старите българи. Това е основата на глаголическите букви. А и както се твърди - не може човек, който не е знаел български език (славянски), да направи азбука за него. До колкото съм чувал, не твърдя, че го споделям - глаголицата е български букви (руни) и гръцка граматика. За това и се е наложило да се измисли кирилицата - по лесни за писане, гръцки и латински букви и българска (славянска) граматика.

Редактирано от RagnerBG (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, RagnerBG написа:

До колкото съм чувал, не твърдя, че го споделям - глаголицата е български букви (руни) и гръцка граматика. За това и се е наложило да се измисли кирилицата - по лесни за писане, гръцки и латински букви и българска (славянска) граматика.

Буквите какво общо имат с граматиката. Виж латиницата например. Колко езика с различна граматика я ползват, ама буквите, по същество, са едни и същи. Където им липсва буква за някой звук си добавят такава или променят някоя от съществуващите..

Има и твърдения, че кирилицата(климентицата) е създадена въз основа на коптската азбука, не на гръцката или латинската.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Ех... в днешно време, твърдения и историци да искаш. Като гъби след дъжд са.  :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Sinbad_ написа:

Подми ли го преди шпаклата поне :)))) или викаш се знаете и сте си навикнали на мизерииите :)))))

Достоен ммммм, не съвсем съдейки по делата му , а патриот, по приказките му и делата отново , типичен Ура патридиот по точно , като теб ...

Официално, на тази дата се празнува цитирам " Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост "

По народному ( според контекста на акъла и въжделенията, или от слабограмотност дори, или просто от мързел и за по накратко, и дори по грешка някои )  го наричат по разни начини, включая празник на българската азбука и ден на Кирил и Методий ... Но това не промена истинското му наименование че е за българската култура и просвета , и СЛАВЯНСКА писменост ....В РФ  го празнуват само като ден на славяската писменост  и култура ...

Май ти ще си седнеш със среден 3 , максимум добър 4 айде...

П.С А в религиозен план от църквата  се празнуват светите Кирил и Методи , може би затова някои се бъркат м/у официално държавен празник, и религиозно почитане , ден на светите братя ..

Аз ще си седна с отличен 6, моето пате!!! Те точно за това става въпрос де!!! Че е ден на СЛАВЯНСКАТА ПИСМЕНОСТ!!! Благодаря ти за подкрепата все пак, колкото и да е несъзнателна!!! 

преди 11 часа, Реджеп Иведик написа:

А де, въри му обяснявай на бай си Ганя от Делиорманя. 

Той е зает да лъска на Путкин Хуйлото

Какво викаш, да отричаме глаголицата, а да прославяме само кирилицата или...

преди 11 часа, Мойра написа:

Но сме далеч от мисълта за ос Вашингтон - Брюксел - София или...

преди 10 часа, algor написа:

Въртим, сучем и все в обратната посока, а?

Няма контекст и бла бла бла - има точност и конкретност в случая.

Ако оня дебил (Путин, имам предвид) беше казал, че "Българската писменост е тръгнала от македонските земи", може би нямаше да има такава гротеска в изказването му.
Казвам "може би", а това, че същата писменост е славянска, не я лишава от факта, че е българска и всеки човек по света е необходимо да произнася правилно израза "24-ти май Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост".

Трудно ли е?

пп. Случайно се хващам за този пост, а отговора ми е към всички, които би следвало да се засрамят, че уж се наричат българи.
От какво ви е срам само не разбрах?

Момче, вземи да прочетеш малко История и някои и други учебници, че ставаш за смях!!! Нищо че си модератор!!! А с този си пост показваш тотална неграмотност!!

преди 10 часа, algor написа:

Май, юни, юли - много сте тези, които се срамите, да се наречете българи.
Вас лично от какво ви е срам?
А да видим можете ли да напишете правилно "24-ти май Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост"?

Иначе ви разбрахме,че въртите да докажете, че въпросната писменост е писана за Русия и е разработка на военните.
Не ви ли е срам?

Само питам - не ми отговаряйте!

Напротив, на драго сърце ще ти отговорим!!!

Цитат

Наименованието „кирилица“ е регистрирано през 1563 г. в превода на Новия завет на хърватски, издаден от хърватски протестанти в Тюбинген, в чието заглавие се казва: „с цирулическими словами наипрво сада штампани

Сега и на мой ред аз да питам, не те ли е срам от собственото ти невежество???

Редактирано от Джугашвили (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 19 часа, Реджеп Иведик написа:

Язе, я ми кажи сега, като толкоз много я разбираш политиката, Румен Тъпото български президент ли е, или е руски резидент ?

Tова, което съм написал, е само една перефраза на Христо Ботев... А този Румен, не го знам кой е- от теб го чувам сефте.

п..п. Сетих се за една българска поговорка, относно "тъпото": "Не го викай тъпото,то само се обажда".  Нали така, лейтенант!  :)

Редактирано от язе (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, nikssi написа:

Ти скивай как само набират скорост и после не били тролове...ся и Плевнелиев бил захапал Радев....ма този явно няма да спре.

ххххх

Много пъти съм казвал, ма кой да чува? Не хранете тролчетата! Не ги четете, не им отговоряйте, блокирайте!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Джугашвили написа:

Момче, вземи да прочетеш малко История и някои и други учебници, че ставаш за смях!!! Нищо че си модератор!!! А с този си пост показваш тотална неграмотност!!

Малко синтезирана история за домашно :

http://ideyazabulgaria.org/news-mainmenu-2/pozicia2/4924-4924

И още.... "славна" или "славянска"  : https://sites.google.com/site/runiistoriaii/istoria-slavanoblgarska-ili-slavnoblgarska

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Ти му викаш ИСТОРИЯ, то пак почва с гъбите.  :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, язе написа:

Ти му викаш ИСТОРИЯ, то пак почва с гъбите.  :)

На мен и е интересно друго. Соросоидната сволоч, какво чете, каква История учи??? Незнанието и невежеството е повсеместно по нашите географски ширини!!!

Редактирано от Джугашвили (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, язе написа:

"Не го викай тъпото,то само се обажда".

Бе то се обади. Един ден по късно, в опит да замаскира гафа на Путлер

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 20 минути, Джугашвили написа:

На мен и е интересно друго. Соросоидната сволоч, какво чете, каква История учи??? Незнанието и невежеството е повсеместно по нашите географски ширини!!!

Никаква разбира се.Чете мантри.

преди 19 минути, Реджеп Иведик написа:

Бе то се обади. Един ден по късно, в опит да замаскира гафа на Путлер

Гаф, гаф ама... разлая всички палета. Даже прасетата заквичаха и овцете заблеяха. :)Speak!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, язе написа:

Никаква разбира се.Чете мантри.

Гаф, гаф ама... разлая всички палета. Даже прасетата заквичаха и овцете заблеяха. :)Speak!

Мда, затова кат гледам квичиш във форума по цял ден и ръсиш спам :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 часа, kinagli написа:

miro20 написа:  “Та... и последните генетични иследвания също показват...Ние, съвременните българи сме повече траки, с лек уклон към италианци, гърци...“

Ваай ,ко излиза , че аз не съм “съвременен  българин“ защото не приличам на италианци, гърци,цигани.

Ама ти това вярваш ли го наистина. Остави го да си пръска фалшивия мухозол. Правили били изследвания дрън дрън та пляс. Няма как да ги направят щото не могат да намерят автентичен генетичен материал за сравнение. В БГ няма място където да може да бъде извършено такова изследване това са приказки от 1001 нощ. Също като тези дето в Созопол бяха намерили вампир. Айде стига идиотщини бе.

Редактирано от vasilevsa (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Джугашвили написа:

За вредата от Хуно- Тюркската хипотеза за прабългарите.

http://protobulgaria...a%20statiya.htm

Критика на основните положения за тюркският произход на прабългарите.

http://protobulgaria...om/Chuvashi.htm

Словене = Славяни - най- голямата фалшификация в Българската история.

http://www.protobulgarians.com/falshificatsiya.htm

Нова хипотеза за съдържанието на термина " Словене".

http://protobulgaria...%20hipoteza.htm

Цялата Истина. Синтез. http://samoistina.com/

Виж също. https://www.youtube....user/vaskoninja

Сага за Древните Българи. Прародина и странстване. http://chitanka.info...on/petyr-dobrev

Древният Български език. https://www.youtube....h?v=wqYZ7Af4Eeg

Редактирано от kalansuv (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, kalansuv написа:

За вредата от Хуно- Тюркската хипотеза за прабългарите.

http://protobulgaria...a%20statiya.htm

Критика на основните положения за тюркският произход на прабългарите.

http://protobulgaria...om/Chuvashi.htm

Словене = Славяни - най- голямата фалшификация в Българската история.

http://www.protobulgarians.com/falshificatsiya.htm

Нова хипотеза за съдържанието на термина " Словене".

http://protobulgaria...%20hipoteza.htm

Цялата Истина. Синтез. http://samoistina.com/

Виж също. https://www.youtube....user/vaskoninja

Сага за Древните Българи. Прародина и странстване. http://chitanka.info...on/petyr-dobrev

Древният Български език. https://www.youtube....h?v=wqYZ7Af4Eeg

Абе "повярвах" ти.

преди 16 часа, RagnerBG написа:

„Аз буки, веди глаголати! Добро ест живети дзело земля! Иже како люди мислите, наш он покой. ръци слово твръдо! Ук, фрът, хер! от! Ща чръв! Ци ша! еръ, ер, ери! Ет! Ен он! Йен йон! Юс! Ят!“

"Помни буквите, учи да говориш! Добре е да живееш здраво на земята! Защото както хора мислите, наша е той опора. Изричай словото твърдо! Нагоре всеки да лети! Върви! Избягвай червея! Покорявай висотите! Ти мъж, ти юноша, вие хора! Човече! с ум и разум! Във вярна посока и с ясно съзнание! Напред! Слава!“

Гениална е нашата азбука. Който твърди, че е правена за друг език, освен за български (ако ще и славянски да го наричаме), просто е сляп. Кирил и Методи съставят глаголицата след мисията в Хазарският хаганат, където са видяли руните на старите българи. Това е основата на глаголическите букви. А и както се твърди - не може човек, който не е знаел български език (славянски), да направи азбука за него. До колкото съм чувал, не твърдя, че го споделям - глаголицата е български букви (руни) и гръцка граматика. За това и се е наложило да се измисли кирилицата - по лесни за писане, гръцки и латински букви и българска (славянска) граматика.

Хубаво написано много дори. Ма стига са беше и вярно, ама не е. Който иска си насосва каквото иска с цел да убеди някого в нещо си. Глаголицата няма нищо общо в прабългарските руни това са груби инсинуации. Казах хиляда пъти  и пак ще го повторя писана е и налагана за Велокоморавия - Чехия, айде малко да спрем да се позоваваме на демагогии. Това е доказано, а че в хазария били видели прабългарски руни, това са приказки от хиляда и една нощ и хипотези. Каза Ви се 1000 пъти Борис Първи прави езикова реформа в БГ обявявайки славянския за национален език и пак от 50 кладенеца вода ще съберете, аман.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отново малко история за "домашно" :

http://www.faktor.bg/bg/articles/mneniya/intervyu/yanko-gochev-za-uzhas-na-balgarite-i-za-udovolstvie-na-skopie-i-moskva-zapochvat-da-ni-nasazhdat-makedonizam-i-slavyanstvo

Spoiler

Много ме кефят велики историци с аргументи   "дрън дрън чи пляс"... и техни колеги  още по големи светила на българската наука и история , припяващи им със... "дрън дрън ярина" :)

Редактирано от miro20 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаше един израз "Дрън, дрън ярина". 

Не стига, че хукнахме първи да ги признаваме тези, ами сега ни е страх от македонизъм. Самите макединци пък имат много по-важни неща в дневния ред. Шиптаро-американските мераци застрашават държавата им. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стефан Цанев: Трябва да преименуваме азбуката

ВИДЕО

Цитат

Сами сме виновни, че хората по света не знаят откъде идва кирилицата.

Това заяви в ефира на NOVA писателят Стефан Цанев.

Русия: Спорът за азбуката е изкуствено подклаждан

От Борисов до Инджев, реакциите на думите на Путин

Македония: Българите са сърдити на Путин

Цанев коментира изказването на руския президент Владимир Путин, който преди една седмица заяви, че кирилицата произлиза от "македонската земя".

"Всичко е съобразено много добре в неговото изказване. Ние копче не можем да му кажем", смята Цанев, според който Путин "четка" македонците, без България да може да даде дипломатичен отговор.

Решението на писателя - да преименуваме "кирилицата" и надслова на 24 май.

"За глаголицата може да се спори много. Азбуката на Кирил и Методий е създадена за Великоморавия. Но азбуката на Климент и Наум е създадена от българи в България. Трябва да я наричаме българска азбука, а не кирилица. Кирилица за Западния свят означава руска азбука", смята Цанев.

Така според него и Денят на славянската писменост трябва да стане Ден на българската писменост.

Още от позициите на Стефан Цанев вижте във видеото горе. 

Източник: Nova.bg 

Без коментар.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Ние българите обичаме русите, но още повече обичаме сами себе си; ние се радваме на руските успехи и на руското величие, но това в също време желаеме да бъдем свободни и независими…Най-после българинът се бори за своето съществувание, за своята свобода, за своето име и за своята народност; а неговите руски братя му казват, че българският народ не съществува и че думата България е само географическо понятие".

Любен Каравелов

''Панславизмът, тая химерическая, мачтайна идея, която се вмета насред къто едно плашило, мъй искрено му казвами на Българина, то не е познато какво нещо е… Истинското намерение Българом е, че тий притеснени от една страна от панславизма, а от друга страна от панелинизма еднакво за тях предателни, искат да си останат българи". 

Георги Раковски

"Панславистките идеи са хиляди пъти по-опасни и по-гибелни за народността ни от панелинската". 

Георги Раковски

"Нема славянин южен или западен, нема свестен човек, кои би можял да съществува на такава абстрактна идея, каквато е тази на русите, с осъществяването на коя се поглъщат цели народности, отделени една от друга с история, литература, нрави, обичаи. С химическото сливане на подобни народности става композицията на робството, на яда, който приема почти цел столетие болната (поробената от Русия) Полша".

Христо Ботйов

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, Реджеп Иведик написа:

"Ние българите обичаме русите, но още повече обичаме сами себе си; ние се радваме на руските успехи и на руското величие, но това в също време желаеме да бъдем свободни и независими…Най-после българинът се бори за своето съществувание, за своята свобода, за своето име и за своята народност; а неговите руски братя му казват, че българският народ не съществува и че думата България е само географическо понятие".

Любен Каравелов

''Панславизмът, тая химерическая, мачтайна идея, която се вмета насред къто едно плашило, мъй искрено му казвами на Българина, то не е познато какво нещо е… Истинското намерение Българом е, че тий притеснени от една страна от панславизма, а от друга страна от панелинизма еднакво за тях предателни, искат да си останат българи". 

Георги Раковски

"Панславистките идеи са хиляди пъти по-опасни и по-гибелни за народността ни от панелинската". 

Георги Раковски

"Нема славянин южен или западен, нема свестен човек, кои би можял да съществува на такава абстрактна идея, каквато е тази на русите, с осъществяването на коя се поглъщат цели народности, отделени една от друга с история, литература, нрави, обичаи. С химическото сливане на подобни народности става композицията на робството, на яда, който приема почти цел столетие болната (поробената от Русия) Полша".

Христо Ботйов

За разлика от някои мижитурки , които са винаги "без коментар", и които се надпреварват как да се умилкват около Путлер , и как "копче не можем да му кажем", тези българи не са си мълчали.

За съжаление , с това продажно националнокастрирано поколение,  май нямаме и няма да имаме други като тях.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мужиците как се опитват да замажат гафа на кремълското джудже. Той им сере в устите, те се обясняват колко е вкусно ^^

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, miro20 написа:

За разлика от някои мижитурки

Дали някой админ ще направи забележка за подобни изрази? Естествено,че не води се правилната линия.

А тоя калпазанин от поста на Мойра дето пише дивотии е българин ужким...срамна работа.Същото и за други Джасминовци от сектата на олигарха слънце.

Путин сътвори гаф и може да е за добро - при едни следващи разговори ще имаме за какво да го жегнем. Покрай тия макета обаче все напрежение и явно тук има някаква тънка игра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, nikssi написа:

Дали някой админ ще направи забележка за подобни изрази? Естествено,че не води се правилната линия.

А тоя калпазанин от поста на Мойра дето пише дивотии е българин ужким...срамна работа.Същото и за други Джасминовци от сектата на олигарха слънце.

Путин сътвори гаф и може да е за добро - при едни следващи разговори ще имаме за какво да го жегнем. Покрай тия макета обаче все напрежение и явно тук има някаква тънка игра.

Аре пак ли „правилната линия“??? Ама коя е тя??? Едно време беше...  крива, успоредна на Априлската, Ами сега???

Колкото до „тоя калпазанин от поста на Мойра“ (писателят Стефан Цанев) - сигурен съм, че има много повече акъл и заслуги, от половината пишещи в тоя форум.
За теб не коментирам - изобщо не съм сигурен за интелектуалното ти ниво.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.