Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

от доста време вече използвам Windows 10. От скука или не, разрових се в Google, за да видя дали има включени излишни неща, каквито е имало при предишни версии на операционната система и попаднах на нещо, което се споменава на доста места, а именно изключването на Prefetch и Superfetch, което водело до подобрение в работата на компютъра, по-бърз start-up time и т.н. Това, което се чудя е реално ли има подобрение, или е по-добре двете неща да останат в стойностите си по подразбиране?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, b3s7ch0 написа:

а именно изключването на Prefetch и Superfetch, което водело до подобрение

Пълни глупости.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, Stoyannnov написа:

Пълни глупости.

Би ли обяснил по точно защо да не ги спира, че с това пълни глупости не ми е ясно много. Superfetch при мен е спрян и ефекта е положителен не товари диска при стартиране също така и диагностиките са спрени от task shedu.... Prefetch нямам.

Не съм и с 10 с 8.1 си карам :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

SuperFetch - функция, която е създадена да ускорява работата със системата, а не да я забавя. Доводите да се спира тази функция са, че тя пълни RAM паметта. Паметта обаче се пълни с важни данни. SuperFetch вкарва в RAM паметта данни, които ще се използват по-късно. Тя следи какво се извършва на компютъра: кой ден, кога и какви приложения и процеси се стартират; изгражда си график и се опитва да зареди нужни файлове на дадено приложение, преди то да бъде стартирано.

Функцията Prefetcher има за цел да ускори зареждането на операционната система и да помогне за по-бързото стартиране на приложенията, които се зареждат с операционната система. Тя следи кои файлове се прочитат при стартиране на операционната система и приложенията и изготвя списъци с тези файлове. След това тези списъци се използват от Windows за по-оптимално зареждане на всички необходими файлове. Файловете, нужни на допълнителните приложения, не забавят зареждането на системните файлове, защото те се зареждат асинхронно. 

Файловете се намират в папка %systemfolder%\prefetch и са с разширение .pf. + файла Layout.ini. В него се съдържа информация с поредността на зареждане на въпросните списъци. Кой файл за коя програма отговаря, време на зареждане и т.н. Така се получава оптимално и подредено зареждане на файловете. Също така няма нужда файловете в prefetch да се трият тъй като Windows сам ще почисти съдържанието на папката, ако в нея има повече от 128 списъка/файла.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да сладки приказки от М$ естествено вие им вярвате че правят точно това :)

Официалният съпорт на Dell обаче мисли по същия начин както и аз, на тези гадове работата е единствено да стържат по диска и да правят диагностики от което аз нямам нужда имат нужда единствено М$ от това инфо.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тези неща микромеките ги въведоха още във Vista, или поне едното го имаше. Никой не знае какво точно правят, но винаги са влошавали производителността. За SSD даже е направо задължително да се изключват, защото единственото видимо действие за потребителя, е амортизация и трупане на излишен боклук от временни файлове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На много места се препоръчва спирането на двете услуги, но на SSD, с цел да се щади дискът от много записи на данни.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Highagain написа:

Да сладки приказки от М$ естествено вие им вярвате че правят точно това

Чети каквото искаш, където искаш и вярвай на каквото искаш. + Това функцията е вкарана когато MS не бяха M$. Тогава компютрите бяха по-бавни, операционните системи изведнъж ставаха по-лакоми, а хардуера напредваше бавно и тогава нямаше SSD-та. Така, че не мисли само за новите технологии, има хора които карат още с XP.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.